|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Prosim za pomoč, če katera ve...
5.6.2009 19:54:58   
Abbey
Bom poskusila biti čim krajša.

Pred tremi meseci mi je umrl oči in naredil oporoko v kateri zapušča svoje premoženje svoji ženi, torej moji mami in meni.

Imamo pa še sina od mojega pokojnega brata, torej očetovega vnuka. NIKOLI ga ni bilo na spregled, vsa ta leta ni povohal mojega očeta, še približal se mu ni, star je 23 let pa ga je videl parkrat. No res, ko je oči bil v bolnici se je iznenada pojavil, ves prijazen in ga držal za roko itd...

Danes smo imeli razpravo na sodišču, da so v zapuščini avto in nekaj denarja in bi morali samo podpisati in adijo, razprava bi bila zaključena.

Nakar pa tale vnuk, se pravi moj nečak reče, ne to pa ne, hočem del hiše v kateri je živel dedi, saj mi pripada. Sodnica ga je torej napotila na zasebno tožbo, zdaj pa me zanima ali ima tamal (23 let) kaj možnosti, da kaj izterja s tožbo od mene, ker je oče v oporoki jasno napisal, da zapušča premoženje samo nama z mamo pa še DARILNO pogodbo imam, da mi je hišo podaril. Tamal je pa res neke vrste dedič in me zanima, če mu kljub temu kaj pripada.

Hvaležna bom za vsak odgovor.
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
5.6.2009 20:01:38   
CatJa
Seveda mu pripada.

_____________________________

Niso časi slabi, temveč človek.
John BEAUMONT

(odgovor članu Abbey)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
5.6.2009 20:19:26   
ikajug
Ne se sekirat...pripada mu le nujni delež:), čeprav mislim, da glede na to, da ga ni bilo v bljižini, bi lahko tudi to izpodbijali.

_____________________________

Caecus ne iudicet de colore.

(odgovor članu CatJa)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
5.6.2009 20:22:26   
Felicita
a ni nujni delež samo za 1. koleno? (starši-otroci-zakonci-sorojenci) torej po tej logiki njemu NE pripada nič, če ni v oporoki izrecno omenjen.

_____________________________

Accept certain inalienable truths: prices will rise, politicians will
philander, you too will get old. And when you do you’ll fantasize
that when you were young prices were reasonable, politicians were
noble and children respected their elders.

(odgovor članu ikajug)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
5.6.2009 20:25:11   
gita10
Po moji logiki mu pripada nujni delež, kar bi pripadalo tvojemu bratu njegovemu pokojnemu očetu pripada njemu.

(odgovor članu Felicita)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
5.6.2009 20:53:00   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: gita10

Po moji logiki mu pripada nujni delež, kar bi pripadalo tvojemu bratu njegovemu pokojnemu očetu pripada njemu.

Jaz tudi tako mislim.

(odgovor članu gita10)
  Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
5.6.2009 21:01:34   
NEVA-1
IZVIRNO SPOROČILO: Otika

IZVIRNO SPOROČILO: gita10

Po moji logiki mu pripada nujni delež, kar bi pripadalo tvojemu bratu njegovemu pokojnemu očetu pripada njemu.

Jaz tudi tako mislim.


sej tako tudi je, ker je tvoj brat pokojni deduje njegov sin, a ni to logično, sicer je oporoka in mu pripada le nujni delež, podobno zadevo smo imeli pri nas

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
5.6.2009 21:06:57   
zband
nabavi si odvetnika in to čim prej,da ne bo hotel še kaj več

(odgovor članu Abbey)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
5.6.2009 21:11:43   
lukec
Tudi po moje mu pripada nujni delež, torej tisto kar bi dedoval tvoj brat, če bi bil živ. Se pravi konkretno: 1/4.

_____________________________

Meni nebö odprto se zdi,
kadar se v tvoje ozrem oči,
kadar prijazno nasmejaš se,
kar sem prestala, pozabljeno je.
(F. Prešeren)

(odgovor članu zband)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
5.6.2009 21:25:53   
Tanja55
IZVIRNO SPOROČILO: lukec

Tudi po moje mu pripada nujni delež, torej tisto kar bi dedoval tvoj brat, če bi bil živ. Se pravi konkretno: 1/4.


Mislim, da ne bo cist drzalo, ampak pocakaj, da se javi kaksna odvetnica. Ce mu pripada nujni delez (in glede na to, da razumem, da je bil na obravnavo klican in se je obravnavi odzval potem je dedic po nujnem delezu), potem mu pripada 1/3 od polovice premozenja. Namrec, premozenje pridobljeno v zakonu se deli na 50% zeni, in 50% zeni in otrokom, torej v tem primeru na 1/3 od te polovice. Najboljse je, ce mu ponudite neko odpravnino in se poskusate izogniti sodnim stroskom in odvetnikom.

(odgovor članu lukec)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
5.6.2009 21:55:48   
Abbey
Hvala vsem!

Torej, če je vrednost stanovanja v hiši 120000 evrov mu moram plačati četrtino ali kako...in od kje, kaj naredi sodišče v tem primeru, če nimam denarja.

Naj prodam hišo in grem s tremi otroci na cesto, joj kar zrolalo se mi bo.user posted image

(odgovor članu Tanja55)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
5.6.2009 22:24:17   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Tanja55

IZVIRNO SPOROČILO: lukec

Tudi po moje mu pripada nujni delež, torej tisto kar bi dedoval tvoj brat, če bi bil živ. Se pravi konkretno: 1/4.


Mislim, da ne bo cist drzalo, ampak pocakaj, da se javi kaksna odvetnica. Ce mu pripada nujni delez (in glede na to, da razumem, da je bil na obravnavo klican in se je obravnavi odzval potem je dedic po nujnem delezu), potem mu pripada 1/3 od polovice premozenja. Namrec, premozenje pridobljeno v zakonu se deli na 50% zeni, in 50% zeni in otrokom, torej v tem primeru na 1/3 od te polovice. Najboljse je, ce mu ponudite neko odpravnino in se poskusate izogniti sodnim stroskom in odvetnikom.


Tako je.

(odgovor članu Tanja55)
  Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
6.6.2009 7:11:22   
lukec
potem mu pripada 1/3 od polovice premozenja. Namrec, premozenje pridobljeno v zakonu se deli na 50% zeni, in 50% zeni in otrokom, torej v tem primeru na 1/3 od te polovice.



Po tem, kar je tukaj napisano, torej mama torej deduje 50% in še 50% "druge polovice", torej dvema otrokoma ostane četrtina druge polovice.

_____________________________

Meni nebö odprto se zdi,
kadar se v tvoje ozrem oči,
kadar prijazno nasmejaš se,
kar sem prestala, pozabljeno je.
(F. Prešeren)

(odgovor članu Tanja55)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
6.6.2009 8:18:31   
gita10
Če jaz dobro razumem je hiša že tako ali tako tvoja, ker si jo dobila že v času očetovega življenja po darilni pogodbi, med tem ko pa je v zapuščini samo denar in avto. In po tem mu pripada 1/6. Najbolje, da se dogovorita in ne zapravljata za sodišča. Kakorkoli je on edino kar ti je ostalo od tvojega edinega brata in kaj ti je razen tvojih otrok lahko več kot tvoj brat oziroma njegov sin.

(odgovor članu lukec)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
6.6.2009 8:27:46   
Kerensa*
IZVIRNO SPOROČILO: Otika
IZVIRNO SPOROČILO: gita10
Po moji logiki mu pripada nujni delež, kar bi pripadalo tvojemu bratu njegovemu pokojnemu očetu pripada njemu.

Jaz tudi tako mislim.

Narobe mislita. Če nujni dedič (torej nečakov oče, avtoričin brat) umre prej, preden nastane situacija dedovanja, potem se dedna veriga prekine. Samo živeči dedič se lahko svojemu dedovanju odpove in ga prepusti svojemu nasledniku.
V tem primeru pa še to ne bi šlo. Avtoričin oče je najprej z darilno pogodbo podaril hišo svoji zakoniti dedinji. Ostala dva nujna dediča (mama in morda avtoričin brat, če je bil takrat še živ) darilne pogodbe nista izpodbijala (mama sploh ne, avtoričin brat pa, če je bil še živ, očitno tudi ne - pokojnik pa tega tudi ne more narediti), ob smrti pa se je preostanek premoženja razdelil med edina dva živeča nujna dediča.
Nečak bi bil dedič samo v primeru, če bi mu svoj delež odstopil avtoričin brat (če bi bil še živ) ali pa, če bi ga avtoričin oče omenil v oporoki.
Vse ostalo je lari - fari.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
6.6.2009 8:45:19   
gita10
To pa ni res jaz sem podedovala tisto, kar bi moral dedovati moj oče. In ker je moj oče že umrl sva avtomatsko nujni delež po babici dedovala midva z bratom. Sem pa dedovala že stvar, ki bi jo morala moja babica, pa ker je ni več niti njenega sina mojega očeta sem to podedovala jaz.  

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
6.6.2009 10:14:36   
oka
Narobe mislita. Če nujni dedič (torej nečakov oče, avtoričin brat) umre prej, preden nastane situacija dedovanja, potem se dedna veriga prekine. Samo živeči dedič se lahko svojemu dedovanju odpove in ga prepusti svojemu nasledniku.


Ne K. ti narobe mislišuser posted image   (prekopirano iz zakona o dedovanju) :


                          1. Dedni redi                        Krog zakonitih dedičev                               10. člen   (1) Na podlagi zakona dedujejo po zapustniku: njegovi potomci, njegovi posvojenci in njihovi potomci, njegov zakonec, njegovi starši, posvojitelj in njegovi sorodniki, njegovi bratje in sestre ter njihovi potomci in njegovi dedi in babice ter njihovi potomci.    (2) Kot zakonca dedujeta drug po drugem tudi moški in ženska, ki živita v dalj časa trajajoči življenjski skupnosti in nista sklenila zakonske zveze, vendar le v primeru, če ni razlogov, iz katerih bi bila zakonska zveza med njima neveljavna.    (3) Te osebe dedujejo po dednih redih.   (4) Dediči bližnjega dednega reda izključujejo od dedovanja osebe bolj oddaljenega dednega reda.                             a) Prvi dedni red                     Potomci in zakonec pokojnika                               11. člen   (1) Pokojnikovo zapuščino dedujejo pred vsemi njegovi otroci in njegov zakonec.    (2) Ti dedujejo po enakih delih.                         
Vstopna pravica                            

12. člen   Del zapuščine, ki bi šel prej umrlemu, če bi bil preživel zapustnika, dedujejo njegovi otroci, zapustnikovi vnuki, po enakih delih; če pa umre kateri od vnukov pred zapustnikom, dedujejo delež, ki bi šel njemu, če bi bil živ ob zapustnikovi smrti, njegovi otroci, zapustnikovi pravnuki, po enakih delih in tako naprej po vrsti, dokler je kaj zapustnikovih potomcev.


Abbey v google odtipkaj Zakon o dedovanju in v prvi povezavi imaš vse razloženo, tudi kako je z darili. Ti pa svetujem, da se posvetuješ z odvetnikom, ker je dedno pravo kar zakomplicirano in bi bilo bolje, da sama ne poskušaš urejati nič.


< Sporočilo je popravil oka -- 6.6.2009 10:17:53 >

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
6.6.2009 10:39:52   
Kerensa*
Tole ste spregledali:
IZVIRNO SPOROČILO: Abbey
Nakar pa tale vnuk, se pravi moj nečak reče, ne to pa ne, hočem del hiše v kateri je živel dedi, saj mi pripada. Sodnica ga je torej napotila na zasebno tožbo, zdaj pa me zanima ali ima tamal (23 let) kaj možnosti, da kaj izterja s tožbo od mene, ker je oče v oporoki jasno napisal, da zapušča premoženje samo nama z mamo pa še DARILNO pogodbo imam, da mi je hišo podaril.

Nečak v tem primeru ne more dedovati. Nima česa. Hiša je bila last pokojnika in ker je bil očitno pri zdravi pameti, je smel v času svojega življenja z njo početi, kar mu je srce poželelo. Dokler je bil namreč živ, je smel prosto razpolagati s svojim premoženjem, saj situacija dedovanja nastane šele, ko oseba umre. Nemogoče je, da nekdo nekaj zahteva od še živega človeka (no, zahteva že lahko, samo dobil ne bo). In avtoričin oče je hišo njej podaril, darilne pogodbe pa ni nihče od nujnih dedičev izpodbijal. Zastaralni rok je najbrž že potekel, pa še nujni dedič je mrtev.
Nečak torej ne more dobiti hiše, pa če se na trepalnice postavi. Kakor pa sklepam po prvem postu, so bili avto in denar na zapuščinski razpravi pripravljeni deliti in zdi se mi, da se je nečak s tem delom tudi strinjal, samo za dodatek je želel še hišo oz. del nje (ali izplačilo protivrednosti).

(odgovor članu Abbey)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
6.6.2009 10:39:54   
Tanja55
IZVIRNO SPOROČILO: lukec

potem mu pripada 1/3 od polovice premozenja. Namrec, premozenje pridobljeno v zakonu se deli na 50% zeni, in 50% zeni in otrokom, torej v tem primeru na 1/3 od te polovice.



Po tem, kar je tukaj napisano, torej mama torej deduje 50% in še 50% "druge polovice", torej dvema otrokoma ostane četrtina druge polovice.


Ne, ne drzi. Morda sem malo nerodno napisala, sam se mi je zdelo da je razvidno no...Deduje se očetovo premoženje. Polovica, ki naj bi ostala mami, ni očetovo premoženje, pač pa je to mamin delež na njunem skupnem premoženju, zato to ni predmet dedovanja. Ocetovo premozenje, torej njegovo posebno premozenje, dedujejo potem vsi trije v enakih tretjinskih delezih. Mama ima tako avtomaticno pravico do 50% skupnega premozenja, ostala polovica se v tretjinah deli na ostale dedice (ker so pac trije v tem primeru).

Smrt enega izmed clanov avtomaticno ne izkljucuje dedovanje vnuka, ki je upravicen do nujnega deleza. Ker je napisana oporoka in ker je bila nepremicnina podarjena z Darilno pogodbo se ti verjetno lahko obesi samo na ostalo vrednost premozenja (torej avto in kaj podobnega). Kot sem ze napisala ce je bil klican na razpravo (in mislim, da je bil) je tudi dedic, ker pa so napisane oporoke in ker je v igri darilna pogodba ne more pricakovati ne vem kaj. Zato je tudi bil napoten na zasebno tozbo (in ne na ponovno dedno obravnavo). Nujno se posvetuj s pravnikom in zberi vso dokumentacijo, kjer so razvidni tvoji vlozki v hiso in podobno, s katerimi lahko tudi dokazujes da v tem casu vnuk (oz. njegov oce, tvoj brat) ni imel nobenih vlaganj. Vrednost hise pa se je ob morebitni renovaciji dvignila, zato bi se ti vlozki morali tudi steti v morebitni obravnavi.

Pravni nasvet lahko dobis tudi na temle LINKU

(odgovor članu lukec)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
6.6.2009 14:03:36   
karmy
kolikor jaz vem darilna pogodba, ki je bila napisana s strani lastnika hiše, na svojo hči, ne more noben spodbijat, in se strinjam z kerenso, da se loh na trpalnice postavi ne bo dobil bajte. tist avto pa če že hoče denar, prodajte, in si denar razdelite, pa še v tej recesiji ne gre tako gladko prodajati avte, če že niso zelo  nizko. za tistih 100€ za 23 letnika, je pa pravo bogastvo, ki ga bo zapil v prvem pubu. 

_____________________________

~Ladies, if a guy ever tells you, he wants to cover you from head to toe in honey, and lick it all off inch by inch, that's the man who hasn't done it before. ~ Love you CT ~

(odgovor članu Tanja55)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
6.6.2009 14:45:04   
gita10
IZVIRNO SPOROČILO: karmy

kolikor jaz vem darilna pogodba, ki je bila napisana s strani lastnika hiše, na svojo hči, ne more noben spodbijat, in se strinjam z kerenso, da se loh na trpalnice postavi ne bo dobil bajte. tist avto pa če že hoče denar, prodajte, in si denar razdelite, pa še v tej recesiji ne gre tako gladko prodajati avte, če že niso zelo  nizko. za tistih 100€ za 23 letnika, je pa pravo bogastvo, ki ga bo zapil v prvem pubu. 


Še vedno je ta 23 letnik njen nečak in se mi nikakor ne zdi prav se ga na tak način rešit. Nevem kako se lahko denar postavlja pred krvne vezi. Če se prej ni brigal za deda mogoče ni bil on kriv ampak njegov ded saj očitno je bil še mlad in so krivi drugi za odnos, ki ga je imel s svojim dedom.
Abbey bratov sin ti je edino kar ti je ostalo od brata ali je ena hiša vredna ta odnos postavljati na kocko.


(odgovor članu karmy)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
6.6.2009 15:15:15   
Felicita
evo, odlomek iz zakona o dedovanju:

                        a) Prvi dedni red                    
Potomci in zakonec pokojnika                              
11. člen  
(1) Pokojnikovo zapuščino dedujejo pred vsemi njegovi otroci in njegov zakonec.    (2) Ti dedujejo po enakih delih.                          
Vstopna pravica                              
12. člen  
Del zapuščine, ki bi šel prej umrlemu, če bi bil preživel zapustnika, dedujejo njegovi otroci, zapustnikovi vnuki, po enakih delih; če pa umre kateri od vnukov pred zapustnikom, dedujejo delež, ki bi šel njemu, če bi bil živ ob zapustnikovi smrti, njegovi otroci, zapustnikovi pravnuki, po enakih delih in tako naprej po vrsti, dokler je kaj zapustnikovih potomcev.                
Povečanje ali zmanjšanje dednega deleža                     
13. člen  
(1) Če zapustnikov zakonec, ki nima potrebnih sredstev za življenje deduje z drugimi dediči prvega dednega reda, lahko sodišče na njegovo zahtevo odloči, da deduje zakonec tudi del tistega dela zapuščine, ki bi ga po zakonu dedovali sodediči. Zakonec lahko zahteva povečanje svojega dednega deleža proti vsem ali proti posameznim sodedičem. Sodišče lahko odloči, da deduje zakonec celotno zapuščino, če je njena vrednost tako majhna, da bi zakonec zašel v pomanjkanje, če bi se delila.   
(2) Če drugi dediči prvega dednega reda, ki nimajo potrebnih sredstev za življenje, dedujejo z zapustnikovim zakoncem, lahko sodišče na njihovo zahtevo odloči, da dedujejo tudi del tistega dela zapuščine, ki bi ga po zakonu dedoval zakonec. Povečanje dednega deleža nasproti zakoncu lahko zahtevajo vsi ali posamezni sodediči.  
(3) Posamezni sodediči, ki nimajo potrebnih sredstev za življenje, lahko zahtevajo povečanje svojega dednega deleža tudi proti drugim sodedičem.   
(4) Sodišče lahko odloči, da dedujejo vsi ali posamezni sodediči celotno zapuščino, če je njena vrednost tako majhna, da bi zašli v pomanjkanje, če bi se delila.  
(5) Pri odločanju o zahtevkih iz tega člena upošteva sodišče vse okoliščine primera, zlasti premoženjske razmere in pridobitno sposobnost sodedičev ter vrednost zapuščine.

in cel ZD: www.pravniki.info/predpisi/Zakon_o_dedovanju.doc


gita, mimgrede, to kar si napisala je sori, traparija. jest mam odnose z žlahto pošlihtane odkar vem zase. in če sm hotla it h dediju (ki je bil odtujen od družine) sem se usedla na 3 buse in se odpeljala k njemu v litijo. če se ne bi, bi bil kdo 'drug' kriv za te odnose? ne! ker vsak sam izbira, kako se bo do nekoga obnašu, ne glede na vpliv drugih (kot rečeno, dedek je bil odtujen zato mojim staršem ni blo preveč prov da sm bla pr njem... pa sem vseeno šla). in če se je 23-letniku po domače je*bal za nekoga, dokler ni bil na smrtni postli in je mulc zavohu da bi lahko kej mel od tega je oprosti, vsaj 5 let že kr sam 'kriv' za tak odnos. in jest takemu človeku pač ne bi popustila.

< Sporočilo je popravil Felicita -- 6.6.2009 15:17:01 >


_____________________________

Accept certain inalienable truths: prices will rise, politicians will
philander, you too will get old. And when you do you’ll fantasize
that when you were young prices were reasonable, politicians were
noble and children respected their elders.

(odgovor članu gita10)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
6.6.2009 18:12:02   
pupca
moja mama je tudi  imela narejeno darilno pogodbo.hiša je njena .denar so se pa razdelili.hišo je pa tui imela vpisano v zemljiško knjigo.tako da na koncu so se samo za denar kregali.


(odgovor članu Felicita)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
6.6.2009 20:30:26   
Abbey

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

Tole ste spregledali:
IZVIRNO SPOROČILO: Abbey
Nakar pa tale vnuk, se pravi moj nečak reče, ne to pa ne, hočem del hiše v kateri je živel dedi, saj mi pripada. Sodnica ga je torej napotila na zasebno tožbo, zdaj pa me zanima ali ima tamal (23 let) kaj možnosti, da kaj izterja s tožbo od mene, ker je oče v oporoki jasno napisal, da zapušča premoženje samo nama z mamo pa še DARILNO pogodbo imam, da mi je hišo podaril.

Nečak v tem primeru ne more dedovati. Nima česa. Hiša je bila last pokojnika in ker je bil očitno pri zdravi pameti, je smel v času svojega življenja z njo početi, kar mu je srce poželelo. Dokler je bil namreč živ, je smel prosto razpolagati s svojim premoženjem, saj situacija dedovanja nastane šele, ko oseba umre. Nemogoče je, da nekdo nekaj zahteva od še živega človeka (no, zahteva že lahko, samo dobil ne bo). In avtoričin oče je hišo njej podaril, darilne pogodbe pa ni nihče od nujnih dedičev izpodbijal. Zastaralni rok je najbrž že potekel, pa še nujni dedič je mrtev.
Nečak torej ne more dobiti hiše, pa če se na trepalnice postavi. Kakor pa sklepam po prvem postu, so bili avto in denar na zapuščinski razpravi pripravljeni deliti in zdi se mi, da se je nečak s tem delom tudi strinjal, samo za dodatek je želel še hišo oz. del nje (ali izplačilo protivrednosti).


Moj brat je umrl pred točno 23 leti, se pravi jutri bo obletnica. Avto in denar smo bili seveda pripravljeni deliti, hiše oz. stanovanja v hiši, v kateri živiva z možem in tremi otroci in v katero sem vlagala samo jaz, mož in oče, nečak NIKOLI, pa nisem pripravljena kar deliti ali pa mu kar iz lepega izplačati 20.000 evrov.

