|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Oživljanje dojenčkov
18.10.2008 11:34:32   
špelin@
Oživljanje dojenčkov z zastojem dihanja in bitja srca
Uršula Tišler, abs. med.

user posted image
Preverjanje dihanja: GLEJ, POSLUŠAJ, OBČUTIuser posted image
Umetno dihanje pri dojenčkuuser posted image
Srčna masaža pri dojenčkuReševalci, ki ne poznajo postopkov oživljanja dojenčkov in malih otrok, naj pri oživljanju postopajo tako, kot so se naučili pri postopkih oživljanja odraslih, z nekaterimi izjemami:

• NAMESTO ZAČETNE MASAŽE SRCA PRI DOJENČKU IN OTROKU NAJPREJ IZVEDEJO PET REŠILNIH VDIHOV;
• sledi približno 1 minuta kardio-pulmonalnega oživljanja PREDEN poiščejo pomoč reševalcev s klicem na telefonsko številko 112 (kadar so sami);
• če je prisotnih več reševalcev, seveda eden od njih TAKOJ kliče reševalce na pomoč.

Pravilno zaporedje temeljnih postopkov oživljanja:

1. Glasno pokličemo »Na pomoč!«
2. Sprostimo dihalno pot; dojenček naj leži na hrbtu z glavico v nevtralnem položaju (je ne vzvračamo, kot pri otroku in odraslem) in mu dvignemo bradico.
3. Zajamemo sapo, z usti objamemo NOS IN USTA dojenčka, tako da stik dobro tesni.
4. Dovedemo vpih v dihalna pota, ki naj traja 1-1.5 sekunde, tako, da se prsni koš vidno dvigne.
5. Ohranimo glavico v nevtralnem položaju in opazujemo, kako se prsni koš spušča ob pasivnem izdihu.
6. Ponovimo petkrat.
7. Ocenimo znake dobrega krvnega obtoka (spontano gibanje, kašljanje, jok, dihanje), iščemo jih največ 10 sekund.
8. Če so znaki dobrega krvnega obtoka prisotni, nadaljujemo z umetnim dihanjem, dokler dojenček ne zadiha sam.
9. Če ni znakov dobrega krvnega obtoka, začnemo z zunanjo masažo srca, ki jo združimo z umetnim dihanjem v razmerju 30:2.
10. Masažo srca izvajamo:
• na mestu, ki je 1 debelino prsta nad mestom, kjer se združita rebrna loka.
• na prsnico pritiskamo z dvema prstoma (kazalcem in sredincem ali sredincem in prstancem), položenima drugega ob drugem na spodnjo tretjino prsnice. Pri dveh reševalcih se lahko uporabi tudi metoda, pri kateri z obema rokama objamemo dojenčkov trup tako, da so prsti na hrbtu, s palcema pa pritiskamo na spodnjo tretjino prsnice.
• prsnico vtiskamo za 1/3 globine prsnega koša
• s frekvenco 100 vtisov na minuto.
11. Z oživljanjem nadaljujemo dokler:
• dojenček ne pokaže znakov življenja (spontano dihanje, jok, kašelj, premikanje)
• ne pridejo reševalci
• se ne izčrpamo.

*********************************************
Prva pomoč pri zapori dihalnih poti s tujkom
Uršula Tišler, abs. med.

PRVA POMOČ PRI ZAPORI DIHALNIH POTI PRI DOJENČKU IN OTROKU
Metodo odstranjevanja tujka izvajamo le pri tistih dojenčkih in otrocih, pri katerih je bilo vdihnjenje tujka jasno, smo mu bili priča ali je zelo verjetno, če opazimo, da otrok neučinkovito kašlja, težko diha in se mu stanje slabša. Pri otrocih so namreč pogoste motnje dihanja zaradi drugih bolezni in okužb dihal, ki jih seveda ne zdravimo s to metodo.
Če je otrok še pri zavesti, spodbujamo kašelj, dokler je ta učinkovit. Noben poseg ni na mestu, vse dokler ne ugotovimo, da kašelj postaja neučinkovit, ko je otrok tih in prične izgubljati zavest. Spontani kašelj je namreč veliko bolj učinkovit kot kakršenkoli manever, sploh če je manever izveden tako, da otroku lahko povzroči nepotrebne poškodbe notranjih organov. Tudi zapore dihalnih poti so največkrat le delne.

