|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Cilji so posledica naših želja. Če si željo oblikujemo v obliki cilja, potem imamo več možnosti, da se nam le-ta uresniči. Pri opredelitvi ciljev moramo biti pozorni, ker lahko napačna opredelitev povzroči napačno izbiro finančnega instrumenta.

image
/11


Dolžina varčevanja, tveganje in želeni znesek
Ciljno varčevanje je oblika varčevanja z rednimi mesečnimi pologi, v različne finančne instrumente, ki nam omogočajo, da postopno prihranimo želeni znesek in uresničimo zastavljeni cilj. Finančne inštrumente izbiramo na podlagi dolžine varčevanja, nagnjenosti k tveganju in zneska, ki ga želimo privarčevati. Najbolj priljubljeni instrumenti, ki jih lahko uporabimo pri ciljnem varčevanju so razna bančna varčevanja (dolgoročna, kratkoročna), obveznice, delnice, različni vzajemni skladi, … itd.
Ko imamo enkrat izbrane kratkoročne, srednjeročne in dolgoročne cilje, je potrebno opredeliti še obdobje (časovni horizont) v katerem želimo izbrane cilje doseči ter določiti višino zneska, ki ga potrebujemo da bomo zastavljeni cilj uresničili.
Katero obliko varčevanja bomo izbrali je odvisno predvsem od naše življenjske situacije ter želja in potreb, povezanih z njo. Če nam finančne zmožnosti to dopuščajo, je vsekakor priporočljivo, da kombiniramo različne vrste finančnih inštrumentov.
Pomembno je, da najprej finančna sredstva preudarno razdelimo na tista, ki jih potrebujemo za tekočo potrošnjo in stroške, nekaj jih namenimo kratkoročnemu varčevanju za stvari, ki si jih trenutno želimo, določen delež pa namenimo za bolj oddaljeno prihodnost in z njo povezane potrebe.

Kratkoročni, srednjeročni in dolgoročni cilji

Za uresničitev kratkoročnih ciljev (do 1 leta) izbiramo bolj varne in nizko donosne finančne instrumente med katere uvrščamo bančne vezave, sklade denarnega trga, zakladne menice, blagajniške zapise, ki nam omogočajo ustvarjanje minimalnega donosa oziroma ohranjanje realne vrednosti naložbe.
Za doseganje srednjeročnih ciljev (od 1 do 5 let) uporabljamo nizko in srednje tvegane finančne inštrumente kot so državne in bančne obveznice, obvezniške in mešane vzajemne sklade ter naložbe z garantirano glavnico, ki prinašajo v povprečju med 3 do 7 % letne donose.

Za doseganje dolgoročnih ciljev (daljši od 5 let) pa lahko uporabimo bolj tvegane naložbe z višjim pričakovanim donosom, med katere uvrščamo delnice stabilnih podjetij, podjetniške obveznice, delniške vzajemne sklade, ki v povprečju prinašajo med 8 in 12% letne donose.
 
 Razvrstitev ciljev in pravilna izbira

Svoje cilje je vedno treba razvrstiti tudi glede na pomembnost in glede na fazo življenjskega cikla v katerem se nahajamo. Razvrstimo in rešujemo jih od tistega ki nam v življenju največ pomeni do tistih manj pomembnih.

V kolikor imate cilje že izbrane, a vseeno potrebujete pomoč pri izbiri za vas najprimernejšega finančnega instrumenta s katerim boste v izbranem časovnem obdobju ob še sprejemljivi stopnji tveganja le-te dosegli, se za nasvet z vprašanjem obrnite na finančne svetovalce Vzajemcev d.o.o. preko obrazca na tej povezavi.


Kam po nasvet
Prispevke na temo družinskih financ pripravljamo skupaj s spletnim portalom www.vzajemci.com, na katerem lahko najdete še več finančnih nasvetov. Če imate konkretno vprašanje, ki zadeva družinske finance, pa nam pošljite svoje vprašanje na info@ringaraja.net ali ga objavite na forumu (Forum – Partnerstvo – Finančne dileme starševstva) z oznako 'Vprašanje za strokovnjaka' in finančni svetovalci iz Vzajemcev d.o.o. vam bodo nanj z veseljem odgovorili, mi pa bomo odgovor objavili v rubriki Družinske finance in na forumu.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Otroci so naše bogastvo
Rojstvo otroka je eden najbolj vznemirljivih dogodkov v našem življenju. Trenutki sreče navadno pridejo in gredo, rojstv...
3
Znižano plačilo vrtca
Stroški plačila vrtca so lahko zelo visoki in marsikateri starš si jih ne more privoščiti, zato je še kako dobrodošla po...
3
Kako se odločiti kateri vzajemni sklad izb...
Izbira za vlagatelja primernega vzajemnega sklada je odvisna predvsem od vlagateljeve nagnjenosti k tveganju ter obdobja...
3
Ali redno spremljate svoje naložbe?
Izhodiščna sestava naložbenega portfelja* vlagatelja je dolgoročna, a ne dokončna. Dejavniki, ki vplivajo na njeno oblik...
3



Starši, ta dva dokumenta je priporočljivo ...
S sestavo oporoke in dokumenta, ki izraža voljo staršev glede skrbništva za otroke v primeru njihove smrti, lahko skrajš...
Varčujmo z energijo: Ste ZA prihranke?!
Z nekaterimi preprostimi spremembami lahko prihranimo precej energije in denarja. Zaradi napačnih navad lahko porabimo o...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?