|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2 3   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Ustvarjalna vzgoja - normalna vzgoja
2.12.2010 9:19:58   
tehnofil
link na Družina in partnerski odnosi, kjer se je tema začela, saj vpliva na odnose v družini
http://www.ringaraja.net/forum/Problemi%3A_dru%C5%BEina-%C5%A1ola-dru%C5%BEba/m_5491530/tm.htm


Opisal bom precej po domače in na kratko. Več v priloženih linkih.


Tradicionalna družina je vzgajala otroka na dva avtoritarna načina (milom ili silom), oba uporabljata kazen:
- trdo prisilo (batina, klofuta, lasanje,...)
- mehko prisilo (pogojevanje z nagrado oz. z odvzemom privilegija, nagrade,..)

Moderna družina vzgaja otroka poleg prej naštetih dveh še z:
- zloraba zaščite (otroka se ščiti pred odgovornostjo in opravljana dela)
- zlorabo učenja (z naravno obliko učenja s posnemanjem, otroka vzgaja televizija)
- verbalizmom (prazne besede pridnosti, delu ob tem, da se mu za to ne da priložnosti zaradi zlorabe zaščite)

Uporaba vseh teh 5 načinov prisile pomeni tolikšen pritisk na otroka, da "se zlomi". Postane ubogljiv in dresiran. Vse dokler vsa ta skrita prisila ne udari na plan v obliki nasilja (kar se nauči odkrito ali občuti prikrito, to začne delati, takoj ko ima priložnost). Takrat se izkaže, da je ta ubogljiv otrok v resnici postal pohlepen, razvajen, parazitski. Nočna mora vsakega starša.

Seveda se te lastnosti lahko izrazijo v lažji ali težji obliki.

Ustvarjalna vzgoja ukinja teh 5 avtoritarnih modelov prisile in uvaja vzgojo, ki pri otroku ne vspodbuja nervoze, nasilja, lenobe,... a hkrati raste ljubezen, dobrota in seveda veselje. Saj nihče, ki je pod prisilami ne more biti vesel.



Prilagam nekaj linkov:

- Spletna stran Društva za ustvarjalno vzgojo
- video posnetek intervjuja / uvodnih predavanj
- video posnetek intervjuja / primer iz prakse
- video posnetek intervju (vzgoja za pohlep)

- V knjižnici je na voljo knjiga z DVD uvodnega predavanja


Komentarji dobrodošli. Prosim prvo se seznanite z vsebino Ustvarjalne vzgoje.



Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Ustvarjalna vzgoja
2.12.2010 9:40:37   
tehnofil
IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Ah, ti koncepti vzgoje so zadnja leta postali pravi modni hiti......nekoč so baje vzgajali "avtoritativno", potem spet "permisivno"......zdaj pa vzgajamo eno leto "po Juulu", potem drugo leto moramo vzagajati po knjigi "Znanost o vzgoji".....potem naslednje leto naredi velik boom "ustvarjalna vzgoja".......in smo sposobni za te raznorazne metode in knjige zmetati na tone denarja in zavreči ure in ure našega časa, ki je bojda dragocen, zgolj zato, da se ukvarjamo samo z nekim konceptom vzgoje......pri vsem tem pa pozabimo, da obstaja nekaj, čemur se reče lastni občutek oz. zdrava pamet in je VSEM dostopno......

In današnja mladina ni nič bolj agresivna, pokvarjena kot smo bili mi sami......le pozabili smo, da smo se tudi mi včasih stepli, da smo v puberteti zelo ugovarjali staršem......jaz mislim, da je naša otročad in mladina le nekoliko bolj zmedena, kot smo bili mi sami......ker jih nismo naučili preprostega veselja, radosti, sodelovanja, tovarištva, nismo jim privzgojili delovnih navad, z eno besedo, nismo jim več sposobni dati preprostosti, ker moramo vsako stvar do amena zakomplicirati.......

Največji nonsenz moderne vzgoje pa se meni zdi pojem "kvalitetne izrabe časa z otrokom".....kar si jaz razlagam tako (vsaj po tistem, kar drugi pravijo, ko kvalitetno izrabljajo svoj dragoceni čas z otrokom), da non stop rineš v otroka.....ga začneš animirati in učiti že ko je še v tvojem trebuhu.....

V bistvu pa otroka bolj ali manj vzgajaš s svojim vedenjem.....kuhaš, pospravljaš, on to vidi in ti v svojih zmožnostih pomaga, ti mu moraš to "veselje" le omobočiti.....bereš, gledaš televizijo, ješ, prečkaš cesto po prehodu za pešce.....in s tem svojim vedenjem otroka "učiš".....in ne zgolj s tistim, da se vsak dan minimalno tri ure na kolenih igraš z njim in ga gledaš kot poskusnega zajčka, če je res reagiral tako, kot piše v priročniku o vzgoji.......ker otrok se najbolj nauči z zgledom, ne mislim sedaj ulomkov v šoli, ampak stvari, ki nas danes tako motijo pri mladini, da nimajo delovnih navad, da vedo zgolj za svoje pravice in ne za dolžnosti.....kako pa naj bi vedeli, če pa smo peglali, pucali stanovanje, se tuširali samo takrat, ko je otrok šel spat, svoj čas pa smo prej kvalitetno izrabili z njim in ga triletnika učili abecede ali pa se z njim plazili pod posteljo.......

Jaz sem svoji hčeri še vedno najprej starš, ki ima tudi svoje obveznosti, želje in potrebe.....in nisem njena prijateljica pri igri in sredstvo za premagovanje njenega dolgčasa......

Se strinjam. Kot pravi Gina je vse samo stvar vrednot, zdrave pameti in volje.


Vendar naj te ne zavede beseda "USTVARJALNO".

Ne pomeni, da starši neprestano zasipavamo otroka z ustvarjalnosti lepljenja iz kartona in sestavljanja kock. Pomeni da sprostimo pritiske na otroka ter čakamo in vzpodbujamo otroško ustvarjalnost na področju hišnih opravil, družinskih in šolskih obveznostih.

Drugače pa se ne strinjam s trditvijo, da današnja mladina ni nič drugačna. Predvsem je bilo včasih veliko veliko manj nasilja. Ne samo v manjši obliki, tudi v manjšem številu tako pogostosti kot številu oseb.

(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Ustvarjalna vzgoja
2.12.2010 10:18:47   
liliana
Saj me ni zavedla beseda "ustvarjalna"......user posted image

V bistvu je ta koncept "ustvarjalne vzgoje" še najbolj blizu temu, kako delamo oz. vzgajamo mi doma......vsaj po temu kar sem v tistih linkih slišala in prebrala.....

samo nisem imela pojma, da se imenuje to "ustvarjalna vzgoja"......ker zame je to čisto normalen, običajen način.......

Ker pa se danes koncepti vzgoje zelo dobro prodajajo, moraš vzgojo samo udarno imenovati, povedati "kakšne napake delamo".......kdo bo pa obiskoval delavnice, kupoval knjige, kjer se ne bo naučil ničesar novega ampak mu bodo zgolj govorili, da naj se zanaša nase in da ne dela nič  narobe......

(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Ustvarjalna vzgoja
2.12.2010 11:57:13   
tehnofil
IZVIRNO SPOROČILO: liliana
.... delamo oz. vzgajamo mi doma......

Tisti, ki delaj vse te napake itak ne hodijo ne na delavnice, niti ne berejo,...

Velik del pa nas je zave''den na nek način in delamo vsak katero od napak.

Ko sva  analizirala, kako delamo pri nas doma sva prišla do zaključka, da večinoma delamo tako. Avtoritarni del vzgoje z moje strani je v večini amortizirala vzgoja žene po kateri sem sezačel tudi sam ravnati. Del avtoritarne vzgoje  s strani žene pa je v večini amortizirala moj način vzgoje glede pomoči pri delu, sproščanje energije s tekanjem in skakanjem ipd, katerimu se je prilagodila žena.

V eni stvari pa sva oba delala veliko napako. Hranjenje je bilo do nekdaj problem. Pri hranjenju pa sva uporabljala veliko nagrajevanja in pogojevanja. Kakorkoli že, odločila sva se da pri hranjenju vse avtoritarne modele popolnoma opustiva. Tu želiva narediti veliko spremembo, ker se zavedava da sva ravnala narobe - bolj prav pa nisva znala / zmogla / zaupala.

Ostalo bo par pravil v smislu "sladica po kosilu", "piškoti ne pred kosilom", če je "ritka zaprta" nič čokolade, ipd.
In postavljeno bo par novih pravil v smislu "med hranjenjem ni risank", "poješ toliko kot ti paše", "nič pitanja na koncu",...

Je pa to težko spustiti iz rok. Ker prej imaš "kontrolo" nad situacijo in si prepričan, da zato "špila".

< Sporočilo je popravil tehnofil -- 2.12.2010 12:00:14 >

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Ustvarjalna vzgoja
2.12.2010 23:00:26   
čebelca2
zanimiva tema, prvič slišim za naziv ustvarjalna vzgoja... sama sem, ali pa se vsaj imam za odprto osebo, tako da  vzgojne teorije rada preučim , nekatere sem na faxu, novejše pa pač za sproti in po potrebi. sigurno pa je da vsak starš (čeprav je moja starševska kariera kratka) izlušči iz vsake teorije tisto kar mu ustreza in to tudi zagovarja, če zadeva teče se niti ne sprašuje če morda dela kaj narobe. vsaj pri večini je tako, saj smo ljudje takšni - če zadeva laufa, zakaj bi to spreminjali. dobro je, da vsake toliko preberemo kakšne primere dobrih praks, ne mislim zdej da se jih držimo kot pijanci plota, ampak se malo zamisliš nad svojim načinom vzgoje in odnosom do otroka. strinjam se in mi gre tako zelo na živce bombandiranje otrok s stvarmi, in igračami in ne vem s čim še vse. kot da je treba za vsako stvar ki jo naredi ali pa ne naredi in vse miklavže in božičke (....) pa ne pozabimo na rojstni dan otroke zasipavat z dragimi darili. pri tem bi povdarila dragimi. men se zdi grozn da otroci hočejo za miklavža nov mobitel (z nešteto nepotrebnimi funkcijami) za 200€... ja pa halo???? v tej družbi gre res za krizo vrednot. a je res vse to potrebno? in pol izpadem jst čist čudna, ker sem strogo proti temu. in proti televiziji v otroških sobah, da gledajo do dvanajstih ponoč grozljivke, ker pač danes večina staršev to svojim otrokom pusti in.... zanimivo je še to, kako v ameriki (in pri nas) ne odsvetujejo oziroma starši niso proti gledanju njihovih otrok filmov, medtem ko bog ne daj da bi kje videli kakšnega nagca ali pa da imajo spolne odnose (kar je v skandinavskih deželah ravno obratno). od seksa ni še nobedn umru, kvečjemu je kakšen več user posted image user posted image malo za šalo ampak je lahko to dobra iztočnica za pogovore o spolnosti in posledicah.... medtem ko ne najdem nobene pametne iztočnice ob gledanju kroga ali terminatorja...

naj se še dotaknem ene pereče in trenutno kar aktualne teme - spolne zlorabe. strši smo velikokrat krivi da se to dogaja... zakaj? a je treba otroke oblačit po zadnji modi in da že pri 7 letih zgleda kot najstnica? in nosi oblačila ki jih jaz še pri dvajsetih nisem? sami rinemo otroke v odraslost in jih postavljamo za spolne objekte. mediji seveda vse to podpirajo, saj so za tem veliki zaslužki.... v času hude gospodarske krize, veliko staršev je brez služb itd ampak trgovine so polne. da ne govorimo kaj bo sedaj za praznike. vse trgovine bojo odprte in petke in svetke... in nedelje počasi izgubljajo pomen. medtem ko smo mi ob nedeljah šli k maši - nedelja ni bila nedelja brez maše in goveje juhe- nedelje ne bodo več nedelje če ne bomo šli v šoping in mcdonalds, ker mormo bit "in". se mi zdi da moraš bit vražje močan karakter da te ves ta materializem in vizualno pogojen svet ne potegne vase.

malo sem zašla ampak mislim da sem nekatere stvari zadela, ki zadevajo bistvo ustvarjalne vzgoje...

(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Ustvarjalna vzgoja
3.12.2010 9:00:00   
picola1
Ok...sem pogledala link in sem se ustavla pri hranjenju, k je že glih dala primer...Ok, štekam, otroka silit s hrano, če ni lačen, nesmiselno oz. škodljivo...Ampak, da bo pa zdej vsak posebej jedu, ko se mu zahoče? Jst glih pomijem posodo od kosila in se mala spomni, da zdej pa je ona lačna? Pa se spomni čez pol ure še drugi otrok pa tretji, če ga imamo...A pol lahko ves popoldan samo jemo, nosimo od mize in iz mize, pospravljamo in peremo posodo al kako?
Govori o tem, kako današnje čase ni več nobenega reda, istočasno pa potem tole s hranjenjem...(al je hranjenje izzvzeto iz tega, ker je pač primarna potreba al kako že)?


_____________________________

Indijanska prerokba: Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti.

(odgovor članu čebelca2)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Ustvarjalna vzgoja
3.12.2010 9:59:44   
tehnofil
IZVIRNO SPOROČILO: čebelca2
..nekatere stvari zadela, ki zadevajo bistvo ustvarjalne vzgoje...

Mobitel, TV in Internet v otroški sobi,...

Pri vseh teh stvareh gre za dve okoliščini upeljave / izvajanja ustvarjalne vzgoje. V kolikor teh "privilegijev" ni, je to pač pravilo / meja / ....     V kolikor pa je otrok starejši in te privilegije že ima pa je potrebno prvo priznati, da je bilo do sedaj to narobe in skupen dogovor za popravek.

Otroci, takšni ali drugačni, pridni in tisti, s težavami, vsi si želijo mir, varnost, zaželjenost, ljubezn. To je bistvo in iz tu se črpajo vsi koraki.


(odgovor glede pedofilije)
.

< Sporočilo je popravil tehnofil -- 3.12.2010 10:00:16 >

(odgovor članu čebelca2)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Ustvarjalna vzgoja
3.12.2010 10:20:01   
tehnofil
IZVIRNO SPOROČILO: picola1
...Ok, štekam, otroka silit s hrano, če ni lačen, nesmiselno oz. škodljivo...Ampak, da bo pa zdej vsak posebej jedu, ko se mu zahoče?

Če za kosilo ni lačen pomeni da je jedel nekaj pred kosilom. Piškote ipd. Pred kosilom se da otroku korenček, kolerabo, jabolko. Toliko da zdrži do kosila. Ne da se pa smoki, čokolado, čips in podobno.

In poje kolikor mu odgovarja. Seveda takoj po kosilu ni čipsa, smokija,....

Potrebno je gledati, da otrok je v globalu dovolj. Če dva dni je premalo ni nič hudega za to. Samo tisti del "premalo" od kosila ne smejo nadomestiti piškoti.

(odgovor članu picola1)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Ustvarjalna vzgoja
3.12.2010 11:03:42   
skuštrana
Meni se pa zdi da je postalo starševstvo, nosečnost, vzgoja, rojstvo in podobne zadeva eden največjih biznisov današnjice user posted image
Kar vsak, ki ima 5 min si izmisli neko vzgojo in trupe mu sledijo dokler ne pride naslednji guru...

Ma, kaj si starši sploh ne zaupate več, da morate za vsako stvar vprašat na forumu,oziroma najti spletno stran in guruja, ki potrjuje da imate prav??? Ali kako?  user posted image






_____________________________

Ne brinite što vas djeca uvijek ne slušaju, brinite se zbog toga što vas neprekidno promatraju (R. Fulghum)

"A clean house is a clear sign of a wasted life"

(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Ustvarjalna vzgoja
3.12.2010 12:08:59   
čebelca2
nič ni narobe če se zanimaš za vzgojo otroka, kot sem napisala zgoraj, mislim da starši prevzamejo tisti način vzgoje, v katerem vidijo karakter svojega otroka... npr če otrok noče sam spati v postelji bojo pač zagovarjali bolj temelje "povezovalnega starševstva", ki to zagovarja. starši otrok ki lepo spijo sami v svoji postelji bojo pa zagovarjali npr ustvarjalno vzgojo. tko kot je napisala ena predhodnica, zdrava mera vsakega pa je sigurno naboljš. sicer je pa to samo debata in mislim da so taki "napadi" na starše na forumu neumesni. vsak vzgaja v tem smislu, da bo otroku čim lažje v življenju. tudi hrana-fino je da se je takrat ko je čas za to in na tistem mestu, saj bo tko tudi otroku potem lažje razumeti v vrtcu zakaj ravno ob tej uri in za mizo (ne pa na tleh...). starši se poslužujemo najrazličnejših metod za motiviranje pri hranjenju, spanju... in pri tem delamo napake, ki delajo škodo našim otrokom in nam. sami jih ne vidimo, prav je da se na to opozarja in starši delamo na sebi, da smo boljši in tudi naši otroci. sej nihče ne zahteva da se je treba vsega tega držat. sicer pa si ti tudi na forumu, očitno imaš tudi ti kakšna vprašanja, dileme in stiske glede tega.... 

(odgovor članu skuštrana)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Ustvarjalna vzgoja
3.12.2010 12:52:20   
skuštrana
ok, sem napisala en post, mi je napisalo i m sorry,pa še ven me je vrglo zdej se mi pa več ne da user posted image

ma, tale forum je res za en k... zadnje čase user posted image


_____________________________

Ne brinite što vas djeca uvijek ne slušaju, brinite se zbog toga što vas neprekidno promatraju (R. Fulghum)

"A clean house is a clear sign of a wasted life"

(odgovor članu čebelca2)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Ustvarjalna vzgoja
3.12.2010 13:02:56   
picola1
IZVIRNO SPOROČILO: skuštrana

ok, sem napisala en post, mi je napisalo i m sorry,pa še ven me je vrglo zdej se mi pa več ne da user posted image

ma, tale forum je res za en k... zadnje čase user posted image



mah, men se tut zadnje čase to dogaja, tako da sem se že navadla kopirat, preden pošljem...

se strinjam...user posted image




_____________________________

Indijanska prerokba: Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti.

(odgovor članu skuštrana)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Ustvarjalna vzgoja
3.12.2010 13:15:32   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: skuštrana

Meni se pa zdi da je postalo starševstvo, nosečnost, vzgoja, rojstvo in podobne zadeva eden največjih biznisov današnjice user posted image
Kar vsak, ki ima 5 min si izmisli neko vzgojo in trupe mu sledijo dokler ne pride naslednji guru...

Ma, kaj si starši sploh ne zaupate več, da morate za vsako stvar vprašat na forumu,oziroma najti spletno stran in guruja, ki potrjuje da imate prav??? Ali kako?  user posted image


Podpis.

(odgovor članu skuštrana)
  Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Ustvarjalna vzgoja
3.12.2010 13:22:16   
tehnofil
IZVIRNO SPOROČILO: picola1
IZVIRNO SPOROČILO: skuštrana
ok, sem napisala en post, mi je napisalo i m sorry,pa še ven me je vrglo zdej se mi pa več ne da 

mah, men se tut zadnje čase to dogaja, tako da sem se že navadla kopirat, preden pošljem...

Če uporabljaš Firefox, ko napiše "We are sorry" pritisneš tipko "backspace" 1x user posted image in se vrne kar si pisala. Potem pa copy/paste v nov odgovor.

(odgovor članu picola1)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Ustvarjalna vzgoja
3.12.2010 19:00:20   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: skuštrana

Meni se pa zdi da je postalo starševstvo, nosečnost, vzgoja, rojstvo in podobne zadeva eden največjih biznisov današnjice user posted image
Kar vsak, ki ima 5 min si izmisli neko vzgojo in trupe mu sledijo dokler ne pride naslednji guru...

Ma, kaj si starši sploh ne zaupate več, da morate za vsako stvar vprašat na forumu,oziroma najti spletno stran in guruja, ki potrjuje da imate prav??? Ali kako?  user posted image







Se zelo strinjam......

