|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Zdravilni čaji za nosečnice in mamice po porodu

P.L., 24.9.2024
Ali nosečnice lahko pijejo pripravke iz plahtice? Ali malinovi listi res lajšajo bolečine ob porodu? Kako zdrav je za nosečnice čaj iz kopriv? Preberite si!

image
Kateri čaji so primerni? (Foto: Freepik.com)
/11


Višja medicinska sestra Mojca Kurent, svetovalka za zdrav način življenja, nam je odgovorila na vprašanja o zdravilnih zeliščih, o čajih, ki so priporočljivi za pitje v nosečnosti.

 

Ali nosečnica lahko pije pripravke iz plahtice?

Zmerno pitje plahtice ne more škoditi, res pa je, da različni avtorji različno priporočajo, nekateri jo v nosečnosti celo odsvetujejo. Naš slovenski pater Ašič jo priporoča za redno pitje. Vsekakor plahtica lajša porod in ugodno vpliva na novorojenčka, zato priporočam, da termovko s čajem vzamejo nosečnice tudi v porodnišnico in jo pijejo med popadki oz še preden se odpravijo v porodnišnico. Plahtica tudi skrbi za zdravo in močno maternico ter uravnava ženske hormone.

 

Čaj proti nosečniški slabokrvnosti

Svetujem tudi, da si nosečnica pripravi čaj, ki preprečuje anemijo v nosečnosti. Zanj potrebujemo: 15 g suhih listov koprive, 15 g suhih listov peteršilja, 15 g suhih listov gabeza, 15 g suhe korenine kislice, 7 g suhih listov poprove mete.

Ta mešanica vsebuje tri najboljše prinašalce železa, in sicer kislico, peteršilj ter koprivo. Poleg tega prinaša peteršilj še folno kislino, gabez pa vitamin B12. Vsi pa vsebujejo vitamin C, ki omogoča resorbcijo železa. Poprova meta izboljša okus tekočine. Vse sestavine zmešamo in jih damo v vrč. Vrč naj bo tako velik, da gre vanj do 2 litra tekočine. Mešanico zelišč prelijemo z vrelo vodo. Vrč dobro pokrijemo in ga pustimo stati osem ur. Rastline med tem časom spustijo svoje učinkovine, ki jih nato zaužijemo.

Ta poparek je priporočljivo piti vsak mesec po en teden. Pijemo ga v velikih količinah, do štiri skodelice dnevno.

 

Ali napitki iz malinovih listov res lajšajo obporodne bolečine?

Tudi listi maline, pripravljeni kot čaj ali poparek, so najbolj znano, zanesljivo, krepilno zelišče, ki se ga uživa v nosečnosti. Vsebuje fragrin, to je alkaloid, ki dela mišice medeničnega dna in maternico bolj napeto. Poleg tega vsebujejo listi maline visoke koncentracije vitamina C, vitamin E, kalcij ter železo. Najdemo lahko še vitamin A, B-kopleks, minerale, fosfor in kalij.

Čaj blaži bolečine med porodom in po porodu, pomaga, da porod poteka hitreje in varno. Listi maline vzpodbujajo maternico, da neobremenjujoče dela ter je sposobna spuščati. Ne pospešuje popadkov, ampak povzroči, da je vsak popadek učinkovit.

Visoka koncentracija mineralov v listih maline podpirajo nastajanje mleka.

Tudi omenjeni čaj je dobro imeti s seboj v porodnišnici ravno tako tudi čaj kopriv za po porodu.

 

So koprive priporočljive za pitje v nosečnosti, po porodu?

Tudi koprive so zelo znano zelišče za nosečnice. Vsebuje veliko hranljivih snovi. Vsebuje vse vitamine in minerale, ki jih človek potrebuje za rast in zdravje. Bogata je z vitaminom A, C, D, kalcijem, kalijem, fosforjem, železom in žveplom. Med zdravilnimi rastlinami vsebuje največ klorofila. Mlade koprive lahko jemo kot zelenjavo. Med nosečnostjo lahko izmenično pijemo čaj koprive in liste maline. Nekatere ženske pijejo čaj iz listov malin do poroda, po porodu pa začnejo z čajem koprive, ki jim zagotavlja dovolj vitamina K. 

Pozitivni učinki kopriv so številni: podpira delovanje ledvic. Med nosečnostjo je še posebej pomembno podpirati, krepiti in hraniti ledvica, saj morajo prečistiti več krvi kot običajno. Vsako nabiranje ledvičnega peska ter mineralov razrahljamo, topimo ter izločimo z uživanjem čaja kopriv, hrani mater in plod, lajša mišične krče in krče v mečih, lajša bolečine pred, med in po porodu. Visoka vsebnost kalcija pomaga lajšati bolečine v mišicah, med drugimi v maternici in nogah, preprečuje krvavitev po porodu.

Kopriva vsebuje veliko vitamina K. Zviša tudi vrednost hemoglobina. Oba zmanjšujeta možnost, da nastopi krvavitev po porodu. Sveži sok koprive, ki ga pijemo po žličkah, upočasni močne krvavitve. Pomaga pri hemoroidih. Ima adstringentni učinek (skrčevalni učinek), napenja in krepi ožilje. Pospeši nastajanje mleka ter izboljša njegove hranilne vrednosti.

 

Če imate vprašanje za Ringarajino strokovnjakinjo Mojco Kurent, ji ga lahko zastavite TUKAJ.

 


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

5 neresničnih mitov o porodu na domu
Res je, da babice pri porodih na domu ne smejo nastavljati epiduralne analgezije, toda to še ne pomeni, da si pri domače...
8
7 znakov, da se maternični vrat aktivno od...
Ko otrokova glavica potuje po porodnem kanalu navzdol, se na zadnjici pojavi rdečo-vijolična ali rjavkasta črta. Bolj ko...
6
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
4
Koliko se lahko zredim med nosečnostjo?
Telesna teža med nosečnostjo ne narašča enkomerno. Koliko kilogramov je ravno prav, koliko preveč in koliko premalo?
4



Kako se računajo tedni in meseci v nosečno...
Dnevi, tedni, meseci, tromesečja? Če ste zmedeni, niste edini. Medtem ko nekateri govorijo o nosečnosti, ki traja 9 mese...
To se zgodi v možganih nosečnice in mamice
Kadar so nosečnice in mamice po porodu pozabljive, zmedene in občutljive, radi rečemo, da jih dajejo hormoni, ponekod ce...




Prvi zobek
klitia

Kdaj je vaš otrok dobil prvi zobek?

pred 3 meseci (4%)

med 3 in 6 mesecem (34%)

po šestem mesecu do enega leta (62%)

po prvem letu (0%)


Število vseh glasov: 47

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!