|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Gluhost pri dojenčku
Oznake: gluhost,pri,dojenčku,logoped,logopedija,naglušnost
17.5.2012

Pozdravljeni. Zanima me če mi lahko odgovorite na naslednje vprašanje. Zanima me če se v zgodnji vokalizaciji pojavijo razlike pri normalno in gluho slišečih otrokih?




ODGOVOR:
Monika Rataj, prof. defektologije, logopedije in surdopedagogike | 23.5.2012

Pozdravljeni! Razvoj govora pri otroku je odvisen od različnih dejavnikov: bioloških (zdrav sluh, zdravi govorni organi), dejavnikov iz okolja (vzpodbude) in otrokovih sposobnosti. Proces govorne komunikacije je zelo zapleten, saj je sam govor odvisen od poslušanja in povezovanja zvokov s pomenom. Otrok v predgovornem času zvoke, ki ga obkrožajo, še ne razume kot govor, ampak zgolj kot mešanico zvokov iz okolja in zvokov, ki jih tvori sam. S svojim oglašanjem v tem obdobju vzpostavlja vez med zvokom in gibi govornih organov. Zaradi manjkajoče slušne povratne informacije pa se pri gluhih otrocih motorika govoril težje organizira. Gluhi otroci gredo, enako kot slišeči, čez obdobje gruljenja (4.mesec) in obdobje bebljanja (6.-9. mesec), potem pa se zaradi pomanjkanja slušne kontrole, s tem pa tudi socialne podkrepitve, popolnoma prenehajo oglašati. Kvaliteta glasu gluhe osebe se tudi kasneje v mnogih parametrih pomembno razlikuje od govora slišeče osebe. Govor gluhih označujemo kot monoton, saj sta besedna in stavčna intonacija slabši, pogosto je spremenjena višina glasu, prav tako so meritve pokazale, da gluhi govorijo znatno počasneje kot slišeči, moten pa je tudi ritem govora, kar pripisujemo slabši kontroli dihanja. Če pri vašem dojenčku opažate, da je utihnil v obdobju, ko bi moral z vokalizacijo intenzivno nadaljevati, na zvoke pa se ne odziva, se nemudoma posvetujte s pediatrom in avdiologom.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Monika Rataj odgovarja:
Zamenjevanje črk v izgovorjavi
Jecljanje pri dvoletniku
Težave pri izgovorjavi črke R
Jecljanje


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?