(odgovor članu skuštrana)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Ustvarjalna vzgoja
3.12.2010 19:06:32   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: tehnofil


Tisti, ki delaj vse te napake itak ne hodijo ne na delavnice, niti ne berejo,...

Velik del pa nas je zave''den na nek način in delamo vsak katero od napak.

Ko sva  analizirala, kako delamo pri nas doma sva prišla do zaključka, da večinoma delamo tako. Avtoritarni del vzgoje z moje strani je v večini amortizirala vzgoja žene po kateri sem sezačel tudi sam ravnati. Del avtoritarne vzgoje  s strani žene pa je v večini amortizirala moj način vzgoje glede pomoči pri delu, sproščanje energije s tekanjem in skakanjem ipd, katerimu se je prilagodila žena.

V eni stvari pa sva oba delala veliko napako. Hranjenje je bilo do nekdaj problem. Pri hranjenju pa sva uporabljala veliko nagrajevanja in pogojevanja. Kakorkoli že, odločila sva se da pri hranjenju vse avtoritarne modele popolnoma opustiva. Tu želiva narediti veliko spremembo, ker se zavedava da sva ravnala narobe - bolj prav pa nisva znala / zmogla / zaupala.

Ostalo bo par pravil v smislu "sladica po kosilu", "piškoti ne pred kosilom", če je "ritka zaprta" nič čokolade, ipd.
In postavljeno bo par novih pravil v smislu "med hranjenjem ni risank", "poješ toliko kot ti paše", "nič pitanja na koncu",...

Je pa to težko spustiti iz rok. Ker prej imaš "kontrolo" nad situacijo in si prepričan, da zato "špila".


Normalno, da delamo starši napake.....saj nismo sprogramirani roboti......pa še robotu se lahko včasih sfuzla......

Kar se pa tiče napak pri vzgoji je pa to relativen pojem......ker vsak t.i. koncept pravilne vzgoje je različen.....torej kar je napaka po enem konceptu, je lahko vredu pri drugem konceptu.......



(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Ustvarjalna vzgoja
3.12.2010 19:58:16   
Gina
IZVIRNO SPOROČILO: picola1

Ok...sem pogledala link in sem se ustavla pri hranjenju, k je že glih dala primer...Ok, štekam, otroka silit s hrano, če ni lačen, nesmiselno oz. škodljivo...Ampak, da bo pa zdej vsak posebej jedu, ko se mu zahoče? Jst glih pomijem posodo od kosila in se mala spomni, da zdej pa je ona lačna? Pa se spomni čez pol ure še drugi otrok pa tretji, če ga imamo...A pol lahko ves popoldan samo jemo, nosimo od mize in iz mize, pospravljamo in peremo posodo al kako?
Govori o tem, kako današnje čase ni več nobenega reda, istočasno pa potem tole s hranjenjem...(al je hranjenje izzvzeto iz tega, ker je pač primarna potreba al kako že)?



Kje si pa to brala? Ko sem poslušala oddajo, oz. delček oddaje, kjer je ženska tudi o tem govorila, pravi ravno obratno, da mora otrok jesti za mizo, ko jedo vsi ostali, pa da poje kolikor mu paše, da ga ne silimo. IN da ne smemo za njim skakat z žličkami po celi sobi, pa pred televizijo, pa ga futrat, pa podkupovat, da mu damo kaj vem kaj, če bo še eno žličko pojel.  Da se samo tako navadi, da je kosilo čas za kosilo, da vsi jemo in da je to to. Se pa strinjma z njo o tem, da poje kolikor mu paše iz tega razloga, ker otrok ima v sebi avtomatizem, biološki proces, ki mu sam pove, koliko je lačen - je ko je lačen in ne je ko ni lačen. Kadar več rabi, več je in kadar ne rabi toliko, ne je toliko. Čim mi to prekinemo in ga prisilimo, da je z razumom, mu uničimo notranji računalnik, ki točno ve, koliko hrane on rabi - in uničimo ga za vse večne čase lahko. Otrok bo ves čas mislil na hrano, kot razmišlja čisto preveč žensk moderne družbe. Z razumom upravljat biološke procese ni najboljša rešitev.

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Ustvarjalna vzgoja
3.12.2010 20:14:45   
deveta
Gina: mene je tudi točno ta stavek zmotil kot picolo1. Vmes enkrat gospa pove, da za kosilo ni bil lačen in pač ni jedel. Pol čez en čas pa je reku da je lačen in mu je šla posebej pripravit kosilo.

z drugim pa se kar strinjam, oz. se mi zdi drugo precej samoumnevno. Mi doma nikoli nismo bobili nagrade, "če bomo kaj vsakodnevnega naredili ali bili pridni" ampak tako je bilo in pika. Nismo dosti razpravljali o tem, če jtreba kocke pospravit in bili za to nagrajeni. Ko smo se nehali igrat je bilo treba pospravit in konec. Tako na kratko.

Se pa strinjam tudi s skuštrano: citiram:Meni se pa zdi da je postalo starševstvo, nosečnost, vzgoja, rojstvo in podobne zadeva eden največjih biznisov današnjice user posted image
Kar vsak, ki ima 5 min si izmisli neko vzgojo in trupe mu sledijo dokler ne pride naslednji guru...

Ma, kaj si starši sploh ne zaupate več, da morate za vsako stvar vprašat na forumu,oziroma najti spletno stran in guruja, ki potrjuje da imate prav??? Ali kako?  user posted image



(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Ustvarjalna vzgoja
3.12.2010 21:10:51   
Gina
IZVIRNO SPOROČILO: deveta

Gina: mene je tudi točno ta stavek zmotil kot picolo1. Vmes enkrat gospa pove, da za kosilo ni bil lačen in pač ni jedel. Pol čez en čas pa je reku da je lačen in mu je šla posebej pripravit kosilo.


Zgleda da sem to zgrešila. S tem se pa ne strinjam, da bi moral človek posebej kuhat. Nak, to pa jaz zihr ne.

(odgovor članu deveta)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Ustvarjalna vzgoja
3.12.2010 21:54:56   
Bakfark
IZVIRNO SPOROČILO: liliana

IZVIRNO SPOROČILO: skuštrana

Meni se pa zdi da je postalo starševstvo, nosečnost, vzgoja, rojstvo in podobne zadeva eden največjih biznisov današnjice user posted image
Kar vsak, ki ima 5 min si izmisli neko vzgojo in trupe mu sledijo dokler ne pride naslednji guru...

Ma, kaj si starši sploh ne zaupate več, da morate za vsako stvar vprašat na forumu,oziroma najti spletno stran in guruja, ki potrjuje da imate prav??? Ali kako?  user posted image







Se zelo strinjam......



Ti nisi dovolj kompetentna, da bi se lahko strinjala...

user posted image

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   [Brisano sporočilo]
3.12.2010 22:39:05   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu skuštrana)
  Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Ustvarjalna vzgoja
5.12.2010 12:15:51   
tehnofil

IZVIRNO SPOROČILO: Gina
IZVIRNO SPOROČILO: deveta
... da za kosilo ni bil lačen in pač ni jedel. Pol čez en čas pa je reku da je lačen in mu je šla posebej pripravit kosilo.

.... ne strinjam, da bi moral človek posebej kuhat.

Andreja je rekla, da je kosilo prihranila, in ko je bil lačen mu je dala to isto shranjeno kosilo. Ni posebej kuhala. In gre za enkratno izjemo ne za stalno prakso, ki naj bi pokazala kako lahko postopamo - še posebej na začetku ko preidemo is "siljenja" s hrano na "normalno" hranjenje (otrok ima takrat še vedno zmeden občutek za hrano).

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: Ustvarjalna vzgoja
5.12.2010 15:32:50   
deveta
IZVIRNO SPOROČILO: tehnofil


IZVIRNO SPOROČILO: Gina
IZVIRNO SPOROČILO: deveta
... da za kosilo ni bil lačen in pač ni jedel. Pol čez en čas pa je reku da je lačen in mu je šla posebej pripravit kosilo.

.... ne strinjam, da bi moral človek posebej kuhat.

