|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 2 [3] 4 5   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 15:39:53   
patrino

IZVIRNO SPOROČILO: mateyka


IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Saj pravim, razmišljam in opažam, da kljub svoji zategli doslednosti in vztrajnemu prepričanju, da naj drugo delajo kot hočejo, mi bomo pač tako kot je po naše prav, čedalje večkrat dvomim, če je " naš" prav, ki smo ga " podedovali" od staršev res pravi " prav".


Še enkrat - to je vaše stališče. Če dopuščate, da ga zamajejo obsojenci in kriminalci - je to vaš problem. Jih pa s takimi razmišljanji in neplodnimi razglabljanji samo podpirate.


podpis. v to lahko "dvomi" samo človek, ki bo sposoben mirno spati, če bo tako živel kot un cigan. če nob tem ni mirne duše, tle ni dvoma kateri prav je pravi.

V bistvu moje vprašanje v tej temi, ni v smislu, ali se vam zdi moralno lagati, goljufati itd. Osebno vas sprašujem, kako ob vsej tej situaciji pri nas uspevate otroku vcepljati standardne moralne vrednote, če vam vsakdanje situacije v življenju tako drugače majejo temelje, ki jih s trudom postavljate. Kot sem že rekla otrokom niso zgled le kriminalci in lažnjivci ( raznih JJ in drugih večina otrok ne pozna), otrokm so zgled tudi preprosti delavci, ki garajo za male pare, pa vseeno ne morejo kupiti osnovnih zadev. In če jih takšen starš usmerja v smislu- bodi delaven in bo vse ok- slej ko prej pride otrok do vprašanj in dvomov v smislu le zakaj potem ni vse ok, če je oči delaven kot črnc.

Zanimale so me čisto preproste izkušnje, kako se s tem spopadajo ostali starši, ki so jim še vedno bistvene temeljne moralne vrednote in se žal ve tem svetu včasih počutijo kot bi otroke učili nekaj vesoljskega.
Verjamem, da Stanislava in Lili mogoče teh izkušenj še nimata, ker so otroci najverjetneje še premajhni in tega ne opazijo. Ti, povrhu vsega, sploh nisi tukaj. Zato verjamem, da je lahko nekaj teoretizirati in se delati moralno trdnega.
Kaj pa v praksi?

_____________________________

felico ne estas mezurita en oro...

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 51
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 15:44:10   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Osebno vas sprašujem, kako ob vsej tej situaciji pri nas uspevate otroku vcepljati standardne moralne vrednote, če vam vsakdanje situacije v življenju tako drugače majejo temelje, ki jih s trudom postavljate. Kot sem že rekla otrokom niso zgled le kriminalci in lažnjivci ( raznih JJ in drugih večina otrok ne pozna), otrokm so zgled tudi preprosti delavci, ki garajo za male pare, pa vseeno ne morejo kupiti osnovnih zadev.


Otrokom smo prvi in največji zgled starši. Zgled, samo tako lahko uspeva ali ne.

ps  nimam tako majhnega otroka kot verjameš, ki zelo dobro opazuje, bolje kot jaz, tako da včasih že kaj naučim tudi od nje user posted image .


_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu patrino)
Neposredna povezava do sporočila: 52
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 15:52:14   
patrino

IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

IZVIRNO SPOROČILO: patrino

V vsakdanjem življenju je ogromno podobnih primerov, ki bodo tvojo vzgojo v otrokovih očeh postavili pod vprašljivo oz. bodo v njem vzbudili dvome in vprašanja zakaj je nekaj drugače, kot jih učiš ti. Resnično nisi bila še nikoli v takšni situaciji. Predvidevam, da imaš še malo dete oz. otroka, ki še ne opazi takšnih zadev.


Zelo dobro razumem.
In zelo ne odstopam od tega, da v življenju počnemo tisto in delamo tako kot je dobro za naše zdravje. 

In ja, otrok opazi, da ima nekdo bistveno več od njega in enako opazi, koliko teh je tečnih in zoprnih.  Enako kot opazi, da ima nekdo manj. Ampak - na meni je, da ga naučim, da poskrbi, da bo imel on ravno prav za sebe, ne preveč ne premalo in da bo s tem zadovoljen, in da smo ljudje različni. Nekateri rabijo več, drugi manj. In to, da imajo več/manj ni nobeno merilo, da je to bolje za njih in slabše za nas.

Pod črto  - kultivirati je potrebno svoj vrt, da bomo zdravi in se bomo imeli radi. Vse ostalo se v času uredi.

Bistvo pri tem je, da to tvoj otrok opazi, vendar ga to v bistvu ne prizadene direktno. On ni osebno prikrajšan zaradi tega. Predvidevam. Ker pa to ni tisto, kar sem hotela povedati, ti dam določen primer in me zanima, kako bi ga rešila. Otrok je uspešen in prizadeven v šoli in v sklopu nekega projekta šola organizira izlet za vse , ki so sodelovali v projektu. Pogoj je sodelovanje in plačilo dela prevoza za ta izlet. Ker starši nimajo denarja za prevoz se ga ta otrok kljub sodelovanju in pridnosti ne more udeležiti. In ni edini. Tako na avtobusu ostanejo prazna mesta ki jih ponudijo ostalim učencem. Ker so njihovi starši sposobni plačati prevoz, gredo lahko zraven, kljub temu, da niso v projektu s prstom mignili.
To ni moj primer. Je pa primer, ki se je zgodil na naši šoli. Žalostno pri tem je to, da so se dotični starši s težko muko ponižali ( hodijo v službo v krajevno proizvodnjo in jih je sram priznati , da ne morejo skozi mesec)in prosili šolo, če jim lahko kaj prispeva zraven, vendar je baje bila šolska malha za te zadeve prazna.
Kaj bi v tem primeru storila ti? Kako bi otroku razložila, da na prigaran in zaslužen izlet ne more preprosto zato, ker ga ne zmoreš plačati? In kako bi razložila kot kaj vzgojnega to, da so se izleta udeležili otroci, ki se zanj niso niti najmanj potrudili?

_____________________________

felico ne estas mezurita en oro...

(odgovor članu Stanislava_)
Neposredna povezava do sporočila: 53
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 15:59:57   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Žalostno pri tem je to, da so se dotični starši s težko muko ponižali ( hodijo v službo v krajevno proizvodnjo in jih je sram priznati , da ne morejo skozi mesec)in prosili šolo, če jim lahko kaj prispeva zraven, vendar je baje bila šolska malha za te zadeve prazna.
Kaj bi v tem primeru storila ti? Kako bi otroku razložila, da na prigaran in zaslužen izlet ne more preprosto zato, ker ga ne zmoreš plačati? In kako bi razložila kot kaj vzgojnega to, da so se izleta udeležili otroci, ki se zanj niso niti najmanj potrudili?


Nisem v taki situaciji, tudi kot otrok nisem nikoli bila. Tudi moji starši redko - denar za šolo se je našel, tudi če je delal samo eden od starih staršev in je bilo otrok več. Prioritete in vrednote se skozi desetletja ne spreminjajo, in očitno imam dobre zglede user posted image .

Kako to, da konkretni starši nimajo za izlet, kljub plači in otroškim dodatkom, ne vem, ker jih ne poznam in ne vem, za kaj porabijo mesečne dohodke.

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu patrino)
Neposredna povezava do sporočila: 54
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 16:09:53   
patrino

IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Žalostno pri tem je to, da so se dotični starši s težko muko ponižali ( hodijo v službo v krajevno proizvodnjo in jih je sram priznati , da ne morejo skozi mesec)in prosili šolo, če jim lahko kaj prispeva zraven, vendar je baje bila šolska malha za te zadeve prazna.
Kaj bi v tem primeru storila ti? Kako bi otroku razložila, da na prigaran in zaslužen izlet ne more preprosto zato, ker ga ne zmoreš plačati? In kako bi razložila kot kaj vzgojnega to, da so se izleta udeležili otroci, ki se zanj niso niti najmanj potrudili?


Nisem v taki situaciji, tudi kot otrok nisem nikoli bila. Tudi moji starši redko - denar za šolo se je našel, tudi če je delal samo eden od starih staršev in je bilo otrok več. Prioritete in vrednote se skozi desetletja ne spreminjajo, in očitno imam dobre zglede user posted image .

Kako to, da konkretni starši nimajo za izlet, kljub plači in otroškim dodatkom, ne vem, ker jih ne poznam in ne vem, za kaj porabijo mesečne dohodke.

No končno sva skupaj. To je to. Nisi še bila v taki situaciji. Nisi je niti opazovala pri drugih. In zato jaz temu pravim oaza. Oaza v kateri ni težko biti moralno pokončen. Oaza v kateri otrok ni žalosten in prizadet in ne sprašuje zakaj je on kljub pridnosti in upoštevanju tvoje vzgoje potegnil ta kratko. Ne stiska te pri srcu, ko vidiš, da tisto, kar mu že od rojstva govoriš in kamor ga usmerjaš- nekako dobiva gnilo podobo.
Ne dogaja se to meni. Trenutno še ne. Se pa dogaja mnogim v moji bližini.
Tudi jaz sem rasla gor podobno kot ti, vendar se vseeno ne hvalim in ne tolažim s tem, da trenutno še ne grizemo suhe skorje kruha, ker imam jaz dobre zglede. To je nepošteno do tistih, ki imajo ravno takšne zglede, pa kljub garanju ne pridejo skozi mesec.
Dotične starše poznam in vem zakaj nimajo za prevoz za izlet. Preprosto zato, ker s tisto peščico plače komaj plačajo nepogrešljive stroške elektrike, komunale, itd. Pa so delavni, skromni, iskreni...vendar žal revni.

_____________________________

felico ne estas mezurita en oro...

(odgovor članu Stanislava_)
Neposredna povezava do sporočila: 55
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 16:11:45   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Nisi je niti opazovala pri drugih.


Popolnoma napačno sklepaš.

Opazim, kjer se mi zdi vredno, tudi kaj naredim, kjer se mi zdi vredno.

Ostalega pa ne opazujem in se ne naslajam.

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu patrino)
Neposredna povezava do sporočila: 56
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 16:15:46   
patrino

IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Nisi je niti opazovala pri drugih.


Popolnoma napačno sklepaš.

Opazim, kjer se mi zdi vredno, tudi kaj naredim, kjer se mi zdi vredno.

Ostalega pa ne opazujem in se ne naslajam.

Prav, lepo od tebe, vendar me vseeno zanima kaj bi ti storila, če bi se to zgodilo tebi in tvojemu otroku. Tudi sama se ne naslajam. Hkrati pa ne predavam o pomembnosti moralnih vrednot, ker se dobro zavedam, kako nekateri ljudje težko verjamejo vanje zaradi grenkih izkušenj.
Resnično me zanima, kako bi ti otroku razložila , če bi se znašli v takšni situaciji. In ne govoriti, da se ne boste nikoli. Nikoli ne veš. Mogoče že jutri.

_____________________________

felico ne estas mezurita en oro...

(odgovor članu Stanislava_)
Neposredna povezava do sporočila: 57
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 16:18:33   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Dotične starše poznam in vem zakaj nimajo za prevoz za izlet. Preprosto zato, ker s tisto peščico plače komaj plačajo nepogrešljive stroške elektrike, komunale, itd. Pa so delavni, skromni, iskreni...vendar žal revni.


Tudi moji stari starši so bili finančno revni, ker je v obeh družinah samo mož hodil v službo.

Nikoli pa niso bili revni v svojem življenju, prej nasprotno. Iz tistega, kar so imeli, so ustvarili vse, kar so in smo zraven njih za življenje potrebovali. In za otroke so vedno imeli, ker niso trošili za neumnosti. In ja, opazim tudi revne, in ja, opazim tudi vse tisto, kar naj ne bi sodilo na njihove mize, pravzaprav na nikogršnje, če si reven ali bogat.

Ne, ne hvalim sem, samo povem, da imam dobre zglede, kaj je pomembno.

