|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Otrok me tepe in pljuva
Oznake: otrok,me,tepe,in,pljuva,vzgoja,psihologija,družina,starši
13.2.2012

Sin je star 2,8 leti in je načeloma zelo vodljiv otrok, vse-skoraj se da lepo zmeniti..
pride pa obdobje ko za vsako stvar pljuva oz udari. Kaj storiti takrat? Lepo mu povem, da tega ne delamo in da me boli.
Včasih da tudi udarim nazaj-vem da to ni prav. Ker mu ob enem prepovem naredim pa sama isto, seveda če ga jaz nazaj, potem še 26x poslušam od njega: Mami, to se ne dela in napol jok. Se vidi, da ga prizadane ampak tepež zame ni rešitev in se v bodoče ne želim več posluževati tega.
Kaj naj naredim v tem primeru? Samo ponavljam, da se tega ne dela? Ko pljuva, ima včasih kazen-nič pravljic, ampak njega to tud malo ne gane.
Hvala za odgovor.




ODGOVOR:
Dr. Nataša Rijavec Klobučar, spec. zakonske in družinske terapije | 2.3.2012

Dve leti stari otroci gotovo niso še spretni/predvsem pa njihovi možgani niso razviti, da bi znali tisto, kar občutijo, izraziti na sprejemljiv način. Kar jih »tišči« skušajo »spraviti iz sebe« in iščejo poti, kako to narediti. Nekateri otroci pri tej starosti že zmorejo povedati marsikaj, drugi govorijo par besed, spet tretji poznajo le mama in oče, četrti ne govorijo še čisto nič. Otroci so zelo različni. Izražanje čustev preko verbalne komunikacije pa ni tako enostavno. Starši pogosto otroka sprašujemo, »zakaj se jokaš?«, »zakaj me udariš«, »pa zakaj…«, a otroci ne samo, da ne znajo tega povedati, tudi ne vedo, zakaj to počnejo. Zato moramo otroku pomagati, da tista silovita občutenja, začne tudi izražati na sprejemljiv način. Kot sprašujete, ali če je res dovolj, da otroku vsakič ponavljati, da se udariti pa ne sme. Vsekakor imate nekaj izhodišč, na katere ste lahko pozorni: pravite, da otrok opazuje vašo reakcijo. Ko ga udarite nazaj, vam otrok pove, da se tega ne dela. Kako bi lahko vi spremenili odziv na njegov udarec? Kaj bi bilo, če si zelo odločno primete rokico in z »močnim« (ne s kričanjem) glasom rečete »to se ne dela«, ga takrat resno pogledate v oči, tako resno in odločno kot bi otrok prijel za lonec vrele vode in ga hotel razliti? Se lahko že pred njegovim odzivom osredotočite na to, da je njegov udarec »nevaren«? Če pomislite nase, kako reagirate, ko otrok skuša zdrveti čez cesto? Je morda reakcija podobna kot pri udarcu, ki ga dobite v glavo, ko ga npr. preoblačite? Najtežje je seveda vztrajanje ob svojem »ne«. Gotovo pa je potreben čas, da otrok osvoji, na kakšen drug način lahko izrazi svojo jezo. In pri tem mu načine lahko pokažete. Predlagam vam, da se držite tega, da ne boste agresivni nazaj, ampak, da boste zelo odločni pri tem, ko otrok dvigne roko. Verjamem, da bo sčasoma vedenje opustil. Srečno! Več o meni: Družinski center Stik (www.stik.si).

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Dr. Nataša Rijavec Klobučar odgovarja:
4-letnik in težave
Težave s fantom
Ni želje po spolnosti
Kako prepoznati lastna čutenja


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






OTROŠKA OBLAČILA


KAJ PRETEHTA PRI NAKUPU OTROŠKIH OBLAČIL?

VRSTA BLAGA (35%)

CENA (24%)

BRAND (0%)

KVALITETA (24%)

DESIGN (9%)

NI POMEMEBNO SAMO DA JE POCENI (9%)


Število vseh glasov: 68

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!