|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  2 3 [4] 5 6   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 20:52:43   
liliana
Vidim, da nekatere zelo obvladate te zadeve....zato vas prosim za pomoč.....

meni še danes ni jasno, ali rečem pravilno slovensko, če rečem da grem na Grad.....ali bi morala reči, da grem v Grad.....mislim pa vas Grad na Goričkem in ne gradu, ki je v Gradu.....



(odgovor članu ZmajTolovaj)
Neposredna povezava do sporočila: 76
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 21:11:13   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: Lajči
Najbolj simple primer je, kot če bi rekel grem na Ljubljano in grem z Ljubljane (a iz kakega hriba?). "Iz" je tisti pomen, ko govori, da odhajaš iz nekega mesta ali kraja. A komu ni kaj jasno? user posted image A ni tako, grem v Ljubljano in grem iz Ljubljane in ne z Ljubljane Ker greš nekam "iz", nekam ven, nekam iz tega mesta. Drugače bi se bralo, če bi rekel, s primorsko okolico se vedno počutim eno. Vsaka besedna povezava je malo drugačna, tako ne gre vse primere metati v en koš. So pa druga mesta, ko se spet striktno razlikuje tisti "na" ali "v", ker je samo ime tako, da spet dobi drug pomen, kot Ljubljana. Recimo, smešno bi bilo, če ne povzamem mesta ali kraja, če bi nekdo rekel, da je šel v Triglav (a zavarovalnico) in ne na Triglav (tam zgoraj pod nebom).

http://www.zrs.upr.si/en/Zaloznistvo/annales/Annales_Sociologia_15-2/furlan.pdf

Tale link ne pove popolnoma nič o tem, o čemer smo debatirali, ker med besedno zvezo "IZ Primorske" kot pokrajine in naslovom dokumenta "IZ primorske leksike", kjer se IZ nanaša na leksiko, primorska pa je samo pridevnik, ni nobene povezave.

Pa tale Ljubljana tudi ne vem, kake veze ima s Primorsko. Gre za to, da se predlogi NA - Z in V - IZ uporabljajo v parih in ni mi jasno, kaj tu bluziš z Ljubljano zraven. user posted image

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 26.3.2010 21:13:44 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Lajči)
Neposredna povezava do sporočila: 77
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 21:35:09   
Anonimen
Danes je bil pri poročilih spet polom. Gradis gre v stečaj - ok, saj gre skoraj vsak dan kakšno podjetje v stečaj. 149 delavcev ostalo brez zaposlitve. Tudi to spada k stečaju. Do tu vse normalno. Potem pa intervjuji z delavci - VSI so govorili v srbščini ali hrvaščini! V tistem trenutku sem se spomnila dnevnika leta denimo 1985, ko je bilo normalno karnaprej poslušati srbohrvaški jezik pri poročilih. Kaj je imel Gradis zaposlene samo južne brate? Da ne omenjam, da je en izmed njih rekel :"Več tridesetdva godine radim u Sloveniji a sada šta ču ja?". Že več kot 30 let teslo živi tukaj in še vedno ne zna povedati enega stavka po slovensko?

(odgovor članu zmajaz)
  Neposredna povezava do sporočila: 78
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 21:52:58   
skuštrana
Meni je najhujša beseda topogan. Koma. In grem na igrišče in babica vnukinji vztrajno ponavlja topogan, topogan, topogan. Bi jo najrajši za kravatlc prijela in ji zakričala tobogan je gospa, tobogan.

Pa vnukice....



_____________________________

Ne brinite što vas djeca uvijek ne slušaju, brinite se zbog toga što vas neprekidno promatraju (R. Fulghum)

"A clean house is a clear sign of a wasted life"

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 79
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 22:06:55   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: ZmajTolovaj
No, s tole nesrečno Primorsko:

V Sloveniji, IZ Slovenije.
NA Slovenskem, S Slovenskega.

S Primorsko je pa čisto isto, samo da se pač V Primorski ne uporablja.
Podoben primer je Češka:
NA Češkem, S Češkega; vendar - IZ Češke.
IZ Švedske. IZ Norveške.
Itd. itd.

Ja - razumem zdaj - v bistvu je srž tega, da sploh nisem pomislila, da sta v resnici dva izraza - Primorska in Primorsko (isto Gorenjska in Gorenjsko) - in z enim gre IZ, z drugim pa S. user posted image Torej - v tem primeru my mistake.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 26.3.2010 22:07:28 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu ZmajTolovaj)
Neposredna povezava do sporočila: 80
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 22:08:14   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: skuštrana
Meni je najhujša beseda topogan. Koma. In grem na igrišče in babica vnukinji vztrajno ponavlja topogan, topogan, topogan. Bi jo najrajši za kravatlc prijela in ji zakričala tobogan je gospa, tobogan.

Pa vnukice....

Jaz pa ne morem prebaviti barbington namesto badminton. user posted image

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu skuštrana)
Neposredna povezava do sporočila: 81
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 22:09:34   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: liliana
Vidim, da nekatere zelo obvladate te zadeve....zato vas prosim za pomoč.....

meni še danes ni jasno, ali rečem pravilno slovensko, če rečem da grem na Grad.....ali bi morala reči, da grem v Grad.....mislim pa vas Grad na Goričkem in ne gradu, ki je v Gradu.....

Pri krajih je načeloma tako, da je prav, kot govorijo domačini.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 82
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 22:17:43   
Tanja55
IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: Lajči
Najbolj simple primer je, kot če bi rekel grem na Ljubljano in grem z Ljubljane (a iz kakega hriba?). "Iz" je tisti pomen, ko govori, da odhajaš iz nekega mesta ali kraja. A komu ni kaj jasno? user posted image A ni tako, grem v Ljubljano in grem iz Ljubljane in ne z Ljubljane Ker greš nekam "iz", nekam ven, nekam iz tega mesta. Drugače bi se bralo, če bi rekel, s primorsko okolico se vedno počutim eno. Vsaka besedna povezava je malo drugačna, tako ne gre vse primere metati v en koš. So pa druga mesta, ko se spet striktno razlikuje tisti "na" ali "v", ker je samo ime tako, da spet dobi drug pomen, kot Ljubljana. Recimo, smešno bi bilo, če ne povzamem mesta ali kraja, če bi nekdo rekel, da je šel v Triglav (a zavarovalnico) in ne na Triglav (tam zgoraj pod nebom).

http://www.zrs.upr.si/en/Zaloznistvo/annales/Annales_Sociologia_15-2/furlan.pdf

Tale link ne pove popolnoma nič o tem, o čemer smo debatirali, ker med besedno zvezo "IZ Primorske" kot pokrajine in naslovom dokumenta "IZ primorske leksike", kjer se IZ nanaša na leksiko, primorska pa je samo pridevnik, ni nobene povezave.

Pa tale Ljubljana tudi ne vem, kake veze ima s Primorsko. Gre za to, da se predlogi NA - Z in V - IZ uporabljajo v parih in ni mi jasno, kaj tu bluziš z Ljubljano zraven. user posted image


No, meni tudi tale Ljubljana ni cisto jasna, ker ne velja to kar pravis za vsa mesta. Ker gres NA Ptuj in NA Jesenice, pa gres vseeno v in iz mesta. Torej S Ptuja in Z Jesenic.

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 83
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 22:22:53   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: Tanja55
No, meni tudi tale Ljubljana ni cisto jasna, ker ne velja to kar pravis za vsa mesta. Ker gres NA Ptuj in NA Jesenice, pa gres vseeno v in iz mesta. Torej S Ptuja in Z Jesenic.

Kaj ti ni jasno pri Ljubljani? Greš V Ljubljano in IZ Ljubljane.
Drugače pa ja - za ene kraje se uporablja NA-Z/S, za druge pa V-IZ - bistvo je, da sta tole para, ki se morata uporabljati skupaj in ju ne moreš mešati. Ne moreš reči V Ljubljano in Z Ljubljane, ker je par V-IZ, isto ne moreš reči NA Ptuj in IZ Ptuja, ker je par NA - S/Z.
Pa NI pravila, po katerem bi lahko na splošno za kraje določil, za katere kraje se uporablja prvi par, za katere pa drugi. Kot sem rekla že zgoraj - načeloma je prav, kot uporabljajo domačini. Je pa res, da se za večji del krajev uporablja V - IZ, tile NA - S/Z so pa bolj izjema.
Torej, kot si rekla: NA Ptuj - S Ptuja, NA Jesenice - Z Jesenic, potem pa V Maribor - IZ Maribora, V Koper - IZ Kopra itd.

< Sporočilo je popravil zmajaz -- 26.3.2010 22:24:18 >


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Tanja55)
Neposredna povezava do sporočila: 84
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 22:29:29   
Tanja55


zmajaz, moj komentar je bil na odebeljeno, ne na tvoj post. S tabo se strinjam, cudna mi je bila izbira primera, ki sem ga odebelila, ker ne ustreza vsem mestom.



