Zbrali smo nekaj najpogostejših vprašanj o seksu v nosečnosti in namesto vas vprašali ginekologa.
Vaša nosečnost je prav gotovo posledica intimnega stika s partnerjem, toda tema tega članka je vendarle taka, da jo boste rajši brali na samem kot ob štirih popoldan na sedežu mestnega avtobusa. Seks je vedno tema, ki je zelo intimna in se dotika predvsem dveh, ki sta si blizu. Morda je ravno zato tako težko vprašati kogarkoli, še celo svojega ginekologa, nekatera vprašanja o seksu v nosečnosti. Nekaj najpogostejših vprašanj smo zbrali in namesto vas vprašali ginekologa - njemu se takšna vprašanja seveda ne zdijo niti smešna niti neumestna. Zato kar pogumno vprašajte svojega ginekologa, če vas skrbi še kaj, česar nismo zapisali.
Noseča sem tri mesece. Bojim se, da bi pri seksu kakorkoli poškodovala zarodek ali da bi povzročila spontani splav. Se to lahko zgodi?
Če je vaša nosečnost normalna, potem na ta način ne morete škodovati zarodku ali plodu. Spolni odnosi ne povzročajo poškodb zarodka ali ploda, niti ne morejo sprožiti spontanega splava. Narava je za zarodek in plod dobro poskrbela. Zaščitena sta z amniotsko tekočino in maternico, maternica pa je varno zaprta pred zunanjim svetom z zaporo v materničnem vratu.
Ob ženskem orgazmu se maternica sicer v resnici krči. Krči pa niso pri vseh ženskah enako močni. Pri nekaterih so izraženi bolj, pri drugih manj. Nekatere ženske občutijo krčenje maternice še celo pol ure po orgazmu, toda ti krči ne morejo škoditi zarodku ali plodu - če je nosečnost normalna. Lahko pa pospešijo porod v zadnjem stadiju nosečnosti, tik pred porodom.
PREBERITE TUDI: Kakšen je v resnici seks v nosečnosti?
Odkar sem zanosila, se izogibam spolnim odnosom, čeprav si jih moj mož želi. Občutek imam, da bi lahko po tej poti prišlo do vnosa infekcije v vagino. Moj mož je užaljen, češ da skrbi za svojo higieno in da kaj takega ni mogoče. Kaj je res?
Vaš plod je varno spravljen v amniotski tekočini, ta pa v vrečki oz. mehurju vsaj prvih sedem ali osem mesecev. Mehur se predre tik pred porodom ali med porodom, včasih pa ga morajo predreti med rojevanjem. Vloga mehurja pa ni le zadrževanje tekočine, temveč ščiti plod tudi v drugo smer - pred infekcijami, ki bi prišle od zunaj. V zadnjem mesecu nosečnosti pa postanejo membrane manj neprehodne, zato mnogi ginekologi priporočajo, da v zadnjih štirih do osmih tednih pri spolnem odnosu uporabite kondom. Seveda pa vse to velja ob pogoju, da partner nima katere izmed spolno prenosljivih bolezni - te imajo lahko zelo nevarne posledice za plod in za vas.
Ne smejte se - meni so spolni odnosi v šestem mesecu postali neprijetni, ker imam občutek, da moj še nerojeni otrok »ve«, kaj z možem počneva. Občutek imam, da v postelji nisva sama, da naju nekdo (plod) »gleda«. Povejte mi, kaj v resnici čuti ali ve!
Zarodek in plod sta v maternici dobro zaščitena pred zunanjim dogajanjem. Ob spolnem odnosu verjetno čuti nežno zibanje, ki mu je domače, saj ga čuti tudi, kadar hodite. Zanj je to zibanje prijetno. Čuti verjetno tudi maternične krče med orgazmom, toda ti krči zanj verjetno niso zelo pomembni. Za primerjavo - ob začetku rojevanja se prične maternica krčiti v precej močnejših krčih, ki jim pravimo porodni popadki, toda še za tiste strokovnjaki menijo, da jih plod na začetku rojevanja občuti le kot nežno masažo. Prav gotovo pa vas plod med spolnim aktom ne more opazovati. Ne more imeti vedenja o tem, kar se dogaja in kdaj kasneje se tega ne bo spominjal. Res pa je, da se tudi plod odziva na vaše aktivnosti. Med spolnim aktom se bodo njegovi gibi upočasnili, po orgazmu pa bodo hitrejši, plod prične brcati, njegovo srce pa hitreje utripati. Razlog je v njegovi reakciji na hormonske in maternične aktivnosti, ki jih sproži orgazem.
