Pred 18. novembrom, evropskim dnevom za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in zlorabo, opozarjamo na pomen pravočasne prijave spolnega nasilja nad otroki.
V času, ko v javnost pronica vse več zgodb o spolnih zlorabah, je pomembno, da do žrtev ohranimo sočutje in opozorimo na spolne zlorabe, ki pogosto ostanejo skrite za štirimi stenami.
(Lunina vila)
Na pobudo Slovenije je leta 2014 Svet Evrope 18. november razglasil za Evropski dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo. Namenjen je ozaveščanju o stiskah otrok, ki so preživeli spolno zlorabo in potrebujejo našo pomoč. Evropske raziskave kažejo, da v otroštvu spolni napad doživi od deset do dvajset odstotkov otrok. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) pa je žrtev spolne zlorabe vsaka peta deklica in vsak sedmi deček. Lunina vila, Inštitut za zaščito otrok, na pomen pravočasne prepoznave in prijave spolnega nasilja nad otroki opozarja s kampanjo »Če prijaviš, lahko ustaviš!«.
Zgodbe otrok si naravnost grozljive
»Nasilje nad otroki se je v času epidemije povečalo kar za deset odstotkov. Zgodbe, ki smo jim priča svetovalci Lunine vile so naravnost grozljive in niso za vsako uho. V času, ko v javnost pronica vse več zgodb o spolnih zlorabah, je pomembno, da do žrtev ohranimo sočutje in opozorimo na spolne zlorabe, ki pogosto ostanejo skrite za štirimi stenami. S kampanjo želimo opozoriti na to, kako pretresljiva izkušnja je za otroka spolna zloraba, ki ga zaznamuje za vse življenje. Okrevanje po zlorabi je dolgotrajno, otrok, ki je doživel spolno zlorabo, pa nujno potrebuje ustrezno psihosocialno pomoč, zato v okviru kampanje poteka tudi zbiranje sredstev, s katerimi jim bomo to omogočili,« poudarja Nina Kralj, direktorica Lunine vile.
Večina (družinskega) nasilja še vedno ostaja neprijavljena
Zaradi spolnega nasilja trpi vsak peti otrok, če k temu prištejemo še čustveno in fizično nasilje, pa je ta številka še bistveno večja. Policija v Sloveniji letno obravnava okoli 80.000 različnih kaznivih dejanj nad otroki, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju.
Pomembno je, da se otroke, ki so v situacijah nemočni, takoj zaščiti, kakršnokoli zlorabo otrok pa prijavi, lahko tudi anonimno preko spletne povezave ali preko anonimne brezplačne številke 080 12 00. |
Prijava je prvi in ključni korak za zaustavitev nasilja nad otroki
Spolno zlorabo je pri otrocih težko prepoznati, saj ne obstajajo tipični znaki, ki bi jo lahko dokazovali. Zato je pomembno, da zaupamo svojim občutkom, ki nam pravijo, da je nekaj narobe. Vedenjski znaki, ki so lahko povezani s spolno zlorabo oziroma drugo vrsto nasilja nad otrokom, so lahko nenadne vedenjske težave, razvoj različnih strahov, samopoškodovanje, regresivno vedenje, depresija, posttravmatska stresna motnja, samomorilne misli itd.
PRISPEVAM5 na 1919
V želji po ozaveščanju o nasilju nad otroki, je Lunina vila pripravila kampanjo »Če prijaviš, lahko ustaviš!«. Kampanjo, ki jo je zasnovala agencija Bold Group, omogočila pa Merkur zavarovalnica, so podprli številni vplivneži, med njimi tudi Nina Pušlar, Tara Zupančič in Denis Porčič – Chorchyp. Posamezniki lahko otrokom, ki so prestali spolno zlorabo, pomagajo z nakupom medvedka, poslanim SMS sporočilom z vsebino PRISPEVAM5 na število 1919 ali nakazilom na TRR račun Lunine vile.
V Ljubljani je na ogled interaktivna vitrina z velikim medvedkom, kjer lahko mimoidoči s pritiskom na gumb slišijo pretresljive zgodbe, ki jih medvedku zaupajo zlorabljeni otroci. (FOTO: Lunina vila)
V Ljubljani na stiske zlorabljenih otrok opozarja ogromen plišasti medvedek
V Ljubljani je na ogled interaktivna vitrina z velikim medvedkom, kjer lahko mimoidoči s pritiskom na gumb slišijo pretresljive zgodbe, ki jih medvedku zaupajo otroci, in s katerimi se vsakodnevno srečujejo strokovnjaki Lunine vile. Hkrati lahko mimoidoči posnamejo tudi sporočilo za vse otroke, ki doživljajo nasilje.
Medvedek se bo med 11. in 14. novembrom nahajal na Kardeljevi ploščadi, med 15. in 24. novembrom pa v nakupovalnem središču Supernova na Rudniku.
Več informacij o kampanji je dostopnih na tej povezavi. V okviru kampanje so bile posnete tudi izjave žrtev, ki so preživele spolno zlorabo, in so dostopne na tej povezavi.
Anonimna prijava spolnega nasilja nad otroki Vse vrste fizičnega, psihičnega nasilja, zanemarjanja in zlorab je potrebno čim prej prijaviti, da se prenehajo, nato pa je pomembno otroku zagotoviti tudi ustrezno psihosocialno pomoč. Če poznate otroka, ki je žrtev nasilja oziroma nasilje doživljate sami, lahko pristojne organe o tem obvestite z oddajo anonimne prijave. Postopek anonimne prijave je preprost in je prvi korak v zagotavljanju pomoči tistim, ki jo nujno potrebujejo. Anonimna prijava se lahko odda kot e-prijava na povezavi ali preko anonimne brezplačne številke 080 12 00. |
Pomoč otrokom, ki so preživeli spolno zlorabo
Otrokom, ki so preživeli eno od oblik spolnega nasilja, lahko pomagate na naslednje načine:
- Nakup medvedka
Z nakupom medvedka omogočite, da se otrok za čas terapevtskega srečanja umakne iz toksičnega okolja, na katerem prejme tudi plišastega medvedka, ki mu lahko zaupa svoje težave.
- SMS sporočilo z vsebino PRISPEVAM5 na število 1919
Za uporabnike Telekoma Slovenije, A1 in Telemacha je na voljo pošiljanje SMS-sporočila, s katerim boste prispevali 5 evrov za nudenje brezplačne psihoterapevtske pomoči otrokom, ki so preživeli fizično, čustveno ali spolno zlorabo.
- Nakazilo na TRR
Lunina vila, Inštitut za zaščito otrok, so. p.
ID za DDV: 73454311
TRR: SI56 6100 0001 4077 569 (DELAVSKA HRANILNICA d.d.) Koda namena: CHAR
Sklic: 00 – LLLLMMDD
- Paypal
S Paypalom lahko donirate na račun info@luninavila.si.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: