|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   svobodni umetnik ali popoldanski S.P.?
21.3.2011 7:31:34   
Zamima
Imam eno vprašanje, zanima me, kaj se mi bolj splača, če želim prodati svoje izdelke (ročno delo) manjših vrednosti ( caa. do max 10€/kom). Status "svobodnega umetnika" ali popoldanski s.p.?

Moram povedat, da se ne na eno, ne na drugo ne spoznam, ker še nisem imela časa pregledat nič, ampak vseeno se priporočam za predloge in morebitne izkušnje iz prve roke. user posted image

Bi pa bila to vsekakor "ob službena dejavnost". Ker sem zaposlena za 4 ure, bi šlo komot še kaj dodatnega skozi.

hvala za vse nasevete in predloge.


_____________________________

Nekoč sem sanjala,.... zdaj živim svoje sanje <3
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: svobodni umetnik ali popoldanski S.P.?
21.3.2011 8:49:26   
zmajaz
Satusa svobodnega umetnika ni kar tako preprosto dobiti, je treba kar dokazovati že neke dosežke ... z s.p.-jem je pa tudi tako, da če želiš registrirati dopolnilno dejavnost, pri kateri plačuješ samo pavšalne prispevke, moraš biti redno zaposlen za 8 ur, če si pa samo za 4, pa pomeni, da imaš prispevke plačane samo za 4 ure, zato si moraš potem iz naslova s.p.-ja potem plačujevati prispevke za ostale 4 ure (torej pač polovične).

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Zamima)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: svobodni umetnik ali popoldanski S.P.?
21.3.2011 9:22:41   
KIKI****
Eto, tako kot je napisala zmajaz.

Tukaj lahko tudi sama prebereš:

http://mladipodjetnik.si/podjetniski-koticek/ustanovitev-podjetja/popoldanski-s.p

(odgovor članu zmajaz)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: svobodni umetnik ali popoldanski S.P.?
21.3.2011 10:35:30   
Zamima
aha, hvala. Obstaja še kaka druga opcija? user posted image ugodnejša za mene, ki ne bi rada države pretregala in delala na črno, pa čeprav bo to več al manj drobiž?? user posted image ker drugače je še ena možnost preko mojega očeta... 

< Sporočilo je popravil Zamima -- 21.3.2011 10:40:46 >


_____________________________

Nekoč sem sanjala,.... zdaj živim svoje sanje <3

(odgovor članu KIKI****)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: svobodni umetnik ali popoldanski S.P.?
21.3.2011 10:44:42   
nananaja
Se bom navezala na tole temo in vprašala, kaj mi prinese popoldanski s.p. Kako je z ostalimi stroški, ki nastanejo v primeru, da se ukvarjaš s prodajo izdelkov? Kako je s plačevanjem davkov od prodanih izdelkov, ali lahko sam urejaš knjigovodstvo in vse te informacije? Ali se kje upoštevajo stroški, ki jih imaš, če organiziraš izobraževanje? Pri kakšnih minimalnih dohodkih se odločate za odprtje popoldanskega sp.
Ukvarjam se s ročnim delom, z izdelovanjem, risanjem/oblikovanjem predlog za izdelovanje in tudi poučujem. Delam pa preko avtorskih pogodb, kolikor se da.

(odgovor članu KIKI****)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: svobodni umetnik ali popoldanski S.P.?
21.3.2011 16:45:21   
zmajaz
Če si že zaposlena za 8 ur, potem lahko odpreš popoldanski s.p. oz. pravilen izraz je "dopolnilno dejavnost". Pri tej plačuješ nekaj čez 30 evrov pavšalnih prispevkov mesečno (ker imaš drugače prispevke že plačane iz naslova delovnega razmerja), potem je pa tu seveda še dohodnina od dohodka iz dejavnosti, katere višina je seveda odvisna od višine tvojih prihodkov. Določiš si neko mesečno akontacijo - prvo leto je lahko to todi 0 evrov na mesec, samo moraš vedeti, da boš pa potem na koncu leta morala plačati vse, kar nisi med letom, za vnaprej ti pa potem tako ali tako določi mesečno akontacijo DURS glede na dohodke iz dejavnosti v preteklem letu. Računovodstvo, če je enostavno, lahko vodiš tudi sam, če ga seveda znaš. Obračunavaš si lahko vse stroške, ki ti nastajajo pri opravljanju dejavnosti in jih lahko dokažeš. Če imaš stroškov zelo malo, imaš tudi možnost namesto dejanskih stoškov izbrati t.i. normirane stroške, ki se nič ne dokazujejo, ampak se ti kar avtomatsko priznajo - ta varianta je primerna seveda, če imaš dejanskih stroškov manj kot 25 % prihodkov. To potem pomeni tudi, da ne moreš uveljavljati nobenih dodatnih stroškov, ker so vsi stroški, ki ti nastanejo, zajeti v teh 25 %. Prednost te variante je še ta, da ti v resnici sploh ni treba voditi nekega pravega knjigovodstva - vse kar moraš voditi je evidenca izdanih računov in osnovnih sredstev. Prednost s.p.-ja v primerjavi z avtorsko pogodbo med drugim tudi ta, da tu lahko uveljavljaš 25% normirane stroške, pri avt. honorarju pa samo 10 %, po drugi strani pa pri avtorski pogodbi nimaš nobenih prispevkov, pri s.p.-ju kot dopolnilni dejavnosti pa imaš nekaj čez 30 evrov prispevkov mesečno.

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu nananaja)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: svobodni umetnik ali popoldanski S.P.?
22.3.2011 17:49:02   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Zamima

aha, hvala. Obstaja še kaka druga opcija? user posted image ugodnejša za mene, ki ne bi rada države pretregala in delala na črno, pa čeprav bo to več al manj drobiž?? user posted image ker drugače je še ena možnost preko mojega očeta... 



Osebno dopolnilno delo.

Minimalen strošek registracije (par €) in "računovodstva" (vodiš samo evidenco izdanih računov), od davkov plačuješ samo dohodnino. Poglej na spletne strani, katere dejavnosti sodijo pod njega. Glede na opisano ne vidim ovir, da se tako registriraš.

(odgovor članu Zamima)
  Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: svobodni umetnik ali popoldanski S.P.?
22.3.2011 18:21:02   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: milijonarka
Osebno dopolnilno delo.

Minimalen strošek registracije (par €) in "računovodstva" (vodiš samo evidenco izdanih računov), od davkov plačuješ samo dohodnino. Poglej na spletne strani, katere dejavnosti sodijo pod njega. Glede na opisano ne vidim ovir, da se tako registriraš.

E - super varianta za take vrste dejavnosti. user posted image  Za tole sploh nisem vedela, da obstaja. user posted image

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: svobodni umetnik ali popoldanski S.P.?
22.3.2011 18:27:45   
Anonimen
E user posted image  - zmajaz, tudi najboljši se vsak dan nekaj naučijo.

Še pravna podlaga:

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200230&stevilka=1268

In ostale informacije:

http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodkiPrebivalci.euprava?zdid=1175&sid=815


(odgovor članu zmajaz)
  Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: svobodni umetnik ali popoldanski S.P.?
22.3.2011 19:16:05   
zmajaz
IZVIRNO SPOROČILO: milijonarka
E user posted image  - zmajaz, tudi najboljši se vsak dan nekaj naučijo.

Drži. user posted image
Drugače pa jaz na splošno poznam predvsem zadeve, ki sem jih kdaj sama rabila in sem jih zato preučila. user posted image

_____________________________

Ta večja: 05.01.2008
Ta mali: 01.05.2009

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: svobodni umetnik ali popoldanski S.P.?
22.3.2011 19:17:25   
Anonimen
Se mi zdi, da ti obvladaš razne davke, prispevke, zaposlitve,...skoraj ni da ni.

(odgovor članu zmajaz)
  Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: svobodni umetnik ali popoldanski S.P.?
28.4.2011 16:44:33   
artista7
Jaz sem že marsikaj tega razmišljala. Za svobodnega umetnika drži, ni več tako simpl, kakor je bilo včasih, zelo težko je priti do statusa samozaposlenega v kulturi, če si to mislila. Osebno bi ti predlagala osebno dopolnilno delo, prijaveš se lahko na svoji občini, če se ne motim. Vpiši to v strica googla in dobila boš veliko uporabnih podatkov.

_____________________________

"I never said to be like me, I say be like you and make a difference." (MM)

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 12
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Prvomajske počitnice so najlepše ob morju
photo
Odkrijte popolno spomladansko harmonijo v Adrii Ankaran, zeleni mediteranski oazi. Napolnite se z energijo daleč stran o...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?