|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Porodniška
17.5.2010 17:26:24   
BabyKitty
Vem, da je o tem že mnogo napisanega, ampak meni računovodja trdi, da se je v zadnjem letu zadeva spremenila.
Torej... Z najdražjim imava firmo, on ima s.p. poleg redne zaposlitve, jaz si denar izplačujem preko napotnic, saj sem redna študentka. Nekako se mi do sedaj "ni splačalo" redno zaposlit (firma je šele dobro zaštartala, niso bili vedno redni dohodki, sedaj so...). Sedaj sem zanosila. Imela sem namen se redno zaposliti nekaj mesecev oz. zadnji mesec pred nastopom porodniške, ker le dobiš nekaj sto EUR več kot tisti 180 EUR starševki dodatek... Je to res, da se to ne da več?
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Porodniška
17.5.2010 18:10:14   
zmajaz
Ne - ni res. Če si dan pred nastopom porodniškega dopusta (ki se nastopi 28 dni pred PDP) zaposlena, ti pripada starševsko nadomestilo v višini 55% veljavne minimalne plače, kar vendarle nanese nekaj več kot je starševski dodatek, ki ga dobijo brezposelne mamice - zagotovo pa to ni NEKAJ STO evrov več. Starševski dodatek trenutno znaša 193 eur mesečno (s 1.7. se bo spet uskladil), 55% minimalne plače pa je zdaj, ko se je le-ta dvignila, 309 evrov (prej pa je bilo okoli 260 evrov)

Vprašaj ga, od kod mu ta informacija - poznam računovodje, ki nimajo pojma od pojma, kar se teh zadev tiče. V zakonu še vedno piše, da so do starševskega nadomestila upravičene tiste osebe, ki imajo pravico do starševskega dopusta in so bile zavarovane po tem zakonu pred dnevom nastopa posamezne vrste starševskega dopusta.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 17.5.2010 18:23:49 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu BabyKitty)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Porodniška
17.5.2010 20:24:28   
BabyKitty
No tisti za nekaj sto sem mislila cca. 150-200 EUR več, sem se mogoče malo narobe izrazila... Je pa še vseeno enkrat več... Računovodja je rekel, da je imel nekaj mesecev nazaj podoben primer in da se ni dalo... Pa se mi je čudno zdelo, saj se zakon ni spremenil... 

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Porodniška
17.5.2010 20:31:07   
Anonimen
Jaz sem lani ostala brez zaposlitve. Pristala sem na Zavodu, kjer se mi je nadomestilo izteklo slab mesec pred nastopom porodniške. Ker je tašča imela firmo me je zaposlila 5 dni pred nastopom porodniške in zato danes prejemam porodniško na podlagi povprečja zadnjih 12-ih mesecev pred nastopom le-te.

Torej... Če imaš zadostne finance je bolje da se takoj zaposliš in si plačuješ visok bruto. Tako bodo na dan porodniškega preračunali povprečje zadnjih 12ih mesecev, za manjkajoče mesece pa vzamejo 55% zagotovljenega OD.

(odgovor članu BabyKitty)
  Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Porodniška
17.5.2010 20:35:12   
zmajaz
Vprašanje kaj je čaral - morda je bil primer zaposlitve nekaj dni pred PDP, namesto pred nastopom porodniške - ker ko je enkrat 29 dni pred PDP in takrat nisi zaposlena, je prepozno in če se zaposliš po tem, ne gre več skozi za porodniško, ker bi morala biti dan pred nastopom porodniške zaposlena, ta pa se mora nastopiti, kot rečeno 28 dni pred PDP. Še kot gospodinjske pomočnice se zaposlujejo kak teden pred nastopom porodniškega dopusta, pa gre skozi, ne da bi pri drugih vrstah zaposlitve ne bi šlo. Ravno dober mesec nazaj sem se z eno tule z RR pogovarjala glede tega in se je potem še na zavod pozanimala, pa mi sporočila, da je dobila odgovor, da se da - češ da bom vedela, če me bo še kdo spraševal. Je pa tako, da vloga za porodniški dopust naj bi se oddala najpozneje 30 dni pred PDP, torej se je treba zaposliti še nekaj dni pred tem, da lahko potem vse papirje pravočasno urediš. Po mojem so zamudili ta rok in hoteli urediti zaposlitev in porodniško pozneje.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 17.5.2010 20:41:26 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu BabyKitty)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Porodniška
17.5.2010 21:03:37   
Poka
Za preštudirat... In kaj se šteje v porodniško? Npr. če si par mesecev zaposlen, potem si na zavodu nekaj mesecev, pa se potem zaposliš - se štejejo tudi dohodki z zavoda, ali samo npr. tistih 6 plač v 12 mesecih, ki si jih dobil?

Imam namreč podobno situacijo - sem v službi drugje, pogodba poteče, nameravam imet user posted image , ampak pred potekom pogodbe ne bo šlo, ker še nisem user posted image . Bi se potem zaposlila na firmi, ampak sem hotela čakat, da mi poteče porodniška, pa je očitno zaradi višine porodniške bolje prej. Nebi se pa takoj po poteku te pogodbe, ker trenutno tist denar bolj prav pride firmi, čeprav je zdaj začela dokaj stabilno poslovati.

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Porodniška
17.5.2010 21:08:29   
zmajaz
Štejejo se plače IN nadomestila plače (bolniška, porodniške, nadomestilo za brezposelnost - ker imaš tu povsod plačane prispevke za starševsko varstvo), za mesece brezposlenosti (brez nadomestila) v zadnjih 12 mesecih pred oddajo vloge, pa se vzame 55% minimalne plače.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 17.5.2010 21:09:09 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Poka)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   [Brisano sporočilo]
17.5.2010 21:56:31   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu zmajaz)
  Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Porodniška
18.5.2010 8:52:13   
lidija***

babykitty- pa še to, če greš v porodniško iz delovnega razmerja ti tudi teče delovna doba...

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Porodniška
18.5.2010 9:34:39   
BabyKitty
lidija*** to vem... ampak ti teče delovna doba tudi, kot redna študentka...

zivepo a minimalna plača se ti je štela še po tastaro? Samo nekaj mesecev zvišane minimalne plače?

(odgovor članu lidija***)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Porodniška
18.5.2010 9:42:04   
zmajaz
Za vse mesece se vzame 55% minimalne plače, ki je veljavna v času izdaje odločbe.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu BabyKitty)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   [Brisano sporočilo]
18.5.2010 10:11:59   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu BabyKitty)
  Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Porodniška
18.5.2010 10:14:41   
BabyKitty
Aha... no se mi je zdelo, da je nekaj manj kot po mojih izračunih...

Hvala vsem za odgovore! user posted image user posted image

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Porodniška
9.6.2010 11:28:53   
Tringi
Pozdravljeni,

jaz pa imam vprašanje:

imam svoj s.p in sem bila zaposlena 20 dni,(plačane prispevki od minimalne plače 734,15, prej sem bila zaposlena preko štud.servisa) zdaj sem dobila odločbo za porodniški dopust in sicer znesek znaša 318,20 bruto. V odločbi piše: "za manjkajoče mesece (12 mesecev) osnova upošteva 55% minimalne plače, ki veja v mesecu vložitve prve vloge ( vloga je bila vložena 2.06.2010)

Zdaj pa meni ni jasno kako so oni zračunali 318,20eur????user posted image user posted image user posted image user posted image

Trenutna minimalna plača znaša 734,15eur bruto, 55%= 403.78eur....

a mogoče kdo zna razložiti na kateri osnovi so oni dobili 318,20eur????

(odgovor članu BabyKitty)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Porodniška
9.6.2010 23:10:40   
zmajaz
Hm - tole je zelo čudno - toliko nekje bi morala dobiti NETO glede na novo minimalno plačo in ne bruto. Jaz bi na tvojem mestu poklicala na CSD in povprašala, kaj je zdaj to. To je sigurno napaka, saj se pa vendar ja ve, koliko je minimalna plača in koliko je potem 55 % od minimalne plače, starševsko nadomestilo pa v nobenem primeru ne more biti nižje od 55 % ob oddaji vloge veljavne minimalne plače.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 9.6.2010 23:17:02 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Tringi)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Porodniška
10.6.2010 8:25:53   
Tringi
Včeraj sem šla osebno na CSD z odločbo, in so mi rekli da oni minimalno plačo usklajujejo z ZUT( Usklajene transakcije) kar znaša 578,33eur, in od tega 55%=318,20eur. Samo to nekjer ni zavedeno v odločbi, in po 41 in 43 členu piše da por.dopust ne sme biti 55%nižji od minimalne plače.

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Porodniška
10.6.2010 10:42:22   
zmajaz
Evo - jaz sem prišla do naslednje ugotovitve:

P R A V I L N I K o postopkih za uveljavljanje pravic iz zavarovanja za starševsko varstvo iz leta 2002 je določal takole:
"Za mesece, za katere je iz obrazca oziroma obrazcev Priloga št. S-6 – podatki o plači oziroma osnovi, od katere so bili obračunani prispevki razvidno, da v zadnjih 12 mesecih vlagatelj ni prejemal plače ali nadomestila plače oziroma zanj niso bili obračunani prispevki za starševsko varstvo, center upošteva 55% minimalne plače. Pri tem upošteva višino minimalne plače, kot je veljala za posamezni manjkajoči mesec."
To pomeni, da se je v bistvu trenutna minimalna plača uskladila glede na pretekle v manjkajočih mesecih. 

AMPAK ta isti pravilnik že leta 2003 (in še danes) določa takole:
48. člen
"Za mesece, za katere vlagatelj v zadnjih 12 mesecih ni prejemal plače ali nadomestila plače oziroma zanj niso bili obračunani prispevki za starševsko varstvo, center upošteva 55 odstotkov minimalne plače. Pri tem upošteva višino minimalne plače, ki velja v mesecu vložitve prve vloge za eno od vrst starševskega dopusta za istega otroka."

Kar pomeni, da po tem pravilniku od leta 2003 in tudi po novem iz leta 2008 to ni več tako. Jaz sem v precejšnji meri prepričana, da je tole njihovo usklajevanje protizakonito, ker krši tako zakon o starševskem varstvu kot ta pravilnik – ne v enem, ne v drugem ni nobene podlage za nobeno usklajevanje uradno veljavnega zneska minimalne plače, ki ga določa durs.
Jaz bi na tvojem mestu vložila uradno pritožbo na odločbo in bi napisala da vlagam pritožbo, ker je izdana odločba v nasprotju z:
1. Zakonom o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (Ur.l. RS 110/2006)
41. členom (osnova za izračun starševskega nadomestila)
Če so bili za zavarovanca obračunani prispevki za starševsko varstvo za krajše obdobje kot je to določeno v prvem odstavku tega člena, se mu za manjkajoče mesece kot osnova upošteva 55% minimalne plače.  
43. členom (najvišje in najnižje izplačilo nadomestila)
Izplačilo starševskega nadomestila ne more biti nižje od 55% minimalne plače.

2. Pravilnikom o postopkih za uveljavljanje pravic iz zavarovanja za starševsko varstvo (31/2008)
48. členom
Za mesece, za katere vlagatelj v zadnjih 12 mesecih ni prejemal plače ali nadomestila plače oziroma zanj niso bili obračunani prispevki za starševsko varstvo, center upošteva 55 odstotkov minimalne plače. Pri tem upošteva višino minimalne plače, ki velja v mesecu vložitve prve vloge za eno od vrst starševskega dopusta za istega otroka.
52. členom
(2) Izplačilo starševskega nadomestila ne more biti nižje od 55 odstotkov minimalne plače, ki velja v mesecu izplačila nadomestila.
3. V mesecu oddaje vloge uradno veljavno minimalno plačo, kot je objavljena na spletni strani DURS-a in že od meseca parila 2010 dalje znaša 734,15 eura.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 10.6.2010 10:43:36 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Tringi)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Porodniška
10.6.2010 11:56:21   
zmajaz
Na internetu pa ni mogoče najti čisto nič o nobenih usklajenih transakcijah, niti o višini neke usklajene minimalne plače 578,33 - to bi potem morali biti uradni podatki in javno dostopni, ne pa da jih privlečejo na dan od bog ve kod. Ti kar lepo daj uradno pisno pritožbo, ker izgubiti itak nimaš kaj, oni ti pa potem naj dajo pisno pojasnilo, zakaj so izračunali tako, kot so - ker ustno ti lahko natvezijo ravno kar hočejo, pisno si pa tega ne morejo dovoliti. Pa upam, da boš tole uspešno rešila, ker 100 eur mesečno pri takem znesku ni ravno malo.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Tringi)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Porodniška
10.6.2010 16:42:59   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz
3. V mesecu oddaje vloge uradno veljavno minimalno plačo, kot je objavljena na spletni strani DURS-a in že od meseca parila 2010 dalje znaša 734,15 eura.

