|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 9:59:39   
prvikoraki
Spoštovani,

mene pa zanima, če imajo zdravniki pravico in dolžnost, povedat partnerju, da ni oče otroka oz. iz kakšnih testov je to mogoče ugotoviti?
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 10:01:55   
Kerensa*
IZVIRNO SPOROČILO: prvikoraki
mene pa zanima, če imajo zdravniki pravico in dolžnost, povedat partnerju, da ni oče otroka

Ne, nimajo je.
oz. iz kakšnih testov je to mogoče ugotoviti?

Če partner vpraša zdravnika, kako lahko ugotovi, ali je on oče otroka, ima zdravnik pravico in dolžnost povedati, da se to ugotavlja z DNK testom.

(odgovor članu prvikoraki)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 10:10:28   
Marogica
IZVIRNO SPOROČILO: prvikoraki

Spoštovani,

mene pa zanima, če imajo zdravniki pravico in dolžnost, povedat partnerju, da ni oče otroka oz. iz kakšnih testov je to mogoče ugotoviti?



Zdravnik najbrž ni jasnovidec, da to sploh ve, ker očitno še niste delali nobenih testov....torej ne da ne sme povedati, temveč NE VE...tako, kot najbrž ti sama in tvoj partner prav tako...

Drugače pa če tvoj partner zahteva DNK teste o ugotavljanju očetovstva, potem, tako ali tako izve. Pa ne od zdravnikov, temveč od laboratorija, kamor so bile probe poslane.

_____________________________

"Vrabec zavida pavu breme njegovega repa".
R. Tagore

(odgovor članu prvikoraki)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 10:15:34   
prvikoraki
Normalno, da niso jasnovidci. Vendar, če je z otrokom kaj narobe, se delajo določeni testi pri odvzemu krvi. In tam se določene stvari vidijo. A se vidi iz kakšnih testov tudi to, da ni očetov otrok. In v tem smislu me je zanimalo, če so dolžni povedat tudi, da ni oče. To me zanima.

Vendar se mi zdi, da sam oče ne more zahtevat DNK preiskave brez vednosti matere. Oziroma mora biti kri istočasno odvzeta materi, otroku in očetu oz. partnerju. Mogoče se motim. Al pa ne????

(odgovor članu Marogica)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 10:17:23   
Kerensa*
IZVIRNO SPOROČILO: prvikoraki
Vendar se mi zdi, da sam oče ne more zahtevat DNK preiskave brez vednosti matere. Oziroma mora biti kri istočasno odvzeta materi, otroku in očetu oz. partnerju. Mogoče se motim. Al pa ne????

Preiskavo lahko zahteva tudi brez materinega privoljenja (če ne drugače, pa s tožbo), kri morajo pa res odvzeti vsem trem.

(odgovor članu prvikoraki)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 10:19:52   
Marogica
Ne vem, če so dolžni karkoli povedati. SIcer pa vsak odvzem krvi pomeni kaj drugega....ker ga potrebujejo za različna ugotavljanja bolezni.  Ne vem sicer, če je otrok bolan, zakaj bi morali v takšnem primeru odvzeti tudi očetu? Razen v primeru ugotavljanja kakšnih dednih bolezniuser posted image  Pojma nimam.

Ti "prpa dela"? Si sigurna, da ni njegov?

_____________________________

"Vrabec zavida pavu breme njegovega repa".
R. Tagore

(odgovor članu prvikoraki)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 10:38:58   
prvikoraki
Tisto, da morajo očetu vzet kri je bilo mišljeno za test zgolj o ugotavljanju očetovstva. Ne pa kar tako.
No, morebiti lahko odvzamejo kri tudi za kakšne genetske preiskave, da ugotovijo, če je bila bolezen npr. pri naših prednikih oz. če je kakšna genetska napaka, za kar pa itak, da vzamejo tudi kri očetu. Al ne?

