|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kdaj je otrok plavalec?

P.L., 6.6.2012
Kdaj lahko rečemo, da je otrok plavalec? Naj tudi otrok, ki že zna plavati, obiskuje plavalni tečaj? Kaj storiti, če se otrok boji vode? Preberite v prispevku!

image
Pri 3. oziroma 4. letih je otrok že zrel za učenje plavanja.
/11


O plavanju otrok smo se pogovarjali s trenerko plavanja Tino Jeromen iz športnega društva Riba.

 

Kdaj lahko rečemo, da je otrok plavalec?

Ko otrok dopolni 3 ali 4 leta, je fiziološko in psihološko zrel za učenje plavanja. Če ste do te starosti otroku dovolili, da je v vodi užival, se potapljal in preizkušal lastno plovnost v plavalnem žargonu rečemo, da je prilagojen na vodo. Tak otrok na plavalnem tečaju ali s pomočjo staršev splava v nekaj urah učenja pravilnih plavalnih gibov.

Ne glede na to, kdo ali v kateri tehniki (žabica, hrbtno…) otroka učimo plavati je važno, da se od samega začetka uči pravilnih gibov. Stašem priporočamo, da za prve plavalne zamahe ne uporabljajo rokavčkov ali plavalnega obroča, temveč profesionalne plavalne pripomočke kot sta plavalna deska ali Fredov obroč. Predvsem pa naj otroka vključijo v plavalni tečaj ali pa se dobro poučijo o pravilni tehniki plavanja. Prednosti plavalnega tečaja so številne: otroci se veliko raje učijo v skupni vrstnikov, v društvih uporabljajo kvalitetne plavalne pripomočke ter predvsem to, da učitelj, strokovnjak z dobro vzpostavljeno avtoriteto, lažje pridobi njihovo pozornost. Učenje je tako bolj enostavno in hitro, predvsem pa ni stresno.

Pri nas pravimo, da je otrok plavalec takrat, ko preplava 50m v tehniki prsno (žabica), plavanje začne s skokom na noge v vodo in na polovici naredi vajo za varnost (uleže se na hrbet) in potem nadaljuje plavanje (bronasti delfinček – program Plavalne zveze Slovenije »Naučimo se plavati«)

 

Svetujete obisk plavalnega tečaja in zakaj?

Obisk plavalnega tečaja seveda zelo priporočam. Od 4,5 leta dalje je otrok zrel za učenje pravilnih plavalnih gibov, katere bo najhitreje in s strokovnimi metodami osvojil na tečaju, pri plavalnem vaditelju.


Kaj storiti, če se otrok vode boji?

Takrat naj starši preverijo, če se je bojijo tudi sami. V tem primeru je najboljše, da otroka vpišejo v tečaj čim prej in tudi sami mogoče obiščejo vadbo plavanja za odrasle.

 

Primerna oprema, zaščita (očala, plavalna kapa)

Ko otrok že plava, bo zelo užival, če bo pod vodo lahko tudi gledal. V času učenja prvih zamahov in prilagajanja na vodo, se nauči odpreti oči pod vodo in zna poiskati potopljen predmet. Seveda pa ni lepšega, kot čofotati v morju z dobrim razgledom. Zdaj je čas, da mu privoščite malo potapljaško masko ali plavalna očala.

Male nečimrnice in nečimrneži, ki se ne marajo striči, se dostikrat ne marajo potapljati prav zato, ker jim potem lasje silijo preko nosa ali celo v usta. Rešitev je enostavna in vsakomur dostopna- plavalna kapica. Pod njo spravimo lase, ki ne bodo ostali suhi, če smo v vodi vsaj malo aktivni, reši pa nas pred neprijetnim popravljanjem las z obraza vsakič, ko se potopimo. Na nekaterih bazenih pa je le-ta tudi obvezna, zaradi higiene.

 

Poleti na morju ali v bazenu 

Vaš raziskovalec zdaj varno čofota v nizki vodi, morda že plava in občuduje podvodni svet. Zdaj ga nikakor ne morete spraviti iz vode. Ko se ves trese in ima že pomodrele ustnice, ga komaj podkupite, da pride na suho in se ogreje. Tukaj je še sonce, ki lahko v poletnih mesecih kljub uporabi kreme za sončenje povzroči opekline. Da bodo vodne aktivnosti prijetne skozi cele počitnice, se držite priporočil, da se umaknete s sonca med 11. in 16. uro ter se v tem času primerno zaščitite z obleko in klobukom. Ena od rešitev, ki podaljša kopanje v vodi, ki včasih ni ravno vroča in hkrati ščiti kožo pred soncem bolje kot katerakoli krema (ki se v vodi tudi spere in se s tem zmanjša njen učinek) so neoprenske kopalke, ki grejejo in hkrati ščitijo izpostavljena ramena pred sončnimi žarki.

 

Še več boste našli TUKAJ.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Zapeljimo se v skriti svet voda
Človeška ribica ni le čudež narave – je tudi pokazatelj, kako čisto je okolje. Ker živi izključno v kristalno čistih pod...
100
Dobrodelna štafeta za Karolino – rešimo ji...
Otroci iz vse Slovenije so začeli teči štafeto za deklico Karolino, s katero želijo v Društvu Viljem Julijan zbrati čim ...
8
ABC Šport: Migamo, igramo in fino se imamo...
ABC Šport že 25 let ponuja pestre in netekmovalne vadbe za otroke od 1. do 16. leta. Programi so prilagojeni starosti in...
7
Kako otroka pripraviti na vstop v šolo?
Hitro se približuje konec počitnic in za nekatere malčke prvi vstop v šolo. V teh zadnjih tednih je dobro otroka priprav...
6



Kdaj je čas za kahlico?
Tako kot na skoraj vseh področjih otrokove vzgoje se tudi pri navajanju na kahlico teorija in praksa skozi čas spreminja...
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
photo
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...




Vrnitev na delovno mesto po porodniški.
Admin

S kakšnimi izzivi se soočate ob vrnitvi na delovno mesto po porodniškem dopustu?