In znam živeti z 200€ na mesec...ali 20.000€. In to ne naredi razilke v mojih vrednotah. Revšina se vedno začne in konča v glavi.

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu patrino)
Neposredna povezava do sporočila: 58
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 16:19:59   
patrino
Resnično me zanima, kako bi ti otroku razložila , če bi se znašli v takšni situaciji. In ne govoriti, da se ne boste nikoli. Nikoli ne veš. Mogoče že jutri.

Še vedno čakamuser posted image

_____________________________

felico ne estas mezurita en oro...

(odgovor članu Stanislava_)
Neposredna povezava do sporočila: 59
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 16:21:36   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: patrino


IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Nisi je niti opazovala pri drugih.


Popolnoma napačno sklepaš.

Opazim, kjer se mi zdi vredno, tudi kaj naredim, kjer se mi zdi vredno.

Ostalega pa ne opazujem in se ne naslajam.

Prav, lepo od tebe, vendar me vseeno zanima kaj bi ti storila, če bi se to zgodilo tebi in tvojemu otroku.


Ja, kaj no. Rekla bi, da nimam dovolj denarja za izlet. Da nismo dovolj prišparali, ker smo potrošili za nekaj drugega.
Potem bi pogledali v njegov šparovček, če se je kaj nabralo.
Potem bi vprašali babico in dedka user posted image .
In potem bi začeli šparati za naslednje leto.
In če ne bi našparali dovolj, ne bi šla.

Drugo leto bi šla pa krompir okopavat, da bi zaslužila 100€.

Ni toliko filozofije, kot bi jo ti rada.

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu patrino)
Neposredna povezava do sporočila: 60
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 16:28:09   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Resnično me zanima, kako bi ti otroku razložila , če bi se znašli v takšni situaciji. In ne govoriti, da se ne boste nikoli. Nikoli ne veš. Mogoče že jutri.

Še vedno čakamuser posted image


Dočakala si, ampak ne boš dojela.

Jaz sem krasno počutim v svoji fimo ogrlici tudi na sestanku s predsednikom uprave banke.

Jaz sem ponosna na to, da je moj otrok nosil moja dojenčkasta oblačila, stara, in vsaj stokrat oprana.

Imava različne vrednote in različna dojemanja.

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu patrino)
Neposredna povezava do sporočila: 61
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 16:29:10   
patrino
Ni toliko filozofije, kot bi jo ti rada.

o je, je.Otroci so pravi filozofi, če imajo občutek, da se jim godi krivica. Otrok, bi te najverjetneje vprašal, zakaj pa lahko gredo tisti, ki se niso v šoli nič trudili. Ali pa bi ti ob prvi priložnosti, ko bi ga spodbujala k učenju navrgel, da se je brez veze za nekaj truditi, če potem drugi , ki se niso nič, bolje pridejo skozi.
In vsi otroci nimajo babic. In če so tekoči računi njihovih staršev prazni, so ponavadi takšni tudi šparovčki. In to, da boš drugo leto obirala krompir in nekaj dodatnega zaslužila, otroku v tem letu še nič ne koristi.
Oh, ko bi bilo tako vse enostavno kot predstavljaš. Mogoče o tem kakšno rečemo čez par let, ko boste vsi malo zrasli.Sedaj nima smisla.

_____________________________

felico ne estas mezurita en oro...

(odgovor članu Stanislava_)
Neposredna povezava do sporočila: 62
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 16:33:45   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Oh, ko bi bilo tako vse enostavno kot predstavljaš. Mogoče o tem kakšno rečemo čez par let, ko boste vsi malo zrasli.Sedaj nima smisla.


Vsako leto je vse samo še bolj enostavno.
Pa kdo si ti, da sodiš, da bomo mi zrasli user posted image . Začni spoštovati ljudi okrog sebe in bo tudi tvoje življenje lepše in bolj enostavno.

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu patrino)
Neposredna povezava do sporočila: 63
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 16:35:41   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: patrino

. In to, da boš drugo leto obirala krompir in nekaj dodatnega zaslužila, otroku v tem letu še nič ne koristi.


Obirajo se jabolka, krompir se okopava, izkopava in pobira.

