Trenutki, ki so vredni fotografiranja, se v vsakodnevnem življenju družine kar vrstijo, še več zanimivih in nenavadnih priložnosti pa je med počitnicami. Preverite, kako posneti vrhunsko družinsko fotografijo.
Najlepše fotografije nastanejo ob sončnem vzhodu in zahodu.
Narava ponuja obilo idealnih ozadij za čudovite fotografije.
Ujemite čustva!
Najlepše fotografije nastanejo takrat, ko ne poziramo.
To je naša čudovita družina.
Ujemite ljubezen med brati in sestrami za večno.
Tega poljuba ne smete zamuditi!
Za dobro fotografijo oziroma všečen družinski album ni dovolj samo fotoaparat in dovolj velika spominska kartica. Pomembno je, da fotografirate pogosto, nato pa kritično ocenite kakovost posnetih fotografij. Pred uporabo fotoaparata skrbno preberite navodila za uporabo in razlago posameznih funkcij, predvsem pa imejte fotoaparat vedno pri roki.
Preverite tudi nekaj namigov za uspešnejše fotografiranje, da bodo vaše družinske fotografije zares izražale to, kar ste doživeli, in jih boste lahko občudovali tudi čez deset let.
Pravilo tretjin
Osnovno pravilo pri fotografiranju je t. i. pravilo tretjin. Predstavljajte si, da sliko, ki jo nameravate fotografirati, razdelite na tri vodoravne ali tri navpične črte. Potem postavite bistveni element, ki ga želite na fotografiji izpostaviti, na eno od presečišč teh črt. Nekateri fotoaparati imajo tudi možnost izrisa take mreže na ekranu fotoaparata, ki fotografiranje zagotovo olajšajo.
Prava svetloba
Svetloba da sliki prave barve in ta je najboljša zjutraj in zvečer, ko sonce ni premočno, zato načrtno ujemite svetlobo ob sončnem vzhodu ali zahodu. Ob sončnem vremenu si čez dan, če je le mogoče, poiščite dovolj svetlo senco. Če ne gre drugače in ste na direktnem soncu, poskrbite, da sončni žarki ne bodo sijali osebam, ki bodo na fotografiji, naravnost v obraz, saj bodo obrazi zaradi gledanja v sonce skremženi in popačeni.
Bodite pozorni tudi na to, da bodo obrazi, predvsem oči, v celoti obsijani s svetlobo, zato raje naredite nekaj korakov okoli oseb, preden pritisnete na sprožilec. Preverite tudi, kaj se zgodi, če uporabite bliskavico ob močnem soncu. Tu je torej ena pozitivna stvar oblačnega vremena – v takem vremenu zagotovo ne boste imeli težav z bleščanjem.
Izvabite nasmeh
Pri fotografiranju družine je glavna osredotočenost na družino oziroma njene posameznike, najpogosteje otroke. Fotografiranje otrok je prav poseben izziv, saj jih največkrat težko ujamemo ali pa sploh prepričamo, da bi se fotografirali. Ali nam obrnejo hrbet ali pa pobegnejo, takoj ko zagledajo fotoaparat.
Zakaj ne bi iz fotografiranja naredili zanimive igre? Spodbudite otroka, da naredi kakšno neumnost, npr. pokaže jezik, oponaša opico ali se nasmeji do ušes. To se otrokom zdi prav zabavno in prej začnejo sodelovati. Ob tem lahko dobimo zanimiv in prav poseben niz nasmejanih fotografij. Ne pozabite preveriti in uporabiti funkcije zaporednega fotografiranja, če vam fotoaparat to omogoča.
Ujemite čustva
Na počitnicah se izraža največ pozitivnih čustev – veselje, presenečenje, ljubezen, varnost, pripadnost, zanimanje ... Ujemite vso to paleto čustev s fotoaparatom. Na primer izraz na otroškem obrazu, ko polžek pokuka iz hišice, ko prvič potopi glavo v vodo z masko ali brez, ko dobi veliko porcijo sladoleda, ko ga najdemo pri igri skrivalnic, ko se otrok stisne k mami oziroma očetu ... Obraze posnemite od blizu, da bodo čustva zares izstopala.
Eksperimentirajte
Uporabite različne kote fotografiranja. Ulezite se na tla, počepnite, splezajte na stol ali še višje na lestev, nagnite fotoaparat in podobno. Osebam dajte v roke različne predmete, na primer mehurčke, kredo za risanje po asfaltu, regratovo lučko ali marjetico ... Spodbudite jih, da jih uporabijo tako ali drugače. Nastal bo niz inovativnih fotografij in zagotovo bo prav vsaka posebna.
Da bo prišlo eksperimentiranje bolj do izraza, naj bo ozadje enostavno in če je le mogoče enobarvno – npr. travnik ali stena domače hiše. Pri fotografiranju portretov ni potrebno, da fotografija zajame človeka od glave do pete. Največkrat se uporablja enega od sledečih načinov: samo obraz, od glave do prsi in osebo v celoti. Preden pritisnete na sprožilec, pomislite, kaj želite poudariti.
Še ena gasilska
Pri fotografiranju cele družine prav tako izberite nemoteče in enostavno ozadje. Še posebno bodite pozorni, da osebam ne "gledajo iz glave" kakšni stebri, žice, drevesa in podobno. Da boste tudi sami na fotografiji, ne pozabite, da ima vsak fotoaparat možnost samosprožilca. Fotoaparat položite na stabilno podlago in se pridružite svoji družini. Osebe postavite v obliki trikotnika ali polnega kroga, da boste lepo zapolnili sliko in ne bo na njej preveč praznega prostora. Objemite se ali si dajte poljub na lica, saj bo fotografija veliko bolj simpatična. Če pa želite bolj nagajivo sliko, naj na primer bratec potegne sestrico za lase ali pa naj ona bratcu skuštra lase. Pozabavajte se tudi ob enotnem izgovarjanju različnih besed in opazujete na slikah, kako se spremenijo obrazi, ko izrečete na primer besedo sir ali džem ali marmelada in podobno.
Dobro je vedeti:
- Preden pritisnete na sprožilec, se vprašajte: »Kaj želim slikati?«
- Ko fotografirate otroka, počepnite, da bo fotoaparat v višini otrokovih oči, saj bo z vrha videti pomanjšan, od spodaj pa povečan.
- Ko fotografirate več oseb hkrati, naj bodo oblečene barvno usklajeno, kar bo pripomoglo, da bodo obrazi še bolj zažareli.
- Osebe, ki se resnično ne želijo fotografirati, spodbudite, da ne gledajo neposredno v fotoaparat, ampak v levo ali desno mimo fotoaparata oziroma če je oseb več, naj se na primer objamejo.
- Sprostite domišljijo in fotografirajte drugače kot običajno.
- Slabo vreme je lahko velik izziv, zato izkoristite dežne kaplje za izvirne družinske posnetke.
Pred fotografiranjem preverite:
- baterijo fotoaparata,
- prostor na spominski kartici,
- oddaljenost oseb na fotografiji,
- prazen prostor nad ali pod osebami,
- moteče elemente na sliki
Nekaj idej za čudovite družinske fotografije najdete v fotogaleriji, sicer si pa preberite še članek o tem, kako fotografirati otroke -Fotografiranje otrok.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: