|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Jecljanje
Oznake: jecljanje,pogovor,govor,otrok
15.12.2011

Spoštovani!
Sin je začel zelo hitro in lepo govoriti. Pri letu in pol je govoril več kot 40 besed in že tvoril stavke iz 3.besed. Od 15 meseca pravilno izgovarja črko r. Do pred 2 mesecema je govoril praktično vse besede, sestavljal dvozložne povedi, pel pesmice,...pred malo manj kot 2.mesecema pa je začel jecljati. Jecljanje se je začelo čez noč. Izgledalo je tako, da je ponavljal prva 2 zloga besede (ma-ma-ma mamica). Jecljanje se je tako stopnjevalo, da skoraj nobene besede ni povedal brez ponavljanja zlogov. Potem pa je to jecljanje prešlo v ponavljanje celih besed (mamica, mamica, mamica). Zdaj pa občasno pove kakšen stavek popolnoma pravilno, v kakšnem stavku je naprimer ena beseda, ki je nepravilno povedana (ponavlja samo prva dva zloga ali pa celo besedo). Se je pa tudi parkrat zgodilo, da je ves dan govoril tekoče. Smo pa opazili, da je slabše, ko hoče kaj nahitro poveda, oziroma, ko se česa zelo razveseli.
Kaj menite vi? Bo to jecljanje prešlo samo od sebe? Ali bi potreboval kakšno strokovno pomoč? Če je to jecljanje, ki je ponavadi prehodno, koliko časa lahko traja takšno jecljanje?
Mi temu jecljanju ne posvečamo nobene pozornosti. Ga ne popravljamo in mu ne dajemo občutka, da je z njegovim govorom karkoli narobe.
Hvala za odgovor in lep pozdrav.




ODGOVOR:
Monika Rataj, prof. defektologije, logopedije in surdopedagogike | 19.12.2011

Jecljanje je govorna motnja, za katero je značilno nehoteno ponavljanje glasov, podaljševanje nekaterih glasov in zastoji pred ali med govorom. Pogosto govor spremljajo nehoteni gibi, napetost v licih, vratu, opazno pospešeno dihanje, spremenjena je tudi višina in moč glasu. Otrok v besedah napeto in hitro ponavlja začetne glasove (MMMMMAMA) in zloge (krč-MA-MA-MA-MAMA), zaradi povečane napetosti vleče glasove v besedah (M.......AMA, MI........ZA) in se govornih težav zaveda. Vzrok jecljanja še vedno ni popolnoma pojasnjen, šlo naj bi za kombinacijo genetskih in nevrofizioloških dejavnikov, čeprav so dolgo časa menili, da je vzrok psihičnega izvora. Jecljanje se pojavlja pri pribliľno 2,5% predšolskih otrok, pri odraslih pa manj kot pri 1%. V veliki večini so osebe moškega spola in v 30% je v družini vsaj še nekdo, ki jeclja. Jecljanje je zelo podobno ne-tekočemu govoru, kjer so ponavljanja počasna in pravilna, brez napetosti, otrok ponavlja cele zloge, cele besede, dele povedi ali cele povedi (MI- MI- MIŠKA, OČI-OČI GRE, AVTO JE MOJ, AVTO JE MOJ,...) in se težav ne zaveda. To ni jecljanje in ga je nujno ločiti od le-tega, saj so starši pogosto že ob rahlem zatikanju zelo zaskrbljeni. Otroka, ki se mu zatika, med govorom ne opozarjamo ali dopolnjujemo, poslušamo samo vsebino povedanega in ne, kako je sporočilo povedal, ne prigovarjamo mu, naj si vzame čas in ga na noben način ne priganjamo. Upočasnimo tudi svoj govor in z njim govorimo v počasnem, umirjenem tempu, na ta način prispevamo k sproščenemu vzdušju. Ko se doma pogovarjate, naj vedno govori samo eden, drugi ga poslušajo, dokler ne konča, tako ustvarjate dober govorni model tudi za otroka. Ko odgovarjate na njegova vprašanja, si vzemite čas, naredite kratek premor, potem pa mu odgovorite jasno, sproščeno in z besedami, ki jih pozna, brez dolgih in kompleksnih povedi ali navodil. Vzdržujte stalen družinski ritem, poskrbite za dovolj spanja in redno, kvalitetno prehranjevanje, igro in gibanje ter upoštevajte dejstvo, da je zatikanje v intenzivnem obdobju govorno-jezikovnega razvoja (2-5 let) normalen pojav, ki se umiri in sčasoma izgine. V tem obdobju ima otrok veliko opravka z množico novih besed in pojmov, formiranjem povedi, obvladovanjem jezikovnih zakonitosti, in prav zaradi te intenzivnosti je to zanj velik zalogaj, zato potrebuje mirno in sproščeno vzdušje.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Monika Rataj odgovarja:
Zamenjevanje črk v izgovorjavi
Jecljanje pri dvoletniku
Težave pri izgovorjavi črke R
Jecljanje


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?