|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Jedilnik prilagojen holesterolu
21.1.2013 14:46:52   
nyna84
Meni so na zadnjem pregledu ugotovili previsok krvni pritisk in holesterol. Bolezen modernega časa, baje. user posted image
Dobila sem tablete proti pritisku, zdravil proti holesterolu pa mi niso dali. Čez eno leto grem spet na kontrolo za holesterol, pa me zanima, kako ga znižati (se mi zdi, da imam premalo let za take bolezni)

Kako se prehranjujete? Se izrecno držite dnavodil, česa se ne sme jesti?

Navodila moje osebne zdravnice so bila, naj se izogibam siru, maslu in rumenjaku, pa dala mi je dve razpredelnici, kaj se lahko in česa ne.
No, po teh dveh razpredelnicah lahko črtam s svojega jedilnika večino tega, kar sem do sedaj jedla.user posted image

Torej ... čemu se je res dobro izogibati in kako še dodatno zniževati raven holesterola v krvi?

Hvala za nasvete in ideje.

_____________________________

Sem iz Posočja in nisem Gorenjka ;)
http://www.radio1.si/strani/Fun.aspx?ID=20254&LNK=7
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Jedilnik prilagojen holesterolu
21.1.2013 14:58:17   
Tippi
Ne želi si zdravil proti holesterolu, ker to ni nekaj kratkotrajnega, ampak so zdravila za celo življenje.
Imam dedno povišan holesterol in bi morala jesti zdravila, pa jih ne (ne še), ker.... druga zgodba, ki je ne želim deliti.
Uglavnem. Če nisi ena od tistih nesrečnic, kot sem jaz, ti predlagam, da se naroči pri kakšne strokovnjaku (lipidna ambulanta), kjer ti bodo povedali vse v zvezi s prehrano za znižanje holesterola v krvi. Načeloma je tako, da pravilna prehrana proti holesterolu lahko pomaga le v 5 % odstotkih, vse ostalo so drugi dejavniki: cigareti, alkohol, prekomerna teža, negibanje.

Torej prvi nasvet, ko po njem ravno sprašuješ je, dovolj gibanja. Po zadnjih podatkih strokovnjakov, naj bi gibanje bolj blagodejno vplivalo na naše žile, kot katerekoli mega dobre tablete proti holesterolu.
Druga stvar je kajenje, alkohol.
tretja stvar šele prehrana. Izogibaj se živalski maščobi (tudi jajca črtaj, pa maslo, ipd.), kislim smetanam, polnomastnim sirom itd. Uživaj veliko sadja in zelenjave (to pač čivkajo že vsi, ampak tako pač je). Zadeve, ki blagodejno vplivajo na tvoje žile pa so: omega3 maščobe (ribe), artičoka, avokado, zeleni čaji, losos je pa menda zmagovalec proti holesterolu!
Dednost in stres pa so na žalost stvari, na katere nimamo vpliva.

< Sporočilo je popravil Tippi -- 21.1.2013 15:04:38 >

(odgovor članu nyna84)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Jedilnik prilagojen holesterolu
21.1.2013 15:04:22   
cilla
Ekola en vzorec jedilnika http://www.lek.si/media/storage/cms/attachments/2012/08/27/12/17/51/Diete_-_tedenski-jedilnik-zenske.pdf

(odgovor članu Tippi)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Jedilnik prilagojen holesterolu
21.1.2013 15:15:22   
Tippi
Pozabila te prej vprašat, kakšna je tvoja vrednost skupnega holesterola?

Sprašujem zato, ker tudi zdravniki niso čisto enotni pri teh vrednostih. včasih ful pretiravajo, včasih pa ravno druga skrajnost, ko je že res kriza, začnejo bolnike opozarjat na povišan holesterol.

Moj je blizu 8 in jasno da bo z leti še rasel. Če imaš skupni holelesterol tam okrog pet, še ni take panike, je pa dobro da spremeniš način življenja, ne samo zaradi holesterola, ampak na sploh, ker se z bolj zdravimi zadevami, jasno tudi bolje počutimo. pa naj gre za prehrano ali pa gibanje.

srečno! user posted image

(odgovor članu cilla)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Jedilnik prilagojen holesterolu
21.1.2013 16:10:51   
nyna84
IZVIRNO SPOROČILO: Tippi

Ne želi si zdravil proti holesterolu, ker to ni nekaj kratkotrajnega, ampak so zdravila za celo življenje.
Imam dedno povišan holesterol in bi morala jesti zdravila, pa jih ne (ne še), ker.... druga zgodba, ki je ne želim deliti.
Uglavnem. Če nisi ena od tistih nesrečnic, kot sem jaz, ti predlagam, da se naroči pri kakšne strokovnjaku (lipidna ambulanta), kjer ti bodo povedali vse v zvezi s prehrano za znižanje holesterola v krvi. Načeloma je tako, da pravilna prehrana proti holesterolu lahko pomaga le v 5 % odstotkih, vse ostalo so drugi dejavniki: cigareti, alkohol, prekomerna teža, negibanje.

