»Sanje, ki jih sanjam zdaj jaz in ki jih sanjaš ti, so sence prave resnice, pač so oblike strahotno povečane, nadvse čudno pokvečene in skrivenčene; toda resnica le ostane, spoznaš jo koj in srce ti je žalostno.« (Ivan Cankar; Podobe iz sanj)
Rojstna hiša
Ivan cankar
Grad Bistra
Zanimive zbirke
Lepa sobota ali nedelja, pa ne veste, kam bi se podali na izlet. Lahko se usmerite jugozahodno od Ljubljane, se ustavite na Vrhniki, kjer si lahko ogledate Cankarjevo rojstno hišo. Cankarjeva spominska hiša na Klancu je dragocen kulturni spomenik sredi vrhniškega mestnega središča. Nahaja se na mestu, kjer je nekoč stala lesena, s slamo krita koča, v kateri se je rodil pisatelj Ivan Cankar.
Danes je pod vodstvom vodiča na ogled zbirka predmetov, ki prikazuje bivanjske razmere revnejše družine ob koncu 19. in na začetku 20. stoletja. Na policah in vitrinah so razstavljeni Cankarjevi prvotiski, fotografije pisatelja, njegovih sorodnikov, prijateljev in dobrotnikov iz ljubljanskega in dunajskega obdobja ter njegovi avtoportreti in risbe. Poleg tega so obiskovalcem na voljo razglednice, brošure in drugi spominki, povezani s Cankarjevim življenjem.
Ivan Cankar sodi med tiste slovenske pisatelje, za katere se zdi, da o njih vemo vse, ob natančnejšem premisleku pa kmalu ugotovimo, da ni tako. Rodil se je na Vrhniki, natančneje na Klancu, 10. maja 1876 kot osmi otrok v propadajoči obrtniško – proletarski družini trškega krojača. Mladost je preživel na Vrhniki, kjer je tudi obiskoval osnovno šolo, realko pa v Ljubljani. Po maturi se je vpisal na dunajsko tehniko, a je študij kmalu opustil. Vendar Dunaja še celih 11 let ni zapustil, s tem, da se je vmes večkrat vračal domov. Preživljal se je s pisanjem.
Ker je dan še dolg, se lahko odpravite do Bistre, kjer se nahaja Grad Bistra, ki leži med Borovnico in Vrhniko. Najprej je bil kartuzijanski samostan, v lasti plemiške rodbine Spannheimov. Leta 1782 je bila kartuzija razpuščena. Grad je postal državno gospostvo, kasneje pa prešel v last rodbine Galletovih, ki so poslopje dokončno prezidali v graščino, ter ostali lastniki vse do 1945. V nekdanjem samostanskem oz. grajskem poslopju v čudovitem okolju s parkom, ribnikom in gozdno učno potjo, na 6000 kvadratnih metrih površine domuje danes tehniški muzej z zbirkami s področja kmetijstva, tekstila, prometa, gozdarstva, lesarstva, elektronike, lovstva, ribištva in tiskarstva.
Ob nedeljah potekajo prikazi starih tehnik in načinov dela ter orodij, naprav in strojev, ki so jih nekoč uporabljali pri vsakdanjih opravilih (prikaz delovanja krožne žage, tekstilnih in kmetijskih strojev, mletja moke v mlinu na vodni pogon...). Na gradu se izvajajo tudi poroke.
Zbirke v muzeju so izjemno zanimive in privlačne tako za male kot za velike otroke.
Odkrivajte čudovito Slovenijo z Ringaraja.net!
"Čudovita Slovenija" je sklop prispevkov o svetovno znanih, o še neodkritih in o drugih zanimivih delih naše čudovite deželice - prispevki so namenjeni spoznavanju najlepših delov domovine in hkrati izvrsten seznam izletniških točk.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Osem stvari, ki jih vzemite s seboj na dop...
Dopust ob morju z malimi sončicami in sončki je čudovit, seveda pa je treba pripraviti kar nekaj stvari za s seboj. Da b...
3
IDEJA ZA VIKEND: Korita Krčnik
Poletje počasi prihaja, izkoristimo proste dni za družinske izlete po Sloveniji. Vabimo vas, da obiščete korita Krčnik, ...
3
Divaška jama
Divaška jama je dolga 700 metrov, od tega je 300 metrov urejenih za turistični ogled. Pri ogledu jame se spustimo do glo...
3
Vodna učna pot Selo
Naselje Selo leži v občini Moravske Toplice v goričkem delu občine, na nadmorski višini 300 m. Nahaja se neposredno ob...
3