(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 85
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 22:30:21   
lukec
IZVIRNO SPOROČILO: nejcko

IZVIRNO SPOROČILO: ZARA

Ne, ne moti me. Je pa fino, če človeka razumeš, to pa. Bolj me moti na forumu, če je cel post napisan v enem stavku, brez ločil. Težko berem take prispevke.


Se podpišem. Za slavistkinjo sem precej tolerantna user posted image

Aja, to velja za forume. Uradne in javne zadeve so pa nekaj drugega.



Se podišem tud jz, zgleda, de smo profesionalke še najbul tolerantne user posted image . Mam pa o človekih ku u različnih uradnih zadevah pišejo pu dumač precej slab mnenje.


_____________________________

Meni nebö odprto se zdi,
kadar se v tvoje ozrem oči,
kadar prijazno nasmejaš se,
kar sem prestala, pozabljeno je.
(F. Prešeren)

(odgovor članu nejcko)
Neposredna povezava do sporočila: 86
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 22:32:14   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: Tanja55
zmajaz, moj komentar je bil na odebeljeno, ne na tvoj post. S tabo se strinjam, cudna mi je bila izbira primera, ki sem ga odebelila, ker ne ustreza vsem mestom.

Aja. user posted image Ja tale primer z Ljubljano je čudno napisan - nima ne repa ne glave in sploh ne pove nič na to temo. user posted image

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Tanja55)
Neposredna povezava do sporočila: 87
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 22:33:10   
vanilla
Joj, prav nasmejala sem se vam... user posted image . In to samo zato, ker mi je blo super brat, ker tudi sama obožujem slovenščino in sem vsa pikasta ob nepravilni rabi le-te. Tudi meni gre na živce vse to kar ste naštevale.

No, in ker sem dolenjka na Štajerskem, ne morem prebavit določene rabe njihovega narečja oz. dobim pike ob sledečih stavkih:
- Čigavo je to? Mojo
- Daj mi prinesi eno jajco iz hladilnika
- Na vrt sem posadila fižolo
- Kako je sonce nekam rdečo
 
Torej, radi imajo o-je user posted image user posted image .

In mislim, da marsikdo sploh ne ve, da je to narobe, ker imajo celo podjetja na internetnih straneh napisano napačno rabo besed (narečno)...
Recimo spl. stran bolnice ima tlorisno sliko stavbe in po barvah ločene oddelke in so barve naštete kot: zeleno, rumeno, modro, rdečo...
 
Pa mesar tudi prodaja JUNEČJE meso user posted image .

(odgovor članu Tanja55)
Neposredna povezava do sporočila: 88
   [Brisano sporočilo]
26.3.2010 22:38:30   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu liliana)
  Neposredna povezava do sporočila: 89
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 22:42:16   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: vanilla
Torej, radi imajo o-je user posted image user posted image .

Pa široke e-je. user posted image
Recimo "večerja" izgovorjena s širokim e-jem, namesto izgovorjave bolj na "i" "večirja", pa "dober večeeeer" s širokim e-jem ipd. Samo tole je pa res tako podzavestno, da se skor ne da kontrolirati. Jaz sem še na izpitu iz slovenščine na faksu prebrala večerja s širokim e-jem in mi najprej niti potegnilo ni, kaj neki le sem narobe prebrala. user posted image


_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu vanilla)
Neposredna povezava do sporočila: 90
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 22:43:34   
zmajaz

IZVIRNO SPOROČILO: Vespazijan
Mislim, da se pravilno reče, da greš h Gradu in prihajaš od Grada.

Od kot pa to zdaj? user posted image

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 91
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 22:49:59   
vanilla
Ja, zmajaz, ta široki e imajo bolj Mariborčani, jaz pa sem na Ptuju user posted image . Sploh tu okoliške vasi imajo zanimiva narečja.
Ja, ta večerja, kot praviš user posted image ....


Jaz pa sem dolenjka in pri nas v naših vaseh recimo ne uporabljamo rodilnika. Rečemo kar:
- Nisem jaz vrgla kamen! (namesto kamna)
- Ne bom jedla kruh. (namesto kruha)


(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 92
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 22:51:26   
vanilla
IZVIRNO SPOROČILO: zmajaz


IZVIRNO SPOROČILO: Vespazijan
Mislim, da se pravilno reče, da greš h Gradu in prihajaš od Grada.

Od kot pa to zdaj? user posted image


No, to je res čist mimo....

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 93
   [Brisano sporočilo]
26.3.2010 22:51:54   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu zmajaz)
  Neposredna povezava do sporočila: 94
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 22:54:44   
vanilla
No, če je Grad pri Goričkem kraj, potem je ta raba PRI Gradu totalno napačna.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 95
   [Brisano sporočilo]
26.3.2010 23:06:04   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu vanilla)
  Neposredna povezava do sporočila: 96
   [Brisano sporočilo]
26.3.2010 23:08:47   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu vanilla)
  Neposredna povezava do sporočila: 97
   RE: Kako pomembna je slovnica?
26.3.2010 23:15:11   
barika
IZVIRNO SPOROČILO: skuštrana

Meni je najhujša beseda topogan. Koma. In grem na igrišče in babica vnukinji vztrajno ponavlja topogan, topogan, topogan. Bi jo najrajši za kravatlc prijela in ji zakričala tobogan je gospa, tobogan.

Pa vnukice....





viš, ko nisi s Cjela. topogan je ... user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image pa se lahko moj na prepalnice postavi, ker je topogan user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image (ker mi  to bo gan  ne gre z jezika), v bistvu je ful smešna beseda ... drčalnica bi bilo boljše user posted image

(odgovor članu skuštrana)
Neposredna povezava do sporočila: 98
   RE: Kako pomembna je slovnica?
27.3.2010 1:59:51   
Lajči
IZVIRNO SPOROČILO: ZmajTolovaj

No, s tole nesrečno Primorsko:

V Sloveniji, IZ Slovenije.
NA Slovenskem, S Slovenskega.

S Primorsko je pa čisto isto, samo da se pač V Primorski ne uporablja.
Podoben primer je Češka:
NA Češkem, S Češkega; vendar - IZ Češke.
IZ Švedske. IZ Norveške.
Itd. itd.



Za kva pa ne "v primorski", v keri se pa kopam? user posted image

Ja "Iz" ja, sej tud s Portoroža ne greš, ampak iz Porotoroža user posted image  . No, meni je bilo to iber smešno, ko so, da ne bo spet "iz" pridelali nove pridelke user posted image

(odgovor članu ZmajTolovaj)
Neposredna povezava do sporočila: 99
   RE: Kako pomembna je slovnica?
27.3.2010 2:02:49   
Lajči
IZVIRNO SPOROČILO: vanilla

Joj, prav nasmejala sem se vam... user posted image . In to samo zato, ker mi je blo super brat, ker tudi sama obožujem slovenščino in sem vsa pikasta ob nepravilni rabi le-te. Tudi meni gre na živce vse to kar ste naštevale.

No, in ker sem dolenjka na Štajerskem, ne morem prebavit določene rabe njihovega narečja oz. dobim pike ob sledečih stavkih:
- Čigavo je to? Mojo
- Daj mi prinesi eno jajco iz hladilnika
- Na vrt sem posadila fižolo
- Kako je sonce nekam rdečo
 
Torej, radi imajo o-je user posted image user posted image .

In mislim, da marsikdo sploh ne ve, da je to narobe, ker imajo celo podjetja na internetnih straneh napisano napačno rabo besed (narečno)...
Recimo spl. stran bolnice ima tlorisno sliko stavbe in po barvah ločene oddelke in so barve naštete kot: zeleno, rumeno, modro, rdečo...
 
Pa mesar tudi prodaja JUNEČJE meso user posted image .


No, žabarji, pa nisem žabar, pravjo, čigav je, to, moj, dej prines mi en jajc iz hladilnka, k na vrt še ni fržola in k sonce še ni rdeč, pa nehi prdet. user posted image

Če si samo rdečo poudarila, si tudi ti malo škilasta user posted image  Ker stavba je ženskega spola, barva pa tudi. Če so se pa sklanjali, kot dedek, jim je pa oproščeno. user posted image
 
A dej no, sem hotla že it mal na tele atrakcije na o, ka si me zej zejebala, ko si "e" dala v rabo. E, zajebi i ti. user posted image user posted image user posted image

< Sporočilo je popravil Lajči -- 27.3.2010 2:07:29 >

(odgovor članu vanilla)
Neposredna povezava do sporočila: 100
Stran:   <<   < Prejšnja stran  2 3 [4] 5 6   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  2 3 [4] 5 6   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?