|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Imam občutek, da nič ne bo zrastlo
3.8.2011 11:13:20   
Poka
Bolj berem razne nasvete o vrtovih, manj vem, kako se lotit zadeve... Sta imeli obe babici sušer in velik vrt in sta res obvladali, ampak žal nisem imela interesa. Moji mami pa nikoli ni uspelo, je menda prej obupala...

Zdaj čakam na drugo leto, da uredimo okolico, ker zemlja, ki je zdaj okrog hiše še menda ni primerna - naj bi bila rodovitna, ampak preveč glinena.

Ampak ker sem preveč neučakana, sem kar tako po občutku nekaj posejala, sicer malo pozno... Ne vem, zakaj imam občutek, da nisem ravno talent user posted image  Moj je zmenjen z nekim profesorjem s kmetijskega faksa, da pride uredit okolico in svetovat user posted image  joj... si bo tudi mislil...

Nimam nobene predstave - kako velik vrt sploh naj imam? OK - moj sedanji je poizkusni in je res na par kvadratih - bi me minilo veselje, če bi bilo preveč in ne bi nič zrastlo...

Kako velik vrt je sploh potreben, da je dovolj zelenjave za dva, ki jesta večinoma samo zelenjavo? Nisva vegetarijanca, ampak je res pojeva za dva velika predala na teden, pa še več bi je, če bi se mi ljubilo v trgovino, ko je zmanjka...

Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Imam občutek, da nič ne bo zrastlo
3.8.2011 11:42:43   
MissTerious
Odvisno, kaj imaš posajeno...glede na to, da smo že avgusta, bi bilo morda smiselno na kakem bolšjaku ali tržnici nabaviti flance (sadike)...zeleno solato in radič se da dobiti praktično vsepovsod in jih lahko kadarkoli vtakneš v zemljo...če imaš preveč glineno, jih lahko vtakneš tudi v kake plastične cvetlične posode (seveda kupi neko rodovitno zemljo)...glinena zemlja zna bit malo problematična, zato drugo leto nasujta tja nekaj druge, rodovitne zemlje in zaštihajta vrt, da se bo vse premešalo...kako velik naj bo? Težko reči...če sta res taka jedca, je fino imeti nekaj večjega (cca 30m2), seveda pa je odvisno, kaj bosta posadila...kaj imata rada in kaj se vama po vajini logiki splača saditi...jaz imam mali vrt, ampak same take stvari, ki se mi jih splača imeti-12 komadov paradižnika, 12 komadov rumenih paprik, nekaj cvetače, kar nekaj kumar in bučk...od zelene solate imam najraje kristalko, zato jo kar pogosti dokupujem (kar flance)...

Glede na pozen čas sajenja z nakupom sadik pridobiš na času....če bi želela vse vzgojiti iz semen, se mi zdi, da je že malo pozno...odvisno, kar pač sadiš...

In pa srečno z vrtičkanjem....jaz sem letos prvič na vrtu, sem bila tudi sama skeptična, da bo kaj ratalo....pa je! In to full.....imam pa en problem.....voluhar mi žre korenine! In se ga nikakor ne morem znebiti....ampak to je že druga tema, hehe.

(odgovor članu Poka)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Imam občutek, da nič ne bo zrastlo
3.8.2011 11:59:21   
uškinamama
KAj je sušer?

_____________________________

Najina Uš : staršem prijazen otrok.


(odgovor članu MissTerious)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Imam občutek, da nič ne bo zrastlo
3.8.2011 12:13:55   
Anonimen
Joj, daj si malo časa na voljo, no user posted image . Eni so naraven talent, drugi nismo, ampak izkušnje prinesejo svoje. Jaz sem prvo leto imela krasne paradižnike, drugega pa skoraj nič. Drugo leto so bili paradižniki bogi, ampak veliko kumar in drugega nič. Zdaj imam vrt 4. leto in raste vse, razen graha. ampak drugo je pa res čudovito letos. Izkušnje, ti pravim. meni je tudi fajn knjiga Miše Pušenjak: zelenjavni vrt, notri imaš vse osnovne napotke, knjiga je prilagojena našemu podnebju in rastnim razmeram.

Lahko pa zdaj še vedno posadiš kolerabo, grah, solato, stročji fižol, rdečo peso, pa za rukolo je vedno čas. Avgusta lahko poseješ motovilec, oktobra je čas za jesenski česen. Blitvo lahko tudi po moje še vedno poseješ. Peteršilj tudi še lahko, letos ga bo bolj malo, ampak ti bo zihr tudi drugo leto še pognal, ker je dvoletnica. Samo manj je aromatičen drugo leto in hitreje gre v cvet. V vrt lahko posadiš tudi trajna zelišča (majaron, timjan, meto, meliso, žajbelj), kupiš jih kot sadike v semenarni, merkurju ipd.
Če je zemlja preveč glinena, lahko nasuješ gor malo peska, da bo bolj zračna in lažja.
Meni se zelo obrestuje, da med rastline dajem zastirko, pokošeno travo napol posušim in jo na debelo posujem med rastline. Kjer sem to delala prejšnja leta, je zemlja veliko bolj rahla in deževnikov kar mrgoli.
Aha, fajn je zemljo, sploh po močnih nevihtar, redno rahljat, da se razbije trdo skorjo, rastline imajo dovolj zraka in mehko prst ter da se voda zadržuje v tleh.

Glede rožic ti pa ne vem svetovat, meni jih nekaj raste, večina ne, res pa se jim nisem veliko posvečala, to šele pride. Jaz se učim večinoma samo skozi prakso. Lahko preberem 100 knjig, ampak mi bo vse ušlo iz spomina, moram probat in potem ostane. user posted image

< Sporočilo je popravil Ankica. -- 3.8.2011 12:16:21 >

(odgovor članu uškinamama)
  Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Imam občutek, da nič ne bo zrastlo
4.8.2011 22:27:24   
bskrle
Poglej si kako oddajo na rtv.si na to temo, pa kupi si kako knjigo, najbolje slov. avtorice Miše Čermak (za priimek nisem 100 %)
Aja pa izbiraj lažje vrtnine: buče, brokoli ...

_____________________________

Mama štirih deklic in 5ra

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Imam občutek, da nič ne bo zrastlo
4.8.2011 22:28:00   
bskrle
Ankica -je prav napisala!

_____________________________

Mama štirih deklic in 5ra

(odgovor članu bskrle)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Imam občutek, da nič ne bo zrastlo
5.8.2011 11:11:24   
Poka
No fajn, sej vem, sam čakat moram pa sprobat. Drugače pa si bom res nabavila knjigo, ker se mi zdi, da so na internetu informacije preveč razdrobljene. Pa sploh me moti to, da npr. na vrečki od semena drugače piše kot pa potem kje drugje prebereš.

Najboljše je pa slišat nasvete iz prakse, seveda.

(odgovor članu bskrle)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Imam občutek, da nič ne bo zrastlo
5.8.2011 11:17:21   
uškinamama
IZVIRNO SPOROČILO: uškinamama

KAj je sušer?


Mogoče ste le spregledale.

_____________________________

Najina Uš : staršem prijazen otrok.


(odgovor članu uškinamama)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Imam občutek, da nič ne bo zrastlo
5.8.2011 11:55:03   
Anonimen

IZVIRNO SPOROČILO: uškinamama

IZVIRNO SPOROČILO: uškinamama

KAj je sušer?


Mogoče ste le spregledale.


Bi ti povedala, kaj je sušer, a tudi sama ne vem.

(odgovor članu uškinamama)
  Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Imam občutek, da nič ne bo zrastlo
8.8.2011 22:41:29   
nananaja
Sta imeli obe babici sušer in velik vrt in sta res obvladali,

Sta imeli obe babici super in velik vrt... :) tudi sama sem precej tuhtala.

Jah, jaz sem vrt prevzela od tašče, ki je žal zbolela, potem sem začela z eksperimenti, ki jih četrto leto še ne manjka. Res je, da jaz veliko sadik dobim od mame, jih pa tudi kupim. Nasvete jemljem povsod, od mame, tasta, svakinje, sosed... malo tudi internet. Nikoli se ne tolčem po glavi, če kaj ne raste. Prvo leto sem imela super in veliko cvetače, naprej nikoli več. Vedno sadim zimski česen, vendar letos se mi zdi, da sem ga šele zgodaj pomladi (da je še vedno pomrznil) in vedno uspe, sadim domačega. Vedno sem imela dovolj paradižnika, vse sadike mi da mami. Solato malo sejem, nekaj kupim, a je ne pojemo tako veliko. Vedno nasadim nekaj paprike, feferonov, letos mi je soseda dala čili, drugo leto imam jajčevce in izgleda, da jih bo spet nekaj. Ravnokar sem posejala rukolo, posadila novo rundo solate, sedaj bom še motovilec. Navada je saditi zgodnji krompir, stročji fižol in grah, naredijo pa odvisno od vremena. Seveda pa vsako leto nasadim obilo kolerabice, ker jo hčerki obožujeta.
Imej pogum, a ne biti nestrpna, počasi se daleč pride.

< Sporočilo je popravil nananaja -- 8.8.2011 22:42:08 >

(odgovor članu Poka)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Imam občutek, da nič ne bo zrastlo
11.8.2011 16:02:40   
Gina
Glinena zemlja: je malo problematična samo zato, ker je mrzla in se pozno segreje, pa ker jo moraš non stop prekopavat. Drugače je rodovitna in marsikaj dobro raste v njej. Jaz imam na enem koncu tudi glineno, pa je v petih letih kar precej napredovala, ker sem dodajala hlevski gnoj, kompost, pa zastirala, pa nekatere rastline dobro delujejo nanjo, sploh krompir jo čisto prerahlja.

Jaz bi se na tvojem mestu lotila tega tako, da bi si zdaj, jeseni napravila plan, kje bom imela vrt. Potem bi ga že sedaj prekopala, dodala en kamion sveže zemlje zraven, pa kar pognojila en del s hlevskim gnojem. Uležanim, ne svežim seveda - pojdi do najbližjega kmeta, ap mu malo zateži. Vsega ne smeš gnojit, ker ene rastline ne prenesejo gnojenja (grah, fižol, korenje, čebula...).

Potem bi pa spomladi začela, ker zdajle je resnici na ljubo precej pozno, mogoče še motovilec lahko seješ, pa kakšno kolerabo poflancaš, pa endivijo pa radič, potem se pa že skoraj neha (rdeča pesa ne bo dozorela, blitva težko da bo, bo šele spomladi ponovno odgnala, takrat je pa nevarnost, da ti gre v cvet, ker je bila letos sejana, enako s peteršiljem). Medtem bi si prebrala kakšno knjigo od miše pušenjak, ali pa moj bio vrt al kako ji je že ime, je ful ful dobra knjiga, take rumene platnice ima, bi morala pogledat kako se točno imenuje. Pa pojdi na forum o rastlinah (vse o vseh rastlinah), tam ful fajn svetujejo, lahko vse sorte prebereš o vsem kar te zanima in tudi vprašaš.

Kako velik vrt? Odvisno kaj hočeš vse pridelat. Če hočeš tudi krompir, potem večji, če ti je dovolj brez krompirja, je ok manjši. Jaz za 5 člansko familijo obdelam cca 300 oz. 350m2 vrta, s tem da imam zelenjave in sadja za celo leto, še pozimi jemo sveže, ker imam tudi rastlinjak 6x5m, pa adim tudi zimske reči na prosto, pa kar dosti shranjujem tudi v kozarce, v skrinjo manj, pa tudi vse soke (zeliščne- meta, melisa, koprive, rman, bazeg...) naredim sama. Ti kvadrati so ravno malo premalo, da bi komplet krompir pridelala, ga vedno spomladi malo zmanjka za kak mesec ali dva, pa nismo vegetarianci, jemo pa dosti vsega. Za začetek ti ne svetujem tako velikega vrta, začni z manjšim, da boš videla a imaš veselje s tem ali ne. Zraste pa zihr zmeraj kaj. Včasih nekaj boljše, drugič slabše in drugo boljše, pa tretje slabše, pa kakšna bolezen pride, pa vse sorte je, ampak če sešteješ vse skup, je vrt krasna zadeva.
Srečno, če te pa še kaj zanima, pa vprašaj.


(odgovor članu nananaja)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Imam občutek, da nič ne bo zrastlo
14.9.2011 7:57:51   
Poka
Uau, Gina ful ste pridni, da to vse obdelate.

Pri meni je trenutno še en problem, da bodo nivo okrog hiše in okolico šele drugo leto spomladi urejali, ker začnemo z naslednjim tednom šele fasado delat, pa sploh ne upam nič kaj urejat, ker niti ne vem, kam bodo dali material, kje se bodo postavili tovornjaki...

Jaz sem pridno zalivala vrt vsak dan - po resnici povedano, še tega ne vem, če prav zalivam... sem kar s šlaufom čez vse, pol sem pa nekje prebrala, da se mora pod listi. V enem mesecu in pol je nekaj pognalo, so pa bučke oziroma listi od bučk šele kake 3 cm veliki... To verjento ni nek uspeh user posted image

Za drugo leto, imam na srečo zmenjeno s kmetom za pognojeno zemljo in bom verjetno naredila vrt v teh visokih koritih, za začetek, ampak na ta način, da bodo imele stik z zemljo. Prebrala sem, da je tako manj plevela in škodljivcev, sosedom je pa v enem mesecu zrastel pragozd user posted image

Moram se res lotit od začetka in po korakih... Bi pa user posted image tudi imela toplo gredo, kar mi moj lahko naredi tudi iz stekla, ampak ne bom nekaj prehitevala, mora mi najprej sploh kaj uspet...

Jaz sem tako... kar se tiče živali, sem obsedena od njih in skrbim lepo za njih, ko je bilo pa za taščine rože treba skrbet, sem se pa po desetih dneh spomnila, da bi jih bilo treba zalit...

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Imam občutek, da nič ne bo zrastlo
16.9.2011 12:58:19   
artista7
zelo dobra knjiga - tudi za začetnika - je od Miše Pušenjak, Na vrtu. Piše vse, kako jemljemo vzorce zemlje, kako gnojiti z naravnimi gnojili (recimo nama je letos super obrodilo, pa nisva gnojila s hlevskim gnojem), škodljivci, kdaj kaj saditi. Knjiga je majhna in priročna, piše tudi kako se pripraviti na ureditev vrta. Je poceni - 12€, Založba kmečki Glas, da pa se jo dobiti tudi na poštah. Meni je izredno pomagala, pa nisem bila najbolj frišna v tem.

_____________________________

"I never said to be like me, I say be like you and make a difference." (MM)

(odgovor članu Poka)
Neposredna povezava do sporočila: 13
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?