|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 15:16:00   
Tangerina
Trenutno sme noseča 6t in 3d., rok poroda imam februarja.
Preden sem izvedela da sem noseča, sem razposlala en kup prošnje za sužbo, dober teden nazaj pa dobila odgovor da sem vabljena na razgovor, seveda se bila že noseča. Šla sem na razgovor, nato pa sem dobila še vabilo na drugi krog razgovora, gre pa se za službo s polovičnim delovnim časom.

Vem, da v primeru brezposlenosti, se gleda na porodniško bilanco zadnjih 3 let, saj moraš imeti za 12 mesecev delovne dobe. Če pa si v delovnem razmerju za nedoločen čas, pa se gleda povprečje zadnjih 12 plač. Kako pa je, če mene danes zaposlijo, in delam pri njih do nastopa porodniške (s pogodbo za določen čas, to bi bilo nekje cca. 7-8 mesecev!)? A se tu gleda povprečje zadnjih treh let ali klasično povprečje zadnjih 12 mesecev?

Sprašujem zato, ker v primeru, da bom doma in mi gledajo bilanco 3 let bom dobivala več porodniškega nadomestila, kot pa da delam za povprečje teh plač, kjer bom delala, saj je plača res mini,mini,minimalna.

Upam da sem bila dosti jasna z opisom, in da nisem koga zmedla user posted image , ter hkrati se orpavičujem če je vprašanje za koga nesmiselno ali neumno, vendar me to resnično zanima. V kratkem se imam namen oglasiti seveda tudi na CSD.

Še enrkat hvala vsem za vsako informacijo!! user posted image
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 16:41:12   
tjasaoasis
Bistvo je ali boš ti na dan nastopa porodniške zaposlena ali ne, nedoločen ali določen čas tukaj nima veze. Če boš zaposlena se ti bo gledalo povprečje dohodkov (od katerih so bili plačani prispevki) zadnjih 12 mesecev, če pa ne boš pa boš dobila nadomestilo po formuli 55% minimalne plus 2% za vsak mesec zaposlitve v zadnjih treh letih.

(odgovor članu Tangerina)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 16:49:54   
Tangerina
a ni tkao da če si brezposeln d aprejmeš 100% minimalne plače?

(odgovor članu tjasaoasis)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 17:11:01   
Paštetka

IZVIRNO SPOROČILO: Tangerina

a ni tkao da če si brezposeln d aprejmeš 100% minimalne plače?

super. Ne vem zakaj bi še potem kdo šel delat....

(odgovor članu Tangerina)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 17:13:48   
Tangerina
Saj pravim, ne vem, tako sem prebrala nekja časa nazaj na netu. Če je info napačna me prosim popravite.

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 17:22:57   
Tippi

IZVIRNO SPOROČILO: tjasaoasis

Bistvo je ali boš ti na dan nastopa porodniške zaposlena ali ne, nedoločen ali določen čas tukaj nima veze. Če boš zaposlena se ti bo gledalo povprečje dohodkov (od katerih so bili plačani prispevki) zadnjih 12 mesecev, če pa ne boš pa boš dobila nadomestilo po formuli 55% minimalne plus 2% za vsak mesec zaposlitve v zadnjih treh letih.

Tako je! Prebrala na netu! http://csd-mb.si/sl/page/view/Porodniska
To je porodniško nadomestilo.

(odgovor članu tjasaoasis)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 17:28:35   
Tangerina
Citiram:
Porodniško nadomestilo za polno odsotnost z dela znaša 100% osnove. Porodniško nadomestilo ne more biti nižje od 55% minimalne plače v Republiki Sloveniji.

Jaz sme očitno narobe razumela, iz teh 100% osnove sm sklepala da se gre za to kar sm js mislila... šment... :P


< Sporočilo je popravil Tangerina -- 26.6.2012 17:30:37 >

(odgovor članu Tippi)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 17:31:03   
Paštetka

IZVIRNO SPOROČILO: Tangerina

Citiram:
Porodniško nadomestilo za polno odsotnost z dela znaša 100% osnove. Porodniško nadomestilo ne more biti nižje od 55% minimalne plače v Republiki Sloveniji.



Prvi stavek pomeni, da si zaposlena in dobiš 100% nadomestila plače.
Če nisi zaposlen, dobiš lahko torej le 55% minimalne plače.

(odgovor članu Tangerina)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 17:31:48   
Tangerina
OK, zj razumem, hvala lepa punce!! user posted image

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 17:44:57   
caramel

IZVIRNO SPOROČILO: Paštetka
Če nisi zaposlen, dobiš lahko torej le 55% minimalne plače.

Ni res. Če nisi zaposlen (pa si bil zaposlen vsaj 12 mesecev v zadnjih treh letih) lahko dobivaš do 105% minimalne plače - odvisno od tega, koliko mesecev zavarovalne dobe v zadnjih treh letih imaš. Se pa pri izračunu upošteva minimalna plača iz leta 2009, ne trenutno veljavna.
55% m.p. pa je minimalna višina porodniškega nadomestila.

Če na dan nastopa porodniške ne boš zaposlena, se ti porodniško nadomestilo kljub nizki plači lahko le poviša. Če boš na nad nastopa zaposlena, pa je ob nizki plači lahko tudi nižje od nadomestila izračunanega po formuli 55%m.p. ' 2% za vsak mesec zavarovalne dobe.

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 18:13:48   
Tangerina
caramel, to je to kar sem imela v mislih jaz, potem se pravi sem mislila prav?

(odgovor članu caramel)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 19:07:30   
caramel
Ja, pomoje.
Največ, kar lahko dobiš, če na dan nastopa porodniške ne boš zaposlena je okrog 480€ - tj. če si bila v zadnjih 3 letih zaposlena 25 mesecev ali več.

Če pa bi bila na dan nastopa porodniške zaposlena in bi se ti v izračun štelo npr. 6 plač (štejejo se le izplačane plače) po 750€ bruto, za 6 mesecev pa bi se štelo 55% minimalne plače, bi dobivala okoli 400€ nadomestila. Glede na to, da si napisala, da bi bila zaposlena za polovični delovni čas z nizko plača, verjetno ne bi prejemala 750€ bruto, tako da bi bilo nadomestilo še nižje.

Je pa tudi možnost, da podpišeš pogodbo tako, da se ti izteče vsaj kakšen dan pred nastopom porodniške. V tem primeru bi prejemala plačo in višje porodniško nadomestilo. Sam potem ne smeš roditi več kot mesec pred rokomuser posted image .


(odgovor članu Tangerina)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 19:33:34   
tulpek
2% se nanašata na cifro, ki jo dobiš iz 55% minimalne plače in nikakor ne na celotno minimalno plačo! da se ne boste zakalkulirale.
torej 55% mp + 2% od 55%mp za vsak mesec

in to ni enako 105% minimalne plače, ampak manj

< Sporočilo je popravil tulpek -- 26.6.2012 19:35:02 >

(odgovor članu caramel)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 20:21:06   
caramel
Sem šla še enkrat preverit: 41.člen zakona o starševskem varstvu določa:
Za zavarovanca iz drugega odstavka 39. člena tega zakona se kot osnova upošteva 55% minimalne plače. Tako določena osnova se za vsak mesec zavarovanja za starševsko varstvo, ki ga je imel v zadnjih treh letih pred uveljavitvijo pravice do starševskega nadomestila, poveča za 2% minimalne plače, vendar največ za 50% minimalne plače.

Če si določilo pravilno interpretiram, je zgornji izračun pravilen. Seveda pa dopuščam možnost, da se motimuser posted image .

< Sporočilo je popravil caramel -- 26.6.2012 20:31:30 >

(odgovor članu tulpek)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 20:41:24   
Paštetka
Tulpek ima prav. Caramel, saj to kar si citirala se računa, kot je tulpek napisala.

(odgovor članu caramel)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
26.6.2012 21:27:44   
caramel
Ampak kot jaz to razumem, se 55% minimalne plače lahko poveča največ za 50% minimalne plače (in ne osnove). To skupaj znese največ 105% minimalne plače.
V tej temi npr. anonimna piše, da ima na podlagi zadnjih treh let 445€ porodniške. Po formuli, ki jo je napisala tulpek, to ne bi bilo možno, ker bi bilo najvišje nadomestilo okoli 360€.
Za ziher pa ne vem. Vam pa lahko sporočim novembra, ker sem tudi jaz brezposelna in noseča...

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
27.6.2012 21:06:37   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: Paštetka

Tulpek ima prav. Caramel, saj to kar si citirala se računa, kot je tulpek napisala.



Ne, ni res...

Ker v zakonu jasno piše, da

41.člen zakona o starševskem varstvu določa:
Za zavarovanca iz drugega odstavka 39. člena tega zakona se kot osnova upošteva 55% minimalne plače. Tako določena osnova se za vsak mesec zavarovanja za starševsko varstvo, ki ga je imel v zadnjih treh letih pred uveljavitvijo pravice do starševskega nadomestila,ač poveča za 2% minimalne ple, vendar največ za 50% minimalne plače.


Poveča se za 50 % minimalne plače in ne za 50 % osnove (torej 55 % minimalne plače).....

Edino vprašanje je, katero minimalno plačo vzamejo za izračun....ali sedanjo, ali tisto izpred 3 let...ker tu pride do bistvene razlike pri izračunu.....

< Sporočilo je popravil liliana -- 27.6.2012 21:07:04 >

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
27.6.2012 21:25:14   
Paštetka
Jaz to takole razumem računico:
Recimo, da vzamejo minimalno plačo 735 € (ne vem katero vzamejo, zadnjo ziher ne)

55% od 735 € + (2% od 735€)x recimo 6 (mesecev)
To je

400 € + 6x 14,7€= 488,2€
user posted image

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
27.6.2012 22:05:39   
caramel
Paštetka, tudi jaz tako razumem.

Tulpek pa meni (vsaj tako sem jo jaz razumela). da računajo
55% od 735 € + (2% od 400€)x recimo 6 (mesecev)

400€ + 6*8€ = 448€

Mislim pa da trenutno upoštevajo minimalno plačo 588€ bruto. Še vedno pa nisem uspela najti zakonske podlage za to, ker v zakonu o minimalni plači ni omenjena takšna izjema.

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
27.6.2012 22:37:35   
liliana

IZVIRNO SPOROČILO: Paštetka

Jaz to takole razumem računico:
Recimo, da vzamejo minimalno plačo 735 € (ne vem katero vzamejo, zadnjo ziher ne)

55% od 735 € + (2% od 735€)x recimo 6 (mesecev)
To je

400 € + 6x 14,7€= 488,2€
user posted image


Ja, samo to ni tako kot pravi Tulpek.....

IZVIRNO SPOROČILO: caramel


Mislim pa da trenutno upoštevajo minimalno plačo 588€ bruto. Še vedno pa nisem uspela najti zakonske podlage za to, ker v zakonu o minimalni plači ni omenjena takšna izjema.


Ja, in točno tako so anonimni iz tiste druge teme izračunali porodniško......

Kar se pa tiče minimalne plače, na CSD Šiška piše med drugim sledeče:

Za vlagatelje, ki nimajo pravice do starševskega dopusta, pa so bili zavarovani za starševsko varstvo najmanj 12 mesecev v zadnjih treh letih, center kot osnovo upošteva 55% minimalne plače. Tako določeno osnovo poveča za 2% minimalne plače za vsak mesec zavarovanja za starševsko varstvo v zadnjih treh letih, vendar povečanje osnove ne more biti večje od 50% minimalne plače. Pri tem upošteva višino minimalne plače, ki velja v mesecu vložitve prve vloge za eno od vrst starševskega nadomestila za istega otroka.

http://www.csd-lj-siska.si/prejemki/izracunSN.asp

Zdaj pa bodi pameten....prosto po Prešernu se izgleda upošteva......






(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
27.6.2012 22:57:16   
liliana
Pri tem upošteva višino minimalne plače, ki velja v mesecu vložitve prve vloge za eno od vrst starševskega nadomestila za istega otroka.


No, to piše tudi v 48. členu Pravilnika o postopkih za uveljavljanje pravic iz zavarovanja za starševsko varstvo......

Kako potem lahko CSD upošteva 2 ali 3 leta star podatek o minimalni plači kar po nekem avtomatizmu pa mi tudi ni jasno.....verjetno zgolj zato, ker se še nihče ni pritožil in probajo dokler gre, pač gre.....v stilu "ko jebe zakon, dokler nam raja verjame, bomo delali tako, kot nam paše.."

