|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   bolniška za otroka,če je oče nezaposlen
25.1.2012 11:39:44   
ČebelicaMaja
Zanima me kako je z jemanjem bolniške za otroka. Jaz sem zaposlena, mož je nezaposlen (ni prijavljen na Zavodu, jaz plačujem zavarovanje zanj in sam si plačuje dodatno zdr.zavarovanje), dela preko avtorskih pogodb.

Ali v tem primeru res ne smem koristiti bolniške za otroka, kadar zboli- v službi so mi namreč servirali, da ne smem jemat bolniške, če je mož zavarovan po meni... vzamem jo sicer mogoče ravno 1x na leto, ko je najhuje (itak otrok želi takrat mamo ob sebi, pa na spec. pregledih hočem bit zraven, to je pa tudi to- ampak pri nas še to preveč...)... se mi pa zdi enostavno grdo, da ne morem bit z otrokom prve dni bolezni, ko me potrebuje...

torej- zanima me, ali je res tako... na Zavodu ni prijavljen kot brezposeln ali iskalec zaposlitve, ko bo kriza mimo bova odprla s.p., zaenkrat pa nima toliko dohodkov, da bi si pokril vse stroške... torej vnaprej hvala za odgovore!

aja, pa če katera ve, kateri člen zakona opredeljuje vse to, bom tudi hvaležna, ker cel ZDR nimam časa prebirat...hvala še enkrat!

_____________________________

Življenje je plamen, ki dogoreva, toda vsakič, ko se rodi otrok, znova zažari. (George Bernard Shaw)
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: bolniška za otroka,če je oče nezaposlen
25.1.2012 13:21:07   
Sardinija
138.  člen Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št. 30/03 – prečiščeno besedilo, 35/03 - popravek., 78/03, 84/04, 44/05, 86/06, 90/06 –   popravek.,   64/07,  33/08,71/08,  118/08,  7/09,  88/09  in  30/11;  v nadaljevanju:  Pravila)  določa,  da ima zavarovanec pravico do nadomestila plače za nego ožjega družinskega člana, če nege ne more zagotoviti zakonec, ki  je  nezaposlen,  upokojen ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela. 

V  primerih,  ko  eden  od  staršev  dela po predpisih o starševskem varstvu  s  krajšim delovnim časom, peti odstavek 138. člena Pravil izrecno ne  določa,  da  mora biti zadržan od dela tisti od staršev, ki dela krajši delovni  čas  od  polnega.  Je  pa skladno z navedeno določbo lahko eden od staršev  začasno zadržan od dela s pravico do nadomestila plače le za tisti delovni   čas,  za  katerega  drug  starš  ne  more  zagotoviti  nege  brez zadržanosti od dela.

(odgovor članu ČebelicaMaja)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: bolniška za otroka,če je oče nezaposlen
25.1.2012 13:23:43   
irenav
Ja res je. Imam dvojčka in v letu 2010 in 2011 sem pol dopusta porabila za "nego". Naš očka je v penzionu :) in doma, jaz pa zaradi tega ne smem jemati nege.

_____________________________

2.9.08 sta se rodila moja sončka!

(odgovor članu ČebelicaMaja)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: bolniška za otroka,če je oče nezaposlen
25.1.2012 13:43:14   
ČebelicaMaja
IZVIRNO SPOROČILO: irenav

Ja res je. Imam dvojčka in v letu 2010 in 2011 sem pol dopusta porabila za "nego". Naš očka je v penzionu :) in doma, jaz pa zaradi tega ne smem jemati nege.


ok, to mi je nekako logično, ker pokojnino prejema iz državnega proračuna, država pa itak stiska na vseh koncih... bi tudi razumela, če bi moj prejemal nadomestilo ali soc. pomoč- ampak ne prejema ničesar, niti ni zaprosil, dela pa preko avtorskih pogodb in od le teh plačuje 33.3% davek, tako da čisto brezposeln ali nezaposlen ni...

...ne vem kako se tretira ta dikcija: ...določa,  da ima zavarovanec pravico do nadomestila plače za nego ožjega družinskega člana, če nege ne more zagotoviti zakonec, ki  je  nezaposlen...
kaj to pomeni ne more...torej lahko za prve dva dni jaz vzamem, kadar je hudo, ali tudi to ne smem...