Prva pomoč pri dojenčkih (starost od 0-1 leta):
1. Dojenčka namestimo tako, da je s trupom na reševalčevi podlahti, obrnjen na trebuh in z glavo navzdol; če je dojenček že tako velik, da ne more ležati na reševalčevi podlahti, lahko reševalec to tehniko izvaja v svojem naročju (ne pa na trdi podlagi)
2. Z zgornjim delom druge roke reševalec petkrat udari po hrbtu med lopaticama.
3. Če tujek ne izleti iz dihal, je treba dojenčka obrniti tako, da s hrbtom leži na reševalčevi podlahti, z glavo nagnjeno navzdol.
4. Reševalec nato izvaja pet pritiskov na prsni koš na istem mestu, kot pri zunanji masaži srca s hitrostjo 1 pritisk v 1 sekundi.
5. Izmenjaje izvedemo 5 udarcev med lopatici in 5 pritiskov na prsni koš vse do izpada tujka ali do prihoda reševalcev.
6. Če pri dojenčku zaznamo odsotnost zavesti, dihanja in delovanja srca, pričnemo s temeljnimi postopki oživljanja.

Prva pomoč pri otrocih (od 1. leta do začetka pubertete):
Pri njih lahko uporabljamo način odstranjevanja tujka, ki je opisan pri dojenčkih, lahko pa uporabimo tudi Heimlichov prijem v vseh oblikah: v stoječem, klečečem ali sedečem položaju se reševalec postavi za otroka in z rokama objame njegovo telo. Reševalec se mora s svojo lego prilagoditi velikosti otroka. Način izvajanja Heimlichovega prijema je enak, kot pri odraslem.
Če je otrok nezavesten (ali postane nezavesten), ga je treba položiti na ravno podlago, odpreti usta, narediti 5 vpihov. če se prsni koš ne dvigne, pričnemo z zunanjo masažo srca, ne da bi prej preverjali delovanje srca. Po 1 minuti pogledamo, če je tujek morda že v ustni votlini in ga, pod kontrolo očesa (ne na slepo) s prstom odstranimo; sicer pa nadaljujemo z oživljanjem.

******************************************

Povzeto po: http://www.pomagamprvi.si/Obnovi_znanje_prve_pomoci/
Na omenjeni strani najdemo tudi vse ostale postopke oživljanja in prve pomoči, namenjene dojenčkom, otrokom in odraslim user posted image

< Sporočilo je popravil špelin@ -- 18.10.2008 11:35:15 >
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Oživljanje dojenčkov
18.10.2008 11:50:57   
Srčekgirll
Super, da si odprla to temo. Zmeraj pride pravuser posted image user posted image user posted image


< Sporočilo je popravil Srčekgirll -- 18.10.2008 11:51:47 >


_____________________________

ponosna mamica treh fantov maj 2008, julij 2010 & oktober 2012

(odgovor članu špelin@)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Oživljanje dojenčkov
18.10.2008 12:36:00   
Anonimen
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Srčekgirll)
  Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Oživljanje dojenčkov
18.10.2008 14:02:36   
valentina2006
user posted image  user posted image  user posted image

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Oživljanje dojenčkov
18.10.2008 16:28:26   
sonchek
res odlično za to temo....user posted image user posted image user posted image

Jaz mislim da bi si mogla vsaj enkrat na teden tole prebrat...sicer bog ne daj da bi rabilauser posted image ...ampak zmer pride prav mal več vedt o temu, kot premalo...


< Sporočilo je popravil sonchek -- 18.10.2008 16:29:45 >


_____________________________

Kaj ti pove moj topli objem,
ko k sebi te privijem:
ljubo moje detece,
zate le živim in bijem...(26.11.2007 in 27.09.2009)
--------------------------------
str. U-84

(odgovor članu valentina2006)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Oživljanje dojenčkov
18.10.2008 18:09:48   
Doll
Smo imeli pri prvi pomoči,tako da tega itak ne pozabišuser posted image

(odgovor članu sonchek)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Oživljanje dojenčkov
18.10.2008 21:04:09   
katy82
Špelina super za temo

Doll brez zamere vendar malo znanje osvežit pride vedno prav,sem zdravstvena delavka in sem žal izkusila kako je če ti lasten otrok neha dihat pa sem ravnala kvečjemu nagonsko na pravila se niti spomnila nisem HB  pa tudi teh postopkov nisem rabla vseh izvajat



_____________________________

10.5. smo končno dočakali našo prelepo mačkico Laro
12.5. pa sem postala teta malemu lumpu Anžetu
Le kaj nam bo prinesel 16. december

(odgovor članu Doll)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Oživljanje dojenčkov
19.10.2008 7:31:25   
TRIŠ
Sem si prebrala ker nikoli ne veš kje te doleti.Hvala.