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
28.6.2012 8:13:17   
Tangerina
IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Pri tem upošteva višino minimalne plače, ki velja v mesecu vložitve prve vloge za eno od vrst starševskega nadomestila za istega otroka.


No, to piše tudi v 48. členu Pravilnika o postopkih za uveljavljanje pravic iz zavarovanja za starševsko varstvo......

Kako potem lahko CSD upošteva 2 ali 3 leta star podatek o minimalni plači kar po nekem avtomatizmu pa mi tudi ni jasno.....verjetno zgolj zato, ker se še nihče ni pritožil in probajo dokler gre, pač gre.....v stilu "ko jebe zakon, dokler nam raja verjame, bomo delali tako, kot nam paše.."


Punce, hvala vam na tako obsežni razlagi, zlate ste!!
Liliana, po tem takem lahko sklepamo, da BI MORALA biti upoštevana osnova ta, ki velja sedaj oz. ob nastopu porodniške, se pravi če se ne morim 763€, je tako?

Se strinjam, morda bi se blo res potrebno malo v to poglobiti in takoj po dobljeni odločbi, v primeru da vsebuje 3 leta staro minimalno osnovo, takoj oditi na CSD in se krepko pritožit in jim powedat kaj piše v katerem členu.... Cigani... user posted image Edino kar lahko mamica dobi pa še to da bi ji vzel...

< Sporočilo je popravil Tangerina -- 28.6.2012 8:15:51 >

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
28.6.2012 8:59:33   
liliana
Evo uraden, suhoparen odgovor na to vprašanje:

http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodkiPrebivalci.euprava?zdid=1065&sid=676&faqid=37565
 
Sem na hitro preletela omenjeni Zakonom o usklajevanju transferov posameznikom in gospodinjstvom v Republiki Sloveniji....
 
Torej, kot pravi 2. člen omenjenega zakona, se za osnovo vzame minimalna plača iz dne 31.12.2006, ki se vsako leto enkrat uskladi za rast cen življenskih potrebščin....torej, minimalna plača na dan 31.12.2006 je bila 521,83 EUR iz z usklajevanji je prišla do zneska 588,00 EUR, kot jo vzame CSD....
 
Bi pa lahko CSDji spremenili na svojih straneh informacije o tem, katera osnova se vzame v takem primeru za minimalno plačo, glede na to, da ta zakon velja od 1.6.2007 in bi bilo bistveno manj nesporazumov in nejasnosti.....
 
Torej na kratko....pravno podlago torej imajo.....le sami CSDji ne vedo, kje se pravna podlaga nanaša.....in se človek mora precej namučiti, da najde poleg 3 zakonov, ki že urejajo to področje, še 4. zakon, ki preneha veljavnost določenih členov enih drugih zakonov.....
 
pravna služba  na CSDjih pa gleda kot tele v nova vrata in da odgovor "tako pač je že nekaj let in tako pač mora biti", na svojih javno dostopnih informacijah pa imajo stare in zavajajoče podatke......

(odgovor članu Tangerina)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
28.6.2012 9:12:57   
Tangerina
jaz lahko tu rečem samo dve besedi - SRAMOTA in KATASTROFA.... user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: PORODNIŠKA - prosim POMOČ!
28.6.2012 9:27:00   
rakica82
V tole sem se tudi jaz zdej malo poglabljala, ker padem pod to, ko bom konec oktobra šla na porodniško.

Super, da ste se tok poglobile, zdej mi je vse jasno.

Samo to ,da se za osnovo vzame minimalna plača iz leta 2006user posted image , pa naj mi potem še hrano in plenice prodajajo po taki ceni user posted image

_____________________________

ti si najlepša pesem življenja mojega...

(odgovor članu Tangerina)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Smo po 35. letu res prestari za nosečnost?
Ne želite otroka po 35. letu? V redu, ampak ne recite, da ste stari! Razlogov, zakaj imeti otroke po petintridesetem, je...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Prvomajske počitnice so najlepše ob morju
photo
Odkrijte popolno spomladansko harmonijo v Adrii Ankaran, zeleni mediteranski oazi. Napolnite se z energijo daleč stran o...




Plenice.
пеперутка16

Kdaj ste otroka začeli odvajati od plenic?