Jurčič je bil pomemben slovenski realistični pisatelj. Rodil se je leta 1844 na Muljavi, kot sin samostanskega kočijaža in bajtarja. Njegovo otroštvo so zaznamovale dedove pripovedi, ki jih je leta 1863 zbral v zbirki Spomini na deda.
Polževo
Razvaline starega gradu
Višnja Gora
Jurčičeva domačija
Gospodarsko poslopje
Gledališče na prostem
Krjavljeva koča
Izlet po Jurčičevi poti začnemo na železniški postaji Višnja Gora, s katere krenemo do bližnjega potoka. Tam nas kažipot usmeri na ozko cesto, ki se v loku vzpne do starega mestnega jedra na podolgovatem pomolu pod Starim gradom. Višnja Gora, ki je že leta 1478 postala mesto, je bila nekoč pomembna trgovska, prometna in vojaška postojanka, danes pa je najmanjše slovensko mesto. Jurčič pa je semkaj postavil dogajanje znane humoreske Kozlovska sodba v Višnji Gori.
Po slabe pol ure hoje pridemo do razvalin Starega gradu, ki je bil prvič omenjen že sredi 12. stoletja. Ko stojimo pod kamnitim obokom in si ogledujemo napol porušeno zidovje, lahko z malce domišljije začutimo utrip časa, ko so tod hodili mogočni višnjegorski grofje in imenitne grajske gospe. Na razglednem robu pod ruševinami stoji tudi klopca, kjer se lahko nemoteno zasanjamo v preteklost ali pa si v miru ogledamo pokrajino pod nami.
Z gradu se spustimo do traktorske poti, ki nas popelje navkreber do vasi Pristava. Tam nas kažipot usmeri proti vasi Zavrtače. Čez približno pol ure se čez manjše smučišče povzpnemo na vrh, kjer stoji cerkev Sv. Duha. Njena največja zanimivost je lep portal, ki prikazuje Jezusa na križu, ob njem pa sta upodobljena Marija in apostol Janez. Tu smo na najvišji točki Jurčičeve poti, 630 metrov nad morjem.
Z vrha se spustimo po položni travnati planjavi proti jugovzhodu. Kmalu prispemo do gozda, kjer si lahko ogledamo komaj vidne ostanke gradu Roje, na katerem se dogaja Jurčičeva povest Grad Rojinje. Mehka gozdna pot se pod razvalinami spusti v grapo, kjer teče živahen potoček. Na drugi strani prečimo s soncem obsijano pobočje, ki ga preraščajo šopi rumenih trobentic in beli cvetovi teloha, ter nadaljujemo zložno navzdol do roba travnika. Ob njem se spustimo do ribnika, kjer poiščemo makadamsko cesto, ki nas pripelje do mogočne cerkve sv. Janeza Krstnika. Za njo nas kažipot usmeri do bližnjih hiš. Ko pridemo do asfalta, nadaljujemo do glavne ceste, ki nas kmalu pripelje do Muljave. Jurčičeva domačija je do konca novembra odprta vsak dan od torka do sobote od 8. do 12. ure in od 14. do 17. ure, ob nedeljah in praznikih pa od 14. do 17. ure.
Če nas v Višnji Gori čaka avto, se moramo na cilju Jurčičeve poti spoprijeti še z uganko, kako se vrniti do tja. Morda je še najbolje, če se do uro oddaljene Ivančne Gorice odpravimo peš (najprej malce počez ob robu gozda ali čez polje, potem pa po cesti čez Malo Črnelo), kjer lahko ujamemo kakšen vlak ali avtobus.
Odkrivajte čudovito Slovenijo z Adria Holidays!
"Čudovita Slovenija" je sklop prispevkov o svetovno znanih, o še neodkritih in o drugih zanimivih delih naše čudovite deželice - prispevki so namenjeni spoznavanju najlepših delov domovine in hkrati izvrsten seznam izletniških točk.
Čudovita Slovenija: Dolenjska
Več o pokrovitelju rubirke na njihovi spletni strani.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Z avtodomom po Sardiniji
Piombino je pristanišče na zahodni obali naših gurmanskih sosedov. Na s soncem obsijanem parkirišču smo nestrpno pričako...
4
Izdelajmo zmaja ali vrtnega škrata
Je vaš otrok že kdaj spuščal zmaja, ki ga je sam izdelal? V soboto ga pripeljite v Arboretum na otroško delavnico Gremo ...
3
Okoli jezera
Še vedno hranim priznanje, ki sem ga kot otrok dobila pri tabornikih in sicer za pohod/tek okoli Bohinjskega jezera. V s...
3
Jezero Kreda - prečudovito naravno kopališče
Če iščete ohladitev oziroma idejo za izlet, je jezero Kreda v dolini Radovne super lokacija za kopanje, potepanje in pik...
3