|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Vrste kontracepcije
19.9.2007 14:40:39   
Anonimen
Kontracepcijske tabletke
Hormonske kontracepcijske tabletke uporablja približno 20 odstotkov žensk v rodni dobi. Na trgu je deset vrst kontracepcijskih tabletk z različnimi
vrstami hormonov, ki omogočajo primeren izbor za vsako žensko. Primerne so za zdrave ženske in nekadilke. Tabletke lahko jemljejo od začetka
spolnega življenja do petdesetega leta starosti. »Pri predpisovanju hormonske kontracepcije smo previdnejši pri ženskah po petintridesetem
letu, saj se takrat že lahko začno pojavljati kronične bolezni. Prav tako pri kadilkah, pri njih po petintridesetem letu, odsvetujemo uporabo kontracepcijskih tabletk. Zanje so bolj primerne kontracepcijske injekcije ali maternični vložek. Po petintridesetem letu je prav tako dovoljena sterilizacija, « pojasnjuje doc. dr. Pintarjeva, ki meni da sodijo kontracepcijske tabletke med eno najbolj učinkovitih metod preprečevanja zanositve: v enem letu zanosi le ena od 300 žensk. Potrebna pa je natančnost in doslednost pri jemanju. Sestavljene so iz polsintetičnih ali sintetičnih hormonov, ki so podobni ženskim spolnim hormonom. Prisotni so v nekoliko višji koncentraciji, kot je naravno stanje v telesu, zaradi česar jajčniki ne delajo več lastnih hormonov ter se tako prepreči ovulacija. Umetni hormoni so za zdravo telo malo večja obremenitev, vendar jih telo lahko normalno presnavlja, razen v primeru bolezni jeter. »Menim da bi ženske v Sloveniji lahko več uporabljale tabletke, saj jim zaradi tega ne bi
bilo potrebno uporabljati prekinitve nosečnosti oz. splava,« meni doc. dr. Pinterjeva. Stranski učinki, ki se najpogosteje pojavijo, so slabosti, glavoboli, porast teže, vmesne krvavitve. Pojavijo se pri 10 do 20 odstotkih žensk. Če ima ženska ob tem še druge bolezni, kot je okvara
ožilja, oziroma je starejša, kadi ali je nagnjena k razvoju srčno-žilnih bolezni, so kot zapleti možni tudi tromboze, možganska in srčna kap. Kljub
temu so ti stranski učinki pri ženskah manjši, kot jih prinaša tveganje nosečnosti. Idealne metode, ki bi zadovoljila potrebe vseh žensk in ne bi imela stranskega učinka, ni. Hormonske tablete pa hkrati zmanjšujejo  možnost nastanka raka na jajčnikih in maternični sluznici.
 
Kontracepcijski obliž
Ima podobno sestavo kot kontracepcijske tabletke in je primeren za zdrave ženske. Ženske si ga preprosto enkrat na teden nalepijo na nadlaht, hrbet,
trebuh ali zadnjico.
 
Depo injekcije
Primerne so za doječe matere, za ženske, ki imajo višji pritisk, in za ženske, ki kadijo in ne smejo uporabljati kontracepcijskih tablet.
 
Urgentna kontracepcija
Uporablja se kot izhod v sili. Poznati bi jo morala vsaka ženska in vsak moški. Če je odnos nezaščiten ali če poči kondom, dobi ženska najkasneje
v roku 72 ur po odnosu določeno število tablet. V 98 odstotkih se zanositev prepreči.
 
