|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2 3 4   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   NeDoNoŠeNčKi 2008
22.4.2008 16:35:25   
zolika
Ekola...odpiram novo temo!

Imamo nedonošenčka - VID - rojen v 33t težak 1790g in 43 pri rojstvu!
Danes tehta 2960g in 49cm user posted image star pa je mesec in pol - rojen 28.2.2008


_____________________________

28.2.2008 smo postali družinica
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
22.4.2008 17:46:29   
kajajaka
čestitam!
samo, da je zdrav!

(odgovor članu zolika)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
29.4.2008 10:06:51   
lewinsky
Tudi mi imamo user posted image nedonošenčka AMADEJA.
Rodil se je 01.04.2008, mesec in pol pred rokom.Njegova porodna teža je bila 2020g in 44cm je meril po dolžini.
Zdaj bo 1. maja  star en mesec in tehta 2400g in meri 46cm.
Pridno se prehranjujeva in spiva, da bova vse nadoknadila!
PA PA

(odgovor članu kajajaka)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
29.4.2008 21:29:38   
rebeca
Tudi mi imamo nedonošenčka.

35teden 2015g in 46 cm.

3 meseci 53cm 4000g.

(odgovor članu zolika)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
2.5.2008 22:19:26   
anaskajo
Tudi pri nas imamo nedonošenčka - no nedonošenko, čeprav se mi zdi, da je bla kar konkretna punca.user posted image
Kaja se je rodila 4.4.2008 (babica je rekla, da ji je bil očitno datum tako zelo všeč), mesec in pol prezgodaj, torej v 34. tednu (33 tednov 3/7).
Ob rojstvu je imela 2310 g in 47 cm. Prejšnji teden, 23.4.2008, je imela pa že 2390 g (stara 19 dni).
6. maja pa imamo posvetovalnico, tako da bomo videli koliko se je zredila v prvem mesecu.
user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu zolika)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
2.5.2008 22:20:16   
anaskajo
Popravljam, stara 19 dni je imela 2490 g.
Skoraj dve kili pa pol.
user posted image

(odgovor članu anaskajo)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
14.5.2008 16:57:41   
zolika
lep pozdrav! user posted image

mi smo sedaj stari že 2 meseca in pol - pridno se redimo in tehtamo cca. 4kg ( posvetovalnico imamo šele 4.6.) tako,da...smo se sami tehtali !  user posted image

jutri pa gremo na prvo morje!!!  user posted image za čez vikend samo...ampak vsaj nekaj!


_____________________________

28.2.2008 smo postali družinica

(odgovor članu anaskajo)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
18.5.2008 18:25:47   
zolika
smo že nazaj iz dopusta!

SUPER je bilo - user posted image je užival - veliko je spal! Mu je morski zrak prijal! Pot je prespal - vmes smo 1x jedli - podrli kupčka in se odpeljali dalje! Malo smo se še cartali - da ni bil tako dolgo v jajčki! In to je bilo to!

Super - res...komaj čakamo da bo 28.6. da gremo spet - to pot za dlje časa! user posted image user posted image user posted image user posted image

Morje je ZAKON!!!!

p.s. pa tud nama z atijem je pasalo - da smo malo okolje menjali! Priporočam - za zbliževanje (ponovno) po porodu in obdobju uvajanja drug na drugega....super!


_____________________________

28.2.2008 smo postali družinica

(odgovor članu zolika)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
19.5.2008 13:19:17   
rožica28
Čao!

Tudi naš user posted image  je nedonošenček. Rodil se je z 32 t in 4/7 s težo 1890 g in 46 cm, potem je padel na 1710g.

Ko je bil star 1 mesec je imel 2045g (odpust in por.) in 47 cm
2 meseca 3720 g in 51,5 cm
2 meseca in 3 tedni ima že 4800g in 54 cm.

Menda je že dohitel svoje vrstnike, smo full veseli, še 3 mesece nima!

LP

(odgovor članu zolika)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
21.5.2008 13:26:01   
andras
Tudi midva imava nedonošenko Ariano, rojeno 14. 5. 2008, s 30/5, 1910, 44 cm, ki pa je na intenzivnem oddelku v KC Ljubljana.


(odgovor članu rožica28)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
21.5.2008 17:50:52   
Sonnja
naš je 32.tedenski težak je bil1850 in 44,5cm dolg zdaj imamo okoli 5200g in 58cmuser posted image

(odgovor članu andras)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
22.5.2008 13:03:36   
MARUŠKA28
Tudi jaz se pridružujem tej temi...sin David, 33t3d, 1595 g in 42 cm. Pri 2 mes (kronološko) 3230g in 49 cm; 4.6.imamo naslednji pregled pri pediatrinji; upamo, da peskočimo mejo 4 kg in kakšen cm čez 50; takrat bo star korigirano 5-6 tednov;

Zanima me koliko kaj vaš nedonošenček še prespi- za tiste, ki ste podobno letos rodile? In kako kaj "motorične" sposobnosti? Pri nas dviguje glavco na trebuščku za nekaj sekund - ampak je tako stokanje in jamranje kot da bi ne vem kaj težkega dvigoval user posted image  ; saj vem, zanj je to težko... glavo v ležečem položaju na hrbtu obrača levo in desno (prej je obležala teko kot si mu jo našlihtal); pesti že mal popoušča, rokice občasno tudi pomika k ustom; z nasmehom je pa bolj tko tko; mislim da smo ga že doživeli, ampak jih ne deli pogosto;(tisti podzavestni so, ko se naje ali pa se kar tko sebi smeji v posteljci) zdi se mi, da mu moj obraz tud ni več čist tuj...pa na zvoke se počasi že ozira z razprtjem oči in usta našobi; nekaj sicer gruli, niso pa to po moje še kaki samoglasniki; pa spi ogromno; poje 100 ml na obrok (adaptiano mleko ima Aptamil 1) ter kakšne 20-30 ml čaja Komarček-odisno od dneva in temperature;

Upam da se kaj oglsite mamice nedonošenčkov;

ZOLIKA - si bila ti mogoče pri aprilčicah 2008???


(odgovor članu Sonnja)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
22.5.2008 15:39:31   
Sonnja
maruška moj je včeraj jedel ob 21 potem pa spet ob petih.
na trebuščka ga devaj čim več, če vidiš da se oziva vzemi ropotuljico in počasi premikaj z leve proti desni, pa ne skrbi če ne bo takoj reagiral čimvečkrat probaj.

(odgovor članu MARUŠKA28)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
22.5.2008 16:00:38   
MARUŠKA28
Sonnja , koliko časa je potreboval do teh 5kg; ne vem namreč, kdaj si rodila... jaz sem 5.3.2008;

(odgovor članu Sonnja)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
22.5.2008 16:03:06   
Sonnja
mam na tickerju koliko je star.rodila sem 29.1.08 težak je bil 1850 gramov in velik 44,5. pa kile sploh niso pomembne bolj je razvoj vsaj za moje pojme, to da reagira nate in tvoje govorjenje pa handling je zame pomemben. pa mogoče je še zgodi za tvojga smejčkal se bo sigurno.

(odgovor članu MARUŠKA28)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
22.5.2008 16:05:57   
Sonnja
aja redi se pa baje nadpovprečno 600 g na 14 dni

(odgovor članu Sonnja)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
22.5.2008 22:14:22   
MARUŠKA28
ja saj meni se tudi zdi, da je pomembnejše kako se odziva na okolico in giblje kot pa da je ne vem kako okrogel...ja tvoj se kar redi...pri našem smo največ pridobili okoli 1 kg na mesec...
kdaj se je pa pri vas začelo kaj smejčkanje pa glavica držat itd... sprašujem ker sta ene 5 tednov pred nama...no, če nisem preveč radovedna...
jaz sem rodila v LJ porod., ti tudi verjetno...?

(odgovor članu Sonnja)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
23.5.2008 10:14:35   
Sonnja
moj še ne drži sam glavice šele kravice pase. prvič zares se je nasmejal okoli 10.4. pa s trebuha na hrbet se obrne. js mu pač dam čas nič ne silim. so pa vsi različni eni napredujejo prej eni poznej.

(odgovor članu MARUŠKA28)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
23.5.2008 10:15:52   
Sonnja
js sem rodila v sg.

(odgovor članu Sonnja)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
23.5.2008 12:02:11   
zolika
MARUŠA: ja, bila sem med aprilčicami 2008 - potem pa sem rodila februarja! user posted image pa ti?


Drugače pa - naš fant poje 90-100ml BEBA hrane! je pa ponavadi a 3h - tudi ponoči - le, če ga skopam spi malce dlje user posted image ampak - upam,da se tele nočne ure kmalu razvlečejo - ker donošeni februarski otroci po večini že spijo dlje časa ponoči...ampak ok - bomo že!

Nas pa na veeeeeeeeeeeeeliko mučijo krči - vaše tudi? imam vetrovne kapljice Koroških lekarn - nekaj najbolj ne pomaga - je pa za tolažbo!

Sicer pa - Vid sliši dogajanje okoli sebe in se za zvokom obrača - pa seveda za glasovvi ljudi, ki jih pozna...kaj se sledenja prstu zadeva - še ne počne! Glavo obrača koleži na hrbtu pa tudi dvigujejo jo - kaj se smeha zadeva - ja, refleksni ja - tisti "pravi" pa se mi zdi da sem ga ujela 2x - nič več! rokice pa iz pešičke že razpre in kdaj pa kdaj (redko) ponese k ustom. Saj bo....jaz se to ne obremenjujem - bo ko bo - tile naši sončki pač rabijo kak mesec več kot ostali otroci...kaj ne? Dajmo jim čas...


_____________________________

28.2.2008 smo postali družinica

(odgovor članu Sonnja)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
23.5.2008 12:51:40   
MARUŠKA28
Imela rok 25.4. pa rodila 5.3. v 34 tednu; sem nekaj se oglašala med aprilčice tud, sam je bilo skoz kr neki rizično, pa se mi ni zdel potem nč jamrat po forumu...glede otroka pa ko si ga opisala kot bi našega Davida opisovala - isto vse kot tvoj...imela sem razpok mehurja v 31 t potem so me pa še 16 dni držal pod kontrolo, da je še mal dozorel...na vsaka dva dni so mi kontrolirali kri, da ne bi prišlo do sepse...pa seveda ctg Davidu so delali, da so videli kako se njemu godi...potem je bil pa že 34 teden in so rekli, da je sedaj pa že večji riziko, da ga v trebuhu držijo kot da rodim - 5 ur sam z umetnimi popadki v LJ porodnišnici...imela sem še 2 x abrazijo po porodu tko da so me sestavljali skupaj do pol enih ponoči, rodila pa že ob osmih zvečer...bil je tud prelahek za svojo starost - 1595 g...sedaj je pa že kar luštno okrogoličen...je sam zadihal in imel tud kar dobre ocene po Apgarju -8,8; en dan je bil na vse možno priključen (razen kiska itd.), potem koso pa videli da deluje vse ok, pa je šel v vodno in potem toplo posteljico na intenzivni; po 11 dneh sem ga dobila v sobo, 5 dni sva bila še skupaj na oddelku, potem pa domov s 1880 g.
To je moja zgodba...aja, no pri nas že ene 5 dni kar mal več spimo...če ga nahranim tja ob 11-12 zvečer, spi do 5 zjutraj, pa potem spet zaspi če ne prej že v eni uri recimo tako da imam potem še od recimo 6 -8.30 danes do 9.00 spanca; to pa že kar gre ane?prej pa groza - na tri ure se je zbujal, kot bi imel uro v ritki, pa preden smo nazaj zaspali, pa včasih nisem vedela, ali bi šla kar mal za računalnik al kaj speglat za tiste pol ure ko mi je ostalo do naslednjega hranjenja...najslabše je bilo hranjenje tja ob 2 -3 ponoči- sem rabila skoraj zobotrebce za oči...
krči pri nas so bili, vendar mu nisva upala dat nobenih kapljic, čeprav sva si že pred rojstvom nabavla ene iz Gorenjskih lekarn...ker je nedonošen pa to...smo jih prebrodli tako, da je ležal v posteljci, midva sva mu pa dudo držala pa za roko je obvezno hotel daga drživa...in smo kar nekajkrat presedeli atko tudi po 6 ur...ni se hotel nosit, ker se mi je sam stegoval na rokah...je pa res (trkam) da se ni velik drl zravn...ko ga je zašraufal se je skremžil pa zajamral, pa nogice skrčil in postal rdeč v obraz , potem pa ga je spet popustilo za kake 10 min...masirala sem ga z Bubchen oljem edino trebušček, pa nogice sem mu pokrčene držala v napadu teh krčev...
nč, grem hrano mu pripravit - aja ta pa je prej Aptamil Prematil, sedaj pa že kak teden Aptamil 1; svoje mleko sem imela le kakšen mesec in pol, pa še tisto le za četrtino njegovih obrokov...moj poje 100 ml na obrok, tko da v 24 urah pridemo od 650 do 700 ml;

(odgovor članu zolika)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
23.5.2008 14:00:45   
Sonnja
zolika js mam tud te kapljice sam ni mel ne vem kakih krčkov včasih mu jih dam v čaj ali pa malo na dudo potem lažje zaspi ko tak zagrabi dudo...
a si v sg rodila?

(odgovor članu MARUŠKA28)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
25.5.2008 22:16:06   
zolika
sonja; ne, rodila sem v MB! Kapljice pa sem po pošti naročila! 4e za flaško - tudi našemu kaj dosti ne pomagajo - se pa potolaži - dam mu jih na dudo al pa kr direkt v usta enih par kapljic...tako,da...sicer ni tako v navodilih - ampak OK...

MARUŠKA28: sta si tale naša user posted image kr podobna...user posted image apgar je naš mel 6,8 (se mi zdi)
Spanje ponoči? Kaj je že to 8h? user posted image včeraj smo se kopali...ko ponavadi spi dlje - dobil 100ml in spal le 4h! Sem tako upala na 5 morda 6( po tihem upala) pa nič...sem brala tukaj na RR, da eni še sedaj na 3h bedijo ponoči - pa smo stari leto in več...sem se kr zamislila...joooooooooooooooooooooooj! mi je pa sestrična pravla da je ona svoji pikici preden je šla "zares" spat dala malo močnejšo dozo vanjo (pri3mes) nadrobila albert keks, da je zgostila...in mala je spala...jaz to tud nardim (brez keksa) - pa ni nekega uspehauser posted image
Uspavanje tud pri nas kdaj traja celo večnost - tudi do 1h in pol! user posted image potem pa preden uspem zaspat jaz - pa je spet 3h mimo - in nova runda hranjenja....katastrofa in ura med 2 in 3, kot si rekla - je za crknit!!!!user posted image kaj vse ne damo skozi z temi našimiuser posted image user posted image !
Mleko sem imela tud jaz meseci in pol - nisva se dojila - črpala sem! Sedaj pa smo na BEBA Nestlle 1! 90ml na 3h - če je zunaj v vozičku in se mu rit miga - tudi 4h! (redko)

Imamo pa 2.6. okolista - očesno ozadnje gledajo in UZ glavice, da vidimo kaj je sedaj z to našo nesrečno žilico v glavici, ki je počla!?!?! Me kr malo skrbi...se kr bojim ko se fant naš tako napenja č- pa ko ga krčki dajejo - da še kaj ne poči ! user posted image
Tile krči - nas bodo uničli...bogi otročki...res - ne predstavljam si kako lahko to boli!?!?! Kako dolgo jih ponavadi matrajo? Eni pravijo 3 eni 5,6 mesecev...si ne upam pomislit na 6 mesecev!?!?!!


POčasi bomo začeli gosto hrano uvajat....user posted image user posted image user posted image sva se ravno danes z  možem pogovarjala kako bo to fino...Fruteki, keksi, kašice, jogurti,....SUPER! A tudi k vam pride patronašna pri 4.mesecih? da malo pove o uvajanju goste hrane? K nam pride - mi je že povedala...

Pa še nekaj kdaj so vaše user posted image prvič cepli? to sem nekje že spraševala? Nam so rekli,da bomo sedaj cepljeni pri 3 mes. - kolegici, ki je enako rodila 8t prej  - pa da pri 5mes (kor.3mes)

uuuuuu sem se razpisala....

kaj pa tele temperature??? Groza! Me je kr strah...sem ga danes v vozičku imela samo v bodiju...je bil vesel...če pa bo res v torek 30 stopinj...ne vem kaj bo!?!?!??!user posted image


_____________________________

28.2.2008 smo postali družinica

(odgovor članu Sonnja)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
26.5.2008 7:41:48   
MARUŠKA28
Oj zolika!

kot jaz vem, je cepljenje glede na kronološko starost, torej bo moj cepljen zdajle v začetku junija (rojen 5.marca)...glede GH se mi zdi še vse tako daleč...pred 4. mesecem sploh ni priporočljivo, pa glede na to da so nedonošenčki...ne vem no, me bo že pediatrinja usmerla, sicer pa pride spet patronažna mal pogledat tud pri nas, pa od hrane se pogovorimo...ne vem kdaj bo prišla...napoveduje se že tri tedne pa jo še ni...

v vozičku si ga imela kar v bodiju? pa kaj odejice tudi? sprašujem zato, ker se mi zdi da ga jaz preveč oblačim...moj ima npr. bodi z dolgimi rokavi (bolj tanek) in tudi tanke hlačke do pasa (bombažne, ne tisto debele plišato) ter zoknčke - tako je oblečen noter...za ven pa vse to, pa čez oblečem spet kake tanke hlačke in jakno ter kapo...s tem da je do pasa ali prsnega koša pokrit še z "žakeljčkom"... seveda če se ustaviva, da ga ne vozim ga razkrijem in odpnem ter razkomotim - ga pa ne slečem...ko pa divjava po cesti - ja je pa kar tko oblečen kot sem napisala...ne upam, ga bolj sleči...pazim, da ima bolj tanke stvari gor, ne tistih debelih plišastih zadev, pa vseeno...misliš da je to preveč???

tudi midva se nisva dojla nikol...v porodnišnici smo bili veseli če je scucljal tistih 35 - 40 ml ne pa da bi sanjala o kakšnem dojenju - bil je prešibek, ker je že pri teh ml kar napol spal od polovice naprej...imel je komaj slebe 1,6 kg, nato sk+hujšal na 1,5 kg...potem pa spet doma, se mi je zdel boljše da ima odmerjeno kolk poje in sem si stiskala...zdaj ni več mojega mleka tako da šibamo aptamil 1...

sem pa že dobila očitke in to od frendice (kar dobre), ki ga veselo nahrani s svojim spumpanim mlekom, da jaz nimam več svojega zato, ker sem bila prelena za pumpanje... tolk o tem, da četudi sam odneseš porod in poporodno obdobje čist ok (čeprav sem kar obč. sorte) ti ga pa drugi otežijo...

pa še neki sovražim...če mi ga kateri skoz primerja...vpraša npr. koliko kg ima moj, potem pa takoj pristavi piskerček (beri primerjavo) ja moj ima pa že tolk in tolk...ja valjda da ima že kg več, saj je tud par tednov starejši...

aja pa še to...itak vsi vejo da je nedonošen pa to...sej smo sproti obveščali ko se je čakalo kdaj bom končno rodila, potem pa se kateri dere ko pride na obisk in ti vpije tam nad ta malim joooj kako je majheeeen...
ja kriza kak pa naj bo, če bi mogel bit še v trebuhu (zdaj sicer ne več, ampak to se mi je dogajal ko dejansko še naj ne bi bil rojen)...mislim folk pričakuje da je menda metrski pri 8 mesecih gestacije...

tako da se ne čudim če katero zgrabi malodušje...jaz se sicer ne dam (trkam na les), ampak uboge tiste ki se komaj izvlečejo s kakšnim otrokom, ki še nima niti 1 kg potem pridejo pa domov pa ti ljudje to počnejo...

no, zdaj sm mal pošimfala...sem se mogla menda nekje mal spucat...brez zamere...

se beremo kaj  kako kaj napredujejo naši user posted image


(odgovor članu zolika)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: NeDoNoŠeNčKi 2008
26.5.2008 8:22:51   
Sonnja
a vi ste že pri gosti hrani? no mi začnermo avgusta. uz glavuice pri nas imamo cisto na možganih. cepli se nismo ker ej imel drisko.

js spim do 8 včasih 9. ponoči se mi zbudi okoli 3 ali 4 in vsak večer zaspi okoli 21.
sej pri vas se bo tudi uredilo.

(odgovor članu MARUŠKA28)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2 3 4   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2 3 4   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
"Nosečnost me je pomladila."
Z Manco Izmajlovo smo se pogovarjali o nosečnosti pri 46tih letih, o tem, kakšna mama je bila prej in kakšna je zdaj ter...
Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...
5 TOP destinacij za letošnje poletne počit...
Še ne veste, kam bi se letos odpravili na poletne počitnice? Pripravili smo vam 5 TOP predlogov, pri katerih lahko izkor...