V Sloveniji ženska, ki pri ginekologu izve, da njene nosečnosti ni več, prejme napotnico za tabletke ali operativno čiščenje maternice - abrazijo. Pa je ta poseg nujno potreben?
Čakanje na naravno čiščenje maternice po splavu je enako ali bolj varno od operativnega čiščenja maternice ter v veliki večini primerov tudi uspešno.
(Freepik.com)
Okrog spontanega splava je vse polno mitov. Pravzaprav še bolj kot okrog poroda. Eden takšnih je mit, da moramo v primeru spontanega splava po tabletko ali na operativni poseg čiščenja maternice, sicer lahko pride do zapletov.
Ginekologi so bili naučeni, da je potrebno po splavu maternico operativno očisititi, da se prepreči infekcija. Takšna praksa je tudi v Sloveniji. Ženska, ki izve, da njene nosečnosti ni več, prejme napotnico za tabletke ali operativno čiščenje maternice - abrazijo.
Toda obstajajo ženske, ki čutijo, da to ni prava pot. Ženske, ki si želijo počakati na spontan začetek čiščenja. Obstajajo ženske, ki so neskončno hvaležne, da so se lahko sčistile same in se s tem prepričale, da je res moralo tako biti, da njihovo telo ve, kaj dela in lahko so se poslovile od svojega otročka.
PREBERITE TUDI: Odkrito o splavu
Metoda "čakanja" je enako ali celo bolj varna od abrazije
Metoda "expectant management" ali po domače čakanje ter spremljanje je v drugih evropskih državah ponujena vsaki ženski, ki se ji nosečnost nesrečno konča. Razpoložljive raziskave kažejo, da je čakanje enako ali bolj varno od operativnega čiščenja maternice ter v veliki večini primerov tudi uspešno. Strokovnjaki ugotavljajo, da infekcij pri ženskah, ki se odločijo za čakanje na naravno čiščenje, ni nič več. In ne samo to, uporaba antibiotikov pri ženskah z operativnim čiščenjem je mnogo bolj pogosta.
Miti in resnice o naravnem čiščenju maternice
NI RES, da:
x s čakanjem tvegamo infekcijo, saj je infekcij pri abraziji primerljivo enako število kot pri čakanju, jemanje antibiotika pa mnogo bolj pogosto.
x lahko čakamo le nekaj dni, potem pa postane nevarno, saj večina splavov potrebuje nekje od dveh do šestih tednov, da se proces čiščenja zaključi.
x če po splavu v maternici ostane še kaj tkiva, to zahteva takojšnjo obravnavo, saj se ostanki v večini primerov spontano izločijo.
RES JE, da:
+ je čakanje na spontano čiščenje varno in v veliki večini primerov uspešno
+ mora biti ženska ne glede na način splava pozorna na znake infekcije, kot so mrzlica/vročina, vztrajen glavobol, bolečine in krvavitev, ki se ne umirjajo ter smrdeč izcedek.
+ bo - če imajo izbiro - velika večina žensk izbrala naravno pot.
OPOZORILO: Napisano velja zgolj za splave, ne pa tudi za izvenmaternično nosečnost. Pomembno pa je tudi poudariti, da potrebuje mamica, ki se odloči za čakanje na naravno čiščenje, podporo, saj je sam proces že tako ali tako zelo neudoben, strašljiv, boleč, potem pa še od zdravstva ne dobiš nobenih možnosti.
Drage mamice - izguba nosečnosti je že sama po sebi zelo tragičen dogodek. Ni treba, da se poleg vsega čutite še prisiljene v poseg, ki prinaša s seboj tveganja, povezana s splošno anestezijo in tveganja za poškodbo rodil med operacijo. Lahko izberete po svoji vesti, saj sta obe poti približno enako varni.
Špela Slovša je direktorica Inštituta Umbilica, ustanoviteljica Združenja doul Slovenije ter idejni vodja kampanje Dula (doula) za vsak par. Kot dula, svetovalka za dojenje in nošenje ter voditeljica izobraževanj deluje od leta 2015.
Sama pravi, da že od samega začetka svojega delovanja išče povezavo z dulami in drugimi obporodnimi strokovnjaki, saj verjame, da je združevanje edini način za dosego nekaterih ciljev, ki so za posameznika preveliki.
V letu 2021 je tako nastal Inštitut Umbilica, z namenom, da z različnimi akcijami dosežejo nujno potrebne izboljšave v slovenski obporodni oskrbi.
Več informacij najdete na spletni strani www.umbilica.si in družabnih omrežjih Facebook www.facebook.com/institut.umbilica in Instagram www.instagram.com/institut_umbilica/
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: