|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2 3 4 5   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
11.1.2011 12:30:17   
Šnofla
Pozdravljeni!
Trenutno sem brez statusa študenta (pavziram, stara sem 22 let) in brezposelna in nisem prijavljena na zavod (več – odjavila sem se zaradi napotitve na delovno mesto, ki vključuje 8 ur stanja in prelaganje težkih stvari in ker se ni nikomur dalo dopovedat da to v nosečnosti ne bo najboljše) Problemi nastanejo, ko gledam vso zakonodajo in pogoje za zavarovanje za starševsko varstvo in razne družinske prejemke.

Kaj sploh lahko storim? Je edina rešitev, da lahko zavarovanje uveljavljam da se dejansko zaposlim oz. Prijavim na zavod? Kaj pa fant – on je zaposlen, ampak a lahko pravice uveljavlja v enaki meri kot jaz kot mama (če bi izpolnjevala pogoje)? Kako pa je s starševskim dodatkom, pomočjo ob rojstvu otroka in otroškim dodatkom? Za to lahko zaprosim jaz (tudi če stanje ostane enako današnjemu)?

Tole bo verjetno še bolj trapasto od vsega ampak kaj je starševski dodatek in kaj starševsko
nadomestilo? Več kot preberem bolj se mi zdi eno in isto ampak...
Živiva skupaj v hiši z njegovimi starši in zaenkrat nisva prijavljena v lastno gospodinjstvo. Torej ali se pri raznih zahtevkih za denarno pomoč (predvsem me zanima otroški dodatek) upoštevajo dohodki vseh v gospodinjstvu ali samo najini? Kako bi bilo če prijaviva lastno gospodinjstvo?

Otroka user posted image se zelo veseliva ampak ob vsej zakonodaji, ki je tako krasno zapisana za razumevanje naju boli glava, zato bova zelo vesela, če nama kdo ki ima podobne izkušnje ali malo več znanja lahko pomaga.
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
11.1.2011 13:01:33   
zmajaz
Starševski dodatek je prejemek, ki ga 1 leto po porodu prejemajo tiste mamice, ki niso upravičene do starševskega nadomestila (to je pa po domače rečeno klasična porodniška, ki jo dobijo zaposlene mamice). Porodniško lahko sicer uveljavlja tudi oče otroka (pravzaprav, če smo natančni, uveljavlja dopust in nadomestilo za nego in varstvo otroka - 265 dni, prvih 105 dni, ki je prav porodniški dopust pa lahko uveljavlja samo mati, razen v posebnih primerih), vendar, če si ti brezposelna, v tem ni neke posebne prednosti, saj potem namesto plače pač dobi porodniško in je z denarjem na istem kot prej, ti pa v tem primeru ne dobiš nič.

Ti lahko dobiš starševsko nadomestilo samo, če si dan pred nastopom porodniškega dopusta zaposlena (ali če imaš najmanj 12 mesecev delovne dobe v zadnjih treh letih - kar ti nimaš), sicer ti pripada starševski dodatek, ki trenutno znaša cca. 197 eur mesečno.

Zaradi otroškega dodatka itd. vama ni treba prijavljati lastnega gospodinjstva, ker se tako ali tako kot družinski člani štejete pri teh zadevah v vsakem primeru samo vidva in otrok, tako da vama prijava lastnega gospodinjstva ne spremeni prav ničesar. Vsi člani, ki bivajo v istem gospodinjstvu se upoštevajo samo pri socialni pomoči.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 11.1.2011 13:02:38 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Šnofla)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
11.1.2011 14:17:17   
Šnofla
zmajaz najlepša hvala! user posted image

Torej za starševski dodatek, pomoč ob rojstvu otroka in otroški dodatek lahko mirno zaprosim, tudi če nisem na zavodu/zaposlena in s fantu ne rabim komplicirat življenja s porodniško ker sva praktično na istem. user posted image



(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
11.1.2011 14:18:48   
Klemy82
IZVIRNO SPOROČILO: Šnofla

zmajaz najlepša hvala! user posted image

Torej za starševski dodatek, pomoč ob rojstvu otroka in otroški dodatek lahko mirno zaprosim, tudi če nisem na zavodu/zaposlena in s fantu ne rabim komplicirat življenja s porodniško ker sva praktično na istem. user posted image





Tako je.user posted image Pa poglej še, če vaša občina tudi nudi kakšno pomoč ob rojstvu in kakšni so pogoji zanjo.


_____________________________

Jst.

(odgovor članu Šnofla)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
11.1.2011 16:28:43   
zmajaz
Točno tako. Veliko občin da enkratno denarno pomoč ob rojstvu otroka (poleg tiste, ki jo že itak dobiš na CSD-ju) - ene ne dajo nič, tisti, ki dajo, pa dajo vsem novorojenčkov, z izjemo LJ, ki mislim, da je edina, ki da samo socialno ogroženim.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 11.1.2011 16:29:13 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Klemy82)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
11.1.2011 16:51:41   
Klemy82
IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz

Točno tako. Veliko občin da enkratno denarno pomoč ob rojstvu otroka (poleg tiste, ki jo že itak dobiš na CSD-ju) - ene ne dajo nič, tisti, ki dajo, pa dajo vsem novorojenčkov, z izjemo LJ, ki mislim, da je edina, ki da samo socialno ogroženim.


Pri nas imamo tudi cenzus glede na  dohodek/družinskega člana, ampak je tako visoko zastavljen, da res skoraj vsi dobijo, no. Moraš imeti res bajne in ultra  nadpovprečne dohodke, da ne dobiš.


_____________________________

Jst.

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
11.1.2011 20:00:20   
Šnofla
Hvala obema user posted image za občino že vem, naša nekaj malega celo da, baje sama od sebe (tako piše v pogojih, da sami pridobijo "seznam" novorojenčkov), če ne jih bomo pa že spomnili user posted image

(odgovor članu Klemy82)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
11.1.2011 23:23:47   
Pepita
Starševsko nadomestilo laho prejmeš, kot je napisala zmajaz, če si vsaj 1 dan pred nastopom porodniškega dopusta zaposlena. Tukaj se da izkoristiti luknjo v zakonu in se prijaviš za tisti dan kot gospodinjska pomočnica. Seveda, takrat ne smeš imeti stautsa študenta. V tem primeru potem dobiš nekoliko več kot je starševski dodatek, mislim da je 55 % minimalne plače (cca. 260 €). Po končanem porodniškem dopustu pa si upravičena do nadomestila iz Zavoda za zaposlovanje.
Če imaš kakšno vprašanje vprašaj, sem sama dala postopek skoz.


_____________________________



(odgovor članu Šnofla)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
12.1.2011 12:35:57   
Šnofla
pepita hvala tudi tebi user posted image

Kako/kdaj pa zaprosim za nadomestilo iz zavoda? Verjetno se moram potem najprej prijavit kot gospodinjska pomočnica, odjavit in prijavit na zavod? Kako pa naprej? Pa je to prav nadomestilo iz zavoda ali je to socialna pomoč? Kako se pa to nadomestilo iz zavoda računa, je isto 55% minimalne plače?

Teoretično še tole - kaj pa če se "zaposlim" za pol leta (kolikor mi je še približno ostalo do PDP) in imam izkazano plačo. Kako se v tem primeru računa starševsko nadomestilo in koliko časa ga potem dobivam (porodniška + dopust ali še vedno samo porodniška in potem naprej zavod)?

(odgovor članu Pepita)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
12.1.2011 13:01:14   
zmajaz
Če se zaposliš za pol leta, se ti potem štejejo te plače za pol leta (oziroma se ti jih bo štelo samo 5, ker se štejejo samo tiste, ki so že izplačane do dneva oddaje vloge, ta zadnjo boš pa v resnici dejansko dobila šele, ko boš že na porodniški), za ostale mesece pa 55% minimalne plače, potem se pa na ta način izračuna povprečje v zadnjih 12 mesecih pred oddajo vloge.

Če gre samo za navidezno zaposlitev, kjer boš morala dejansko sama pokrivati prispevke, se ti ta varianta definitivno ne splača, ker boš dajala 280 eur mesečno za prispevke (to je za minimalno plačo), porodniška pa na koncu ne bo toliko višja, da bi se ti ta vložek sploh povrnil.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Šnofla)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
12.1.2011 14:22:09   
Pepita
Sem malo nerazumljivo napisala, torej dan ali dva pred nastopom porodniškega dopusta se zaposliš kot gosp.pomočnica (napišeš pogodbo, narediš prijavo na Zavodu za zdr. zavarovanje, nato za ta dva dneva plačaš prispevke - prosiš eno računovodkinjo, da ti naredi izračun plače za ta dva dneva). Potem nastopiš porodniško, ki traja 12 mesecev in po preteku le-te si upravičena do denarnega nadomestila iz Zavoda za zaposlovanje.

_____________________________



(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
12.1.2011 14:32:20   
ajč.
Čau..se bom še jaz malo vštulila user posted image
zmajaz vidim da imaš iskušnje s tem,zato bom kar tebe vprašala če mi boš znala pomagati...
sem na čisto istem kot šnofla...če mene nekdo zaposli za recimo 3,4 mesece in dobivam plačo po 1000€...se mi potem ko grem na porodniško vseeno obračuna 55% minimalne plače ali te ki sem jo dobivala?
hvala!user posted image

(odgovor članu Pepita)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
12.1.2011 14:58:55   
zmajaz
V takem primeru se ti vzame povprečje dohodkov v zadnjih 12 mesecih, kar pomeni, da za mesece, ko si bila zaposlena, plača 1000 eur, za ostale mesece pa 55 % minimalne plače, nato se pa izračuna povprečje. Pri tem bodi pozorna na 2 zadevi:
1. Upoštevajo se samo plače, ki so ŽE IZPLAČANE do dneva, ko oddaš vlogo za porodniško, kar avtomatsko pomeni, da se ti plača za zadnji mesec (ali celo zadnji 2 plači) ne šteje, ker jo dobiš izplačano šele, ko že nastopiš porodniško.
2. Če ne gre za pravo zaposlitev, ampak smo "navidezno", pri kateri moraš "delodajalcu" v resnici sama pokriti stroške, se to nikakor ne splača, ker porodniška potem ni toliko višja, da bi se ti ta vložek sploh pokril, saj jo meseci, za katere se vzame 55% minimalne plače fejst potegnejo navzdol. Če pa gre za pravo zaposlitev, kjer dejansko delaš in dobiš plačo, je pa to seveda super.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu ajč.)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
12.1.2011 18:23:08   
Šnofla
Zdaj mi pa samo še ena stvar ni jasna. A je vseeno, kdaj se zaposlim za tisti en dan, ali mora biti res tisti dan ali dva preden zaprosim za porodniško? 

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
12.1.2011 18:46:40   
Šnofla
Že razumem :) točno dan prej, ker moram biti zaposlena ko zaprosim za porodniško. Itak, logično user posted image  

(odgovor članu Šnofla)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
12.1.2011 21:38:43   
zmajaz
Samo praviloma naj bi se vloga za porodniški dopust oddala najpozneje 2 dni pred nastopom porodniške = 30 dni pred PDP. Potem je pa pomembno, da si dan pred nastopom porodniške zaposlena - skupno torej par dni prej, ne ravno samo en tisti dan, no, ker ne vem, kako uspeš v enem dnevu vse urediti, pa po mojem te na CSD-ju tudi malo čudno gledajo, če se en dan, preden naj bi nastopila porodniško zaposliš in potem že priletiš z vlogo za porodniški dopust tja. Pač pokriješ stroške zaposlitve za par dni - saj to ni tako grozno veliko.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 12.1.2011 21:40:42 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Šnofla)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
12.1.2011 22:25:18   
Pepita
Saj to se lahko že kakšen dan prej uredi. Pri nas na Centru to ni nič čudnega, ker vedo da je to luknja, ki pa je legalna. Biti zaposlen en dan ali 5 dni pred nastopom porodniške je pa popolnoma vseeno, ker te potem najbrž v obeh primerih čudno gledajo, višina starševskega nadomestila se ne spremeni, samo več stroškov imaš, ker moraš plačati prispevke za več dni (en dan cca. 15 €).

_____________________________



(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
13.1.2011 9:21:28   
Adelina
Ampak da po porodniški dobiš nadomestilo z zavoda, moraš biti zaposlen kot gospodinjska pomočnica tudi med porodniško in ne le par dni pred njo. Torej mora biti pogodba za 1 leto, sicer ti med porodniško teče le pokojninska in ne delovna (je razlika) doba, ki pa je pogoj za nadomstilo na zavodu (1leto delovne dobe za 3 mesece nadomestila).

(odgovor članu Pepita)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
13.1.2011 9:31:15   
Pepita
Saj čas, ko si v porodniški se ti šteje kot delovna doba in če si dan pred nastopom zaposlen si upravičen do starševskega nadomestila. Izplačilo pa potem dobivaš iz CSD. Je pa po novem potrebno samo 9 mesecev zaposlitve v zadnjih 18 mesecih za 3 mesece nadomestila iz Zavoda za zaposlovanje.

_____________________________



(odgovor članu Adelina)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
25.1.2011 13:20:15   
mucixxx
IZVIRNO SPOROČILO: Pepita

Sem malo nerazumljivo napisala, torej dan ali dva pred nastopom porodniškega dopusta se zaposliš kot gosp.pomočnica (napišeš pogodbo, narediš prijavo na Zavodu za zdr. zavarovanje, nato za ta dva dneva plačaš prispevke - prosiš eno računovodkinjo, da ti naredi izračun plače za ta dva dneva). Potem nastopiš porodniško, ki traja 12 mesecev in po preteku le-te si upravičena do denarnega nadomestila iz Zavoda za zaposlovanje.


Pepita eno vprašanje še imam jaz če si tolk dobra mi povedat kaj naredi v mojem primiru jaz sem zdaj na zavodu prijavljena in dobivam denarno nadomestilo do 8.5.2011 prej sem bila 17 let zaposlena  ali sem upravičena  do starševskega dodatka?Do maja sem na zavodu potem pa na socialni pomoči?

Hvala in lep pozdrav

(odgovor članu Pepita)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
25.1.2011 13:21:15   
mucixxx
aha še to PDP imam septembra

(odgovor članu mucixxx)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
25.1.2011 16:52:21   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: mucixxx
Pepita eno vprašanje še imam jaz če si tolk dobra mi povedat kaj naredi v mojem primiru jaz sem zdaj na zavodu prijavljena in dobivam denarno nadomestilo do 8.5.2011 prej sem bila 17 let zaposlena  ali sem upravičena  do starševskega dodatka?Do maja sem na zavodu potem pa na socialni pomoči?

Tebi se po vsej veretnosti ne bo splačala ta vatianta - zaposlitev kot gospodinjska pomočnica zadnji trenutek (razen če si imela visoko plačo). Ti boš, ker imaš dovolj delovne dobe, dobila t.i. starševsko nadomestilo brez porodniškega dopusta (ne starševski dodatek - ta je za brezposelne mamice, ki nimajo najmanj 12 mesecev delovne dobe v zadnjih 3 letih), njegova višina pa se izračuna takole: 55 % minimalne plače + 2 % za vsak mesec zaposlitve oz. zavarovanja za starševsko varstvo (kar pomeni, da se tu štejejo tudi meseci, ko prejemaš nadomestilo za brezposelnost) v zadnjih 3 letih pred nastopom porodniške, vendar skupno največ 105 % minimalne plače. če imaš PDP septembra, to pomeni, da nastopiš porodniško avgusta, torej si brez nadomestila samo maj, junij in julij, ostalo si bila v zadnjih 3 letih zaposlena ali dobivala nadomestilo za brezposelnost - torej 36-3 = 33; 33*2=66; 55+66 = 121 % - to je sicer preveč, ker lahko dobiš največ 105 % minimalne plače in toliko boš torej tudi dobila - 105 % minimalne plače (vendar ne te ta nove iz gospodarstva, ampak njihove usklajene).

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu mucixxx)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
27.1.2011 15:31:32   
mucixxx
zmajaz najlepša hvala za odgovor

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
31.1.2011 8:55:12   
TinaC
Zdravo. Tudi jaz imam nekaj vprašanj.
Do 31.12.2010 sem bila zaposlena, sedaj sem brezposelna. S porodniško nastopim 1.7.2011.

Zdi se mi, da se mi najbolj splača, da me nekdo (npr. preko s.p.) malo pred nastopom porodniške zaposli.
Prvo vprašanje je: Koliko prej naj me zaposli in ali moram biti že zaposlena ob oddaji vloge? Ker namreč bi rada čim prej oddala vlogo (npr. že maja), da se bi mi upoštevalo čim več plač, ampak zaposlil bi me pa najbrž šele junija (da bo čim manj stroškov)?
Drugo vprašanje je: Ali z nastopom porodniške delodajalec nima več nikakršnih stroškov z mano? Razmišljam, da bi sklenila pogodbo za npr. 1 leto (čas porodniške), da bi po preteku porodniške lahko prejemala nadomestilo s strani zavoda.

Že v naprej havala za odgovore. Lp.

(odgovor članu mucixxx)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: Nosečnost, brezposelnost in par vprašanj
31.1.2011 8:59:13   
TinaC
Pa še dodatno vprašanje: ali se tudi denarna pomoč upošteva pri izračunu porodnoške? In kako - od 1.1. do 31.3.2011 smo upravičeni do 29,64 EUR denarne pomoči.

(odgovor članu TinaC)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2 3 4 5   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2 3 4 5   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?