Obroki goste hrane in mleka
Oznake: obroki,goste,hrane,in,mleka,kašice,koščki,dodajanje
23.5.2012
Pozdravljeni!
Hčerka je stara 8.5 meseca. Pri 7 mesecih je imela ca. 7.8 kg in 68 cm. Že od začetka je na adaptiranem mleku, pri 6.5 mesecih pa smo pričeli z gosto hrano. Sedaj poje dnevno dve vrsti kašic: zelenjavno-mesno-krompirjevo (riževo ipd.) kašo in mlečno-sadno kašo z žitaricami. Problem je, ker ne vemo, kolikšen naj bi bil zanjo primeren obrok, poleg tega pa je celo težko določiti, kaj pri njej sploh je obrok. Namreč tako mleko kot kašice večinoma je po delih - najprej recimo polovico ali dve tretjini, čez kakšno uro ali dve (včasih celo več) pa še preostali del. Ali je ta celota t. i. obrok ali bi morali kašice količinsko zmanjšati v prid mleku? Namreč tistih 200 mL, ki se »priporočajo«, se zdi zanjo malo preveč, ker pogosto rabi več časa (vmes še malo odspi), da poje takšno količino. Drugače pa smo sistem hranjenja po delih morali uvesti že na začetku, ker je zaspala ali pa »protestirala«, preden je popila dovolj mleka, zato smo jo vmes običajno previli in nato nadaljevali s hranjenjem.
Poleg tega se zdi, da popije relativno malo mleka – zjutraj v 2 urah običajno maksimalno 210 mL, čez dan v manjših dozah (po od 40 do 130 mL) nekje od 70 do 200 mL, zvečer pa večinoma le še v obliki kašice (od 100 do 150 mL). Precej težko jo pripravimo, da bi pila vodo (ne gre niti čaj niti sok), mleko ji očitno tudi ne ustreza več toliko, prav tako pa se je verjetno že naveličala mlečno-sadnih kaš z žitaricami zvečer. Enkrat smo ji za pokušino zvečer dali malo vanilijevega jogurta, nad katerim je bila vidno navdušena, ko pa smo ji takoj nato poskušali dati običajno kašico, je ni hotela jesti. Torej bi še jedla, če bi ji bilo všeč? Namreč včasih pomaga, če se jo med hranjenjem z mlečno-sadno kašico z žitaricami kako zamoti (na primer z glasbeno igračko), vendar je to vedno manj učinkovito.
Hčerka je sicer dobre volje in živahna (počasi kaže tendence do plazenja). Trenutno sta zunaj (in rasteta) dva zobka. Zjutraj se zbudi med 7:30 in 8:30, spat pa gre med 22:00 in 23:30 in spi celo noč brez potrebe po hranjenju. Običajno je budna približno po 2 uri skupaj, proti koncu dneva pa se ta interval lahko še raztegne.
Glede na napisano imam več vprašanj:
(i) Kako naj torej štejemo obroke, kako naj jih količinsko prilagodimo (sploh količino zelenjavno-mesno-krompirjeve (riževe ipd.) kaše – naj ostanemo pri ca. 200 mL ali naj količino raje zmanjšamo, da celotne kašice ne bo jedla skupno 3 do 4 ure?) in kako naj postopamo naprej pri uvajanju goste hrane, saj se trenutno zdi, da ima ona le tri glavne »obroke« z nekaj pokušinami mleka vmes (mleko - zelenjavno-mesna-krompirjeva (riževa ipd.) kaša + včasih malo mleka – mleko v več manjših dozah - mlečno-sadna kaša z žitaricami + včasih majhne količine mleka in/ali vode)?
(ii) Ali dnevno dobi dovolj tekočine? Naj vztrajamo s ponujanjem vode ali naj volumen v želodčku raje prihranimo za bolj hranljivo mleko? Kako se količina tekočine sploh upošteva pri ocenjevanju primernosti volumna? Se upošteva samo tista, ki je primarno namenjena za pitje, ali pa se oceni še tista, ki je prisotna v kašicah? In kakšen naj bi torej bil celokupni volumen dnevno zaužite tekočine pri tej starosti in velikosti?
(iii) Menite, da bi se že obnesla uvedba dodatne vrste hrane popoldne – na primer dnevno izmenjevanje jogurt+sadna kašica in/ali žitarice – sadna kašica+žitarice? Količinsko naj bi je verjetno bilo manj kot zelenjavno-mesno-krompirjeve (riževe ipd.) kaše? Ali pa naj zaenkrat vztrajamo na mleku?
(iv) Kako pa je s hrano s koščki? Razmišljali smo že, da bi ji narezali recimo banano in bi jo ona sama zagrabila (že nekaj časa obvlada pincetni prijem) in pojedla, vendar nas skrbi, da bi naredili prevelike koščke. Torej kako veliki so lahko ti koščki?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
ODGOVOR:
Tina Božičnik, dr. med., pediatrinja | 28.5.2012
Pozdravljeni, vaša deklica je očitno tip "jedca", ki je večkrat po malo. S tem ni nič narobe, kvečjemu nasprotno. Pomembno pri hranjenju otroka je, da napreduje na telesni teži ter je zadvoljen, ni razdražljiv. Obstaja več načinov, kako rešiti vašo težavo. Pomembno je individualno prilagajenje otroku. V osnovi lahko nadaljujete kot sedaj in otroku naenkrat ponudite takšno količino, ki jo zmore, preostanek pa poje kasneje. Lahko pa pri kasnejšem obroku poskusite z drugo hrano/ vrsto kašice in opazujete odziv. Pri tej starosti je otroke potrebno velikokrat intenzivno animirati, da pojejo obrok do konca. Tukaj je pogosto potrebna velika mera iznajdljivosti, saj se otrok kaj hitro naveliča že videnega. Vaši deklici očitno ustreza način hranjenja kot ga imate. 3-je glavni obroki z vmesnimi malicami, ki jih boste tekom nadaljnega uvajanja hrane prilagajali, spreminjali, da bo hrana čimbolj raznovrstna in zanimiva. Za pitje je najbolje, da ponujate vodo ali nesladkan čaj. Kakor opisujete vaša deklica poleg kašic zaužije še veliko mleka. Skrb, da zaužije premalo mleka je odveč. Vaša deklica potrebuje celokupnih dnevnih tekočin okoli 700 - 800 ml, od tega spije nekje 500 ml mleka, kar jo še dodatno nasiti in morebiti zaradi tega ob naslednjem obroku manj poje. Mislim, da je smiselno, da vztrajate s ponujanjem vode. Verjemite, ko bo žejna bo pila in nehala piti takoj, ko bo odžejana.Za dnevno zaužito tekočino se šteje tudi tekočina v hrani, sadju, kašicah ipd. Ne glede na to, da otrok že kaže pincetni prijem je smiselno gosto hrano postopno vedno bolj zgoščevati, kasneje preiti na delno ohranjene koščke in nato na manjše koščke. S stopenjskim načinom se otrok na novo obliko hrane lažje navadi in postopoma razvija žvečenje.
Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in
osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi
vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko
zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena
tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na
določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.