|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kako lajšati bolečine pri porodu?

Uredništvo Fit.ringaraja.net, 5.5.2023
Niti vaš zdravnik niti babica in niti vaša mama, nihče ne more zanesljivo napovedati, kako bo potekal vaš porod. Na srečo je tu nekaj vaj, ki lahko pripravijo vaše telo na sam porod in vas okrepijo.

image
Kako lajšati bolečine? (Foto: Freepik.com)
/11


1.       Keglove vaje

Keglove vaje povzročajo majhne notranje stiske na spodnje medenične mišice, ki podpirajo vaša sečila, mehur, maternico in danko. Ne samo za porod, tudi za kasneje (inkontinenca), je zelo pomembno, da so te mišice močne in utrjene. Močne in okrepljene spodnje medenične mišice izboljšujejo krvni pretok v vaginalnem delu in delu danke, zadržujejo nastanek hemeroidov in pospešijo zdravljenje natrganin po porodu (ali ran, ki so nastale z rezom). Obstajali naj bi celo dokazi, da močne in okrepljene spodnje medenične mišice skrajšajo čas potiskov med porodom.

Keglove vaje lahko izvajate povsod: medtem ko sedite za računalnikom, gledate televizijo, stojite v vrsti na blagajni, banki, …

  • Stisnite mišice okoli nožnice kot da bi želeli ustaviti curek urina na stranišču.
  • Zadržite stisk za 4 sekunde, nato spustite. Ponovite desetkrat. Niz stiskov poskusite ponoviti 3-krat do 4-krat in sicer tri krat na dan.


2.       Medenični nagib ali Mačka

Ta vaja krepi vaše trebušne mišice in lajša bolečine v križu med nosečnostjo in porodom.

  • Postavite se na vse štiri (roke in kolena), tako da bodo roke v širini ramen, kolena pa v širini bokov. Roke so stegnjene, a komolci ne zategnjeni.
  • Ob vdihu stisnite trebušne mišice, spodvijte zadnjico in usločite hrbet.
  • Ob izdihu sprostite hrbet in se vrnete v prejšnji položaj.
  • Vajo ponovite po občutku nekajkrat in sledite svojemu dihanju.


3.       Čepenje

Zagotovo si vaja ne zasluži slovesa o elegantnem položaju, vendar verjemite, da bosta vaš čas in trud bogato poplačana med porodom in rojevanjem. Vaja krepi stegenske mišice in pomaga pri odpiranju medenice.

  • Postavite se za stol z razširjenimi stopali v širino bokov, lahko tudi malenkost širše, prsti gledajo navzven. Za oporo se primite za  naslonjalo stola.
  • Stisnite trebušne mišice, dvignite brado in sprostite ramena. Nato se spuščajte proti tlom, kot bi se želeli usesti na stol. Poiščite ravnotežje – večina vaše teže bi morala biti usmerjena na pete.
  • Globoko vdihnite, izdihnite, nato pa se z močjo nog dvignite nazaj v stoječ položaj.


4.       Krojač ali Čevljar

Ta vaja oz. položaj pomaga pri odpiranju medenice in rahlja vaše bočne vezi, kar vam bo zelo koristilo med porodom. Izboljša tudi vašo držo in lajša bolečine v spodnjem delu hrbta.

  • Sedite zravnano s hrbtom ob zidu, noge pa skrčite tako, da se stopali dotikata.
  • Nežno potisnite kolena dol in narazen, toda ne na silo.
  • Ostanite v tem položaju tako dolgo, dokler vam je udobno.

Ne pozabite: Z vajami pričnite počasi in zmerno. Sledite svojim sposobnostim, hitrost in jakost   izvajanja prilagodite svojemu telesu.


Povzeto po: BabyCenter Medical Advisory Board, Nov 2006

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Vadba za nosečnice – 2. del
Naše darilo samo za vas – ker ste nam pomembne - VADBA V NOSEČNOSTI IN NJEN VPLIV NA NOSEČNICO IN OTROKA
2
Vadba za nosečnice - 3. del
Naše darilo samo za vas – ker ste nam pomembne - OSNOVNA PRIPOROČILA ZA VADBO V OBDOBJU NOSEČNOSTI
2
Vadba za nosečnice – 1. del
Ženska, ki nadaljuje z vadbo tudi v obdobju nosečnosti, ima več energije za vsakodnevne dejavnosti. In tudi če ste že ve...
2
Nordijska hoja – Varna vadba za nosečnice
Nosečnost, porod in poporodno obdobje so gotovo najpomembnejši dogodki v življenju mlade ženske. Preplavljeno je s čustv...
2



10 minut za plesni pilates: 4. del
photo
Nosečnica mora tudi v času nosečnosti nadaljevati z vadbo, ki pa mora biti sistematična, varna in zmerna. Z naslednjimi ...
Krepitev trebušnih mišic v nosečnosti
V nosečnosti je odsvetovano ležanje na trebuhu, prav tako ležanje na hrbtu po prvih treh mesecih. Zaradi tega ste pri iz...




Vrnitev na delovno mesto po porodniški.
Admin

S kakšnimi izzivi se soočate ob vrnitvi na delovno mesto po porodniškem dopustu?