Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati? Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.
Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.
Pozdravljeni, imam šest let staro hčerko, ki se že tri tedne vsako noč zbuja. Ima sicer nočno grozo, saj se zbudi nekje do uro in pol po tem ko zaspi. Otrok se ne zaveda kaj dela, joka, me odriva. Jo poskušam nekako pomiriti, da nazaj zaspi. Vendar ne vem, kako bi ji lahko še drugače pomagala, da bi to ustavili. Čez dan je drugače zelo živahna punca, polna energije. Sem govorila z njeno pediatrinjo, vendar pravi, da je čisto prekmalu, da bi jo napotila k otroškemu psihologu. Situacija postaja utrujajoča, hčerka se mi smili, vendar ne vem, kako naj ji pomagam. Prosim za kakšen nasvet. Prav tako me zanima, kakšno je neko povprečno obdobje, koliko lahko te nočne groze trajajo. Kot sem omenila, to pri njej traja že tri tedne in to vsako noč. Hvala.
Zagotovo je to za vas in vašo hčerko zelo težko obdobje. Nočne more in nočne groze so dokaj pogost pojav in same izzvenijo nekje do 8. leta starosti. Vzroke lahko najdemo v razvojni fazi, ko se otrok sooča z bujno domišljijo in še ne zna ločevati med domišljijo in resničnostjo. Prav tako so lahko vzroki v intenzivnem čustvenem doživljanju pri otroku, tako prijetnih kot neprijetnih čustev. Otroku žal ne moremo odvzeti te neprijetne nočne izkušnje, lahko pa smo ob njem in z njim, ko jo doživlja. Pomagate lahko predvsem s svojo čustveno umirjenostjo, nežno mu prigovarjate z umirjenim glasom, vaše dihanje naj bo prav tako umirjeno. S tem boste vi regulirali otrokovo čustveno stanje in mu pomagali, da se ponovno umiri in zaspi. Čez dan se lahko pogovarjate o sanjah, naj odprto izrazi svoje strahove ali skrbi, otrok lahko nariše svoje sanje, lahko jih podoživi z lutkami v igri vlog in se ob tem uči soočanja s čustvi. Pred spanjem so priporočljivi skupni rituali (kopel, pravljica, nežna glasba), ki otroku omogočijo umiritev. Priporočljivo je spanje v mirnem prostoru, brez hrupa televizije. Ob vsem tem pa se velja tudi vprašati, kako funkcionira vaša družina, ali je otrok morda priča stresnim dogodkom, ste pred kratkim doživeli selitev ali kakšno drugo večjo spremembo, začetek šole ipd. Ali so morda v družini medosebni konflikti ali čustvene napetosti, ki jim je otrok priča. Velja se tudi zazreti vase in se vprašati, kako vi sami doživljate čustvo strahu, kaj za vas pomeni vaša nemoč ob otroku, ko mu je v sanjah težko. Prvo moramo znat regulirat sebe, da smo lahko nato mirna opora otroku. Odpira se lahko veliko vprašanj, otroške stiske lahko prebudijo tudi naše stiske. V tem primeru vam priporočam pogovor pri psihoterapevtu.
Prijazen pozdrav, Laura Tratnik
Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in
osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi
vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko
zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena
tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na
določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.