|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Divje jezero

Katarina Vinšek, 12.5.2011
Spoznajmo eno najmanjših in najbolj skrivnostnih jezer - Divje jezero pri Idriji. V bistvu je to kraški izvir, ujet v skalnem amfiteatru kot jezerce.

image
/61


Ogled začenjamo na parkirišču takoj za mostičem čez najkrajšo slovensko reko Jezernico, ki teče iz Divjega jezera in se že po 55 m izliva v Idrijco. Na parkirišču so pojasnjevalne table, na katerih so povzeti bistveni podatki o geologiji in hidrologiji jezera, ki je že od leta 1967 zavarovano kot naravni spomenik, od leta 1993 pa je del krajinskega parka Zgornja Idrijca.


Po kratkem vzponu se pot prevesi proti jezerski kotanji, od treh strani obdani s strmimi stenami. Pod nami je vodno očesce - Divje jezero, prav nasproti pa zagledamo v steni šolski primer preloma. Morda nam ta podoba pomaga razumeti nastanek jezera, ko si laže predstavljamo velike sile ob premikih plasti v tem delu geološko zelo nemirne Idrijske prelomne cone. Ob prelomu je nastala jama, iz katere vre voda, ki se zbira na godoviški planoti. Kadar je veliko vode, izvira s takim pritiskom, da se na sredi jezera pojavi stožec, krožna pot ob jezeru pa je poplavljena.


Dno jezera se torej nadaljuje v potopljen jamski rov, ki se poševno spušča v skalnato drobovje. Do leta 1995 so raziskali jamo do globine 124 m, kar je slovenski rekord v jamskem potapljanju. Toda to še ni konec jame in nadaljevanje je še vedno zavito v skrivnost. Ob Divjem jezeru smo še vedno dovolj oddaljeni od turističnega vrveža in trušča, da lahko podoživljamo mir in skrivnostnost. Na mirni in skoraj skrivnostni obali jezera, se lahko za trenutek preselimo in v mislih odmaknemo od vsakdanjega prehitrega tempa, ki nam ga narekuje življenje. Rahlo temačno okolje skalnega kotla s smaragdnim očescem brez dna bo morda zaigralo na skrite strune naše duše. Mene skoraj redno preveva občudovanje do jamskih potapljačev, ki jih vleče v neznano globino v želji odkriti nekaj novega, skrivnostnega, posebnega…


Med botaničnimi posebnostmi Divjega jezera je vsekakor treba omeniti kranjski jeglič, saj je to rastlina, ki raste samo v Sloveniji. Rdeče vijoličaste cvetove na vitkih steblih lahko konec aprila in v začetku maja brez težav opazujemo na stenah okoli jezera.


Divje jezero sodi v sklop številnih drugih zanimivosti, ki jih ponuja Idrija z okolico. Obiščete lahko tudi Mestni muzej, znamenite zapore ali klavže, idrijsko Kamšt, ki je danes največje leseno kolo v Evropi in je eno med izmed največjih znamenitosti ali pa se spustite po Antonijevem rovu pod površino in podoživite dan kot rudar. Idrijski rudnik je drugi najstarejši in največji rudnik živega srebra na svetu. V rudniku vas bodo prijazno sprejeli, vas primerno opremili in z veseljem razkazali podzemni svet.


V vasi Zakojca se je rodil pisatelj France Bevk, v soteski pod planoto Vojsko se skriva partizanska bolnišnica Franja in nedaleč od tod je kraj Cerkno z uspešno tovarno Eti.


Kot lahko vidite, vam Idrija s svojo okolico ponuja kar nekaj lepih izletniških točk, ki niso le zanimive, temveč tudi poučne in zanimive tako za nas kot za naše malčke.




Odkrivajte čudovito Slovenijo z Ringaraja.net!

 

"Čudovita Slovenija" je sklop prispevkov o svetovno znanih, o še neodkritih in o drugih zanimivih delih naše čudovite deželice - prispevki so namenjeni spoznavanju najlepših delov domovine in hkrati izvrsten seznam izletniških točk.


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Trubarjeva domačija
Primož Trubar se je rodil v Rašici, na posestvu grofov Turjaških, mlinarju Mihi in materi Jeri, leta 1508. Dan njegovega...
3
Bela krajina
Zakaj se Bela krajina tako imenuje, je več razlag: zimski pogled čez belo ravnino, nizka jutranja meglica, bela brezova...
3
KRASna družinska doživetja na Krasu
Obisk grajskega in zelenega Štanjela, prenočitev v kraški vasici Pedrovo, družinski kolesarski izlet okrog Škocjanskih j...
3
Družinski kolesarski izlet: koristni napotki
Kam se podati na poldnevni ali enodnevni družinski izlet? Kolesarjenje po bližnjih hribih ali urejenih poteh je odlična ...
3



Hrastnik
photo
Hrastnik leži v eni izmed prečnih dolin v Posavskem hribovju, 63 kilometrov vzhodneje od Ljubljane. Ozemlje občine meri ...
Poreč – elita hrvaškega turizma
Na poreško riviero se obiskovalci redno vračajo deset, dvajset let zapored, v svojih priljubljenih letoviščih ali hoteli...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?