Otroci obožujejo peskovnike. Kako tudi ne, saj lahko v njih po mili volji kopljejo in, kar je najlepše, v peskovniku so lahko tudi umazani.
Tudi pasja pomoč pri vrtnarjenju je dobrodošla
Moja \\\"pata\\\" je najboljša!
Poglej, nova \\\"jaga\\\"!
Po mojem mnenju je razlog, zakaj otroci tako uživajo med igranjem v peskovniki ta, da lahko v njem svobodno ustvarjajo. Pesek prelagajo iz posodice v posodico, delajo potičke, po njem kopljejo … Pri tem pesek čutijo oziroma občutijo s celim telesom in kar je zanje najpomembnejše, večina staršev jim pusti, da v miru uživajo v svojem umetniškem ustvarjanju.
Moj mali Gaj doma nima svojega peskovnika. Namesto tega se zelo rad pozabava kar na babičini njivi. »Pata« (prevod: lopata) je obvezen pripomoček, ki ga vselej vzame s sabo. Tudi zalivalka ne sme manjkati, čeprav zanjo še nima imena.
V bližnjem sodu, kjer se zbira deževnica natočiva vodo: „Mami, mami,“ me prosi Gaj, ker želi, da naredim to namesto njega. Ko je zalivalka napolnjena, se odpravi najprej. Najprej zalije jurčke - dve ogromni leseni gobi v bližini vode. Svojo pot nadaljuje pri koritu z rožami. Čisto nazadnje pa se odpravi zaliti še del njive, ki je prevzela trenutno vlogo otroškega peskovnika. Odloži zalivalko in v roke vzame lopato. Ampak ne tisto, čisto pravo. Namesto pravega orodja namreč mali mojster uporablja različne druge pripomočke, na primer, staro plastično kuhalnico. Najljubša pa mu je lopata, ki so jo včasih uporabljali za premog, njegova pa je živo rdeče barve, saj mu jo je prebarval dedi . Tudi mini grabljice in motika sta mu nadvse zanimivi.
Kopanja na njivi se moj sinko loti čisto resno. Profesionalna drža in zavzeto okopavanje. Kako se ne bi nasmehnila, ko ga opazujem, kako uživaško in čisto nič garaško opravlja to delo. Preden se odpravi z njive, sledi še obvezen pregled ali je zrasla še kakšna nova jagoda. „Jaga,“ reče in se opravi pregledati košček zemlje, na katerem rastejo sladke rdeče jagode. Zelo rad jih nabira. In ribez tudi. Ni pa tudi njihov strasten jedec. Bolj ko to, da bi jih jedel, je zanimivo nekaj drugega. Jagodo odtrga in jo podrobno prouči. Preveri iz česa je narejena, jo malo stisne ali odščipne kakšen delček. Včasih naredi pest in jo zmečka, spet kdaj drugič jo ponudi meni.
Gaj se rad zabava tudi pri rdečem ribezu. Ni ga večjega užitka kot nabirati bunkico po bunkico in jo stisniti ter opazovati, kako se ta kiselkast sadež razleze med prstki. Tudi uporaba ribeza namesto pokalic je prav zanimiva. Poznate pokalice? To so tiste rastline, ki imajo okrogle majhne plodove, ki naredijo »pok«, ko jih položiš na tal in narahlo pohodiš. Ko sem bila še otrok, smo se igrali z njimi, kadarkoli smo jih našli. Te pokalice še vedno rastejo na istem mestu. Še malo potrebujejo, da dozorijo in takrat bom lahko njihovo »pokanje« pokazala tudi Gaju.
Več o ostalih dogodivščinah mamice Tine in njenega malega navihanca Gaja,
lahko preberete v Mamičinem kotičku.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Vedenjska motnja pri otrocih
Otroci, ki imajo to motnjo, so trmasti, maščevalni, zlahka izgubijo potrpljenje, imajo stalno potrebo po prepiru in nasp...
11
5 tipov mam – katera si ti?
Vsaka mama se vedno sprašuje, ali je dobra mama, ter znova in znova premleva svoje metode in slog starševstva. Se morda ...
7
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
6
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
6