|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Darilna pogodba ali pogodba o prodaji?
26.10.2010 15:55:02   
Pi-kica 1
Imam eno vprašanje. Oče bi mi rad podaril polovico stanovanja. Ve mogoče kdo, kakšen je postopek in kaj je treba narediti? Zadošča, da sami sestavimo pogodbo in jo overimo? Pri notarju ali na občini? Obstajajo morda kakšni obrazci, da je pogodba pravno vzdržna? Je mogoče bolje napisati kupoprodajno pogodbo (zaradi davka)? Help, plis.
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Darilna pogodba ali pogodba o prodaji?
26.10.2010 16:05:31   
poli*
Pri darilni pogodbi je finta, da ti lahko oče potem kadarkoli do njegove smrti vzame delež nazaj brez velikih komplikacij. Sama imam slabo izkušnjo s tako pogodbo, zato imam do nje odklonilen odnos. Je pa res, da je davek pri tem "prepisu" najmanjši, ker gre za dedovanje 1. reda (no, neki takega).
Jaz bi raje naredila običajno pogodbo, kjer bo delež 100% za vedno tvoj brez nekih pogojev.

(odgovor članu Pi-kica 1)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Darilna pogodba ali pogodba o prodaji?
26.10.2010 16:11:25   
poli*
Pri mojem možu je bilo tako: pogodbo je sestavil odvetnik, oba sta podpisala in potem so šli še k notarju overit. Samo ta notarska overitev ni dovolj, ampak je potreben še notarski zapis.
Če že boste delali darilno ti svetujem, da ne napišete noter ničesar, kar bi ti morala nuditi očetu v zameno (to je sicer narobe, ampak odvetniki vseeno delajo napake) za ta del stanovanja- npr., da se zavežeš nudit vso potrebno nego in oskrbo. Saj veš kako je, z leti se ljudje lahko spremenijo user posted image .
Samo dobro ti hočem user posted image .

(odgovor članu poli*)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Darilna pogodba ali pogodba o prodaji?
26.10.2010 16:15:56   
Onasiss
Če nisi edinka znajo biti tudi problemi.... pozanimaj se.

_____________________________

So what....

(odgovor članu poli*)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Darilna pogodba ali pogodba o prodaji?
26.10.2010 19:37:39   
*alja*
Mi smo naredili pogodbo o preužitku. So pogoji da pač moram skrbet za mamo do smrti (ampak to mi je itak logično, kdo pa bo če ne jaz), podarila mi je pa pač vse da nebo pol kreganja po smrti je že zdaj uredila z mano in z sestro.

_____________________________

25.08.2005 Alja

Vse v življenju enkrat mine! Sreča, žalost, smeh in solze; vse je le trenutno stanje. Zato uživajmo vsak trenutek posebej in bodimo srečni.



(odgovor članu Onasiss)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Darilna pogodba ali pogodba o prodaji?
26.10.2010 21:26:03   
poli*
Alja, sam veš, da tole o preužitku ne sme it v darilno pogodbo (imam vse napisano po katerem členu), ker to je darilo in se v zameno ne sme zahtevat nobenih uslug zanjo... če maš (ne ti, tko na splohšno) žleht tastare te lahko začnejo potem fajn izkoriščat.
Mi smo zaradi ogromno nepravilnosti (in v prvi vrsti izkoriščanja), izpodbijali pogodbo...

(odgovor članu *alja*)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Darilna pogodba ali pogodba o prodaji?
26.10.2010 21:27:53   
poli*
Še to: če nisi edinka mora biti v pogodbi jasno zapisano, da si en in edini dedič ti, ker čene bodo dedovali svoj delež vsi, čeprav je po darilni pogodbi zadeva tvoja. user posted image  ja, ni logike, res.

(odgovor članu poli*)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Darilna pogodba ali pogodba o prodaji?
27.10.2010 8:51:06   
zvezdan
takole je: dediči 1. dednega reda pri darilni pogodbi ne plačajo davka. Darilna pogodba je v tem primeru ok varjanta in jo je potrebno le še overit pri notarju in nato podati predlog za vpis v ZK. Notarski zapis se za darilno pogodbo ne zahteva!!! To da je darilno pogodbo lažje izpodbijati je sicer res....ampak so za to zakonsko podani razlogi iz katerih jo je mogoče izpodbijati. Te pa spet ni tako lahko najti. Če misliš da bi lahko imela kasneje probleme z očetom ali s kakšnimi drugimi dediči potem naredi raje izročilno pogodbo-z njo se morajo strinjati vsi nujni dediči, kar pomeni da jo kasneje iz tega razloga ne morejo zahtevati v zapuščinskem postopku. Potreben pa je notarski zapis pri tej pogodbi. Predlagam ti da ti pogodbo sestavi notar oz. odvetnik.


_____________________________

Hvala angelom, ker so z mano zaplesali, in hudiču hvala, ker mi ni porezal kril.

za srečo moraš iztegniti roko

(odgovor članu poli*)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Darilna pogodba ali pogodba o prodaji?
27.10.2010 8:53:40   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: Pi-kica 1

Imam eno vprašanje. Oče bi mi rad podaril polovico stanovanja. Ve mogoče kdo, kakšen je postopek in kaj je treba narediti? Zadošča, da sami sestavimo pogodbo in jo overimo? Pri notarju ali na občini? Obstajajo morda kakšni obrazci, da je pogodba pravno vzdržna? Je mogoče bolje napisati kupoprodajno pogodbo (zaradi davka)? Help, plis.


