|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Tabela spanja: koliko spanca potrebuje dojenček?

Uredništvo Ringaraja.net, 8.11.2023
Strokovnjaki so pripravili tabelo spanja, ki prikazuje, koliko spanca potrebuje povprečen dojenček. Vendar brez skrbi, to so zgolj okvirne ure, saj je vsak otrok drugačen - najpomembnejše je, da dobro napreduje.

image
Novorojenčki naj bi spali do 18 ur na dan, 10 ur ponoči in osem podnevi. (Freepik.com)
/11


Če je dojenček nanaspan je bolj jokav, slabe volje, razdražljiv in nima apetita za hranjenje. V strokovni literaturi lahko preberemo, da naj bi dojenčki v prvih mesecih spali cel dan, a to v realnem življenju običajno ni tako. Strokovnjaki so izdelali "tabelo spanja", ki prikazuje, koliko spanca potrebuje povprečen dojenček.


Od 1. do 3. meseca

 Novorojenčki naj spijo do 18 ur na dan, 10 ur ponoči in osem podnevi. Dojenčki včasih potrebujejo mesec dni, da se naučijo razlikovati med nočjo in dnevom, zato se pogosto zgodi, da so v prvih tednih vso noč budni, podnevi pa spijo. Mir in tišina dojenčku »sporočita«, da je čas za spanje. Ne igrajte se z otrokom sredi noči.

 

PREBERITE ŠE: Ko uspavanje traja tudi več kot eno uro


Od 3 do 6 mesecev

 Dojenčki pri tej starosti naj spijo približno 15 ur, 10-11 ur ponoči in tri do štirikrat čez dan. Pediatri trdijo, da je dojenček od 4. do 6. meseca starosti že pripravljen prespati vso noč, a le redki dojenčki dejansko prespijo noč.

 

Od 6 do 9 mesecev

Pri tej starosti naj bi dojenčki spali približno 14 ur, ponoči približno 11 ur, podnevi približno tri ure (dvakrat po uro in pol). Dojenčki pri tej starosti se pogosto zbujajo ponoči, čeprav so trdno spali, predvsem zato, ker so v fazi izraščanja zobkov. Pediatri svetujejo, da za pomiritev otroka ne uvajate več večernega obroka.

 

Od 9. do 12. meseca

 Pri devetih mesecih naj bi dojenček spal 14 ur na dan, torej od okvirno devet do enajst ur ponoči, preostanek pa podnevi. Razlogi za prebujanje pri tej starosti so precej podobni tistim pri 6. ali 7. mesecih, le da zdaj že lažje zaspijo sami.


PREBERITE ŠE: Zakaj moj dojenček ponoči ne spi?

 

Od 12 do 18 mesecev

Malčki pri enem letu potrebujejo približno 13 ur spanja, od tega enajst ur ponoči in dve uri na dan. Ni pomembno, ali vaš otrok spi enkrat po dve uri ali dvakrat po uro, a počasi prihaja čas, ko bo čez dan spal le enkrat. V tem obdobju je pomembno, da otroka začnemo učiti, da zaspi sam, torej da pozabi na guganje, nošenje, vožnjo v vozičku. Ko se ponoči zbudi, verjetno ne bo mogel sam nazaj zaspati in vas bo iskal, a strokovnjaki svetujejo, da dojenčka ne jemljete iz postelje. Povejte mu, da ste tam, pobožajte otroka in pustite, da poskuša zaspati nazaj v svoji posteljici.

 

Če vaš dojenček spi manj ali več, ne skrbite preveč. Če je kljub manj spanja dobre volje in dobro napreduje v razvoju, je to popolnoma v redu.


VIR: Ringeraja.rs


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Če vlogo za otroški dodatek oddate prepozno …
Ker centri za socialno delo ne pošiljajo več obvestila o preteku pravice do otroškega dodatka, je vsako leto kar nekaj s...
5
Ženska svetovalnica
Ženska svetovalnica je prostovoljna ženska organizacija, ki deluje na področju psiho-socialne pomoči in samopomoči žensk...
4
Kako izbrati otrokovi starosti primerno ig...
Ko kupujemo otroku igračo, je potrebno imeti v mislih njegovo starost. V času svojega razvoja namreč otrok potrebuje raz...
4
Slabosti in prednosti hranjenja z mlečno f...
Hranjenja dojenčka z adaptiranim mlekom prinaša določene slabosti, pa vendar tudi določene prednosti. Katere, preverite ...
4



Dojenček ponoči ne spi
Je nočno hranjenje res še vedno potrebno? Do kdaj? Kako bi si lahko pomagali, da bi omejili nočne podoje?Kaj storiti, če...
Kakšna je prava postelja za dojenčka in ot...
Ko se odpravite v trgovino z otroško opremo, osupli obstanete: koliko različnih posteljic in zibelk! Le katera bi bila n...




Odvajanje od plenic.
пеперутка16

S čim si pomagate?