Čajota, bodičevka, bodeča buča, kristofina, čoko, zelenjavna hruška – koliko različnih imen za eno rastlino! Jo že poznamo?
Foto: J.P.
Čajote so doma v Srednji Ameriki, a se tudi v Sloveniji iz leta v leto bolj množijo. Čajota je grmasto plezava rastlina iz rodu bučevk, z izredno dekorativno, vitalno rastjo. Konec poletja zarodi številne bodičaste plodove hruškaste oblike. Navzven so temno, svetlo zeleni ali rumeni, meso pa je nežno zeleno, podobne barve kot kolerabica. Zanimivo je, da je v kulinarične namene uporabna vsa rastlina, od odebeljenih delov korenin, listov, mladih poganjkov in plodov. Zaradi vsestranske uporabe plodov v kulinariki in hranilne vrednosti jo bomo Slovenci hitro vzeli za svojo.
V Kostariki in Mehiki množično gojijo čajoto. Pridelajo je dovolj, da jo izvažajo po vsem svetu. Le da tam gojijo čajote brez bodic. Upajmo, da bodo primerki te vrste prišli tudi v naše kraje. Tako bi bilo navdušenje nad čajotami med kuharji še večje. Kajti bodice, ki obdajajo do pol kilograma težak plod, so zelo ostre, zato se čajote lotimo previdno. Najbolj preprosto jih za kuho pripravimo, če jih najprej prerežemo, po potrebi odstranimo pečko in olupimo. Čajot z gladko lupino ni potrebno lupiti! Te, ki jih gojimo pri nas, pa olupimo temeljito, saj se bodice tudi med kuhanjem ne zmehčajo.
Meso čajote je masleno, enovito, po teksturi vmes med kumaro in krompirjem. Okus je nežen, podoben poletnim bučkam cukinom, a z rahlim nadihom po limoni. Zanimivo je, da ima čajota v nasprotju z bučami le eno peško, ki ima okus po oreščkih. Lahko jo pojemo narezano v sadni ali zelenjavni solati, ali kar tako.
Čajote, ki niso popolnoma dozorele, imajo nežnejše bodice. Tudi meso takih čajot je bolj sočno, nežnejše po okusu. Te plodove porabimo najprej, saj se bodo prej zgubali in postali uveli. Če bomo dozorele čajote hranili v shrambi za krompir, bomo v njihovem okusnem in zdravem mesu uživali pozno v zimo. Proti koncu zime otrdijo, težko jih lupimo in izgubijo okus. Če je čajota v celoti dozorela, bo med zimo s spodnje strani začel izraščati zeleni poganjek.
Meso in pečka čajot sta bogata z aminokislinami in vitaminom C. Odebeljena korenina vsebuje škrob. Listi in plodovi imajo diuretični in protivnetni učinek ter ugodno delujejo na krvnožilni sistem. V rodni deželi čaj iz listov kuhajo proti arteriosklerozi, povišanemu krvnemu pritisku in kot prvo pomoč pri ledvičnih kamnih.
Na Tajvanu čajote gojijo celo izključno zaradi odebeljenih korenin in listov, ki jih uporabljajo kot vsakdanjo zelenjavo. Posamezni poganjki v enem letu dosežejo prek 30 m v dolžino. Listi so krpati in podobni kot pri kumari.
Plodove lahko uživamo presne, dušene, ocvrte ali popečene na žaru, za nadeve ali namesto jabolk v pitah, omletih in zavitkih, kompotih. Iz presnih lahko pripravimo sok ali jih dodamo vsakdanjim zelenjavnim ali sadnim solatam. Otroci, ki ne jejo kuhane zelenjave, so nad presnimi čajotami navdušeni. Koščki čajot se skuhajo v 15 do 20 minutah in med kuho ne razpadejo. Okus dušenih kock je izredno prijeten, morda spominja na cvetačo, le da ni tako izrazit.
Na kocke narezane plodove lahko shranimo v zamrzovalnik. Mladi listi so bogati z vitamini B skupine in lahko nadomeščajo špinačo, poganjki pa šparglje.
Čajot na policah naših trgovin še nekaj časa ne bomo zasledili, z njimi pa se lahko oskrbite pri branjevkah na mestnih tržnicah in pri znancih, ki so odprti za zelenjavne novosti.
Naša recepta zvenita s povsem domačim, preprostim naglasom.
KREPKA JUHA S ČAJOTO
2 čajoti
1 manjša čebula
1 strok česna (po želji)
2 žlici oljčnega olja
150 g ovsenih kosmičev
1 ½ l vode
1 žlička kumine
1 žlica jušne zelenjave
poper
neprečiščena sol po potrebi
peteršilj
čili v prahu (po želji)
Čajoti olupimo, po želji odstranimo pečko in narežemo na koščke. Čebulo in česen olupimo in sesekljamo. Oljčno olje razgrejemo, posteklenimo čebulo, dodamo ovsene kosmiče, pražimo toliko, da zadišijo, dodamo česen, rahlo opražimo in prilijemo vodo. Začinimo s kumino, jušno zelenjavo in poprom. Segrevamo do vrenja in kuhamo 20 minut. Juha je izredno okusna tudi, ko jo pogrejemo. Po želji proti koncu kuhe dodamo na kolobarčke narezane hrenovke ali nekaj kuhane leče. Če želimo izostriti okus, juhi dodamo še malo soli. Potresemo z nasekljanim peteršiljem in za mehiški priokus še z malo čilija v prahu. Česen in čili v prahu po želji izpustimo. Juha je neverjetno polnega okusa in hranljiva.
Količina: za 4 osebe
Čas priprave: 30 minut
RAHLI OMLETI S ČAJOTO
80 g ovsenih kosmičev
11/2 dl vrele vode, 2 jajci
3 žlice rjavega sladkorja
stržen ¼ vaniljevega stroka
ali 1 vanilin sladkor
za noževo konico cimeta
3 žlice moke
1 večja čajota
olje za ponev
Za okrasitev:
brusnična marmelada
kisla smetana
ali limonin sok s sladkorjem
Ovsene kosmiče poparimo z vrelo vodo in pustimo, da nabreknejo. Čajoto olupimo in drobno naribamo. Medtem penasto stepemo jajci skupaj s sladkorjem. Odišavimo z vaniljo in cimetom. Med mešanjem dodamo nabrekle ovsene kosmiče in dodatno zgostimo z moko in zmešamo skupaj z naribano čajoto.
Ponev ogrejemo in pomažemo z malo olja. Če uporabljamo s teflonom prevlečeno ponev, dodatna maščoba med peko ni potrebna. Na segreto ponev polagamo po žlico mase. Ko porjavijo, so pečeni po eni strani, nato jih obrnemo in pečemo še po drugi. Otrokom bodo teknili omletki, posuti s sladkorjem ali drugim sladilom in s kančkom limoninega soka, odraslim pa z brusnično ali kako drugo marmelado in žličko kisle smetane.
Količina: za 4 osebe
Čas priprave: 30 minut
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: