Evropska komisija je predlagala, da se na seznam 33 onesnaževal, ki se spremljajo in nadzorujejo v površinskih vodah v EU, doda 15 kemikalij, med njimi prvič tudi tri farmacevtske učinkovine.
Te zajemajo industrijske kemikalije ter snovi, ki se uporabljajo v biocidnih pripravkih, farmacevtskih izdelkih in fitofarmacevtskih sredstvih. Izbrane so bile na podlagi znanstvenih dokazov, da lahko predstavljajo resno tveganje za zdravje.
Komisar za okolje Janez Potočnik ob tem pravi, da je onesnaževanje vode ena od najpogosteje omenjenih skrbi državljanov EU glede okolja. Seznam kemikalij bodo posodobili z revizijo direktive o prednostnih snoveh na področju kakovosti vode. Predlog za vključitev novih snovi temelji na pregledu, pri katerem so bili upoštevani tveganje, ki ga predstavlja približno 2000 snovi glede na njihovo koncentracijo v površinskih vodah, ter njihova strupenost, proizvodnja in uporaba.
Na podlagi predlagane klasifikacije bi bilo treba emisije v vodo šestih od petnajstih novih prednostnih snovi postopno prepovedati v 20 letih. Predlog vsebuje tudi strožje standarde za štiri snovi, ki so trenutno pod nadzorom, in zahtevo po postopni prepovedi emisij dveh drugih snovi, ki sta že na seznamu.
Farmacevtske snovi predlagane prvič
Dodatne predlagane prednostne snovi so aklonifen, bifenoks, cipermetrin, dikofol, heptaklor in kvinoksifen (fitofarmacevtski pripravki), cibutrin, diklorvos in terbutrin (biocidni pripravki), perfluorooktan sulfonska kislina (PFOS) in heksabromociklododekan (HBCDD) (industrijske snovi), dioksin in dioksinom podobni PCB-ji (stranski produkti izgorevanja), 17 alfa-etinilestradiol (EE2), 17 beta-estradiol (E2) in diklofenak (farmacevtske snovi).
Farmacevtske snovi so ob tem predlagane prvič. Predlog ne postavlja pod vprašaj njihove medicinske vrednosti, temveč obravnava možne škodljive vplive njihove prisotnosti v vodnem okolju. Koncentracije, ki presegajo predlagane standarde, lahko na primer vplivajo na zdravje rib, zmanjšujejo uspešnost reprodukcije in škodijo drugim živim organizmom. Naša ozaveščenost o vplivu farmacevtskih snovi na okolje se je v zadnjih letih močno povečala in predlog temelji na najnovejših znanstvenih spoznanjih.
Vir: Predstavništvo Evropske komisije Slovenije
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Pismo Eko Vile - Zrak
Na majhni jasi na robu gozda stoji majhna hiša, zbita iz lesa in gline, z majhnimi okni in okrašena s pisanimi rožami. V...
3
Presni ajdovi kruhki
Pripravite ajdove kruhke. Ajda ne vsebuje glutena, zato jo lahko uživajo tudi bolniki s celiakijo.
3
Čarobno pletenje
Na majhni jasi na robu gozda stoji majhna hiša, zbita iz lesa in gline, z majhnimi okni in okrašena s pisanimi rožami. V...
3
10 eko družinskih nasvetov
Predstavljamo vam nekaj preprostih, vendar pomembnih napotkov iz vsakdanjega življenja, ki bi jih morali upoštevati vsi.
2