|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Razvoj govora
Oznake: govor,razvoj,izgovorjava,logoped
10.12.2013

Pozdravljena,
imam dvo in pol letnega sina, (natančneje, star je 33 mesecev),šele sedaj je začel govoriti. Že od rojstva dalje me je motilo, kako se razvija njegov govor, saj že kot dojenček ni nikoli "govoril " zlogov (dadada, gaga, ija...) do enega leta starosti smo spoznali samo "eee", potem je v navalu besed , ki jih je delil z nami izgovarjal: mama,teta, tata, stic. Do polnih dveh let je bilo to vse, nato je dodal še Nina (moje ime) in svoje Kik (namesto Nik). Sedaj je začel govoriti, zopet smo doživeli naval besed, tvorbo stavkov (4 besede skupaj), vendar me moti ker vse govori na črko T (voda=toda, nos=tos; noga=toga...), opažam tudi da se ne želi potruditi, da bi povedal tako da bi ga razumeli, če opazi da mu posvečam pozornost začne momljati in imam občutek da nalašč izgovori popačeno, da jaz nato ugibam kaj je rekel, večinoma pa je njegova edina povratna informacija ki jo dobim na svoje vprašanje šele takrat ko vprašanje zastavim tako da on odgovori z ja ali ne. Č rke R sploh ne izgovarja... Lahko povem da veliko bereva, da skušam spodbuditi njegov govor tako z govorečimi igračami (ki so dosegle svoj namen), z pogovori o pravljicah ki jih berejo v vrtcu , z svojimi pravljicami, z pesmicami na cd-ju... Kljub vsemu pa moram priznati, da je v svoji skupini v vrtcu med starejšimi otroci in je šele sedaj začel govoriti in govori zelo slabo v primerjavi s svojimi sošolci. Kaj svetujete?
Hvala in lp
Nina




ODGOVOR:
Monika Rataj, prof. defektologije, logopedije in surdopedagogike | 18.12.2013

Spoštovani! Res se večina malčkov v zgodnjem otroštvu govorno razvija po neki določeni poti, vendar le-ta ni nujno enaka za vse malčke podobne starostne skupine. Nekateri otroci gredo podobno kot vaš malček po stopničasti poti, ko obdobju intenzivne ekspresije sledi obdobje daljšega mirovanja v izražanju.Ta pot je očitno tudi njegova in pomembno je, da ji sledite in ga kvečjemu nežno in potrpežljivo na njej tudi spremljate. To pomeni, da morajo biti vaša pričakovanja usklajena s sinovim razvojem, torej, da niste prezahtavni in ne prehitevate njegove sposobnosti izražanja, obenem pa mu namesto ponujenih vprašanj, na katera lahko odgovarja samo z da in ne, ponudite takšna, da bo lahko med njima izbiral, npr. Ali želiš mleko ali sok? Greva po modro jopico ali zeleno? itd.

Pomembno je tudi, da se ne ukvarjate samo z govorom, poslušanjem, branjem, vprašanji, ampak, da je komunikacija prevajana skozi igro,da je vklučenih veliko sproščenih, zabavnih dejavnosti, kjer niso v ospredju samo pričakovanja koliko in kako pravilno bo kaj povedal, temveč kaj želi z vami podeliti in vam sporočiti.

Ne popravljajte ga in ne ponavljajte vprašanj v nedogled, dokler ne odgovori za vas sprejemljivo, ampak pohvalite prav vsak njegov poskus komunukacije in mu bodite dober govorni vzgled s tem, da za njim besede in stavke pravilno ponavljate, če le-ti niso dovolj razumljivi, npr.: ja to je moja noga, imaš prav, temu rečemo noga, pa potem so tu še roke, pa prstki,...itd.

Kar se tiče glasu R pa je to tisti glas, ki je artikulacijsko najtežji in zato najbolj pozen v artikulacijskem razvojnem krogu, saj je motorično zelo zahteven, zato se z njim ukvarjamo šele okrog 4. ,5., tudi 6. leta in kasneje.

Vaš malček je šele na začetku poti in za njegovo starost mu gre odlično, potrebuje pa malo več časa in malo več govornega prostora, da bo v svojem tempu govorno realiziral vse, kar želi sporočiti. Če ste bili deležni dveh tako kvalitetnih govornih preskokov, kot ste jih opisali, se za naslednja napredovanja nikar ne bojte, saj gre samo za govorni premik, ki je lasten njemu, zato pa nič manj pravilen ali razvojno normalen.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Monika Rataj odgovarja:
Zamenjevanje črk v izgovorjavi
Jecljanje pri dvoletniku
Težave pri izgovorjavi črke R
Jecljanje


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?