Maternični vložek
Na voljo je maternični vložek z bakrom ali s hormoni.Baker preprečuje potovanje semenčic in vpliva na sluznico maternice, hormonski vložek
pa zgosti maternično sluz in prepreči potovanje semenčic proti jajcevodu. Delno vpliva tudi na dozorevanje jajčne celice v jajčniku. Uporablja jih nekaj manj kot 10 odstotkov žensk, v zadnjem desetletju število upada. »Morda ginekologi premalo svetujemo to metodo, tudi zato, ker ženske
po vstavitvi niso hodile oz. ne hodijo na redno kontrolo. Tako bi se pravočasno izognili različnim vnetjem maternice in notranjih rodil, ki se
lahko pojavijo, če je maternični vložek predolgo v maternici ali če ženska ne pride do zdravnika, ko se pojavi nenormalen izcedek. Metoda je zelo
primerna za ženske, ki so že rodile in v kratkem ne načrtujejo nosečnosti, a izkazalo se je, da prav te slabše uporabljajo kontracepcijo,« ugotavlja doc.
dr. Pinterjeva.
 
Kondom
Pomemben je predvsem kot zaščita pred spolno prenosljivimi okužbami, pred nezaželeno nosečnostjo pa je nekoliko manj učinkovit. Ob stalni
uporabi zanosi približno 10 odstotkov žensk v enem letu uporabe. »Kondom je zelo primeren za mlade oz. vse, ki pogosteje menjavajo spolne partnerje, « poudarja doc. Pinterjeva. »V Sloveniji je uporaba zadovoljiva, uporablja ga približno polovica mladih, v primerjavi z drugimi evropskimi državami pa se uvrščamo na dno seznama. Verjetno zato, ker do lanskega leta ni
bilo porasta okuženih z virusom hiv v Sloveniji. Vendar nas to ne bi smelo uspavati. Ginekologi tako mladim v zadnjem času svetujejo, naj pri odnosu uporabljajo dvojno zaščito: pred nezaželeno nosečnostjo in spolno prenosljivimi okužbami (virus hiv, sifilis, gonoreja, klamidija in druge okužbe) kar lahko dosežejo s pravilno in redno uporabo kondoma pri vsakem spolnem odnosu ali s hkratno uporabo kondoma in druge zanesljive kontracepcije, npr. kontracepcijskih tablet. Dvojna zaščita ščiti tudi pred morebitno neplodnostjo pri moškem in ženski, ki se lahko pojavi zaradi gonoreje in okužbe s klamidijo.
 
Diafragma
Pri nas je vedno manj dosegljiva. Primerna je za vse ženske, predvsem pa po štiridesetem letu ob stabilnem razmerju in zmanjšani plodnosti. Praviloma se uporablja skupaj s spermicidi.
 
Spermicidi
Spermicidi so primerni v času pred menopavzo. So sicer manj zanesljivi, a v tem obdobju zadoščajo. Trenutno so na voljo samo v obliki vaginalnih
svečk.
 
Naravne metode
Te so manj zanesljive. Od stotih žensk jih v enem letu uporabe zanosi 20.
 
Prekinjen spolni odnos
Tudi prekinjen spolni odnos, ko moški odmakne spolni ud iz nožnice še pred izlivom, je kontracepcijska metoda, ki je po zanesljivosti podobna
naravnim metodam.
 
Dojenje
Da je dojenje zanesljiva kontracepcijska metoda, morajo biti istočasno zagotovljeni trije pogoji:da ženska polno doji, da prvih šest mesecev ne
dodaja nič umetnega mleka in da nima menstruacije. Vendar vseeno tako zanosi 3 odstotke žensk v prvih šestih mesecih dojenja. Zgoraj naštete
pogoje je težko nadzorovati, saj se lahko mimogrede spremenijo: ni več polnega dojenja, začnejo se ovulacije, zato lahko metoda takoj postane
nezanesljiva. »Žal v Sloveniji ugotavljamo, da je v času po porodu skoraj trikrat več umetnih prekinitev nosečnosti kot sicer med splošno populacijo
žensk. Zaradi tega je metoda dojenja manj zanesljiva ali celo nezanesljiva. Bolj primerni so kondom (za pare, ki so ga že uporabljali), kontracepcijske
injekcije, po šestih mesecih od poroda tudi kontracepcijske tabletke ali maternični vložek, ki ga lahko vstavimo že po šestih tednih od rojstva otroka,« svetuje doc. dr. Pinterjeva.
 
Sterilizacija
Sterilizacija je nepovratna metoda. Po našem zakonu se lahko na lastno željo opravi osebi, ki je starejša od 35 let in je razsodna. Pri ženskah se opravi postopek skozi zarezo v trebuhu v splošni narkozi (laparoskopsko) ali ob carskem rezu, tako da se prekine jajcevod. S tem ostane delovanje jajčnikov ohranjeno, tudi menstruacija ostane, le jajčece ne more več potovati po jajcevodu proti maternici. Za moške je poseg bolj enostaven. Opravi se v lokalni anesteziji na mošnji: skozi majhno režo se prekinejo semenovodi. V semenskem izlivu, ki je po količini in vseh zunanjih znakih enak prejšnjemu, odtlej ni več semenčic. V Sloveniji je steriliziranih približno 2 odstotka žensk in 1 odstotek moških. V primerjavi z tujino je to zelo malo. V Veliki Britaniji in na Nizozemskem je na primer steriliziranih tudi do 20 odstotkov moških. Težko je reči, katera vrsta kontracepcije je pri nas najbolj uporabljena, saj je na tem težko imeti nadzor. Zadnja raziskava o rodnem vedenju v Sloveniji je bila opravljena pred desetimi leti. Tedaj so se najpogosteje uporabljale hormonske tabletke in maternični vložek ter kondom. Danes so po mnenju doc. dr. Bojane Pinter najpogostejše oblike zaščite kontracepcijske tabletke, kondom in prekinjen odnos, manj pa maternični vložek in naravne metode. »Vsekakor pa je ob vseh teh načinih kontracepcije treba opozoriti, naj pari ne odlašajo predolgo z načrtovano zanositvijo. Desetletja nazaj odlaganje nosečnosti še ni bil problem, zdaj se pa nosečnost premika v kasnejšo starost. Po petintridesetem letu starosti
se namreč plodnost pri ženskah hitro zmanjšuje, po štiridesetem letu tudi pri moških.«
 
ABC zdravja
A O izboru kontracepcije se
posvetujte z ginekologom.
B Upoštevajte navodila in
hodite na redne preglede.
C Če nimate stalnega partnerja,
se zaščitite tudi pred spolno
prenosljivimi okužbami.
 
 
 
Tole sem našla na spletu, če pride mogoče kateri prav.
 
Jaz ne vem za kaj se naj odločim. Kontracepcije nisem imela že verjetno čez 10 let. Dajte mi malo povedat po vaših izkušnjah kaj je zdaj "novega" in česa se najbolj poslužujete po porodih.
 
Tabletke pri meni ne pridejo v poštev, ker mi je po njih strašno slabo.
 
Kako se pa obnesejo ti obliži oz. neke injekcije se tudi dobijo...dajte mi malo več opisat tiste, ki imate to vrsto zaščite.
 
Hvala
 
 
  Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Vrste kontracepcije
19.9.2007 18:26:05   
Anonimen
Jaz tudi že cca. 10 let nisem imela nobene kontracepcije in tudi ne prenašam tabletk. Meni tudi te injekcije in maternični vložki ne dišijo, čeprav sem dolgo razmišljala o mireni, pa sem si premislila. Odločila sem se za diafragmo, samo jo grem lahko šele čez 3-4 mesece iskat, ker se mi maternica še krči in je G rekla, da bojo mere šele takrat realne. 

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Vrste kontracepcije
19.9.2007 19:52:31   
srki
Do zdaj so prišle v pošev tabletke in naravna zaščita.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 3
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
16 razlogov, zakaj si boste zaželeli še en...
Če še kolebate ali bi otroku rodili bratca oziroma sestrico, si poglejte te fotografije - prepričani smo, da se boste ta...




Plenice.
пеперутка16

Kdaj ste otroka začeli odvajati od plenic?