Naj še razjasnim, da nimam jaz s tem nikakršne probleme. Kolegica se srečuje s tem, a se boji kar koli in kogar koli vprašat o tem.

Zato prosim, da vseeno ne obtožujete ali karkoli drugega. Postavljam samo vprašanje, ker hočem kolegici pomagati. 

(odgovor članu Marogica)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 10:45:25   
Mišni
Kolegica se srečuje s tem, a se boji kar koli in kogar koli vprašat o tem.


In kako bo potem lahko s tem živela vse življenje?

Drugače pa se že po krvni skupini lahko izloči potencialnega očeta. Ni nujno, je pa možno.

_____________________________

Velika rit je velika stvar.

(odgovor članu prvikoraki)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 10:48:27   
Mišni
Aja, drugače sem se pa nečesa spomnila, kar po mojem gotovo nakazuje na to, da se zdravstvo oz. zdravniku v očetovstvo nikakor ne vtikajo.

Namčreč, v primeru, če je mati RH negativna, ji, če bi tudi oče bil RH negativen, med nosečnostjo in po porodu ne bi bilo treba dati injekcije za tvorijenje protiteles proti otrioku, če bi imel srugi RH kot mati.

Tako pa nti ne vprašajo po očetovi krvi, ravno zaradi primera, ko bi se katera pač iz strahu ali česarkoli že lahko zagala in b s tem otroku naredili škodo. Tako to injekcijo kar dajo, pa če jo je treba ali pa ne. Očetov ne vpletajo v to.

_____________________________

Velika rit je velika stvar.

(odgovor članu Mišni)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 10:55:30   
prvikoraki
Hvala za vaše odgovore.

Kako se bo srečevala s tem celo življenje ne vem, vem pa, da ji bom stala ob strani.

(odgovor članu Mišni)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 12:27:26   
Gina
V bistvu lahko oče pride do tega podatka čisto "po nesreči" veliko enostavneje. Če imata npr. on in mama oba modre oči, otrok pa rjave ali zelene, je praktično nemogoče, da bi bil otrok njegov. Enako se lahko ugotavljajo reči po krvnih skupinah. Če je mati rh- bodo otroku zanseljivo vzeli kri ob rojstvu in napisala krvno skupino na čisto vsem v družini dostopne dokumente, saj je to podatek, ki ga rabijo. Če sta npr. oba starša a, otrok pa b, otrok ni njegov, če sta oba starša rh-, otrok pa rh+, otrok ni njegov.... Tukaj sem dala samo par primerov, jasno je, da za vsako kombinacijo oči ali krvne grupe ali še česa drugega tako očitnega veljajo druga pravila kombiniranja kar se genetike tiče. To si lahko kje bolj natančno prebereš.

A ne bi morda mama sama dala te preiskave delat, a ne bo nje morilo do konca lajfa, čigav je otrok, že zaradi nje same?

(odgovor članu prvikoraki)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 17:19:24   
madela
Test očetovstva se dela samo na zahtevo vsaj enega od staršev. Če bo partner kaj posumil lahko sam zahteva test.
Vse krvne preiskave,ki jih delajo pri raznih boleznih pa še ne pokažejo kdo je oče. Kar se tiče krvnih skupin pa se mi zdi,da marsikdo ne ve,katero ima. Moj mož ne ve katera je njegova skupina.
Od svojih treh otrok pa vem samo za enega katero krvno skupino ima,pa še to zaradi operacije,kjer se to mora vedet.
Torej jaz imam krvno skupino 0,sin ima A,mož pa pojma nima!

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 17:37:00   
Felicita
tole dedovanje kakor si ga vi razlagate ni tok zelo preprosto, kot si predstavljate... tudi če imata oba modre oči, ma otrok lahko rjave. ker ne gre vedno za preprosto (mendelsko) dedovanje, ampak je teh dedovanj še veliko več (npr dedovanje preko multiplih alelov etc). redko katere stvari se lahko z gotovostjo vejo da se dedujejo dominantno-recesivno. čeprov npr ravno Rh faktor je en od teh dejavnikov (rh+ je recesivno, rh+ je dominantno).
obstajajo tudi primeri, ko celo po DNA otrok ne 'pripada' nobenemu od staršev (ima čisto drugačen dna) - je redko, ampak možno. obstajajo primeri, ko so mamam jemal otroke, ker se DNA ni ujemal z njihovim...

p.s.: zdravnik ima zaprisego molčečnosti in ne sme podajat podatkov o komurkoli brez njegovega dovoljenja (čeprov pri nas to... šepa)


_____________________________

Accept certain inalienable truths: prices will rise, politicians will
philander, you too will get old. And when you do you’ll fantasize
that when you were young prices were reasonable, politicians were
noble and children respected their elders.

(odgovor članu madela)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 17:40:49   
tikatoka
Če imata npr. on in mama oba modre oči, otrok pa rjave ali zelene, je praktično nemogoče, da bi bil otrok njegov.


Najin otrok ima rjave oči, pa čeprav imava jaz modre, mož pa zelene. Tako da to sigurno ne drži, ker če ima nekdo v genih pa čeprav dve rodbini nazaj rjave oči je možnost, da ima tvoj otrok tudi takšne.

Pravice in dolžnosti zdravnikov pa nebi komentirala, ker jih ne poznam

(odgovor članu madela)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 18:21:11   
Gina
IZVIRNO SPOROČILO: Felicita

tole dedovanje kakor si ga vi razlagate ni tok zelo preprosto, kot si predstavljate... tudi če imata oba modre oči, ma otrok lahko rjave. ker ne gre vedno za preprosto (mendelsko) dedovanje, ampak je teh dedovanj še veliko več (npr dedovanje preko multiplih alelov etc). redko katere stvari se lahko z gotovostjo vejo da se dedujejo dominantno-recesivno. čeprav npr ravno Rh faktor je en od teh dejavnikov (rh+ je recesivno, rh+ je dominantno).
obstajajo tudi primeri, ko celo po DNA otrok ne 'pripada' nobenemu od staršev (ima čisto drugačen dna) - je redko, ampak možno. obstajajo primeri, ko so mamam jemal otroke, ker se DNA ni ujemal z njihovim...


Napisala sem besedo skoraj pred nemogoče! Skoraj zato, ker vem, da je v nekaterih prav posebnih primerih to mogoče, vendar je načeloma menda takole, pa me popravi, če se motim, da vendarle osebi, ki imata obe modre oči, posedujeta oba gena se pravi domin. in reces. gen za modre oči, torej otrok nima dedovat kaj drugega kot modre oči. In to v 99,99% ali še več. A ni tako? Torej je skoraj nemogoče, da bi ne imel modrih oči, oz. je po povprečnju mnooooooooooooooogo več možnosti, da je fotr napačen, kot da je genetika šla neko čist svojo pot, kot jo omenjaš, najbrž je razmerje 1: nekajtisoč ali raje nekajdesettisoč ali še več. Ugibam, ampak logično bi se mi zdelo. In nesmiselno je dajati neke izjemno redke primerke za vsesplošno opcijo, ker sicer niti ne bi bilo genskega "prava", oz. ne bi mogel nihče po tem ničesar dokazovat, če ne bi veljalo v večini primerov za pravilno. V resnici nisem hotela razpravljat o genih, ker se vedno najde nekdo, ki ve zelo veliko, pa me lovi na kakšnih detajlih, ampak to, da bi jaz, če bi bila v tej situaciji zihr posumila, če bi šlo za tako očitna čudna dejstva kakšnih neskladij v osnovnih rečeh. In ne mislim s tem reči, da bi isti hip rekla, da to ni moj otrok, bi se pa najbrž poglobila v zadeve.