To se mi zdi pa res grdo, da takole odrežejo mame tistih, ki niso po standardih, tudi za primer upokojenih očkov mi je grdo, ker otrok prve dni visoke vročine ali bruhanja potrebuje ob sebi mamo... moj mož krasno skrbi za njiju, ampak ko sta bolni in je hudo, vedno jokata in zahtevata mene...še sam prizna, da pač mame bolje znamo in imamo drugačen občutek kot očki... pa je bil z njima doma praktično vse manjše viroze in angine, jaz itak vzamem le 2 dni največ 3 bolniške še to v najnujnejših primerih...

še eno podvprašanje: ... ali in kako pa bi se dalo urediti, da ga ne bi imela prijavljenega na sebe in bi si mož sam plačeval obvezno zdravstveno zavarovanje (da mi v službi ne bi mogli očitat)...če katera ve... 

_____________________________

Življenje je plamen, ki dogoreva, toda vsakič, ko se rodi otrok, znova zažari. (George Bernard Shaw)

(odgovor članu irenav)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: bolniška za otroka,če je oče nezaposlen
25.1.2012 13:58:18   
poli*
Moj primer: jaz sem študentka, mož pa zaposlen in sem zavarovana preko njega.
Tamala je lani zbolela, ko sem imela obvezno prakso (res ne smeš manjkat) in potem je mož vzel bolniško (3 dni).... čez nekaj časa je iz ZZZS dobil pismo,
da moram v 5 dneh dokazat, da sem bila resnično "nekje" in da nisem mogla izvajati nege.
Potem so mi iz šole poslali papir z vsemi datumi- tega sem nesla na ZZZS in je bilo urejeno.

V tvojem primeru je pa kar možno, da partner ne more uveljavljat, ker gledajo na vsak cent in če res niso vsi pogoji izpolnjeni
ti kar zavrnejo. Njih ne briga, kaj je s tvojim otrokom.... no pa sem se spomnila še na drugo foro. Če gre otrok v bolnico ti ne pripada nega, ampak
moraš koristit dopust (če ga dobiš). Pa ponavadi se ne gre v bolnico zaradi malce vročine (vsaj pri nas je bilo parkrat kritično), pa jih spet ne briga,
češ da je v bolnici zagotovljena nega/varstvo.... ja pa ja de.

Sej ti nisem nič pomagala, samo malo sem se spihala user posted image

(odgovor članu ČebelicaMaja)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: bolniška za otroka,če je oče nezaposlen
25.1.2012 14:16:52   
Sardinija
Predlagam, da odpre s.p.. Potem bo zaposlen (ob predpostavki, da bo redno plačeval davke in prispevke). Kot mama boš upravičena do nadomestila za nego za prvi, drugi ali kateri koli drugi dan bolezni. Glede na dano situacijo, ti ne ostane drugega, kot vzeti dopust za najbolj kritčne dni.

(odgovor članu poli*)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: bolniška za otroka,če je oče nezaposlen
25.1.2012 14:23:42   
ČebelicaMaja
ja, naša birokracija res ne pozna meja... važno, da poslanci in drugi funkcionarji dobivajo strašna nadomestila, medtem ko predavajo po fakultetah in v tujih državah...potem jih pa skrbi mojih 6 bolniških dni na leto ali pa tvojih 3user posted image ...

pa mora bit on kot soprog nujno pri meni prijavljen ali si lahko sam plačuje obvezno zdravstveno zavarovanje?



_____________________________

Življenje je plamen, ki dogoreva, toda vsakič, ko se rodi otrok, znova zažari. (George Bernard Shaw)

(odgovor članu poli*)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: bolniška za otroka,če je oče nezaposlen
25.1.2012 14:29:27   
ČebelicaMaja
Sardinija s.p. bi že odprl, če bi lahko plačeval cca 300€ najnižjih prispevkov vsak mesec, vendar ima delo, ko po tri mesece nima nobenega projekta, da bi bil pa s.p. samemu sebi namen pa tudi ne vem, no...