Torej prvi nasvet, ko po njem ravno sprašuješ je, dovolj gibanja. Po zadnjih podatkih strokovnjakov, naj bi gibanje bolj blagodejno vplivalo na naše žile, kot katerekoli mega dobre tablete proti holesterolu.
Druga stvar je kajenje, alkohol.

Mogoče se nisem dobro izrazila - zdravil proti holesterolu niti nočem. user posted image Ravno zato me zanima, kaj lahko storim, da bo drugo leto njegova raven v mejah. Mislim, da je bil skupni malo pod sedem (priznam, se ne spomnim več točno user posted image ) Glede na to, da jih nimam niti 30 še, mi res ni do doživljenjskih zdravil (že ta proti pritisku so mi odveč user posted image ).
In ja, najbrž je res dedno, ker ga imata oba starša. Kadim ne, alkohol pijem občasno, ob kakšnem praznovanju.
Gibam se absolutno premalo, zato sem si ravno danes natisnila program vadbe za 21 km maraton (če je cilj, je tudi motivacija user posted image )
Na hrano tudi nisem nikoli pazila, ker mi ni bilo treba (moj ITW je bil vedno na meji s podhranjenostjo).
V bistvu se vse skupaj poklapa - negibanje in nezdrava hrana (zakaj bi pazil na hrano in gibanje, če si eleganten tudi brez tega user posted image ), ko dodam še dednost, smo pa tu kjer smo.

< Sporočilo je popravil nyna84 -- 21.1.2013 16:18:46 >


_____________________________

Sem iz Posočja in nisem Gorenjka ;)
http://www.radio1.si/strani/Fun.aspx?ID=20254&LNK=7

(odgovor članu Tippi)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Jedilnik prilagojen holesterolu
21.1.2013 16:17:56   
nyna84

IZVIRNO SPOROČILO: Tippi

Izogibaj se živalski maščobi (tudi jajca črtaj, pa maslo, ipd.), kislim smetanam, polnomastnim sirom itd. Uživaj veliko sadja in zelenjave (to pač čivkajo že vsi, ampak tako pač je). Zadeve, ki blagodejno vplivajo na tvoje žile pa so: omega3 maščobe (ribe), artičoka, avokado, zeleni čaji, losos je pa menda zmagovalec proti holesterolu!
Dednost in stres pa so na žalost stvari, na katere nimamo vpliva.


No, sej to sem vse že brala, samo to spraviti v tedenske jedilnike je pa druga pesem. Pa zraven tega moram paziti še na to, da bo pripravljen obrok všeč tudi malim gospodičnam in možu user posted image

Konkretno, danes sem imela v službi za malico goveji zrezek v čebulni omaki, pečen krompir, korenček z maslom (lahko bi vzela tudi melancanovo musako), jutri je pa piščančji file v holandski omaki, polenta ali pa pohan sir, pohana cvetača in bučke, krompirjeva solata z brokolijem. In ko odberem vse tisto, česar naj ne bi, sem cel dan lačna. user posted image
Pridem domov, bi pojedla bika, ne pa solato user posted image

_____________________________

Sem iz Posočja in nisem Gorenjka ;)
http://www.radio1.si/strani/Fun.aspx?ID=20254&LNK=7

(odgovor članu Tippi)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Jedilnik prilagojen holesterolu
21.1.2013 16:22:33   
nyna84

IZVIRNO SPOROČILO: cilla

Ekola en vzorec jedilnika http://www.lek.si/media/storage/cms/attachments/2012/08/27/12/17/51/Diete_-_tedenski-jedilnik-zenske.pdf

ta jedilnik sem že koristila (ok. malo sem ga prilagodila) - sadna solata s kislo smetano je zelo dobra. user posted image

Mene bolj zanima v praksi, kaj jeste tisti z istimi težavami / omejitvami. Da je primerno za družinski jedilnik.


_____________________________

Sem iz Posočja in nisem Gorenjka ;)
http://www.radio1.si/strani/Fun.aspx?ID=20254&LNK=7

(odgovor članu cilla)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Jedilnik prilagojen holesterolu
21.1.2013 18:08:24   
cilla
Čaki, a imajo holesterol tudi male gospodične in mož, da hočeš holesterolni jedilnik za vse??? Ker če ga nimajo, potem ni razloga, da bi morali tudi oni jest isto kot ti. Moja mama ni nas nikoli obremenjevala s svojimi dietami in tudi jaz, ko sem bila na dieti za gestacijski diabetes, nisem z dietnimi jedmi nikoli šopala moje familije. Sej kuhaš isto, pač meso zase ne zaliješ s holandsko omako/smetano,..., ampak pustiš na suho, zelenjavo sopariš ali dušiš na žlici repičnega olja, ostalim na koncu zabeliš po vaši navadi ali dodaš kislo smetano, sebi ne. Kuhaš neslano, ko je kuhano zase vzameš ven, ostalim soliš. Zajtrke tako predvidevam, da imate vsak po svojem okusu in ostali bodo še naprej jedli kar so do zdaj, ti boš pa ovsen/ajdov/pirin kruh brez soli in manj masten sir, oni pa kar jim paše. Itd. itd.

(odgovor članu nyna84)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Jedilnik prilagojen holesterolu
22.1.2013 8:30:24   
Tippi
Mene bolj zanima v praksi, kaj jeste tisti z istimi težavami / omejitvami. Da je primerno za družinski jedilnik.


Jaz uglavnem pripravljam hrano, ki je meni glavna jed, mojim dragim kot priloga. ne vidim nič napačnega, če moja hči ne je kisle smetane in če dragi poje bučke na kokosovem maslu in ne na ocvirkih in masti user posted image

Skratka mi tako funkcioniramo, da jemo vsi več ali manj zdravo, pregrehe pa si seveda moji privoščijo, bodisi pri slaščicah, bodisi kje drugje, jaz pa se pač držim nazaj.

< Sporočilo je popravil Tippi -- 22.1.2013 8:31:20 >

(odgovor članu cilla)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Jedilnik prilagojen holesterolu
22.1.2013 14:20:00   
nyna84

IZVIRNO SPOROČILO: cilla

Čaki, a imajo holesterol tudi male gospodične in mož, da hočeš holesterolni jedilnik za vse??? Ker če ga nimajo, potem ni razloga, da bi morali tudi oni jest isto kot ti. Moja mama ni nas nikoli obremenjevala s svojimi dietami in tudi jaz, ko sem bila na dieti za gestacijski diabetes, nisem z dietnimi jedmi nikoli šopala moje familije. Sej kuhaš isto, pač meso zase ne zaliješ s holandsko omako/smetano,..., ampak pustiš na suho, zelenjavo sopariš ali dušiš na žlici repičnega olja, ostalim na koncu zabeliš po vaši navadi ali dodaš kislo smetano, sebi ne. Kuhaš neslano, ko je kuhano zase vzameš ven, ostalim soliš. Zajtrke tako predvidevam, da imate vsak po svojem okusu in ostali bodo še naprej jedli kar so do zdaj, ti boš pa ovsen/ajdov/pirin kruh brez soli in manj masten sir, oni pa kar jim paše. Itd. itd.

Ne, nimajo holesterola, ampak bi rada kuhala tako, da bi bilo primerno za vse, da jaz ne bom dvojnih loncev pacala, da hčere ne bodo zavihale nosu in da bo mož sit user posted image . Kot je že Tippi napisala - zdrava hrana nikomur ne škodi.

_____________________________

Sem iz Posočja in nisem Gorenjka ;)
http://www.radio1.si/strani/Fun.aspx?ID=20254&LNK=7

(odgovor članu cilla)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Jedilnik prilagojen holesterolu
18.1.2014 17:43:12   
dota
IZVIRNO SPOROČILO: Tippi

Mene bolj zanima v praksi, kaj jeste tisti z istimi težavami / omejitvami. Da je primerno za družinski jedilnik.


Jaz uglavnem pripravljam hrano, ki je meni glavna jed, mojim dragim kot priloga. ne vidim nič napačnega, če moja hči ne je kisle smetane in če dragi poje bučke na kokosovem maslu in ne na ocvirkih in masti user posted image

Skratka mi tako funkcioniramo, da jemo vsi več ali manj zdravo, pregrehe pa si seveda moji privoščijo, bodisi pri slaščicah, bodisi kje drugje, jaz pa se pač držim nazaj.


Kokosove maščobe (naslo, olje, mast) za holesterol niso okej, ker vsebujejo veliko nasičenih maščob, katerim naj bi se pri povišanem holesterolu izogibali.
Kokosovo maslo v Hoferju ima celo več nasičenih maščob kakor navadno hoferjevo maslo. Holesterola sicer nima. Ampak tega itak nima niti nobeno rastlinsko olje.


< Sporočilo je popravil dota -- 18.1.2014 17:44:08 >

(odgovor članu Tippi)
Neposredna povezava do sporočila: 11
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Tudi tako lahko zanosite, čeprav tega nist...
Nosečnost vas lahko doleti tudi na načine, na katere niti pomislili niste, recimo z analnim spolnim odnosom, odnosom v v...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
"Nosečnost me je pomladila."
Z Manco Izmajlovo smo se pogovarjali o nosečnosti pri 46tih letih, o tem, kakšna mama je bila prej in kakšna je zdaj ter...
Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...
5 TOP destinacij za letošnje poletne počit...
Še ne veste, kam bi se letos odpravili na poletne počitnice? Pripravili smo vam 5 TOP predlogov, pri katerih lahko izkor...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?