|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 15:09:11   
principessablu
No pa me neki zanima,s partnerjem pričakujeva 2 otroka,živiva skupaj vendar prijavljena sem še vedno doma zaradi vrtca,pa tudi rada bi se preselila nazaj kjer sem živela kot otrok...zanima pa me sledeče,če se poročiva oz. ko se ali je nujna sprememba naslova in priimka?rada bi ostala prijavljena doma z otroci on pa tam kjer je,ker nevem kdaj se bomo seleli in se  mi ne da **** z dokumenti..pa primek vem da lahko obdržim svoj ampak kaj pa z njegovim?npr.barbara novak s.,ime,dekliški priimek in na koncu samo začetnica njegovega priimka ali pa celo nič a je to možno?hvala vsem..pa ne me spraševat zakaj...imam svoje razloge.
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 15:22:04   
baguSka
če se poročiva oz. ko se ali je nujna sprememba naslova in priimka?


Ne.


_____________________________

Poslušaj svoje srce in življenje bo poslušalo tebe.

(odgovor članu principessablu)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 15:23:24   
baguSka
pa primek vem da lahko obdržim svoj ampak kaj pa z njegovim?npr.barbara novak s.,ime,dekliški priimek in na koncu samo začetnica njegovega priimka ali pa celo nič a je to možno?


VSE je mozno!!! Lahko vama je ime kakor zelita in piseta se tudi lahko kot zelita.


_____________________________

Poslušaj svoje srce in življenje bo poslušalo tebe.

(odgovor članu principessablu)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 15:24:17   
baguSka
koncu samo začetnica njegovega priimka


Aja sory - uradno to ne gre! Lahko pa se predstavljas kot zelis...


_____________________________

Poslušaj svoje srce in življenje bo poslušalo tebe.

(odgovor članu baguSka)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 15:32:00   
ledenka

IZVIRNO SPOROČILO: baguSka

pa primek vem da lahko obdržim svoj ampak kaj pa z njegovim?npr.barbara novak s.,ime,dekliški priimek in na koncu samo začetnica njegovega priimka ali pa celo nič a je to možno?


VSE je mozno!!! Lahko vama je ime kakor zelita in piseta se tudi lahko kot zelita.


lahko pa imaš oba priimka, v pravnem prometu pa uporabljaš samo enega. tako ne rabiš menjevat dokumentov

_____________________________

Никогда и ничего не просите! Никогда и ничего, и в особенности у тех, кто сильнее вас. Сами предложат и сами все дадут!


(odgovor članu baguSka)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 15:43:05   
nati29
Pri poroki imata oba zakonca možnosti izbire kombinacij obeh njunih priimkov, oba lahko obdržita svojega, oba dodata drug priimek, itd. Po Zakonu o osebnem imenu pa ni dovoljeno imeti v osebnem imenu samo črke, taka sprememba ni dovoljena niti z odločbo niti s poroko. To vem, ker sem matičarka in imam čez poroke in spremembe imena. Res je, da imaš možnost, da izbereš oba priimka, za pravni promet pa samo svojega, vendar bosta oba priimka vidna samo v matičnem registru, nikjer drugje, tako da to sploh nima smisla, matičnega registra pa ti ne vidiš nikjer, razen na matičnem uradu. Tudi na poročnem listu bo izpisan samo priimek za pravni promet. Naslov pa pri poroki ne igra nobene vloge.

(odgovor članu ledenka)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 15:48:35   
Bubika26
Hello babuška, al kako že user posted image

Vse to ureja Ministrstvo za notranje zadeve in sicer piše takole, ker je tud mene to ful zanimalo sem kr pobrskala, pa še dolgacjt doma za znoret...

Zakonca se lahko ob sklenitvi zakonske zveze sporazumeta, da si za priimek vzameta priimek enega ali drugega ali da obdržita vsak svoj priimek ali da vsak od njiju doda svojemu priimku priimek drugega zakonca ali da eden oziroma oba zakonca vzameta priimek drugega in temu priimku dodata svoj priimek. Po sklenjeni zakonski zvezi mora zakonec, ki je spremenil priimek zamenjati vse identifikacijske dokumente. V primeru spremembe osebnega imena je potrebno spremeniti ta podatek tudi na vseh osebnih dokumentih, in sicer v 30 dneh. Če ne menjaš priimka, si tud dok. ne rabiš. Kar se pa tiče tistega, da bi dala ime, dekliški priimek in začetnico, pa pravi Zakon o osebnem imenu 3. člen (sestava osebnega imena)

(1) Osebno ime je sestavljeno iz imena in priimka.