Hvala vsem za odgovore, toliko jih je, da še zdaj ne vem, večino od vas jih pravi, da ima torej nečak pravico do 1/6 stanovanja, sem prav razumela?

(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: Prosim za pomoč, če katera ve...
6.6.2009 20:34:06   
Abbey

IZVIRNO SPOROČILO: Tanja55

IZVIRNO SPOROČILO: lukec

potem mu pripada 1/3 od polovice premozenja. Namrec, premozenje pridobljeno v zakonu se deli na 50% zeni, in 50% zeni in otrokom, torej v tem primeru na 1/3 od te polovice.



Po tem, kar je tukaj napisano, torej mama torej deduje 50% in še 50% "druge polovice", torej dvema otrokoma ostane četrtina druge polovice.


Ne, ne drzi. Morda sem malo nerodno napisala, sam se mi je zdelo da je razvidno no...Deduje se očetovo premoženje. Polovica, ki naj bi ostala mami, ni očetovo premoženje, pač pa je to mamin delež na njunem skupnem premoženju, zato to ni predmet dedovanja. Ocetovo premozenje, torej njegovo posebno premozenje, dedujejo potem vsi trije v enakih tretjinskih delezih. Mama ima tako avtomaticno pravico do 50% skupnega premozenja, ostala polovica se v tretjinah deli na ostale dedice (ker so pac trije v tem primeru).

Smrt enega izmed clanov avtomaticno ne izkljucuje dedovanje vnuka, ki je upravicen do nujnega deleza. Ker je napisana oporoka in ker je bila nepremicnina podarjena z Darilno pogodbo se ti verjetno lahko obesi samo na ostalo vrednost premozenja (torej avto in kaj podobnega). Kot sem ze napisala ce je bil klican na razpravo (in mislim, da je bil) je tudi dedic, ker pa so napisane oporoke in ker je v igri darilna pogodba ne more pricakovati ne vem kaj. Zato je tudi bil napoten na zasebno tozbo (in ne na ponovno dedno obravnavo). Nujno se posvetuj s pravnikom in zberi vso dokumentacijo, kjer so razvidni tvoji vlozki v hiso in podobno, s katerimi lahko tudi dokazujes da v tem casu vnuk (oz. njegov oce, tvoj brat) ni imel nobenih vlaganj. Vrednost hise pa se je ob morebitni renovaciji dvignila, zato bi se ti vlozki morali tudi steti v morebitni obravnavi.

Pravni nasvet lahko dobis tudi na temle LINKU


hvala tudi tebi Tanja, ja nečak ni hotel podpisati da dobi avto in denar, mi smo mu bili pripravljeni dati cel avto pa še nekaj denarja zraven pa ni hotel, rekel je: hočem nepremičnino!

Tako da nismo nič podpisali, sodnica je rekla naj ga napotijo na pravdo, no podpisali smo na koncu samo to, da se nismo mogli zmenit in zdaj ne vem več kaj naj pričakujem, tožbo ali kaj takega, kaj pa bo v tem primeru z avtom in denarjem pa pojma nimam. Zdaj je tudi registracija avta in ne vem na komu je, da jo plača.user posted image

(odgovor članu Tanja55)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Smo po 35. letu res prestari za nosečnost?
Ne želite otroka po 35. letu? V redu, ampak ne recite, da ste stari! Razlogov, zakaj imeti otroke po petintridesetem, je...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
BLOG: Prvo leto nič čokolade in smokijev!
V svojih povsem dobronamernih vzgojnih odločitvah starši pogosto pozabimo na najpomembnejše - otroka. Tudi, ko gre za uv...
Otroški dodatek v letu 2024: izplačila in ...
Otroški dodatek je dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka. Pravico do dodatka imajo družine...




Dudica.
пеперутка16

Do kdaj je imel vaš otrok dudico?