|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
2-letnica uporablja samo po en zlog
Oznake: govor,dveletnika,dve,leti,otrok,besede,stavki,logoped,logopedija
7.11.2012

Spoštovani,
hči je stara točno dve leti in še ne govori. No, pravzaprav cel dan govori, vendar ne celih besed. Uporablja samo prvi ali najbolj poudarjen zlog besede. Nikakor noče reči mama, ampak me kliče ma, dedija kliče de, babica je ba, medi je me, malibu je bu... Odlično uporablja kratke, dolge, široke, ozke e-je. Zato ima npr. "me" več pomenov. Če se udari in joka, pa brez problema vpije deeediiii, deeediiii. Pa risanki reče bejbi. "ba mu bum" pomeni, babi, tukaj je muha, pridi jo udarit. Pravzaprav se vse zmenimo.
Kako naj jo prepričamo, da bo začela uporabljati cele besede? Sem poskusila že z izsiljevanjem, pa raje joka, kot, da bi mi rekla mama (čeprav zna). Pediatrinja je rekla, da moramo priti do nje, če v roku 3 mesecev ne bo spregovorila.




ODGOVOR:
Monika Rataj, prof. defektologije, logopedije in surdopedagogike | 12.11.2012

Spoštovani! Otroci se v vsakem primeru ob pridobivanju govora in jezika naslanjajo na govorni model, ki jim je najbolj blizu in, ki z njimi preživi največ časa. Torej, izredno pomembno je, da ste v odnosu s hčero vedno na pozitivni strani usmerjanja in vzpodbujanja govora, saj z izsiljevanjem dosežete bisvteno manj ali celo nič, kot ste že sami napisali. Dveletni otroci razumejo preprosta navodila in vprašanja, pokažejo znane predmete, ko o njih govorimo, št. besed narašča in začne se povezovanje le-teh v povedi. Kratke povedi, vendar smiselne. Radi poslušajo pravljice in pesmice ter se zabavajo ob rimah. Pomembno je, da veste, da otroci, ki komunicirajo, se oglašajo in opisujejo situcije in prigode tako zavzeto kot vaša hči (čeprav na krajši in njej lažji način), ne odstopajo od povprečja dveletnih otrok. Povdarjeni zlogi v besedah so najbolj slišni in zato najlažji za ponovitev in se v govoru zato pogosto uporabljajo kot cela beseda. Pomembno je, da hčere v govoru zato ne priganjate in ji omogočite čas, da besede, ki jih vi pravilno in smiselno uporabljate skozi vaš govor, branje zgodbic in komentarjev ob risankah, tudi sama v celoti zazna, razume in sčasoma pravilno izgovori. Pomagate ji lahko tako, da za njo potrpežljivo ponovite tisto, kar mislite, da je želela povedati in ji na ta način ponudite pravilen model strukture besed in stavkov. Recimo: " Ja, tukaj je muha. Aha, medvedka si mislila. Ja, sedaj gledava risanko..." To bo dalo okvir tistemu, kar je hči želela sporočiti. Le potrpežljivo, še ničesar niste zamudili, vsekakor pa se po nasvetu pediatrinje lahko zglasite tudi v logopedski ambulanti. Srečno in lep pozdrav!

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Monika Rataj odgovarja:
Zamenjevanje črk v izgovorjavi
Jecljanje pri dvoletniku
Težave pri izgovorjavi črke R
Jecljanje


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?