(2) Ime in priimek sta vsak zase lahko sestavljena iz več besed, ki tvorijo celoto.

Ne sme bit začetnica, ampak beseda.

V kolikor se poročita se ne rabita prijaviti na skupnem naslovu, prav tako tudi ne v skupno gospodinjstvo. Lahko sta prijavljena vsak zase. Ti na tem dosedanjem, on pa na svojem.

Gospodinjska skupnost je vezana na naslov stalnega prebivališča. Gospodinjstvo je skupnost posameznikov, ki izjavijo, da stalno prebivajo skupaj in skupaj porabljajo dohodke za zagotavljanje osnovnih življenjskih potreb na primer za stanovanje, hrano, šolanje otrok. Za gospodinjstvo se šteje tudi posameznik, ki izjavi, da prebiva sam v ločeni stanovanjski enoti, ali kot podnajemnik v delu te enote in sam porablja dohodke za zagotavljanje osnovnih življenjskih potreb. Saj veš, če rabiš potrdilo, da si mati samohranilka ali, če bi s partnerjem zaprosila za stanovanje, ali za pomoč mladim družinam, pol morata biti prijavljena prej v skupno gospodinjstvo, ker to zahtevajo.

Tako, upam, da sem vsaj malo pomagala z zakonsko podlago user posted image user posted image user posted image





(odgovor članu ledenka)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 15:52:56   
Bubika26
Joj, oprosti Baguška, odg. namenjen Principessablue user posted image user posted image user posted image
S

(odgovor članu Bubika26)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 15:53:45   
mateyka
IZVIRNO SPOROČILO: ledenka
IZVIRNO SPOROČILO: baguSka
pa primek vem da lahko obdržim svoj ampak kaj pa z njegovim?npr.barbara novak s.,ime,dekliški priimek in na koncu samo začetnica njegovega priimka ali pa celo nič a je to možno?

VSE je mozno!!! Lahko vama je ime kakor zelita in piseta se tudi lahko kot zelita.

lahko pa imaš oba priimka, v pravnem prometu pa uporabljaš samo enega. tako ne rabiš menjevat dokumentov


ja. tako mam jaz - oba priimka in uporabljam samo enega, ko sem v določeni državi. pri nas slovenskega. mislim, da sem mela še bančno kartico 2-3 leta samo s svojim priimkom pa mi nikoli ni noben nič rekel ali da bi imela kakorkoli težave zaradi tega. se mi zdi, da če en priimer in ime klapajo, da je vse ok. vsaj pri meni je vedno bilo.

Bubika26, jaz sem jim sicer povedala za spremembo priimka, samo mi je SKB poslala mastercard s popravkom in maestro še s starim imenom user posted image samo nisem mela nikjer težav zaradi tega.

aja, pa staro zdravstevno lahko uporabljam, so mi dovolili. je pa res, da se vsi izogibajo "eksotičnega" priimka,ko me kličejo user posted image


< Sporočilo je popravil mateyka -- 18.12.2009 15:57:46 >

(odgovor članu ledenka)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 16:08:21   
principessablu
ja čist hudo tale zakon....no končno mi je nekaj celo všeč..sem bila zelo mlada poročena in ločena,edino kar se spomnim)he he...denar stran vržen za zamenjavo dokumentov..no ja un je mel res lep priimek..zdajšnji je pa super moški ampak ga mal priimek j...,oziroma njega najbrž ne,mene pa..tko da jupi poroka bo...hvala za izčrpen odgovoruser posted image

(odgovor članu Bubika26)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 16:20:52   
Bubika26
Po sklenjeni zakonski zvezi mora zakonec, ki je spremenil priimek zamenjati vse identifikacijske dokumente. V primeru spremembe osebnega imena je potrebno spremeniti ta podatek tudi na vseh osebnih dokumentih, in sicer v 30 dneh. Če ne menjaš priimka, si tud dok. ne rabiš.
Mateyka, saj sem napisala tako, da si ne rabiš spremenit identifikacijskih dok. (potni list, osebna izkaznica, vozniško dovoljenje:zdr.izkaznica in bančna kartica nista identifikacijska dokumenta), če za pravni promet uporabljaš samo en priimek. Tako kot je napisala Nati29 Tudi na poročnem listu bo izpisan samo priimek za pravni promet.

