|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   odgovor
18.7.2006 21:59:50   
soncicaT
Na enem forumu sem prebrala ta odgovor Karmen Mlinar in ker se mi zdi koristen, ga kopiram sem..upam da kdo ne bo kaj zameril..user posted image

In sicer:

"Okrog trtejega, četrtega meseca se začne na matere vršiti pritisk okolice (sorodnic, prijateljic), da bi dojenček že moral jesti pravo hrano. Takoj, ko dojenček zajoka, že slišimo vprašanje "Kaj če je lačen in tvoje mleko ne zadošča več?" Ja kdo pa ob tem ne bi podvomil v svoje sposobnosti, kajne? Današnje priporočilo je takšno, da naj bodo otroci polno dojeni najmanj šest mesecev, saj mleko zadosti vsem potrebam. Potem pa, ko otrok pokaže znake zrelosti za gosto hrano, počasi in postpoma začnemo dodajati. Prvi obroki so zelenjavni in sadni, ki še zdaleč ne dosegajo visoke kalorične vrednosti materinega mleka.

Kdaj je dojenček zrel za gosto hrano? Ne glejte na koledar, ampak opazujte svojega otroka. Kdaj je pravi čas za uvajanje goste hrane, nam bo povedal otrok sam, z določenimi znaki. Tudi če je otrok mlajši od šest mesecev in je "osvojil" nekatere znake za pripravljenost na gosto hrano, nikar ne hitite. Zdrav dojenček, ki je "zrel" za gosto hrano, naj bi:
- samostojno in dobro sedel
- imel razvito koordinacijo roke-usta
- izgubljal izrazit refleks izplazenja jezička, ki je potreben za sesanje
- otrokova prebavila so že dovolj zrela za sprejem druge hrane (nezrelost vidimo tako, da otrok izloča cele koščke neprebavljene hrane)
- je sposoben hrano prežvečiti in pogoltniti
- dobiva ali že ima zobe in ima veliko željo po žvečenju
- kaže izrazito zanimanje za hrano na krožnikih družinskih članov in grabi hrano z njih
- nenadno povečanje števila podojev (ki nimajo vzroka v bolezni, zobenju, poskokih v rasti ali zaradi spremembe običajnega načina življenja v družini)
ki traja že dalj časa.

Možno je, da je imel vaš dojenček obodbje hitre rasti (poskok v rasti), kjer je normalno, da se doji pogosteje. Dojenček se zaradi povečanih energetskih potreb doji pogosteje, ponudba mleka se poveča in otrok dobi več hrane (mleka), situacija se ponavadi normalizira v nekaj dnevih.

Da bo skrb malo manjša: materino mleko dojenčku še ob enem letu starosti zadosti najmanj 75% otrokovih potreb.

Vzrokov za dogajanje -pogosto dojenje je lahko več, lahko gre za lakoto zaradi povečanih potreb, lahko pa tudi:
- vnetje ušeska
- gljivice, soor
- otrokov temperament: otrok hoče TAKOJ, mi ga gremo pa prej previjat
- zobenje
- preveč stimulacije iz okolja (preglasna glasba, svetloba, hrup, starejši otroci)
- mati ima preveč mleka, dojke so trde in otrok ne more zagrabiti
- nepravilen položaj otroka pri materi
- nepravilen položaj na bradavici
- otrok ima dudo ali dobiva hrano po steklenički, t.i. "sesalna zmeda", saj je sesanje dude ali stekleničke tehnično popolnoma drugačno kakor molzenje mleka iz dojk (otrok tako napačno sesa samo bradavico)
- če mleko z izcejalnim refleksom ne navre dovolj hitro, otrok pa hoče takoj
- otrok ima povišan mišični tonus in se krivi nazaj, ima težave s položajem
- travmatičen, medicinski porod z veliko intervencij in analegetikov
- ločitev matere od otroka po rojstvu
- porodne poškodbe (ključnice, izpahi kolkov ali ramen)
- mati preveč umiva prsi in uporablja močno milo ali deodorant ali spremeni deodorant in otrok ne prepozna materinega vonja
- stres in občutljivost matere, katerega otrok začuti
- drugi, neznani faktorji.

Kako si pomagati?
1. Najprej zagotovite, da bo dojenje potekalo v mirnem, toplem,prijetnem okolju. Naredita si gnezdo.
2. Otroka podojite TAKOJ ko se zbudi, vse ostalo lahko počaka.
3. Pogosto dojenje, ne glejte na uro!
4. Poskušajte različne položaje, pazite da je pristavljanje pravilno.
5. Vroče? Lahko vama je obema - materi in otroku ob telesnem stiku prevroče. V pregib komolca dajte razgrnjeno pleničko ali se dojita leže na boku, tako da je stiskanja (in lepljenja) manj.
6. Otrok je en sam čuteči organ (R. Steiner). Dojenček VAS čuti, kako vas skrbi, ali bo podoj v redu ali ne. Ne pozabite nase, veliko počivajte in se poskušajte pred dojenjem pomiriti. Poskrbite, da bo nekaj časa čas dojenja prav poseben čas bližine in pozornosti, namenjene izključno otroku.
7. Otroku ponudite dojke namesto dude - med dojenji
8. Izberite čas za podoj, ko otrok ni prehudo lačen ali preveč zaspan
9. Poskušajte z dojenjem, ko otrok skoraj že spi ali preden se (ponavadi) zbudi.
10. Poskusite dojiti v kadi, napolnjeni s toplo vodo, kjer sta oba sproščena v toplem okolju.



Prijazen pozdrav!

Karmen Mlinar,
svetovalka za dojenje pri La Leche League International
http://www.dojenje.net

< Sporočilo je popravil soncicaT -- 18.7.2006 22:06:23 >
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: odgovor
18.7.2006 22:06:35   
Seven*
Super odgovor.

Jaz sem v drugo zaradi taksnih priporocil poslusala otroka in samo sebe, ter polno dojila do 8 meseca. Ema se lepo redi, lepo napreduje, zdaj ima DOSTI BOLJSE prehranjevalne navade, kot njen bratec Jakob, ki sem ga zacela "pametno" hraniti ze pri 4 mesecih.



_____________________________

Gospa sem.

(odgovor članu soncicaT)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: odgovor
18.7.2006 22:08:38   
soncicaT
Meni je bil tudi super, ko sem ga prebrala..tako olajšanje začutiš, da le ne rabi vse biti po reglcih..

Glavno je poslušat sebe in otroka, pa je vse ok.

Lp

(odgovor članu soncicaT)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Odgovor
18.7.2006 22:14:21   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: soncicaT

Ne glejte na koledar, ampak opazujte svojega otroka.


Pri hranjenju in povsod drugje user posted image

(odgovor članu soncicaT)
  Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: odgovor
18.7.2006 22:20:11   
Magi*
jaz sem si tudi lase ven pulila, ko pupa ni hotla nič jesti do skoraj enega leta. enostavno še ni bila pripravljena. pa so mi vsi pamet solili, da je to, ker jo predolgo dojim in je nisem že pri 4. mescih začela pitat... zdaj zelo lepo je;)

vse ob svojem času in vsak ob svojem času.

_____________________________

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe. Albert Einstein

(odgovor članu Seven*)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: odgovor
18.7.2006 22:37:30   
andrea
Tudi nam je pediatrinja svetovala dojenje(seveda ob zadostni količini mleka in pridobivanju na teži). Tako, da sem drugega otroka samo dojila dobrih 9 mesecev. Pa smo konkretno rasli in se redili vsak mesec. Ker pa je šel z 11 meseci v jasli , jaz pa v službo sva morala pa pri 10 mesecih tudi kakšno hrano na žlico poizkusit, ampak to je že druga zgodba.user posted image

(odgovor članu soncicaT)
Neposredna povezava do sporočila: 6
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





16 razlogov, zakaj si boste zaželeli še en...
Če še kolebate ali bi otroku rodili bratca oziroma sestrico, si poglejte te fotografije - prepričani smo, da se boste ta...
Je za otroka res najboljši najvišji zaščit...
Je za otroka zares najboljša zaščitna krema za sončenje z najvišjim zaščitnim faktorjem? V članku preveri, kako izbrati ...




Plenice.
пеперутка16

Kdaj ste otroka začeli odvajati od plenic?