Me je pa kar stiskalo v prsih ampak sem se prisilila brat do koncauser posted image

(odgovor članu katy82)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Oživljanje dojenčkov
19.10.2008 8:40:45   
Anonimen
špelin@ super da si odprla to tema, upam da nobena ne bo rabila to izkusiti,

drugače pa vse tiste, ki mislite da to itak obvladate, se vam ni potrebno ob to temo spotikatuser posted image

(odgovor članu TRIŠ)
  Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Oživljanje dojenčkov
19.10.2008 10:40:35   
Doll
katy jaz sem tudi v zdr. pač menim sama da se tega ne pozabi.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Oživljanje dojenčkov
19.10.2008 11:37:25   
koala
Špeli@ 1000x hvala za to temo.



_____________________________

Nisem vedela
koliko ljubezni imam v srcu,
dokler me ni nekdo poklical MAMA

(odgovor članu Doll)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Oživljanje dojenčkov
19.10.2008 12:19:28   
katy82
Doll sej jaz govorim zase in upam si trdit da se bo večina strinjala z mano,prva pomoč ki jo opravljaš pri vozniškem izpitu ne zajema toliko reševanja otrok kot pa odraslega človeka,pa tudi to lahko laik kmalu pozabi,sploh pa v taki situaciji.Glede na to da delaš v zdr.bi to lahko sama razumela,če si se pa že kdaj srečala z reanimacijo pa najbrž tud sama veš,da se ti lahko zgodi da nehote zaštekaš in se zmedeš ampak potem vseno vse narediš kot je treba.

Ne vem od človeka ki dela v zdravstvu takih pripomb nisem pričakovalauser posted image Itak pa 100 ljudi 100 čudi


_____________________________

10.5. smo končno dočakali našo prelepo mačkico Laro
12.5. pa sem postala teta malemu lumpu Anžetu
Le kaj nam bo prinesel 16. december

(odgovor članu koala)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Oživljanje dojenčkov
21.10.2008 10:23:05   
koala
katy, se strinjam z tabo. Tudi sama sem zdravstveni delavec, ki na srečo nima dosti opravka z situacijami kjer bi bilo potrebno uporabiti znanje prve pomioči in moram reči, da ko sem se znašla v taki situaciji sem se pošteno prepotila, reagirala sicer pravilno, ampak.....
Nisem sigurna če bi se spomila pravilnih postopkov ko bi šlo za mojega otroka, predvesm zaradi čustvene komponente.

_____________________________

Nisem vedela
koliko ljubezni imam v srcu,
dokler me ni nekdo poklical MAMA

(odgovor članu katy82)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Oživljanje dojenčkov
21.10.2008 11:29:48   
kasso
špelin@ user posted image user posted image user posted image za to temo.
Upam, da oživljanja ne bom nikoli rabila. Do tega, da otrok pogoltne kak tujek, pa na hitrco lahko pride.

(odgovor članu koala)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Oživljanje dojenčkov
22.10.2008 8:45:07   
mya26
špelin@: user posted image user posted image user posted image user posted image

Doll: Nismo vsi v zdravstvu. Sama sem pred rojstvom 1. hčerke, pred 4 leti obiskala tečaj oživljanja dojenčkov, pa moram priznati da sem malo pozabila kako, predvsem razmerje, pa da ne nagneš glave nazaj. Mislim, da je tema zelo dobrodošla.
Upam, pa da ne bom tega nikoli rabila.


(odgovor članu kasso)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Oživljanje dojenčkov
29.11.2008 18:49:25   
TIMOTY
IZVIRNO SPOROČILO: katy82

Doll sej jaz govorim zase in upam si trdit da se bo večina strinjala z mano,prva pomoč ki jo opravljaš pri vozniškem izpitu ne zajema toliko reševanja otrok kot pa odraslega človeka,pa tudi to lahko laik kmalu pozabi,sploh pa v taki situaciji.Glede na to da delaš v zdr.bi to lahko sama razumela,če si se pa že kdaj srečala z reanimacijo pa najbrž tud sama veš,da se ti lahko zgodi da nehote zaštekaš in se zmedeš ampak potem vseno vse narediš kot je treba.

Ne vem od človeka ki dela v zdravstvu takih pripomb nisem pričakovalauser posted image Itak pa 100 ljudi 100 čudi



user posted image user posted image user posted image user posted image Se čist strinjam s tabo, nikoli neveš preveč in obnovit znanje je dobro. Jst sm tud v zdravstvu.
Bravo za članek!!!!user posted image user posted image

(odgovor članu katy82)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Oživljanje dojenčkov
7.12.2008 15:21:19   
Intruder24
Najlepša hvala!

_____________________________

Radi se mejte!

(odgovor članu TIMOTY)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Oživljanje dojenčkov
19.12.2008 12:44:58   
maja_sunny
Super, prejšnji teden sem razmišljala o tej temi ko je naš dojenček začel kašljati. Imamo 2 meseca starega fantka, ki ima že od kar sva prišla iz bolnice zamašen nos, sedaj pa še kašelj. Vmes pa se mi zdi da tudi preneha dihati.user posted image

(odgovor članu špelin@)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Oživljanje dojenčkov
3.5.2009 18:22:17   
žabic@
Če katero zanima: društvo za zdravje srca in ožilja prireja tečaj oživljanja dojenčkov in otrok 7.5.2009 v Lj: http://www.zasrce.si/index.php?nid=234

(odgovor članu maja_sunny)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Oživljanje dojenčkov
1.6.2009 20:36:01   
uršula83
Kako pa ravnati, če se mu fejst zaleti? Npr. GH ko začneš uvajat? De bi se mu tuk zaletel da bi nehu dihat mislm. De nebi do sape pršu. A katera ve?

_____________________________

čakamo že drugi zakladek

(odgovor članu žabic@)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Oživljanje dojenčkov
8.6.2009 0:06:05   
babimaja
Na porodu je pred kratkim umrl krepak otrocicek, zamotan v popkovino. Nihce od prisotnih ni prisluhnil porodnici, ki ni prvic rojevala, kljub nerazumljivemu zatikanju niso pogledali z ultrazvokom, kaj se dogaja, niti ni bila sprejeta odlocitev za carski rez. To se ni zgodilo nekje v kaksni rovtarski vasi pac pa v UKC, v ljubljanski porodnisnici, pri vseh dohtarjih in aparaturah.



(odgovor članu uršula83)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Oživljanje dojenčkov
27.11.2009 16:52:22   
avgust09
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

super tole ...res nikol ne veš kdaj prav pride

(odgovor članu babimaja)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: Oživljanje dojenčkov
12.3.2013 0:12:04   
ziva_r
Ne vem kako je bilo pri drugih šolah za starše, ampak pri nas je bil cel kup dokaj nepomembnih podatkov. Jaz mislim, da bi morali imeti na šolah za starše nujno izvajanje prve pomoči pri dojenčkih.

(odgovor članu avgust09)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: Oživljanje dojenčkov
11.4.2013 13:43:52   
Paštetka
Jaz bi samo dodala k 3. Točki, da pri dajanju um. dihanja dojenčku glih ne zajameš zraka, ampak normalno pihneš. V primeru, da zajameš zrak, in mu tvoj volumen zraka vpihneš v pljuča, mu le-ta nepopravljivo poškoduješ.

Sicer pa v primeru oživljanja lastnega otroka, ponavadi vse odpove, ne glede na to kolikokrat si delal izpit iz PP. Tako, da noben tečaj, nikoli ni odveč.

(odgovor članu ziva_r)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: Oživljanje dojenčkov
11.4.2013 13:54:13   
Tippi
joooj krasen post! user posted image
vedno je dobro obnovit, vedno!

Doll pa kapo dol, ki vse obvlada. od zaprtja pri dojenčkih do umetnega dihanja. ona nič več ne rabi vedet v življenju, ker itak vse ve! kapo dol!

se pa pridružujem eni komentatorki. Katy se mi zdi. Jaz sem lani reševala prijateljico, ki je padla s kolesa. Verjemite mi, da ko sem zagledala okrog obrnjene oči, odprta usta, polna peska, krvav obraz, sem pozabila kako se pišem!! da jo moram dati v položaj nezavestnega (to itak vsi vemo a ne doll??), sem pozabila kako to gre, telefon mi je vsaj 65 krat padel iz rok, nisem znala uporabljati imenika v svojem telefonu, in še kaj bi se našlo. Pulz sem imela 195 (vem, ker sem imela pulz meter, smo bili na kolesarski turi in ko sem pogledala doma stanje, sem videla, da sem doživela šok ob tem padcu in brez napora doživela skoraj 2stotko). šele po parih minutah sem prišla k sebi in začela trezno razmišljati.Moja zgodba se je srečno končala, prijateljica je bila na novo rojena! še danes nama grejo solze po licu, ko se spomniva teh trenutkov. ona iz hvaležnosti do mene, jaz od sreče, da je preživela. uglavnem. Večkrat si prebereš takšne stvari, bolje je, pa četudi vse kao veš!

Bravo za link še enkrat.



< Sporočilo je popravil Tippi -- 11.4.2013 14:01:09 >

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Kakšna je prava postelja za dojenčka in ot...
Ko se odpravite v trgovino z otroško opremo, osupli obstanete: koliko različnih posteljic in zibelk! Le katera bi bila n...
Zgodbe malih junakov: Velika bojevnica Frejya
Moj pritisk je bil 180, otrokov utrip je padal. Trikrat so mi vzeli kri in urin. Imela sem anemijo in beljakovine v urin...