|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 14:35:02   
1ona
Z mojim bova krstila otročka..vprašanje je, ali povabiti taščo in tasta na krst?

Namreč, situacija je taka..z njimi se ne pogovarjava, vse kar je, se pozdravimo. Do vnučka nimata nekega zanimanja. Ko ga vidita, ga za minutko ogovorita, nato pa odideta stran. Bosta zamerila, če ju ne povabiva ali se jih spodobi (kljub odnosu, ki ga imamo), da sta poleg? Aja, z mojimi starši se ne poznajo, so jih moji vabili na kavo, pa nista prišla. Premišljujem, kako se bomo gledali na krstu in kasneje na kosilu. Mislim, da bo čudno vzdušje..

Prosim za nasvet, res ne vem kaj narediti.
Hvala za odgovore.user posted image
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 14:37:58   
gita10
jaz bi jih povabila

(odgovor članu 1ona)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 14:45:03   
pomar*ANČA*
jaz bi ju tudi. itak je pa verjetno velika možnost, da sploh ne prideta...

(odgovor članu gita10)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 15:18:40   
ROŽICI

IZVIRNO SPOROČILO: pomar*ANČA*

jaz bi ju tudi. itak je pa verjetno velika možnost, da sploh ne prideta...




sem enakega mnenja.

_____________________________

življenje je eno samo.zato uživajte...

(odgovor članu pomar*ANČA*)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 15:29:05   
Izabelina
povabi jih, krst je lepa priložnost za odpuščanje... pa še spoznali se bodo s tvojimi starši...

če pa ne bosta hotela prit pa ne boš ti nič kriva, svoje boš naredila z vabilom, potem pa bosta na potezi onadva...


_____________________________

Naj tvoje srce razposajeno zazvončklja,
kot mu je usojeno!

(odgovor članu ROŽICI)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 15:30:07   
bubu_bibi
A sta tašča pa tast sploh verna? Ker če nista potem ju vabiti na krst (tako kot vseh ostalih 'gostov', ki jim vera in sam obred krsta ne pomeni ničesar) ni glih smiselno. Razen, če se vam gre za druženje, potem pa je obred skoraj odveč.


_____________________________

Pričakala sva! :)

(odgovor članu 1ona)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 16:07:02   
Medea10
Jaz jih ne bi.

(odgovor članu bubu_bibi)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 16:10:27   
blaža

IZVIRNO SPOROČILO: Medea10

Jaz jih ne bi.



Niti jaz. Če do zdaj nista pokazala nobenega interesa ne do otroka, ne da bi tvoje starše spoznala,..

_____________________________

Tvoj čas je omejen, zato ga ne zapravljaj tako, da živiš življenje nekoga drugega!
Naj hrup drugih mnenj ne utiša tvojega notranjega glasu!

Steve Jobs

(odgovor članu Medea10)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 16:12:18   
tehnofil
IZVIRNO SPOROČILO: 1ona
Z mojim bova krstila otročka..vprašanje je, ali povabiti taščo in tasta na krst?

Če ti je jasen pomen krsta potem jh boš povabila. Če je namen jih kaznovati, je pa to priložnost za maščevanje user posted image .

(odgovor članu 1ona)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 16:13:34   
katy83
IZVIRNO SPOROČILO: Izabelina



če pa ne bosta hotela prit pa ne boš ti nič kriva, svoje boš naredila z vabilom, potem pa bosta na potezi onadva...



točno tako

(odgovor članu Izabelina)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 16:24:19   
tehnofil
IZVIRNO SPOROČILO: 1ona
..z njimi se ne pogovarjava, vse kar je, se pozdravimo. Do vnučka nimata nekega zanimanja. Ko ga vidita, ga za minutko ogovorita, nato pa odideta stran.


Iz tvojega vprašanja berem bolečino. Tvojo bolečino. Želim pa te samo spomniti, da se onadva tako obnašata zaradi svoje (njune) bolečine in NE zaradi tebe, tvojega ali vajinih otrok.

Si kdaj pomislila, kako "zagrenjen" mora biti človek, ki se ne veseli svojih vnučkov? Saj vzrok ni pomemben, dejstvo je da mu zagrenjenost uniči veselje. A ni to grozno? A ni to ena velika "kazen"?

Ponudi jima roko za izhod iz te njune zagrenjenosti, ali jo bosta sprejela pa je odvisno samo od njiju (in ne od tebe, tvojega ali vnučka). Torej morebitna zavrnitev ni odvisna od tega komu kaj zamerita ... ampak je odvisna od tega, koliko sta sposobna zajeti veselje življenja.

(odgovor članu 1ona)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 16:49:37   
pelin
Mogoče se sliši neumno, ampak jaz bi ju povabila zaradi sebe... Osebno sem takšen človek, da bi se verjetno grizla v sebi, če ju ne bi povabila...ne vem....mogoče zato, ker bi me otroček lahko čez leta vprašal, zakaj dedi in babi nista prišla , pa bi mi bilo res težko, če bi imela v mislih, da nista prišla , ker ju nisem povabila....ali pa zato, ker bi si očitala, da nisem vsega naredila, da bi bila povezanost z njima in otrokom večja...ali pa zato, ker bi mi bilo hudo zaradi partnerja, ki bi ob mislih, ko bi gledal moje starše, bil žalosten, ker njegovi niso bili povabljeni...Konec koncev pa prav zato, ker bi želela, da je dan, ko krstimo mojega otroka, lep ...poseben, edinstven....in ne prežet s slabo vestjo, da sem nekoga prikrajšala zato....

Pa ne me narobe razumet....niti pod razno ne odobravam tega, da sta tvoja tast in tašča tako nezainteresirana za vnuka... to je naravnost žalostno...in po moje ju res , če se obnašata tako kot praviš, na krst kljub povabilu ne bo. 


< Sporočilo je popravil pelin -- 25.5.2011 16:51:09 >

(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 21:11:07   
hmm...
IZVIRNO SPOROČILO: blaža


IZVIRNO SPOROČILO: Medea10

Jaz jih ne bi.



Niti jaz. Če do zdaj nista pokazala nobenega interesa ne do otroka, ne da bi tvoje starše spoznala,..


Enako, tudi jaz jih ne bi.


_____________________________

Kadar neko stvar izgubimo, šele takrat se zavedamo kaj smo imeli!

http://www.zavetisce-horjul.net/index.php

-----> POMAGAJMO JIM!!!!!

(odgovor članu blaža)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 22:14:06   
josephine27
IZVIRNO SPOROČILO: pomar*ANČA*

jaz bi ju tudi. itak je pa verjetno velika možnost, da sploh ne prideta...



sama mislim enako.


_____________________________



(odgovor članu pomar*ANČA*)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 22:19:39   
ada2



IZVIRNO SPOROČILO: tehnofil

IZVIRNO SPOROČILO: 1ona
..z njimi se ne pogovarjava, vse kar je, se pozdravimo. Do vnučka nimata nekega zanimanja. Ko ga vidita, ga za minutko ogovorita, nato pa odideta stran.
 

Iz tvojega vprašanja berem bolečino. Tvojo bolečino. Želim pa te samo spomniti, da se onadva tako obnašata zaradi svoje (njune) bolečine in NE zaradi tebe, tvojega ali vajinih otrok.

Si kdaj pomislila, kako "zagrenjen" mora biti človek, ki se ne veseli svojih vnučkov? Saj vzrok ni pomemben, dejstvo je da mu zagrenjenost uniči veselje. A ni to grozno? A ni to ena velika "kazen"?

Ponudi jima roko za izhod iz te njune zagrenjenosti, ali jo bosta sprejela pa je odvisno samo od njiju (in ne od tebe, tvojega ali vnučka). Torej morebitna zavrnitev ni odvisna od tega komu kaj zamerita ... ampak je odvisna od tega, koliko sta sposobna zajeti veselje življenja.

user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Besedo KONTRA s proti razložimo in CEPCIJA je jasna brez vprašanj, tako se s kontracepcijo borimo, da bi bil na svetu kakšen cepec manj!

Ada vas ´ma rada!

(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 22:55:22   
mika

IZVIRNO SPOROČILO: Izabelina

povabi jih, krst je lepa priložnost za odpuščanje... pa še spoznali se bodo s tvojimi starši...

če pa ne bosta hotela prit pa ne boš ti nič kriva, svoje boš naredila z vabilom, potem pa bosta na potezi onadva...



podpis

(odgovor članu Izabelina)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Povabiti na krst ali ne?
25.5.2011 22:59:54   
mika

IZVIRNO SPOROČILO: bubu_bibi

A sta tašča pa tast sploh verna? Ker če nista potem ju vabiti na krst (tako kot vseh ostalih 'gostov', ki jim vera in sam obred krsta ne pomeni ničesar) ni glih smiselno. Razen, če se vam gre za druženje, potem pa je obred skoraj odveč.



Kakšno vezo pa ima če sta tast in tašča verna? A potem se na cerkveno poroko povabi samo verne svate? Kakšen smisel iščeš v tem?






(odgovor članu bubu_bibi)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Povabiti na krst ali ne?
26.5.2011 7:46:16   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: mika
IZVIRNO SPOROČILO: bubu_bibi
A sta tašča pa tast sploh verna? Ker če nista potem ju vabiti na krst (tako kot vseh ostalih 'gostov', ki jim vera in sam obred krsta ne pomeni ničesar) ni glih smiselno. Razen, če se vam gre za druženje, potem pa je obred skoraj odveč.

Kakšno vezo pa ima če sta tast in tašča verna? A potem se na cerkveno poroko povabi samo verne svate? Kakšen smisel iščeš v tem?

Ja točno na to sem jaz pomislila. Sama nisem verna pa sem bila že na veliko krstih pa na cerkvenih porokah in sem tam za to, ker želim bit priča nekemu dogodku, ki ogromno pomeni tistim, ki so me povabili.

Se pa tudi jaz strinjam, da bi ju povabila. Ker s tem boš ti tašči in tastu pokazala, da ti ni vseeno in bosta tudi onadva lažje stopila proti vam. Pa še s tem vabilom bo žokica v njunih rokah, tako da se vama nikoli  ne bo treba spraševat kaj bi bilo, če bi bilo.

(odgovor članu mika)
  Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Povabiti na krst ali ne?
26.5.2011 8:18:48   
Nika v službi
IZVIRNO SPOROČILO: Otika

IZVIRNO SPOROČILO: mika
IZVIRNO SPOROČILO: bubu_bibi
A sta tašča pa tast sploh verna? Ker če nista potem ju vabiti na krst (tako kot vseh ostalih 'gostov', ki jim vera in sam obred krsta ne pomeni ničesar) ni glih smiselno. Razen, če se vam gre za druženje, potem pa je obred skoraj odveč.

Kakšno vezo pa ima če sta tast in tašča verna? A potem se na cerkveno poroko povabi samo verne svate? Kakšen smisel iščeš v tem?

Ja točno na to sem jaz pomislila. Sama nisem verna pa sem bila že na veliko krstih pa na cerkvenih porokah in sem tam za to, ker želim bit priča nekemu dogodku, ki ogromno pomeni tistim, ki so me povabili.

Se pa tudi jaz strinjam, da bi ju povabila. Ker s tem boš ti tašči in tastu pokazala, da ti ni vseeno in bosta tudi onadva lažje stopila proti vam. Pa še s tem vabilom bo žokica v njunih rokah, tako da se vama nikoli  ne bo treba spraševat kaj bi bilo, če bi bilo.


Podpis, Otika.

Tudi jaz bi naredila tako. Jaz vedno delujem po takem načelu - naredim, kar se meni zdi prav; odločitve drugih so njihova odgovornost. Jaz pri sebi pa sem mirna, ker sem po svojih merilih naredila vse oz. tisto, kar je prav.


_____________________________

..... Poljubi me nežno, ko drugi hitijo, povabi me v mesto, ko drugi že spijo.... Napravi to zmeraj, ne bodi kot drugi, ljubezen ni reka, ki teče po strugi.....
F. Lainšček

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Povabiti na krst ali ne?
26.5.2011 9:50:15   
bubu_bibi
Sem vedela, da se bo kateri zataknilo. user posted image

Cerkvena poroka ponavadi sledi 'sklopu' poroke in sploh ni nujno, da so vsi svatje verni. Dobijo vabilo na poroko, ne na cerkveni 'dogodek'. Drugo je pri krstu. Ne vabiš na druženje ampak na neko vrsto potrditev svoje vere, da želiš otroka v istem občestvu. In, če stara starša nista verna, lahko si tak 'dogodek' razlagajo kot neko prisilo. Samo to sem mislila. Seveda pa vsak po svoje...

In iz zgornjega sledi to, kar ste itak v večini pisale: če je vsem pomen krsta jasen, je to odlična priložnost za dober razplet, če pa ni, je lahko še ena stvar za zamero.


_____________________________

Pričakala sva! :)

(odgovor članu mika)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Povabiti na krst ali ne?
26.5.2011 9:58:19   
Nika v službi
IZVIRNO SPOROČILO: bubu_bibi

Sem vedela, da se bo kateri zataknilo. user posted image

Cerkvena poroka ponavadi sledi 'sklopu' poroke in sploh ni nujno, da so vsi svatje verni. Dobijo vabilo na poroko, ne na cerkveni 'dogodek'. Drugo je pri krstu. Ne vabiš na druženje ampak na neko vrsto potrditev svoje vere, da želiš otroka v istem občestvu. In, če stara starša nista verna, lahko si tak 'dogodek' razlagajo kot neko prisilo. Samo to sem mislila. Seveda pa vsak po svoje...

In iz zgornjega sledi to, kar ste itak v večini pisale: če je vsem pomen krsta jasen, je to odlična priložnost za dober razplet, če pa ni, je lahko še ena stvar za zamero.



Se ne strinjam povsem, ker ima vsak, ki ima ob tem pomisleke, možnost povabilo zavrniti (s svojim komentarjem ali brez njega). Mi smo verni, pa smo na krst povabili tako verne kot neverne, njihova odločitev pa je bila, če se bodo udeležili ali ne.

Se mi zdi, da čisto preveč kompliciramo okrog tega - na krst ali kak drug pomembnejši dogodek pač povabiš ljudi, ki so ti blizu, ki jih ob takih priložnostih želiš imeti zraven. Ker se - vsaj v našem - krogu nahaja zelo pisana druščina ljudi, ki so verni, neverni, verni v drugi veri, čisti svobodnjaki...user posted image so pač povabljeni vsi. Ljudi ne merim in ne selektiram po pripadnosti, ampak edino po tem, kako se mi z njimi razumemo, ujamemo.


_____________________________

..... Poljubi me nežno, ko drugi hitijo, povabi me v mesto, ko drugi že spijo.... Napravi to zmeraj, ne bodi kot drugi, ljubezen ni reka, ki teče po strugi.....
F. Lainšček

(odgovor članu bubu_bibi)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Povabiti na krst ali ne?
26.5.2011 10:03:53   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Nika v službi

IZVIRNO SPOROČILO: bubu_bibi

Sem vedela, da se bo kateri zataknilo. user posted image

Cerkvena poroka ponavadi sledi 'sklopu' poroke in sploh ni nujno, da so vsi svatje verni. Dobijo vabilo na poroko, ne na cerkveni 'dogodek'. Drugo je pri krstu. Ne vabiš na druženje ampak na neko vrsto potrditev svoje vere, da želiš otroka v istem občestvu. In, če stara starša nista verna, lahko si tak 'dogodek' razlagajo kot neko prisilo. Samo to sem mislila. Seveda pa vsak po svoje...

In iz zgornjega sledi to, kar ste itak v večini pisale: če je vsem pomen krsta jasen, je to odlična priložnost za dober razplet, če pa ni, je lahko še ena stvar za zamero.



Se ne strinjam povsem, ker ima vsak, ki ima ob tem pomisleke, možnost povabilo zavrniti (s svojim komentarjem ali brez njega). Mi smo verni, pa smo na krst povabili tako verne kot neverne, njihova odločitev pa je bila, če se bodo udeležili ali ne.

Se mi zdi, da čisto preveč kompliciramo okrog tega - na krst ali kak drug pomembnejši dogodek pač povabiš ljudi, ki so ti blizu, ki jih ob takih priložnostih želiš imeti zraven. Ker se - vsaj v našem - krogu nahaja zelo pisana druščina ljudi, ki so verni, neverni, verni v drugi veri, čisti svobodnjaki...user posted image so pač povabljeni vsi. Ljudi ne merim in ne selektiram po pripadnosti, ampak edino po tem, kako se mi z njimi razumemo, ujamemo.


Podpis.

(odgovor članu Nika v službi)
  Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: Povabiti na krst ali ne?
26.5.2011 10:14:11   
bubu_bibi
IZVIRNO SPOROČILO: Nika v službi

IZVIRNO SPOROČILO: bubu_bibi

Sem vedela, da se bo kateri zataknilo. user posted image

Cerkvena poroka ponavadi sledi 'sklopu' poroke in sploh ni nujno, da so vsi svatje verni. Dobijo vabilo na poroko, ne na cerkveni 'dogodek'. Drugo je pri krstu. Ne vabiš na druženje ampak na neko vrsto potrditev svoje vere, da želiš otroka v istem občestvu. In, če stara starša nista verna, lahko si tak 'dogodek' razlagajo kot neko prisilo. Samo to sem mislila. Seveda pa vsak po svoje...

In iz zgornjega sledi to, kar ste itak v večini pisale: če je vsem pomen krsta jasen, je to odlična priložnost za dober razplet, če pa ni, je lahko še ena stvar za zamero.



Se ne strinjam povsem, ker ima vsak, ki ima ob tem pomisleke, možnost povabilo zavrniti (s svojim komentarjem ali brez njega). Mi smo verni, pa smo na krst povabili tako verne kot neverne, njihova odločitev pa je bila, če se bodo udeležili ali ne.

Se mi zdi, da čisto preveč kompliciramo okrog tega - na krst ali kak drug pomembnejši dogodek pač povabiš ljudi, ki so ti blizu, ki jih ob takih priložnostih želiš imeti zraven. Ker se - vsaj v našem - krogu nahaja zelo pisana druščina ljudi, ki so verni, neverni, verni v drugi veri, čisti svobodnjaki...user posted image so pač povabljeni vsi. Ljudi ne merim in ne selektiram po pripadnosti, ampak edino po tem, kako se mi z njimi razumemo, ujamemo.



No saj. Ker se imate radi, ne komplicirate. Tu, v tej konkretni situaciji, pa je nekoliko drugače in očino ni neke hudo dobre komunikacije, ker sicer ne bi sploh prišlo do vprašanja, ali povabiti na krst ali ne. Ker bi se smatralo, da so vsi zaželeni in si želijo biti tam, ne glede na vse. In tako bi bilo tudi najlepše.

In ker je ravno vprašanje krsta (in ne rojstnega dneva, recimo), sem na stvar pogledala drugače kot ste to naredile ostale. In sem svoje mnenje tudi pojasnila. Se pa strinjam, da tam kjer so stvari jasne, se tovrstna vprašanja niti ne pojavljajo.


_____________________________

Pričakala sva! :)

(odgovor članu Nika v službi)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: Povabiti na krst ali ne?
26.5.2011 11:21:20   
kristinaj
ne razumem pa kako so lahko ljudje tako asocialni

povabiš in če prideta ok, če ne pa tudi dobro, sej zgubiti nimaš kej... jaz bi jim še vnuka nehala kazati...

_____________________________

polona 5.4.2007, 55 cm 3900 g
vili 19.10.2008, 57 cm, 3910 g

bila bi neustavljiva, če bi lahko začela....

(odgovor članu 1ona)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: Povabiti na krst ali ne?
31.5.2011 13:40:37   
PapuaNG
Jaz bi ju tudi povabila. Sicer nisem verna, ampak sem bila tudi sama že na kakšnem krstu/obhajilu/birmi, ravno zaradi tega, ker to nekaj pomeni tistemu, ki je veren. Isto sem hodila na mašo za babico (celih 10 let!), ker je bila ona verna. Pa mi grejo religije (take in drugačne) kar malo na živce. V tvojem primeru pa je prav, da ju povabiš, saj sta le babica in dedek (pa čeprav ne kažeta zanimanja). In če ne prideta,tudi prav. Svoj delež 'izpolneš' že s samim vabilom.  

(odgovor članu kristinaj)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?