Oče ti lahko
a) podari polovico stanovanja z darilno pogodbo; gresta k notarju, kjer vse uredita; tudi pri darilu so lahko zapisani pogoji, v zameno za kaj se je neka stvar dobila; v 1. dednem redu (s starše na potomce) je darilna pogodba brez davka. Prav tako lahko ob smrti očeta morebitni nujni dediči zahtevajo svoj nujni delež (t.j. v primeru žene in otrok 1/2 vrednosti premoženja, ki bi jim pripadlo po rednem dedovanju).

b) če obstajajo še drugi nujni dediči, je bolje skleniti izročilno pogodbo; tudi to sklepa notar: v tej pogodbi se ostali dediči izjavijo, da se strinjajo s prenosom lastnine očeta nate ter da od tega prenesenega premoženja ne bodo zahtevali svojega nujnega deleža.
Tudi tu se lahko napišejo pogoji.

c) sklenete lahko kupoprodajno pogodbo, tudi pri notarju. Če bo ocenjena vrednost premajhna za DURS, lahko zahtevajo višjo plačilo davka. Če so drugi nujni dediči, ki bi na račun prodaje ostali brez dediščine, lahko v primeru samo fiktivne pogodbe (torej da kupnina ni bila plačana) izpodbijajo pogodbo in posel. Plača se 2% davka na promet z nepremičninami ter davek od dobička od kapitala, odvisen od tega, kako dolgo je oče lastnik nepremičnine in za koliko se je v tem času spremenila vrednost stanovanja. Če ima v stanovanju imel oče prijavljeno stalno prebivališče vsaj 3 leta, davka od dobička ne plača.

V vseh primerih je potrebno novega lastnika vpisati v zemljiško knjigo.

Meni se zdi smiselno, da se zapiše v pogodbo določene pogoje o tem, ali lahko oče še stanuje v tem stanovanju, ali je to bivanje brezplačno ali ne ipd.

Seveda pa je vse odvisno od družine do družine.

(odgovor članu Pi-kica 1)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Darilna pogodba ali pogodba o prodaji?
27.10.2010 14:36:34   
josephine27
če obstajajo še drugi nujni dediči, je bolje skleniti izročilno pogodbo; tudi to sklepa notar: v tej pogodbi se ostali dediči izjavijo, da se strinjajo s prenosom lastnine očeta nate ter da od tega prenesenega premoženja ne bodo zahtevali svojega nujnega deleža.
Tudi tu se lahko napišejo pogoji.


mi smo tako naredili


_____________________________



(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Darilna pogodba ali pogodba o prodaji?
29.10.2010 8:07:15   
pikatara
Pri darilni pogodbi po smrti obstaja nujni delež, pri pogodbi o dosmrtnem preživaljanju pa tega ni. Se pa pogodba overi pri notarju.

(odgovor članu Pi-kica 1)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Darilna pogodba ali pogodba o prodaji?
5.11.2010 20:39:37   
sabri
A se lahko še jaz vrinem z enim vprašanjem? Mi smo naredili pogodbo, da sem takoj postala lastnik tretjine in sem vpisala v zemljiško knjigo. Zdaj bi pa to pogodbo razveljavili, ker se bom vsemu odpovedala in bo namesto mene moja sestra. Danes smo zvedeli pa, da se ne morem izpisati iz ZK kot lastnik drugače kot, da prodam nazaj očetu ali mupodarim, v obeh primerih je davek, 2 ali 5%. A ni nobene druge varjante kot to dvoje? Da bi se izognili velikemu davku namreč, ker si takoj na 1000€, kar je pa ogromno, če se bi samo ta pogodba razveljavila. LP

(odgovor članu pikatara)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Darilna pogodba ali pogodba o prodaji?
5.11.2010 21:33:04   
liliana
Verjetno si dobila tretjino stanovanja z darilno pogodbo......ki se sicer lahko razveljavi, vendar spet ne kar tako.....ta pogodba se lahko razveljavi le iz razlogov kot so: huda nehvaležnost, pozneje rojen otrok in ogroženo preživetje darovalca po sklenitvi pogodbe......

Na žalost brez plačila davka ne bo šlo.....ali kupoprodajna pogodba tam je 2% davek ali pa darilna pogodba, ker gre za drugi dedni red (če oče podari tebi je to 1. dedni red in ni davka, če pa otrok podari očetu pa je to 2. dedni red in se plača davek od 5 do 14 %)....

(odgovor članu sabri)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Darilna pogodba ali pogodba o prodaji?
5.11.2010 22:17:42   
sabri
liliana, hvala, sem mislila, da je mogoče kaka "fora", pa vidim, da bo treba colat. LP

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 14
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Vaginalne okužbe je treba zdraviti
Najpogosteje vaginalne okužbe povzročajo glivice. Če okužb ne zdravimo, imajo lahko negativne posledice na plodnost in n...
Nosečniška zgodba: Zakomplicirano do konca
Po perfektni nuhalni svetlini se odločim, da grem še na zadnjo vožnjo z motorjem. Končala se je veliko prej, kot sem nač...
V naročju je otrok večinoma v nepravilnem ...
Ali veš, da večina staršev zelo pogosto nosi otroka v naročju v nepravilnem položaju? Ali veš, da je lahko ta zelo škodl...
5 glavnih nalog vsake družine
Katere so tiste glavne naloge, ki jih mora opraviti zdrava družina? Pa ni važno, ali gre za tradicionalno družino, samoh...
TOP ponudba počitnic za družine
Kam se boste odpravili letos poleti? Za vas smo zbrali nekaj TOP predlogov, kako ustvariti nepozabne spomine.




Gosta hrana.
пеперутка16

Kdaj ste pričele z uvajanjem goste hrane?