Oz. v 3. točki bi napisala: Z zakonom o minimalni plači (Ur.l. 13/2010), ki določa, da od 1. marca 2010 dalje minimalna plača znaša 734,15 eur.

Torej tvoja odločba očitno krši 2 zakona in 1 pravilnik.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 10.6.2010 16:44:24 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Porodniška
10.6.2010 19:23:35   
zmajaz
Meni ta zadeva tako zelo ne da miru, da sem poslala vprašanje na ministrstvo - bom sporočila, ko dobim odgovor. user posted image

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Porodniška
10.6.2010 19:41:51   
Tringi
Najlepša hvala za tvojo zavzetost. Jutri grem spet osebno na CSD, verjetno pa bom napisala tudi pisno pritožbo, tako kot si mi svetovala. Obvestila te bom o razvoju dogodkov.

Hvala, LP

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Porodniška
10.6.2010 19:59:45   
zmajaz
Ja - najboljše, da napišeš pritožbo in jo osebno odneseš ter jim jo vročiš - potem pa naj peljejo postopek dalje.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Tringi)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: Porodniška
10.6.2010 20:53:23   
majana79
Pa ne pozabit rečt za potrdilo o oddani pritožbi... da se kje ne 'zgubi' 

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: Porodniška
11.6.2010 14:42:12   
Tringi
Danes sem spet šla na CSD, izvedeti sem želela, če je kaj novega v zvezi z mojo prošnjo po preverjanju podatkov. Gospodična mi je lepo odgovorila, da je sama in ima ful dela in da mi bo čez en mesec sporočila odgovor (čeprav je v sredo obljubila, da me bo v četrtek poklicala), zraven pa je dodala " saj zadeva ni nujna" HALO...kako ni nujna??? sem kar besed ostala!
Zdaj bom napisala pritožbo in jo poslala. Razmišljam pa da bi tudi kakšnega odvetnika vprašalo po strokovnem mnenju o celotni zadevi...
LP

(odgovor članu majana79)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: Porodniška
11.6.2010 16:25:22   
zmajaz
Aha - se že izmikajo - čez 1 mesec ti bo pa rekla, da si itak že zamudila rok za pritožbo. Kar takoj napiši pritožbo, se pa ta pritožba ne pošlje na CSD, ampak na ministrstvo - je na odločbi naveden naslov, kam točno se pošlje. Šla sem gledat še tisti "slavni" ZUTPG, na katerega se sklicujejo - ta v resnici določa samo, kdaj se usklajujejo ta nadomestila - torej, ko nadomestilo že prejemaš, se med letom še v točno določenih obdobjih usklajuje - in ta zakon določa samo to. In ta ZUTG nikakor ne izniči določb Zakona in pravilnika, ki določata, da se ob samem izračunu višine starševskega nadomestila upošteva višina minimalne plače v mesecu oddaje vloge. - to je tako ali tako navedeno tudi v sami odločbi. Torej ti po mojem svetovalka tam mlati prazno slamo, samo da te odpravi. Če imaš kako možnost, pa ne bi bilo slabo se posvetovati z odvetnikom, ker jaz sem še vedno prepričana, da je ta odločba nezakonita. Drugače pa bo po mojem tudi dovolj, če v pritožbi navedeš tiste zakone in člene, ki sem ti jih zgoraj napisala.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 11.6.2010 16:29:58 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Tringi)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?