Andreja je rekla, da je kosilo prihranila, in ko je bil lačen mu je dala to isto shranjeno kosilo. Ni posebej kuhala. In gre za enkratno izjemo ne za stalno prakso, ki naj bi pokazala kako lahko postopamo - še posebej na začetku ko preidemo is "siljenja" s hrano na "normalno" hranjenje (otrok ima takrat še vedno zmeden občutek za hrano).



Res ni nič narobe, če so občasno zgodi tak primer. Še posebno, če je bila malica ali zajterk malo kasneje ali kaj podobnega. Je pa res, da je to lahko (ni pa nujno) tudi eden od otrokovih trikov preizkušanja staršev. Otrok se odloči, da ne bo jedu in ga zanima, če bo pri mami to "palilo". Če pali, je on zmagovalec.
In glede na to, da so tukaj bistvenega pomena pravila (tako se mi je v določenem trenutku zazdelo) in če je pravilo, da se v času kosila družina usede za mizo, se je pač treba usest in pojest. Pa saj nihče ne bi otroku na silo metal v usta. Ponudiš mu in če vidiš, da res ne gre, pač ne gre. Bo pa kasneje. K mizi pa je le prav da pride in počaka, da družina poje. Ta čas si lahko kaj lepega povemo. Mi smo imeli ponavadi zmeraj hišne sestankeuser posted image v času kosila ali večerje (ko smo bili pač skupaj pri mizi).
Rada prebiram o "različnih tipih vzgoj" (bolj za zabavo) in vsak se nad kako drugo navdušuje in jo podpira. Kakor pa sem že omenila, se mi ta "ustvarjalna vzgoja" zdi precej domača, že od doma. Seveda, par stvari me tudi tu moti (kakor vsakega kakšna stvar kje moti), ampak se v to ne bom spuščala, saj sem samo nekaj malega o tem prebrala  oz. poslušala (tvoji linki) in to je premalo, da bi lahko sodila.user posted image
Še vedno pa podpiram vzgojo "po zdravi pameti", seveda v kolikor je pameti dovoljuser posted image user posted image  (malo se hecam)

(odgovor članu tehnofil)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: Ustvarjalna vzgoja
5.12.2010 17:48:13   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: mizantrop

IZVIRNO SPOROČILO: skuštrana

Meni se pa zdi da je postalo starševstvo, nosečnost, vzgoja, rojstvo in podobne zadeva eden največjih biznisov današnjice user posted image
Kar vsak, ki ima 5 min si izmisli neko vzgojo in trupe mu sledijo dokler ne pride naslednji guru...

Ma, kaj si starši sploh ne zaupate več, da morate za vsako stvar vprašat na forumu,oziroma najti spletno stran in guruja, ki potrjuje da imate prav??? Ali kako?  user posted image


Podpis.


Še enkrat.

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: Ustvarjalna vzgoja
5.12.2010 18:39:08   
Andromeda

IZVIRNO SPOROČILO: milijonarka

IZVIRNO SPOROČILO: mizantrop

IZVIRNO SPOROČILO: skuštrana

Meni se pa zdi da je postalo starševstvo, nosečnost, vzgoja, rojstvo in podobne zadeva eden največjih biznisov današnjice user posted image
Kar vsak, ki ima 5 min si izmisli neko vzgojo in trupe mu sledijo dokler ne pride naslednji guru...

Ma, kaj si starši sploh ne zaupate več, da morate za vsako stvar vprašat na forumu,oziroma najti spletno stran in guruja, ki potrjuje da imate prav??? Ali kako?  user posted image


Podpis.


Še enkrat.



Pa še enkrat.
Vse te vzgoje so vsaka na svoj način odlične v teoriji, v praksi pa nekoliko manj.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2 3   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2 3   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





BLOG: Kaj je zdravje?
Nacionalna agencija za javno zdravje poroča, da število izdanih receptov skozi leta ves čas narašča. Živimo torej dlje, ...
BLOG: Danes sem slaba mama
Slaba mama. Danes sem slaba mama. Zjutraj sem ti oblekla prvo stvar, ki mi je prišla pod roke, niti pogledala nisem ali ...




Plenice.
пеперутка16

Kdaj ste otroka začeli odvajati od plenic?