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu patrino)
Neposredna povezava do sporočila: 64
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 16:37:38   
patrino

IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Resnično me zanima, kako bi ti otroku razložila , če bi se znašli v takšni situaciji. In ne govoriti, da se ne boste nikoli. Nikoli ne veš. Mogoče že jutri.

Še vedno čakamuser posted image


Dočakala si, ampak ne boš dojela.

Jaz sem krasno počutim v svoji fimo ogrlici tudi na sestanku s predsednikom uprave banke.

Jaz sem ponosna na to, da je moj otrok nosil moja dojenčkasta oblačila, stara, in vsaj stokrat oprana.

Imava različne vrednote in različna dojemanja.

Nimava različnih vrednot . Ti pač vse vidiš le skozi svojo situacijo in tisto, kar se dogaja direktno tebi. Tudi jaz imam rada fimo nakit in tudi moji otroci nimajo vseh oblačil novih, pa to nima veze s posamezniki, ki sem ti jih prej opisala. Zaradi tega še nisem slepa za stiske drugih. In ti nimajo takšnih stisk, ker imajo drugačne vrednote kot jaz. Ti nimajo takšne sreče kot jaz. In ne slepim se, da se lahko ta sreča hitro razpoči in bom jaz gledala v razočarane oči svojega otroka. Že sedaj se to večkrat zgodi, vendar je v primerjavi z nekaterimi to še mala malica.
Občudujem tiste starše, ki kljub resnični bedi in prikrajšanju še vedno znajo otroku privzgojiti temeljne moralne vrednote. Tiste starše, ki otrokom marsikaj , kljub temu, da si to zaradi truda to zaslužijo, ne morejo privoščiti. Tiste izkušnje in nasveti bi bili zlata vredni.

_____________________________

felico ne estas mezurita en oro...

(odgovor članu Stanislava_)
Neposredna povezava do sporočila: 65
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 16:40:56   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: patrino


IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Resnično me zanima, kako bi ti otroku razložila , če bi se znašli v takšni situaciji. In ne govoriti, da se ne boste nikoli. Nikoli ne veš. Mogoče že jutri.

Še vedno čakamuser posted image


Dočakala si, ampak ne boš dojela.

Jaz sem krasno počutim v svoji fimo ogrlici tudi na sestanku s predsednikom uprave banke.

Jaz sem ponosna na to, da je moj otrok nosil moja dojenčkasta oblačila, stara, in vsaj stokrat oprana.

Imava različne vrednote in različna dojemanja.

Nimava različnih vrednot .

Občudujem tiste starše, ki kljub resnični bedi in prikrajšanju še vedno znajo otroku privzgojiti temeljne moralne vrednote. Tiste starše, ki otrokom marsikaj , kljub temu, da si to zaradi truda to zaslužijo, ne morejo privoščiti. Tiste izkušnje in nasveti bi bili zlata vredni.


Zelo različne imava.
Ti občuduješ revščino in ta je pogoj za vrednost.

Moj pogoj vrednosti je vrednota.

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu patrino)
Neposredna povezava do sporočila: 66
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 16:42:34   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Občudujem tiste starše, ki kljub resnični bedi in prikrajšanju še vedno znajo otroku privzgojiti temeljne moralne vrednote. Tiste starše, ki otrokom marsikaj , kljub temu, da si to zaradi truda to zaslužijo, ne morejo privoščiti. Tiste izkušnje in nasveti bi bili zlata vredni.


Ampak veš, najboljše nasvete sem dobila od ZELO bogatih.

Plačuj davke, uči se, beri knjige, poslušaj kalsično glasbo, delaj malo več kot je nujno, bodi fizično aktiven in se smej.

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu patrino)
Neposredna povezava do sporočila: 67
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 17:47:46   
mateyka
Ko zgoraj sprašuješ;
Osebno vas sprašujem, kako ob vsej tej situaciji pri nas uspevate otroku vcepljati standardne moralne vrednote
Kako le? Z vstrajnostjo, potrpežljivostjo in lepim zgledom.

če vam vsakdanje situacije v življenju tako drugače majejo temelje, ki jih s trudom postavljate?
Meni ne majejo temeljev, ker nama je jasno zakaj sva izbrala življenjske vrednoste, ki jih prakticirava. Se pa trudiva po najboljših močeh razložit kako in predvsem zakaj se v naši hiši trudimo prakticirat pošten odnos do vsega v življenju.

(odgovor članu Stanislava_)
Neposredna povezava do sporočila: 68
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 18:06:02   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

Ko zgoraj sprašuješ;
Osebno vas sprašujem, kako ob vsej tej situaciji pri nas uspevate otroku vcepljati standardne moralne vrednote
Kako le? Z vstrajnostjo, potrpežljivostjo in lepim zgledom.


Mi tudi nimamo bistveno več filozofije, razen to, da je nekaj poleg tega dobro za zdravje. 

Naši dedi je bil tak, širokega duha in poln ljubezni do konca in nam je vsem še vedno določen zgled. In ko se z deklico pogovarjamo o tem, kako je prav, da živimo, je dober del njegovega življenja del tega. Deklica ga je spoznala, ko je bil že čez 90, ampak še vedno tak kot je dober človek, širokega srca, odprtega duha, jasnih misli in zvedavih oči. To je tisto, kar šteje, in ne to, ali nam je vedno dal za izlet. Če nam ni, nas je vzgojil (tudi vnuke) tako, da nam to ni bil konec sveta ampak smo šli naprej.

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 69
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 19:50:21   
mateyka

IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_
To je tisto, kar šteje, in ne to, ali nam je vedno dal za izlet. Če nam ni, nas je vzgojil (tudi vnuke) tako, da nam to ni bil konec sveta ampak smo šli naprej.


Ma ja, ne vem zakaj bi bilo edino merilo ki kaj šteje ali je kaj vredno v mejah "kaj si lahko privoščiš". res ne štekam tega pogleda na življenje. user posted image

p.s.1 Glede primera od patrino bi me pa bolj skrbelo, če bi bila na učiteljičinem mestu, ali mi je model prikrito grozil, da če ne "spustim" poba naprej - kaj potem? "Nesreča" mogoče?

p.s.2 Fimo ogrlica pa - a ti povem dobro novico za učiteljico? Fimo ogrlica košta toliko kot ogrlica iz pravih gojenih biserov dandanes. Res, se ne hecam. Doma imam zapestnico iz pravih biserov, mislim, da je bila 20 evrov.
Poglej:
http://www.nakit-kamen.si/trgovina/biserna-ogrlica-nyx
http://www.palacanakita.com/spletna-trgovina/ogrlice/ogrlica-z-biseri/ogrlica-z-aa-kvalitete-6-7mm-biseri-multi-detail
https://www.zumzi.com/si/set-nakita-iz-naravnih-biserov-ogrlica-in-uhani.html

(odgovor članu Stanislava_)
Neposredna povezava do sporočila: 70
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 19:51:41   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: patrino




Obesila si se na napačno zadevo. In ni dotičen pedagoški kader , ki ga omenjam tako omejen, da ne bi tega vedel, kar ti poudarjaš. Rom je tu le za primer. Le za primer, kako v določenih zadevah, ki so pač vedno pogostejše, opaziš, da tisto, kar je tebi samoumevno in sveto, mogoče ni tudi realno . Gre se zato, da tudi dotičen kader občuti, kar občutimo nekateri starši ob vzgajanju. Občutki, da svojemu otroku, ne delaš ravno najboljše usluge in ne daješ najboljše dote, če mu ponavljaš,v smislu, da mora biti vedno pošten, delaven, pravičen ...itd.
In na to, kot sem že povedala ne vplivajo samo razmajani temelji doma, saj se otroci pač vzgajajo tudi izven domačega okolja.




Obesila sem se na zadevo, ki si jo izpostavila......in še vedno mislim, da delam otroku uslugo, da ga učim da pospravlja za sabo, da reče hvala in prosim, da se je v šoli in doma za šolo potrebno učiti.....in v tem duhu ga vzgajam.....in upam, da se mi bo ta dota povrnila......ker, ko bo otrok sam znal razmišljati s svojo glavo mu ne bo edino vodilo mersedes na hofu.....tudi meni to recimo ni, mojim dvem sosedom pa je........

Kakor že- lepo je, da ste pač nekateri tako gotovi v svojih smereh vzgoje in nič ne dvomite v primernost in pravilnost le te. Posebej v teh časih, ki ne vozijo v isti smeri, kot neka tradicionalna vzgoja, ki smo je bili v veliki meri deležni mi. Mogoče so vaši otroci še premali in ne opazijo, da zunaj domače hiše ni vse tako, kot zagovarjata mami in ati. Mogoče opazijo, pa vas o tem ne vprašajo. Mogoče teh razhajanj med domačo in družbeno vzgojo enostavno ne opazite. Ali pa jih pri vas sploh ni. Mogoče. Pri nas vem da so. Pri nas z rastjo otrok rastejo tudi opažanja, dvomi in vprašanja v tej smeri. In čisto lepo priznam, da na mnoga žal ne vem odgovora.


Nismo gotovi.......samo vzgajamo pač tako, da Rom in mercedes ter Luis Voiton niso edino merilo uspeha.......je.bi.ga......meni se pač ne zdi napačno otroka otroka vzgajati tako, da je treba delati....sedaj, ko je še manjša, ta vzgoja poteka v tej smeri, da se uči, da je za šolo treba delati, da se je treba tudi doma učiti, če želiš kaj znati.....

In opazim razlike med domačo in družbeno vzgojo......da karikiram.....meni novi mercedes na hofu ne pomeni nič.....in moji hčeri tudi Hello Kitty torbica in majčka Winx ne pomenita nič....nekaterim staršem pa pomeni mercedes precej (ne samo Romom) in otrokom Hello Kitty torbica tudi.....




< Sporočilo je popravil liliana -- 13.12.2014 19:52:01 >

(odgovor članu patrino)
Neposredna povezava do sporočila: 71
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 21:37:44   
patrino
Lili, Mateyka in Stanislava- vse tri ves čas govorite tisto, kar teoretično vsi od nekdaj vemo. Vsi, ki smo bili vzgojeni po nekih tradicionalnih normah. Vse na veliko pametujete zadeve, ob katerih ima človek občutek kot bi bral nek neuporaben priročnik. V resnici pa nobena ne pove bistva. Bedasto se mi zdi vedno znova poudarjati, da imam jaz iste vrednote, ki si jih ve vztrajno pripisujete. Moja vrednota ni mercedes. Vztrajno trebuncljate mimo bistva kot ga ne bi razumele oz. ne bi želele razumeti. Vzgajati v smislu, da niso bistvene materialne dobrine bla, bla. ...Ko vas pa vprašam, kako boste reagirale , če se bodo vašemu otroku začele dogajati krivice ( kar se mu zagotovo bodo v tem preljubem svetu), ki ga ne bodo materialno prizadele, vendar bodo spodkopale veliko tistih vzgojnih norm, s katerimi se kitite, pa nobena ne pove nič pametnega. Poskušala sem vam zadevo razložiti na primeru v šoli, ko se zgodi krivica prizadevnemu pa vendar revnemu učencu. Nobena ni znala povedati pametnega mnenja ali nasveta, kako bi v takem primeru ravnala. Stanislava je nekaj poskušala, vendar precej mimo ( naslednje leto bi pobirala krompir, da bi letos plačala otroku prevoz, prosila bi dedka in babico, kot da jih vsi imajo, izpraznila bi otrokov hranilnik, kot da imajo revni otroci nabasane prašičke...)
Matejka kot sem že rekla, je življenje in z njim standard tam na vašem koncu precej drugačno kot na našem. Zato verjamem, da tudi težko svetuješ oz komentiraš v tem smislu. Vem, da boš rekla, da so v bistvu neke moralne norme iste kot pri nas. Samo je bistvena razlika te moralne norme furat v enem okolju kot v drugem.

Otrok je uspešen in prizadeven v šoli in v sklopu nekega projekta šola organizira izlet za vse , ki so sodelovali v projektu. Pogoj je sodelovanje in plačilo dela prevoza za ta izlet. Ker starši nimajo denarja za prevoz se ga ta otrok kljub sodelovanju in pridnosti ne more udeležiti. In ni edini. Tako na avtobusu ostanejo prazna mesta ki jih ponudijo ostalim učencem. Ker so njihovi starši sposobni plačati prevoz, gredo lahko zraven, kljub temu, da niso v projektu s prstom mignili.
To ni moj primer. Je pa primer, ki se je zgodil na naši šoli. Žalostno pri tem je to, da so se dotični starši s težko muko ponižali ( hodijo v službo v krajevno proizvodnjo in jih je sram priznati , da ne morejo skozi mesec)in prosili šolo, če jim lahko kaj prispeva zraven, vendar je baje bila šolska malha za te zadeve prazna.
Kaj bi v tem primeru storila ti? Kako bi otroku razložila, da na prigaran in zaslužen izlet ne more preprosto zato, ker ga ne zmoreš plačati? In kako bi razložila kot kaj vzgojnega to, da so se izleta udeležili otroci, ki se zanj niso niti najmanj potrudili?


Še enkrat lepim primer,ki sem ga dala, da bi se raumelo tisto kar me zanima. Nič nima skupnega z mercedezem. Bistvo je v tem, da je zgornje dete vzgojeno v nekih moralnih normah. V smislu naj bo prizadeven, delaven, skrben, pošten, ...Storil je vse to. Starši so opravili super moralno vzgojo. Pa vseeno kljub temu že v otroštvu srečuje fit beke oz. vleče kratko kljub vsej svoji moralno bogati vzgoji. Kaj bi ve storlie v takem primeru, če bi se vaše deklice znašle v podobnem položaju? Kako bi ubranile vso to moralno vzgojo, ki ste jo vcepljale otroku?

< Sporočilo je popravil patrino -- 13.12.2014 21:45:18 >


_____________________________

felico ne estas mezurita en oro...

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 72
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 21:40:56   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: patrino

V resnici pa nobena ne pove bistva.


Povej ga že, v enem stavku, brez pleteničenja.

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu patrino)
Neposredna povezava do sporočila: 73
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 21:46:14   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Nobena ni znala povedati pametnega mnenja ali nasveta, kako bi v takem primeru ravnala.


Ali pa ga ti nisi sposoban dojeti?

Da povzamem svoj odgovor, mogoče ti bo jasno - poskusili bi najti rešitev, in če je ne bi, bi dihali naprej. Življenje ni v vsakem trenutku pravično, je pa na dolgi rok vedno v ravnovesju. Nam se svet ne podre, če kaj zamudimo, ali če smo kdaj za kaj prikrajšani - saj se vedno vrne, dvojno, če le delamo, kar je prav.

_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu patrino)
Neposredna povezava do sporočila: 74
   RE: Kar naenkrat imamo spet pravno državo
13.12.2014 21:47:54   
patrino

IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

IZVIRNO SPOROČILO: patrino

V resnici pa nobena ne pove bistva.


Povej ga že, v enem stavku, brez pleteničenja.

Stanislava- jaz sem ti že na vse možne načine povedala , pa ti žal še vedno ne kapirašuser posted image Sori, resnično mi je žal, vendar ti ne znam drugače razložiti. Mogoče me bodo razumeli tisti, ki so to že doživeli. In kot sem že prej rekla, tisti odgovori bodo tako najbistvenejši in to bo to, kar me zanima.

_____________________________

felico ne estas mezurita en oro...

(odgovor članu Stanislava_)
Neposredna povezava do sporočila: 75
Stran:   <<   < Prejšnja stran  1 2 [3] 4 5   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 2 [3] 4 5   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Prvomajske počitnice so najlepše ob morju
photo
Odkrijte popolno spomladansko harmonijo v Adrii Ankaran, zeleni mediteranski oazi. Napolnite se z energijo daleč stran o...




katero ime za deklico?
simonasven

Katero izmed naštetih bi izbrali?

Sanja (45%)

Sari (27%)

Stina (29%)


Število vseh glasov: 301

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!