Sicer bova oddala vlogo za vpis v razvid samost.kult. delavcev in potem še vlogo za subv. prispevkov (umetniška pač)...ampak so tudi to zožali na maksimum in težko, da odobrijo vlogi, če nimaš kakšnih večjih VIP...

jemanje dopusta za vse bolniške pa ne pride v poštev, ker mi ga potem nič ne bi ostalo, so nam ga že lani vzeli 5 dni, letos odločbo še čakamo, ampak mislim, da smo že sedaj na minimumu, aja- sem se spomnila, da ga sploh ne morem kaj dosti vzet, ker imamo 15 ali pa 16 dni kolektivnega dopusta na letouser posted image

_____________________________

Življenje je plamen, ki dogoreva, toda vsakič, ko se rodi otrok, znova zažari. (George Bernard Shaw)

(odgovor članu ČebelicaMaja)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: bolniška za otroka,če je oče nezaposlen
25.1.2012 14:32:04   
Klemy82
Ja, pri nas je tako kot je... za bruhat pač. Moža lahko odjaviš in je samoplačnik za obvezno zravstveno zavarovanje.

_____________________________

Jst.

(odgovor članu ČebelicaMaja)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: bolniška za otroka,če je oče nezaposlen
25.1.2012 15:47:45   
ona

IZVIRNO SPOROČILO: poli*

.
in potem je mož vzel bolniško (3 dni).... čez nekaj časa je iz ZZZS dobil pismo,
da moram v 5 dneh dokazat, da sem bila resnično "nekje" in da nisem mogla izvajati nege.





Pri nas je blo tudi tako,ko sem se šolala,takoj iz ZZZS pišejo...naju so klicali v ambulanto,da moram poslat na ZZZS dokaz,da jaz nisem mogla bit na bolniški in sem mogla iz šole dobit potrdilo,da sem se šolala...ja,so kar strogi,kontrolirajo vse.

(odgovor članu poli*)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: bolniška za otroka,če je oče nezaposlen
25.1.2012 21:24:59   
nananaja
ČebelicaMaja, če imaš res dobrega osebnega zdravnika (žal niso vsi taki), pač ob nujnih primerih poskusiš pri njem dobiti bolniški list zase, v službi pa nujno zamolčiš, da si bila doma zaradi otroka. Žal je tako. Tudi starši, katerih otroci so dlje hositalizirani, so se prisiljeni tako znajti.

(odgovor članu ona)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: bolniška za otroka,če je oče nezaposlen
25.1.2012 21:48:39   
ČebelicaMaja
ja, žal je res tako... se bomo pač znajdli po svoje...hvala.

_____________________________

Življenje je plamen, ki dogoreva, toda vsakič, ko se rodi otrok, znova zažari. (George Bernard Shaw)

(odgovor članu nananaja)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: bolniška za otroka,če je oče nezaposlen
26.1.2012 7:15:25   
ajataja

IZVIRNO SPOROČILO: nananaja

ČebelicaMaja, če imaš res dobrega osebnega zdravnika (žal niso vsi taki), pač ob nujnih primerih poskusiš pri njem dobiti bolniški list zase, v službi pa nujno zamolčiš, da si bila doma zaradi otroka. Žal je tako. Tudi starši, katerih otroci so dlje hositalizirani, so se prisiljeni tako znajti.



Tudi jaz sem mislila predlagat to.Pri nas vem da je večina zdravnikov kar razumevajoča če se gre za otroka .Imam kolegico ,ki je tako naredila ko je bil otrok doma ,je pač šla do svojega zdravnika povedala situacijo in ni bilo problema.Pač izkoristiš če se da ,če res ne gre drugače in očka ne velja.

(odgovor članu nananaja)
Neposredna povezava do sporočila: 13
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Vaginalne okužbe je treba zdraviti
Najpogosteje vaginalne okužbe povzročajo glivice. Če okužb ne zdravimo, imajo lahko negativne posledice na plodnost in n...
Nosečniška zgodba: Zakomplicirano do konca
Po perfektni nuhalni svetlini se odločim, da grem še na zadnjo vožnjo z motorjem. Končala se je veliko prej, kot sem nač...
V naročju je otrok večinoma v nepravilnem ...
Ali veš, da večina staršev zelo pogosto nosi otroka v naročju v nepravilnem položaju? Ali veš, da je lahko ta zelo škodl...
5 glavnih nalog vsake družine
Katere so tiste glavne naloge, ki jih mora opraviti zdrava družina? Pa ni važno, ali gre za tradicionalno družino, samoh...
TOP ponudba počitnic za družine
Kam se boste odpravili letos poleti? Za vas smo zbrali nekaj TOP predlogov, kako ustvariti nepozabne spomine.




Gosta hrana.
пеперутка16

Kdaj ste pričele z uvajanjem goste hrane?