Ali je res, da spolni odnosi v zadnjih treh mesecih lahko povzročijo začetek poroda? Ali to pomeni, da naj se jim v tem času izogibam?
Res je, da maternični krči, ki jih spodbudi orgazem, postajajo močnejši proti koncu nosečnosti. Toda če še ni čas za porod, če maternični vrat še ni dovolj odprt oziroma pripravljen na porod, ti krči ne povzročijo poroda. Tako velja načelno - toda kljub vsemu nekatere študije kažejo, da je mogoče, da spolni odnos v zadnjih šestih tednih nosečnosti pospeši porod. Gotovo se strinjamo, da je za vsakega otoka najbolje, da se rodi, ko je za rojstvo povsem zrel. Materino telo je zanj najboljše okolje za dozorevanje. Zato je bolje, če se v zadnjih šestih tednih ne odločite za spolne odnose.
PREBERITE TUDI: Krvavitev po seksu v nosečnosti
Z možem sva se za otroka trudila več let. Nisva se odločila za umetno oploditev, temveč za naravno, zato sva v preteklih letih skočila v posteljo tudi, kadar si tega nisva želela, pač zato, da bi naredila otroka. To je zelo spremenilo najin odnos do seksa - na začetku zveze sva v njem oba zelo uživala, potem pa je vse skupaj postalo vedno bolj prisiljeno. Toda odkar sem noseča, čutim, da nobenemu od naju sploh ni več do spolnosti. Kaj se dogaja z nama? Je to začetek razpada najine zveze prav sedaj, ko bi lahko postala družina?
Ko ženska zanosi, se odnos med partnerjema spremeni. Kaj natanko je vzrok vajinega odtujevanja, ni mogoče ugotoviti brez pogovora, zato vam svetujem, da se z možem o svojih težavah pogovorite. Začasna telesna odtujitev še ni nič hudega, toda če se bosta prenehala pogovarjati o svojih občutkih in mislih, to lahko v resnici privede do razpada vajine zveze. V pomoč naj navedem nekaj pogostih skrbi bodoče matere in očeta. Morda se boste v pogovoru dokopali do spoznanja, da je tudi pri vas podobno.
Za bodočega očeta in za bodočo mater je nosečnost ne le čas srečnega pričakovanja, ampak tudi čas mešanih občutkov, skrbi glede nove odgovornosti, novih čustev, novega načina življenja in tudi novih finančnih obremenitev. Vse te skrbi se lahko odražajo tudi v ljubezenskem poželenju. Poskusite se o njih pogovoriti, namesto da jih nosite s seboj v posteljo.
Nosečnost prinaša v partnerstvo nova razmerja. Ženska ni več le ženska, ampak bodoča mati in moški ni več le moški, temveč bodoči oče. Po novem nista več le ljubimca ali partnerja, ampak tudi starša. To je lahko nezavedna ovira pri ljubljenju. Marsikomu je namreč neprijetna misel, da sta ata in mama seksala, da se je lahko rodil in zaživel. Ali veste, da veliko najstnikov meni, da njihovi starši »tega« ne počnejo, čeprav sami pri stikih z nasprotnim spolom nimajo veliko zavor? Toda po drugi strani so tudi pari, ki šele po zanositvi zaživijo polno spolno življenje, kot da bi se podrla pregrada, ki jima do tedaj ni dovolila, da bi občutila resnično intimno bližino s partnerjem.
Možne pa so tudi veliko bolj zapletene razlage. Recimo, kadar moški zavrača nosečo partnerko, ker je na skrivaj ljubosumen nanjo in na njeno novo vlogo, ki je »boljša« od njegove. Vse se dogaja le njej, le ona »trpi« ker nosi plod in ima nosečniške težave, otrok je bolj njen, kot njegov …
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: