|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kako lahko zaščitimo aparate pred udarom strele?

Zveza potrošnikov Slovenije, 26.5.2016
Udar strele lahko popolnoma uniči naše električne narave. Ali obstaja učinkovita zaščita, s katero lahko le te zaščitimo? Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pripravili nekaj nasvetov, na kaj je treba biti pozoren pri nakupu prenapetostne zaščite.

image
Ali prenapetostna zaščita sploh ščiti naprave? (F: Pixabay.com)
/11


V spomladanskem času, ko začne pritiskati prva, skoraj poletna vročina in poleti so kratkotrajne močne nevihte z gmenjem in strelami precej pogoste. Nevihta lahko povzroči škodo na vrtovih, v sadovnjakih, udar strele pa največ škode povzroči na naših električnih napravah. Če želimo vsaj nekoliko zmanjšati nevarnost, da bomo po nevihit ostali brez televizije, računalnika, hladilnika oziroma katere drugega našega gospodinjskega aparata, lahko dodatno namestimo prenapetostno zaščito. Ponudba izdelkov za prenapetostno zaščito električnih naprav v domovih na trgu je precej pestra, vendar je pred nakupom dobro vedeti, kaj preveriti, na kaj biti pozoren, da bo zaščita učinkovita, zato so na Zvezi potrošnikov Slovenije zapisali nekaj koristnih nasvetov.

 

Koristni nasveti

1. Za celovito zaščito izdelki za prenapetostno zaščito v gospodinjstvih ne zadoščajo!

Za prvo raven zaščite (razred 1) morajo poskrbeti podjetja za distribucijo električne energije v električni omarici na prenosnem omrežju. Druga raven zaščite (razred 2) mora biti vgrajena v razdelilni omarici, ki jo imajo potrošniki v hiši ali stanovanjskem bloku – za vsako fazo posebej, šele nato pride na vrsto uporaba naprave za prenapetostno zaščito (razred 3), ki jo vtaknemo v vtičnico, na katero je priključena posamezna električna naprava. Če nekako pričakujemo, da bo za prvo raven zaščite poskrbljeno, pa je predvsem v starejših stavbah lahko kritična zaščita v razdelilni omarici. V takšnem primeru tudi najboljša prenapetostna zaščita na vtičnicah ne bo uspela v popolnosti odpraviti posledic udara strele.

 

2. Naprave za prenapetostno zaščito brez podaljška, torej z enojno vtičnico so bile na zadnjem testu pred leti najbolje ocenjene.

 

3. Daljši kabel (lahko) zmanjša učinek prenapetostne zaščite.

 Na testu so pri takšnih napravah zaznali nekoliko večjo jakost napetosti in toka po zaščiti, ki pa pri nobeni napravi ni dosegla kritične ravni.

 

4. Nakup zaščite z enojno vtičnico je lahko bolj gospodarna odločitev.

V tem primeru namreč lahko sproti odločamo in menjamo podaljške z razdelilnikom, hkrati pa so manjši stroški za zamenjavo, če udar strele uniči zaščito.

 

5. Ne pretiravajte z dolžino podaljškov!

Pri razdelilniku naj dolžina kabla ne preseže 3 metrov, nikakor pa ne smete povezovati več podaljškov z razdelilniki.

 

VIR: Zveza potrošnikov Slovenije

 


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Doplačilo dohodnine je možno poravnati v 3...
A veste, da je znesek doplačila dohodnine mogoče plačati v obrokih? Vsak državljan ima pravico, da izračunan znesek plač...
3
To je nova ocena minimalnih stroškov
Na podlagi dohodkov in strukture izdatkov za življenjske potrebščine ter po povprečnih najnižjih cenah v drugi polovici ...
3
So tudi vašo telefonsko naročnino povišali?
VZMD je vložilo tožbo proti štirim velikim slovenskim operaterjem, ker so v zadnjih 5 letih enostransko višali pakete na...
3
Najpogostejše strategije varčevanja v vzaj...
Strategije varčevanja so odvisne predvsem od tipa vlagatelja, njegovega znanja in izkušenj, ciljev, dolžine varčevanja, ...
3



Kje lahko kupite hišo za 50.000 evrov?
V okviru projekta Hiša za mlade družine, naj bi v naslednjih nekaj letih za mlade družine in pare zgradili hiše za 50.00...
Kako prihraniti pri uporabi klimatske napr...
Dandanes si je težko predstavljati življenje brez klimatske naprave, še posebej zaradi dejstva, da so temperature v vroč...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?