A si za rh hotela napisat, da je rh+ dominanten? Sem že velikokrat prebrala mnogo reči na to temo, ampak vsega si pa tudi ne zapomnim na pamet.

(odgovor članu Felicita)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 18:29:19   
Felicita
IZVIRNO SPOROČILO: Gina

vendar je načeloma menda takole, pa me popravi, če se motim, da vendarle osebi, ki imata obe modre oči, posedujeta oba gena se pravi domin. in reces. gen za modre oči, torej otrok nima dedovat kaj drugega kot modre oči. In to v 99,99% ali še več. A ni tako?
/.../
A si za rh hotela napisat, da je rh+ dominanten? Sem že velikokrat prebrala mnogo reči na to temo, ampak vsega si pa tudi ne zapomnim na pamet.


Genov za barvo oči je tolk, da jih še niso prešteli. niti še niso prepričani, kako točno se vse skupi deduje (razen pri bizarni barvah kot sta črna in pink). in dva modrooka strša imata lahko rjavookerga otroka oz. to sploh ni redko (in tuki govorim o 30% in več, ne o 0,000001%). pri barvi oči se zanašat na fotra je zelo zelo zelo riskantno. (beri tudi post od tikatok-e). prej ti bo o fotru kej izdala luknjica v bradi al pa čudni nohti kot barva oči, res.
in ja, rh+ je dominanten, rh- je recesiven, se opravičujem za tipkarsko.


_____________________________

Accept certain inalienable truths: prices will rise, politicians will
philander, you too will get old. And when you do you’ll fantasize
that when you were young prices were reasonable, politicians were
noble and children respected their elders.

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 18:59:48   
madela
Z možem imava oba zelene oči. Otoci pa:prva ima skoraj črne oči,drugi ima zelo temno rjave,tretji pa sivo-modre. Nobeden pa zelenih.

(odgovor članu Felicita)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 21:30:48   
tjašun
Moja dva imata oba temne oči, jaz pa nebeško modre-po mamini strani...

(odgovor članu madela)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 22:16:44   
Gina
IZVIRNO SPOROČILO: Felicita

IZVIRNO SPOROČILO: Gina

vendar je načeloma menda takole, pa me popravi, če se motim, da vendarle osebi, ki imata obe modre oči, posedujeta oba gena se pravi domin. in reces. gen za modre oči, torej otrok nima dedovat kaj drugega kot modre oči. In to v 99,99% ali še več. A ni tako?
/.../
A si za rh hotela napisat, da je rh+ dominanten? Sem že velikokrat prebrala mnogo reči na to temo, ampak vsega si pa tudi ne zapomnim na pamet.


Genov za barvo oči je tolk, da jih še niso prešteli. niti še niso prepričani, kako točno se vse skupi deduje (razen pri bizarni barvah kot sta črna in pink). in dva modrooka strša imata lahko rjavookerga otroka oz. to sploh ni redko (in tuki govorim o 30% in več, ne o 0,000001%). pri barvi oči se zanašat na fotra je zelo zelo zelo riskantno. (beri tudi post od tikatok-e). prej ti bo o fotru kej izdala luknjica v bradi al pa čudni nohti kot barva oči, res.
in ja, rh+ je dominanten, rh- je recesiven, se opravičujem za tipkarsko.



Tole ti pa zelo težko verjamem
Sem poiskala par reči, pa bom probala še kje drugje izbrskat, ker mal fejst pretiravaš po moje (sem brala tudi kaj od genetike svoje čase, ne tolk dolg tega nazaj):

http://www.ringaraja.net/forum/m_1266439/mpage_1/key_gen/tm.htm#1266442

http://www.biology.arizona.edu/human_bio/problem_sets/blood_types/inherited.html

(odgovor članu Felicita)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
27.10.2008 22:31:00   
Gina
http://otrocarije.blogspot.com/2007/11/dedovanje-modre-barve-oi.html

http://museum.thetech.org/ugenetics/eyeCalc/eyecalculator.html

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
28.10.2008 6:57:36   
Miška2006
Kar se tiče krvi sem našla tole:

http://en.wikipedia.org/wiki/ABO_blood_group_system

tam nekje na sredini članka si preberite o "dedovanju" krvi

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
28.10.2008 7:45:39   
Felicita
http://www.biosci.ohio-state.edu/~pfuerst/courses/eeobmg640/reading1eyecolor.pdf

pa še wiki, konec koncev:

Eye colors can range from the most common color, brown, to the least common, green. Rare genetic specialties can even lead to unusual eye colors: black, red, and violet. Eye color is an inherited trait influenced by more than one gene. These genes are being sought using associations to small changes in the genes themselves and in neighboring genes. These changes are known as single nucleotide polymorphisms or SNPs. The actual number of genes that contribute to eye color is unknown at present, but there are a few likely candidates.


http://www.eyecarecontacts.com/eyecolor.html

Many of us learned in school the so-called simple Mendelian, or "two gene" genetic model to predict eye color. This model promoted the notion that blue eye color is a simple recessive trait. Based on the color of the mother and father's eyes, little Johnny or little Jill would have blue or brown eyes. This model has repeatedly been shown to be wrong, yet is still presented as an explanation for eye color. As we learned more about genetics and cell chemistry, it was determined that melanin, a brown pigment, is controlled by the brown-blue gene on chromosome 15 and the green-blue gene on chromosome 19. The new and improved genetic model still doesn't work all that perfectly and, in fact, science has discovered at least one more color-determining gene, another brown-type also located on chromosome 15. Recently, science has found a brownish yellow pigment, lipofuscin, also called lipochrome that appears in amber, green and violet irises. And there's likely at least one other gene, not yet located, that plays a role in iris color.


mislm, zdej se lahk tuki do drugega leta dajemo kdo ma prov. mene so v gimnaziji za maturo učil da se barva oči deduje preprosto recesivno/dominantno (pa je to manj kot 5 let nazaj), medtem ko so mi lani pri molekularni biologiji na faksu povedal da naj kr pozabim na to, da to je stara praksa oz. praksa, ki je ljudem bolj pri srcu, ker je lažja za razložit.


_____________________________

Accept certain inalienable truths: prices will rise, politicians will
philander, you too will get old. And when you do you’ll fantasize
that when you were young prices were reasonable, politicians were
noble and children respected their elders.

(odgovor članu Miška2006)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: Pravica in dolžnost zdravnikov?
28.10.2008 17:36:21   
Gina
Ja, razumem point. Tudi sama sem brala o genetiki podobne reči. Tudi ta članek se mi zdi da je matejka enkrat objavila tukaj gor. Vendar moraš razumet nekaj, da je še zmeraj na splošno daleč največja verjetnost, da bodo modrooki starši imeli modrooke otroke. Pa ne 70%, ampak v več kot toliko %. Ne lgede na nova spoznanja kemije. Sama sem navdušena nad novostmi fizike, kemije in biologije in komaj čakam, da bodo prevedeni v slo., ker tone strokovne literature v angl. mi ni tako zelo zanimivo brati. Vendar če kaj spremljaš reči, ti je ravno tako jasno, da so nas učili kompletno narobe fiziko. Newtonovi zakoni ne držijo ravno tako zelo, kot nam je bilo to predstavljeno. Če greš na kvantno raven ali na raven vesolja, vse skup pade. Vendar.... če gledaš nekako zemljsko, je vendarle res, da po zakonu zemlje še kar živimo po Newtnovsko. Enako je z očmi dveh modrookih staršev....po mendlevskouser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Felicita)
Neposredna povezava do sporočila: 23
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...





sindarin

Si kdaj ogledate spletno stran Sistema za obveščanje o izdelkih umaknjenih s trga, RAPEX?

da (16%)

(84%)


Število vseh glasov: 190

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!