A pol, ko si pa v državi tvojega moža, pa uporabljaš njegov priimek al kako? Ampak v potnem listu, maš pa oba priimka ali tvojega dekliškega? Mene pač zanimajo take stvari, pa fuuuuul sem radovedna, tak, da ne zamerit...user posted image
Ker res tu v Sloveniji, ti razen policaja ne more nihče težit zaradi tega, to pa dvomim, da bi ti kakrkol težil. Ne vem pa kako je s tem v tujini.

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 16:59:58   
miapia
Lahko se poročita, sta prijavljena na drugih naslovih, ti imaš svoj dekliški priimek, on pa pač svojega. Če pa se karkoli v tvojih podatkih spremeni, moraš menjati dokumente.

Sicer pa, zakaj se hočeš poročiti, če tako razmišljaš? Jaz sem 3x menjala v 7 letih naslov stalnega bivanja, po sedmih letih skupnjega življenja sva se poročila, prijavljena sva na istem naslovu, priimek imam dekliški in možev.

V čem je fora, da sta poročena, a "navidezno" ne, mi ni ravno jasno?

_____________________________

Tri stvari so nam ostale iz raja: zvezde, cvetlice in otroci. (Dante Alighieri)

(odgovor članu Bubika26)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 17:49:37   
principessablu
sej ni navidezno,rada bi da imamo jaz in otroci moj priimek,ker mi je pač moj lep,naslova pa ne želim menjati,ker se nameravamo preseliti v hišo enkrat naslednje leto upam in zakaj bi sedaj menjala dokumente zaradi bivališča,če jih bom potem ko se preselim in imam mir...tadovoljna z odgovoromuser posted image

(odgovor članu miapia)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 18:25:27   
miapia
Ja, ok. Tudi jaz se nisem odpovedala svojemu priimku, sem pa dodala moževega. Lahko pa on prevzame tvoj priimek, če se njegovega sramuješ. Če bi bilo po moje, bi oba imela oba priimka.

_____________________________

Tri stvari so nam ostale iz raja: zvezde, cvetlice in otroci. (Dante Alighieri)

(odgovor članu principessablu)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 18:28:20   
Njumi
 
IZVIRNO SPOROČILO: principessablu

rada bi da imamo jaz in otroci moj priimek,ker mi je pač moj lep


Zakaj pa on ne bi vzel tvojega priimka, če želiš, da je to priimek (skoraj) cele družine? Saj ni nujno, da se ženska priše po možu, lahko se tudi mož piše po ženi, mar ne?

Lp!



< Sporočilo je popravil Njumi -- 18.12.2009 18:29:07 >


_____________________________

Ljudje velikokrat opazijo le tisto, kar njihovo prepričanje podpira.
Danes je čisto lep dan! :)

(odgovor članu principessablu)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 18:30:00   
Njumi
O, vidim, da me je miapia prehitela. user posted image

_____________________________

Ljudje velikokrat opazijo le tisto, kar njihovo prepričanje podpira.
Danes je čisto lep dan! :)

(odgovor članu Njumi)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 18:38:32   
anžetka
1. Ko se poročiš, ti ni treba menjati priimka. Če želiš ja, če pa ne, pa ne. Je pa zastonj!
2. Če zamenjaš priimek ali dodaš še enega, si MORAŠ v roku 30dni zamenjati dokumente-vozniško, prometno, osebno in/ali potni list! Tudi zdr.kartico si moraš zamenjati, to ti pa uredi služba, če si zaposlena.
3. Če zamenjaš naslov, moraš zamenjati tiste dokumente, na katerih je naslov (osebna, potni list, vozniška in prometna). Zdr.kartice ti ni treba zamenjati, niti davčne št.
4. Ob rojstvu otrok napišeš njihove podatke in se tudi takrat odločiš za njihove priimke, ne da se otroku vedno priimka po očetu!


_____________________________

Sasa84

(odgovor članu principessablu)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: poroka in priimek in naslov??
18.12.2009 19:17:54   
principessablu
ohh kok komplicirate...če bi se ti,pol najbrž ne bi spraševala..no glede na to da se pa jaz pač tko je in me ne rabte prepričevat v kontra...dobila sem odgovore in to je to....če bi bli vsi isti,pol bi bla veš kakšna gužva...user posted image

(odgovor članu miapia)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: poroka in priimek in naslov??
19.12.2009 11:09:44   
pridna_janja
IZVIRNO SPOROČILO: principessablu

No pa me neki zanima,s partnerjem pričakujeva 2 otroka,živiva skupaj vendar prijavljena sem še vedno doma zaradi vrtca,pa tudi rada bi se preselila nazaj kjer sem živela kot otrok...zanima pa me sledeče,če se poročiva oz. ko se ali je nujna sprememba naslova in priimka?rada bi ostala prijavljena doma z otroci on pa tam kjer je,ker nevem kdaj se bomo seleli in se  mi ne da **** z dokumenti..pa primek vem da lahko obdržim svoj ampak kaj pa z njegovim?npr.barbara novak s.,ime,dekliški priimek in na koncu samo začetnica njegovega priimka ali pa celo nič a je to možno?hvala vsem..pa ne me spraševat zakaj...imam svoje razloge.


moja soseda je poročena in je prijavljena še vedno 20 km daleč stran čeprav zivi z možem ze 25 let skupaj na njegov naslov


_____________________________

Quando fra l’altre donne ad ora ad ora
Amor vien nel bel viso di costei,
quanto ciascuna e men bella di lei
tanto cresce ‘l desio che m’innamora

(odgovor članu principessablu)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: poroka in priimek in naslov??
20.12.2009 12:36:15   
mateyka
IZVIRNO SPOROČILO: Bubika26
Mateyka, saj sem napisala tako, da si ne rabiš spremenit identifikacijskih dok. (potni list, osebna izkaznica, vozniško dovoljenje:zdr.izkaznica in bančna kartica nista identifikacijska dokumenta), če za pravni promet uporabljaš samo en priimek. Tako kot je napisala Nati29 Tudi na poročnem listu bo izpisan samo priimek za pravni promet.

A pol, ko si pa v državi tvojega moža, pa uporabljaš njegov priimek al kako? Ampak v potnem listu, maš pa oba priimka ali tvojega dekliškega? Mene pač zanimajo take stvari, pa fuuuuul sem radovedna, tak, da ne zamerit...user posted image
Ker res tu v Sloveniji, ti razen policaja ne more nihče težit zaradi tega, to pa dvomim, da bi ti kakrkol težil. Ne vem pa kako je s tem v tujini.


jaz imam oba priimka v poročnem listu. tamala ma tudi 2 uradna priimka (isti razlogi).
samo na švedskem ni v navadi da imaš 2 priimka in mi dostikrat dajo slovenski priimek kot "middle name", ko vpisujejo kake podatke - tam majo skoraj vsi 2-3 imena. tam me vedno pokličejo z švedskim priimkom, tukaj vedno s slovenskim.
sva morala večkrat posredovat, da tamali vpisali 2 priimka, ker so tako avtomatizirani, da te sploh ne vprašajo user posted image
v glavnih dokumentih (osebni, passport) mam 2 priimka, na določenih dokumentih nimam. nikol ampak res nikol mi pa noben ni kaj rekel čez to. celo ko sem omenila, da mi manjka, so samo zamahlnili z roko, češ, saj je slovenski priimek tam - pol pa ok.

< Sporočilo je popravil mateyka -- 20.12.2009 12:37:08 >

(odgovor članu Bubika26)
Neposredna povezava do sporočila: 20
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Smo po 35. letu res prestari za nosečnost?
Ne želite otroka po 35. letu? V redu, ampak ne recite, da ste stari! Razlogov, zakaj imeti otroke po petintridesetem, je...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
BLOG: Prvo leto nič čokolade in smokijev!
V svojih povsem dobronamernih vzgojnih odločitvah starši pogosto pozabimo na najpomembnejše - otroka. Tudi, ko gre za uv...
Otroški dodatek v letu 2024: izplačila in ...
Otroški dodatek je dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka. Pravico do dodatka imajo družine...




Dudica.
пеперутка16

Do kdaj je imel vaš otrok dudico?