|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   pred 30 leti
5.1.2008 23:36:00   
malecka
veste kaj me zanima ali so bili otroški dokladi dostopni vsem ali ne. Meni moja tašča trdi da oni niso dobivali dokladov za nobenega otroka in nikoli? Zgolj iz firbca sprašujemuser posted image


_____________________________

Živi tako, da bodo tvoji otroci pomislili nate,
ko bodo razmišljali o poštenosti,
ljubezni in pokončnosti.



Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: pred 30 leti
5.1.2008 23:37:12   
Anonimen
Vem, da so pred 30-imi leti bili. Kolikšni in pod kakšnimi pogoji, ne vem. ampak bili pa so. Zagotovo.

(odgovor članu malecka)
  Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: pred 30 leti
5.1.2008 23:39:13   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Darja Kos

Vem, da so pred 30-imi leti bili. Kolikšni in pod kakšnimi pogoji, ne vem. ampak bili pa so. Zagotovo.


Ne drži. Moja sestra je stara 28 let, pa jih mami ni dobivala do nekje njene starosti 10 let. Da ne govorim kako je bilo poskrbljeno za otroke s posebnimi potrebami.user posted image

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: pred 30 leti
5.1.2008 23:40:59   
Anonimen
Ja moja mama jih je pa lahko zame. Kaj torej?

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: pred 30 leti
5.1.2008 23:41:27   
Anonimen
Kdor je bil pri koritu:)

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: pred 30 leti
5.1.2008 23:41:58   
Anonimen
Moja mama pa zagotovo ni bila. Tega se pa ni za bati.

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: pred 30 leti
5.1.2008 23:46:21   
malecka
sam da me bo spet fajt ratal, mirne živce. so se danes že razvneli ognji....user posted image user posted image

_____________________________

Živi tako, da bodo tvoji otroci pomislili nate,
ko bodo razmišljali o poštenosti,
ljubezni in pokončnosti.




(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: pred 30 leti
5.1.2008 23:50:47   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Darja Kos

Moja mama pa zagotovo ni bila. Tega se pa ni za bati.


Sej vem:)
pojma nimam, ker se nisem nikoli spuščala v politiko komunizma. Je bil preveč umazan.user posted image  Če si se cerkveno poročil v javnih službah, si letel iz službe ven. Ta je ena izmed mnogih krutih v tistih časih.

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: pred 30 leti
5.1.2008 23:57:28   
lelaval
Kolkor je meni jasno, so jih moji starši tudi dobivali. Pa smo bili daleć od korita. Bom jo ob 1. priliki, ko grem k njej vprašala.

_____________________________

V življenju sta nam dani 2 čaši, sladka in grenka: vsi moramo izpiti obe, življenje pa nam obe čaši toči nepredvidljivo.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: pred 30 leti
6.1.2008 0:08:36   
nejcko
Če se ne motim, otroških dodatkov v bivši Jugi ni bilo. Bom pa mamo vprašala, ampak se mi zdi, da jih res ni bilo.

Tally - nihče ti ni branil, da se cerkveno poročiš, le zvedeti niso smeli tega v službiuser posted image
Kar pa se tiče krutega komunizma in otrokovih pravic ... mogoče res ni bilo otroških dodatkov, so bila pa vsa oblačila in obutev z nižjim davkom (o čemer danes lahko samo sanjamo); vsa zdravila za otroke so bila zastonj (o čemer lahko danes sanjamo); učbeniki se niso spreminjali leta, tako da so jih lahko imeli kar vsi otroci ene familije zapored, če ni bilo ravno 10 let razlike med njimi (o čemer lahko danes le sanjamo); v vsaki novonastali soseski so zgradili vrtec - po potrebi so odpirali enote kar v stanovanjih blokov -  in šolo (o čemer lahko danes le sanjamo); vsak sklop blokov je imel vsaj eno otroško igrišče (a za to danes fensi šmensi arhitekti kaj pomislijo? Ni videti!)

Torej, Tally, mogoče je čas, da se začneš zanimati za komunizem, predvsem povsem ideološko neopredeljeno, če se da, in boš videla, da ni bilo vse tako hudo, črno in kruto. Za otroke je bilo super poskrbljeno (nismo sicer imeli Milke, smo imeli pa Toblerone, itak je pa Kraševa bajadera najboljša čokoladauser posted image ) ... in mogoče starši niti niso potrebovali otr. dodatkov, da bi nas preživeli. Z razliko od današnjih demokratičnih zlatih časov, ko večina mamic petnastega v mesecu sprašuje, če so dodatki že nakazani - ker očitno brez njih ne more!

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: pred 30 leti
6.1.2008 10:43:26   
Anonimen
Moji jih niso dobivali za starejša brata.

O tem kolk je blo pa lažje takrat....jah je blo, sploh za lenobe je blo takrat super preskrbljeno, so meli službe, delal so drugi namest njih, uradno so bili pač aktivni v družbi. V bistvu je blo pa isto k zdej, eni so bogatel....sam da se vedl ni. Eni so pa delal k budale, da so kej mel. Ni blo pa takih razlik, to pa res ne. Tud takrat ni nihče nikomur nič podaril, vsaj uradno ne.
O sreči pa nebi. Moj oči ni bil glih srečen k še iz države ni smel it....sam zato k je bil pač sin nemca.
Pa tud bogastva takrat ni bilo med navadnimi ljudmi, je pa res da takrat ljudje niso bli tak razvajeni k zdej, da so bli bolj skromni in s vsem zadovoljni.
Jst se ne spomnim da bi mi mel salamce v hladilniku, pa vsak dan meso, pa sladkarije, pa čipske, pa miljon cunj, pa miljon čevljev, pa miljon igrač.
Če bi se zdej človek lotu tako živet k se je takrat mu tud neb dost manjkalo. Sam skor nihče več ne živi tako, razen tisti  k so finančno prisiljeni.
V glavnem, tak sistem ne more v nedogled laufat.
No jst niti nočem da laufa, mam raj svobodo.

(odgovor članu nejcko)
  Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: pred 30 leti
6.1.2008 10:59:24   
nejcko
IZVIRNO SPOROČILO: karin24

Jst se ne spomnim da bi mi mel salamce v hladilniku, pa vsak dan meso, pa sladkarije, pa čipske, pa miljon cunj, pa miljon čevljev, pa miljon igrač.
Če bi se zdej človek lotu tako živet k se je takrat mu tud neb dost manjkalo. Sam skor nihče več ne živi tako, razen tisti  k so finančno prisiljeni.
V glavnem, tak sistem ne more v nedogled laufat.
No jst niti nočem da laufa, mam raj svobodo.



Karin, imaš prav, tak sistem ne more v nedogled laufat, tudi tak, kot je zdaj. In čedalje več ljudi BO spet živelo tako, kot se je včasih (brez salamc v hladilniku, nič več vsak dan meso na mizi, nič več čipsov, pa milion igrač, cunj in čevljev ...), ker nas bo inflacija potolkla; marsikoga je že.
Jaz samo pravim: veliko lažje je iti iz slabega na dobro, zelo težko pa je iz visokega na nizko pasti. 

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: pred 30 leti
6.1.2008 13:45:47   
Anonimen
Nejcko, nekaj že vem o komunizmu, brez skrbi:)
Debata pa itak ni v tej smeri.:)))

(odgovor članu nejcko)
  Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: pred 30 leti
6.1.2008 13:50:01   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: nejcko

In čedalje več ljudi BO spet živelo tako, kot se je včasih (brez salamc v hladilniku, nič več vsak dan meso na mizi, nič več čipsov, pa milion igrač, cunj in čevljev ...),


Saj živim tako.

Salama mi ni dobra, razen včasih, čipsi in podobno sranje mi je blajk, igrače raje manj kot več, ker je svež zrak zastonj in jo vsak dan zanima, cunje tko tko, čevlji isto.

Ne vem, če je to stvar revščine ali bogatije, bolj razmišljanja. In za zdravje je itak bolje jesti zelje in krompir kot vse te industrijkse zvarke.

(odgovor članu nejcko)
  Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: pred 30 leti
6.1.2008 13:51:13   
Anonimen
Aja, otroških dodatkov 30 let nazaj ni bilo. Ponovno so jih uvedli pred slabimi dvajsetimi leti, se mi zdi.

(odgovor članu malecka)
  Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: pred 30 leti
6.1.2008 13:56:14   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: nejcko

1. In čedalje več ljudi BO spet živelo tako, kot se je včasih (brez salamc v hladilniku, nič več vsak dan meso na mizi, nič več čipsov, pa milion igrač, cunj in čevljev ...), ker nas bo inflacija potolkla; marsikoga je že.

2. Jaz samo pravim: veliko lažje je iti iz slabega na dobro, zelo težko pa je iz visokega na nizko pasti. 



1. Vau, super, spet bomo tako super živeli, kot smo nekoč! Jeee!

2. Hm.user posted image  Tole mi pa zdaj ni čisto jasno. Kako z visokega na nizko, če je pa zdaj poden, včasih je bilo pa super. Tu pa nekaj ne štima.user posted image

(odgovor članu nejcko)
  Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: pred 30 leti
6.1.2008 14:39:48   
Anonimen
Jaz samo pravim: veliko lažje je iti iz slabega na dobro, zelo težko pa je iz visokega na nizko pasti.


Še sreča da nism bla nikul visoko.user posted image

Drgač pa ja itak da bo laufou v nedogled ta sistem. Sprjaznt se je treba. Laufa drugje po svetu že dolg. In ja razlike so. In ja niso pravične. Ampak tako pač je, se treba sprjaznt, pa poskrbet zase kolkr se le da.
Mladi lahko poskrbimo zase, če smo zdravi. Mene za nobenga mladga ne skrbi. Res ne. K ma možnost si pomagat.
Smiljo se mi sam starejši, k res nimajo eni nič. Kkšne vdove, starejši brez otrok, taki k jih otroc ne povohajo....taki se mi smiljo. Ženske k jim umre partner, pa so živeli sam od njegove plače, otroci k ostanejo sami....taki se mi smiljo. Sam njih noben ne vid. Vidjo sam vsi sebe pa kako ma sosed boljš avto k oni in se zato revne počutjo. Sej če bi sprašval folk bi vsak drugi reku da se ma za revnga. Za ritjo bi mu pa avto za 3miljone stal, pa na tacah bi adidaske mel. Ampk bi se proglasu za reveža.
Mene živcirajo taki ljudje.
Jst s komer se menim jamra, pa jamra pa jamra. Pa nobenmu nč ne manjka. Pol pa jst rečem da mi ni tku hudu da se mi zdi da kar gre, me pa gledajo k da sm iz lune padla pa začnejo razlagat da kku lahku tu rečem k nism še bla na kanarskih, pa 8 let star avto vozm, pa ne hodm trikrat mesečno k kozmetičarki....mislm halo....en folk je razvajen za ****.
Treba ločit revščino in samosmiljenje.
Pa tud v komunizmu so bli reveži. Vedno so.


(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: pred 30 leti
6.1.2008 15:24:09   
VERONICA
Jaz se spominjam da so bili. Samo za otroke iz zelo revnih družin. In v šoli so vsako leto spraševali naj dvignejo roke otroci ki so prejemniki, in meni se je to zdelo tako zelo bedno.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: pred 30 leti
6.1.2008 16:46:31   
mama54
Otroški dodatek je bil. Moja najstarejša hčerka je danes stara 35 let in sem dobila OD za njo. Hec je, da imam še danes to odločbo shranjeno. Nato se je rodil sin (32 let) in še hčerka (27 let).Tudi za njiju sem dobila OD.
Toliko iz prve roke.

_____________________________

Ne sanjaj svojih sanj, temveč jih živi!

(odgovor članu VERONICA)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: pred 30 leti
6.1.2008 16:49:00   
mama54
Jaz se spominjam da so bili. Samo za otroke iz zelo revnih družin. In v šoli so vsako leto spraševali naj dvignejo roke otroci ki so prejemniki, in meni se je to zdelo tako zelo bedno.


To ne drži, kajti oba z možem sva bila zaposlena, že pri prvem otroku. In imela sva kar precej solidne plače.

_____________________________

Ne sanjaj svojih sanj, temveč jih živi!

(odgovor članu VERONICA)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: pred 30 leti
6.1.2008 21:29:52   
nejcko
Sem se pozanimala. Moji starši za naju z bratom niso prejemali otr. dodatka, ampak je mama rekla, da se ji zdi, da je bil. Obračunaval se je enako kot danes, torej glede na dohodek staršev, in mi pač nismo bili upravičeni. 

Pa še ena informacija izpred 30 let: starši so za vrtec plačevali cca 15% mamine plače - samo toliko, za predstavouser posted image  Mislim, da je danes tudi približno tako razmerje.

(odgovor članu mama54)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: pred 30 leti
6.1.2008 21:43:38   
nejcko
IZVIRNO SPOROČILO: Splišni

IZVIRNO SPOROČILO: nejcko

1. In čedalje več ljudi BO spet živelo tako, kot se je včasih (brez salamc v hladilniku, nič več vsak dan meso na mizi, nič več čipsov, pa milion igrač, cunj in čevljev ...), ker nas bo inflacija potolkla; marsikoga je že.

2. Jaz samo pravim: veliko lažje je iti iz slabega na dobro, zelo težko pa je iz visokega na nizko pasti. 



1. Vau, super, spet bomo tako super živeli, kot smo nekoč! Jeee!

2. Hm.user posted image  Tole mi pa zdaj ni čisto jasno. Kako z visokega na nizko, če je pa zdaj poden, včasih je bilo pa super. Tu pa nekaj ne štima.user posted image


Sori, Splišni, sarkazem je tukaj odveč. Mislim, da si sposobna bolj konstruktivne debate, no. Nikjer nisem napisala, da smo takrat super živeli, ampak sem samo napisala, da je bilo včasih za otroke precej dobro poskrbljeno. Tega pač ne moreš zanikati, pa če ti gre komunizem še tako na jetra in ga tako zelo sovražiš. Tudi meni gre kapitalizem blazno na jetra in ga sovražim, pa kljub vsemu priznam, da dobro živim in da mi prinaša marsikaj dobrega. Zanikati nekaj, kar je res, se mi zdi brezpredmetno. Mater, kako težko je poiskati sivo barvo na svetu, kajneuser posted image  In ne, sploh ni super, da bomo tako živeli kot nekoč. Je zelo žalostno to. Ampak je brez veze debatirati o tem, kajne, ker vidiš stvari črno-belo. Škoda.

Ne vem, kako je bilo včasih urejeno s temi otroškimi, ampak očitno približno tako kot danes, torej glede na družinski proračun. Mogoče so bile postavke za prejemnike drugače postavljene, torej ni bilo prejemnikov za enega jurja, pa dva, pa tri pa tja do 30 jurjev bivših sitov kot danes, ampak so verjetno štartali z 10 jurji. Ne vem, mislim si. Ker je bilo pač zelo dobro poskrbljeno na drugih segmentih za družine, kar sem naštela v 1. postu. Torej nižji davki, polno zdr. zavarovanje za otroka itd. In zato verjetno ni bilo neke velike potrebe po teh OD. Tako si jaz predstavljam. Je pa mama54 itak iz prve roke napisala.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: pred 30 leti
6.1.2008 22:06:28   
mama54
Spomnim se,da nisemo imele nikdar problemov dobiti bolniške za otroke (delodajalec ni nikdar kompliciral). Najlepše pa je bilo, da nisi rabil za otroka plačat nobenih zdravil ali kremic. Za otroke je bilo res dobro poskrbljeno kar se tiče zdravstva.

_____________________________

Ne sanjaj svojih sanj, temveč jih živi!

(odgovor članu nejcko)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: pred 30 leti
8.1.2008 17:56:27   
Dashenka
Sorry, ampak tole pa moram malo pokomentirat. Sem že kar nekaj časa na svetu, pa se precej stvari še kar dobro spomnim. user posted image

IZVIRNO SPOROČILO: nejcko


Kar pa se tiče krutega komunizma in otrokovih pravic ... mogoče res ni bilo otroških dodatkov, so bila pa vsa oblačila in obutev z nižjim davkom (o čemer danes lahko samo sanjamo);
Katera obutev že? mogoče tista dva modela otroških čevljev na leto z nemogočim (beri širokim) kopitom, tako, da ti ni preostalo drugega kot v Italijo po otroške čevlje.

vsa zdravila za otroke so bila zastonj (o čemer lahko danes sanjamo);  Katera zdravila pa so danes za plačat, lepo prosim!
(Govorim o zdravilih, ki imajo dejansko dokazan zdravilni učinek, ne pa o raznih prehranskih dopolnilih, ki jih prodajajo v lekarnah.)

učbeniki se niso spreminjali leta, tako da so jih lahko imeli kar vsi otroci ene familije zapored, če ni bilo ravno 10 let razlike med njimi (o čemer lahko danes le sanjamo);
Tudi to ni res. Učbeniki so bili vsakih 5 let novi. Da ne govorim o tem, da raznih učbeniških skladov nismo poznali. Samo socialno najbolj ogroženi so si lahko sposodili knjige.

v vsaki novonastali soseski so zgradili vrtec - po potrebi so odpirali enote kar v stanovanjih blokov -  in šolo (o čemer lahko danes le sanjamo); vsak sklop blokov je imel vsaj eno otroško igrišče (a za to danes fensi šmensi arhitekti kaj pomislijo? Ni videti!)
Ja res so jih zgradili, vendar z 10 letno zamudo, ko je naval otrok že minil.
Pred 35 leti je bilo v LJ nemogoče dobiti prostor v vrtcu, če nisi bil mama samohranilka (no, to se ni kaj dosti spremenilouser posted image ), ali pa z dna socialne lestvice.
Ljudje so se zato celo ločevali.


Za otroke je bilo super poskrbljeno (nismo sicer imeli Milke, smo imeli pa Toblerone, itak je pa Kraševa bajadera najboljša čokoladauser posted image ) ...
Kako da ne, Milko smo imela, smo redno hodili ponjo v Avstrijouser posted image



(odgovor članu nejcko)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: pred 30 leti
8.1.2008 21:00:33   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Dashenka

IZVIRNO SPOROČILO: nejcko
učbeniki se niso spreminjali leta, tako da so jih lahko imeli kar vsi otroci ene familije zapored, če ni bilo ravno 10 let razlike med njimi (o čemer lahko danes le sanjamo);
Tudi to ni res. Učbeniki so bili vsakih 5 let novi. Da ne govorim o tem, da raznih učbeniških skladov nismo poznali. Samo socialno najbolj ogroženi so si lahko sposodili knjige.



Samo tole bi pokomentirala: na OŠ Ledina v Ljubljani smo VSI otroci dobili učbenike iz učbeniških skladov vsako leto (od leta 1976-1983). Na koncu leta smo jih vrnili in seveda plačali simbolno obrabnino.

Za otroške dodatke pa ne vem.

(odgovor članu Dashenka)
  Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Smo po 35. letu res prestari za nosečnost?
Ne želite otroka po 35. letu? V redu, ampak ne recite, da ste stari! Razlogov, zakaj imeti otroke po petintridesetem, je...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Prvomajske počitnice so najlepše ob morju
photo
Odkrijte popolno spomladansko harmonijo v Adrii Ankaran, zeleni mediteranski oazi. Napolnite se z energijo daleč stran o...




Dudica.
пеперутка16

Do kdaj je imel vaš otrok dudico?