|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 8:13:12   
livia
Prijatelj, po rodu slovenec, živi že nekaj let v ZDA. Naslednje leto bi rad z družino prišel za eno leto v Slovenijo. Njegova otroka žal ne govorita slovensko. Takrta bosta šla v šesti in prvi razred.

Najprej je imel namen otroka vpisati v mednarodno šolo, a ko je ugotovil, da mora za enega otroka plačati 4-5.000€ ga je minilo.

Ali sploh lahko vpiše tujegovorečega otroka v slovensko osnovno šolo? Kako pouk potem poteka?
Katere osnovne šole v Sloveniji sploh so naklonjene šolanju takih otrok?
On bi rad najprej poiskal primerno šolo, šele nato bi iskal stanovanje za najem.

Prosim za kakršnokoli informacijo.
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 8:21:32   
Crystall
Moja mami je prejšnji teden dobila v 3. razred deklico iz Kosova, ki ne zna nobene slovenske besedice. Ostali učenci delajo po programu. Mami pa je za njo poiskala veliko osnovnih slik in z njo medtem, ko ostali učenci samostojno rešujejo nalogo, se učita slovensko - najbolj osnovne besede. Mami je pa preverila, koliko zna recimo tako, da ji je dala razne slike, pod njih je pa v albanščini napisala, kaj je na sliki (en fant iz višjega razreda ji je prevedel). Punčka se mi zelo smili in ni mi jasno, zakaj jo dajo takoj v tretji razred in to sredi šolskega leta. Upam, da ji bo hitro steklo. Mami vsakdan vprašam, kak je s punčko in s sošolci se že druži. Govoriti seveda ne zna še, se pa že skupaj igrajo.

Sem zelo vesela zanjo, da se je odprla.

Tujegovorečega otročka sprejmejo v vsako šolo (morajo!). Je pa zelo odvisno od učiteljice, koliko je pripravljena posvetiti svojega časa in dela, kako pripravi sošolce na to, kakšen razred je. Pa ponavadi dobi tujegovoreči otrok še posebno pomoč. Ta deklica bo imela ne vem koliko ur na teden dodatne pomoči, ko se bo z enim učiteljem, ki zna malce albansko učila slovensko.

_____________________________

Od 4.11.2009 najino življenje bogati BLAŽ :)

(odgovor članu livia)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 8:25:53   
mausikaa
dobro jutro,

naj poskusi dobiti informacije na Waldorfski šoli v LJ ali MB! Jaz jih lahko samo pohvalim



_____________________________

[img]http://lb1f.lilypie.com/hVkrp2.png[/img]

(odgovor članu Crystall)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 8:59:24   
petruska
Mi smo v 5. razred osnovne šole dobili v razred nemško govorečo deklico, ki ni znala besede slovesnko. Pa je bilo nekaj časa pogovor bol po rokah, vendar se je kar hitro naučila in ni bilo nobenih problemov. Se pa je tedaj učiteljica nemščine bolj ukvarjala z njo in njeno slovenščino.

(odgovor članu mausikaa)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 9:09:30   
NEVA-1
Pri mojem sinu imajo deklico iz Bosne, septembra ni znalo govorit nič, danes se že normalno pogovarja, je izredno pridna in se hitro uči...

Ampak za eno leto otroke vozit v našo šolo, mislim da bosta izgubila eno leto, ker v Slo šolah morajo teste opravljat v našem jeziku, tako da bo kar kriza...

To sicer nima veze s tvojim vprašanjem, ampak bom vseeno napisala...zakaj jih ne uči svojega jezika, danes take stvari prav pridejo, res slovenščina ni ne vem kakšen svetobni jezik, toda klub vsemu bi jaz otroke učila svoj materni jezik, četudi bi živela v tujini...imam znanca ki živi na Švedskem, pa otrok ne uči slovenščine, mi ni jasno...pa brez zamere, to je samo moje razmišljanje...upam da bodo stvari uredili, tako kot je prav...

(odgovor članu petruska)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 9:14:46   
ALWAYS LARA
glede na to, da prihajajo šele naslednje leto ima še dosti časa, da otroke nauči slovensko. samo v akcijo naj stopi čimprej. z njimi naj se pogovarja izključno slovensko, pa če ima kako možnost naj jih vključi v kak tečaj al pa zrihta kakega učitelja sploh za tavelkega!

(odgovor članu NEVA-1)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 10:03:43   
skuštrana
Kaj pa tale http://www.efl.si/ ?

_____________________________

Ne brinite što vas djeca uvijek ne slušaju, brinite se zbog toga što vas neprekidno promatraju (R. Fulghum)

"A clean house is a clear sign of a wasted life"

(odgovor članu ALWAYS LARA)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 10:39:06   
livia
IZVIRNO SPOROČILO: skuštrana

Kaj pa tale http://www.efl.si/ ?


Tale je žal tudi plačljiva.

(odgovor članu skuštrana)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 10:51:39   
Anonimen
zakaj pa ne?
moja nečakinja ima v šoli črnko - iz afrike.
ne zna čist nič slovesko.

(odgovor članu livia)
  Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 10:52:30   
Pat74
V razredu, ki ga obiskuje naša najstarejša (sedaj je to 3. razred) vsako leto dobijo kakega učenca/-ko, ki ne govori slovensko, ravno prejšnji teden so dobili deklico iz Makedonije, in še vsak otrok se je naučil govoriti slovensko, kljub dejstvu, da doma tako ne govorijo in tudi otroci so zelo lepo sprejeli te otroke.

(odgovor članu livia)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 11:02:18   
noranate
Pri nas smo dobil Kitajčka v 2. razred, ne zna pa niti angleško in je res ubogi on in pa tud učitelji, k ne vedo kaj najuser posted image . mahajo z rokami vsi povprekuser posted image .

(odgovor članu Pat74)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 11:05:54   
NEVA-1
Lahko vpišejo otroka v šolo, to sploh ni problem, samo običajno takšni otroci eno leto počakajo, oz. ponavljajo razred, ne vidim smisla v tem da jih za eno leto vpišejo v šolo, kjer se bosta eno leto samo jezika učila, potem pa nazaj v ZDA-moje mnenje, zato je mogoče res edina varijanta mednarodna šola...

(odgovor članu noranate)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 13:05:37   
kristinaj
imam znanca ki ima ženo kubanko in je s hčerko pred 4 leti prišla v slo. punca je namesto v 5 šla v 4 razred in neverjetno hitro osvojila slovenščino, v roku 4m je že normalno sledila pouku, prej pa ni znala besede.

_____________________________

polona 5.4.2007, 55 cm 3900 g
vili 19.10.2008, 57 cm, 3910 g

bila bi neustavljiva, če bi lahko začela....

(odgovor članu livia)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 14:08:10   
livia
Tiste, ki imate izkušnje s takimi otroki, a mi lahko napišete v katere šole hodijo in da so jih tam dobro sprejeli, da bo lahko ta prijatelj na teh šolah tudi povprašal in potem začel iskati stanovanje v bližini.
Hvala.

(odgovor članu kristinaj)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 15:25:14   
NEVA-1
mi smo OŠ Preserje pri Radomljah

(odgovor članu livia)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
18.3.2010 15:56:27   
katjandraž
Če pridejo samo za eno leto, vseeno toplo priporočam mednarodno šolo. Ne gre samo za jezik, tudi način poučevanja je na slovenski šoli drugačen kot na mednarodni.
Kakorkoli, upam, da čimprej najdete rešitevuser posted image .

(odgovor članu NEVA-1)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
20.3.2010 12:01:57   
Gina
Tujegovoreče otroke mora sicer vzeti vsaka osnovna šola v sloveniji, vendar imajo otroci v vsakem primeru tezave. Sama sem ze ucila otroka, (v bistvu kar nekaj njih), ki ni govoril besedice slovensko, vendar racunaj, da je eno leto ravno cas, da usvojijo prve pojme in se sele zacenjajo sporazumevat s komerkoli.
Če bodo prišli kot tujci, bodo sicer otroci upravičeni do nekaj ur (se mi zdi na pamet da 40) učenja slo. jezika, ampak to je resnično malo.

Za prvošolca je takole, da pri športni, likovni in glasbeni vzgoji, pa seveda matematiki ni nujno, da ima kakšne težave, če je relativno razgledan in sposoben, vendar bo ne glede na vse v spričevalu pisalo pri nekaterih ciljih kaj slabšega, saj se recimo otrok težko nauči besedilo pesmi, ali se orientira pri matermatiki, če revež pojmov ne razume, in podobno, vendar lahko te štiri predmete brez težav dela. Pri spoznavanju okolja pride do težave, saj ne razume, kaj mu razlagaš. Se pravi bi morala učiteljica posebej razložiti še po agleško. Kakšna bi se potrudila kar tako, ker je po duši taka, druga se ne bi. To zahteva veliko dela. Se pa da. Slovenščina bi bila problem. Celotna slovenščina, najbrž vključno z glasovno analizo vred, ki je tam drugačna.
Če bi jaz prišla z otrokom, ki gre v 1. razred, bi se ga vseeno upala dat v redno šolo, čeprav bi bile težave, saj navadno šole organizirajo nekaj pomoči, pa se trudijo, bi pa računala na to, da obstaja možnost, da otrok iz slo. jezika ne bo ocenjen.

6. razred predstavlja večji problem. Otroci, ki ne razumejo jezika naletijo na velike težave. Vsaj v praksi je tako. In v 6. razredu se od otrok ogromno zahteva. Tudi memoriranja, tudi na pamet, ker je snov pretežka včasih za povprečnega otroka, da bi jo razumel in shranil v kontekstu razumljenega. Žal. Pa četudi otrok razume, mora znat to izrazit. Jaz bi tega otroka začela ta hip učiti slovensko, če bi ga želela vpisat v državno oš v slo.

Obstaja tretja možnost - opravljanje izpitov. Otroku lahko najamejo nekoga, ki ga snov uči individualno in opravlja na koncu leta izpite. Samo to spet stane.

Morda se da v ameriki zmenit, da opravlja izpite na koncu leta za nek razred, pa se uči doma kar bi se sicer v šoli.

Skratka, za prvošolca me ne bi tako skrbelo, za šestošolca bi me pa. Nemogoče pa to ni. obstajajo tudi otroci, ki se vpišejo v državno oš, ne znajo jezika, pa šolo naredijo, vendar je težava pri tvojih kolegih, ker bodo tu le eno leto, kar je skoraj vedno tista meja, ko začenjajo malo boljše razumeti jezik sploh.

(odgovor članu livia)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
20.3.2010 14:24:13   
Dashenka

IZVIRNO SPOROČILO: livia

Prijatelj, po rodu slovenec, živi že nekaj let v ZDA. Naslednje leto bi rad z družino prišel za eno leto v Slovenijo. Njegova otroka žal ne govorita slovensko. Takrta bosta šla v šesti in prvi razred.

Najprej je imel namen otroka vpisati v mednarodno šolo, a ko je ugotovil, da mora za enega otroka plačati 4-5.000€ ga je minilo.

Ali sploh lahko vpiše tujegovorečega otroka v slovensko osnovno šolo? Kako pouk potem poteka?
Katere osnovne šole v Sloveniji sploh so naklonjene šolanju takih otrok?
On bi rad najprej poiskal primerno šolo, šele nato bi iskal stanovanje za najem.

Prosim za kakršnokoli informacijo.



Če prihajajo v SLO le za eno leto, potem je edina sprejemljiva opcija mednarodna šola.


(odgovor članu livia)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
20.3.2010 14:27:42   
Dashenka
Pa še link s podrobnostmi:

http://en.os-danilekumar.si/


(odgovor članu livia)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
11.4.2010 22:43:07   
anajan
Po zakonu mora vsaka slovenska šola sprejeti učenca, ki ne govori slovenskega jezika. Šola je v takih primerih dolžna zaprositi na MŠŠ za dodatne ure slovenskega jezika. Tako mora šola poskrbeti za individualne ure slovenskega jezika za te otroke. Vsaj v prvem letu naj bi preverjanje znanja potekalo tako, da se otroku prevaja teste oz. ustno preverjanje opravlja ob prisotnosti tistega učitelja, ki lahko pomaga pri morebitnem prevajanju.

Praviloma se otroci zelo hitro naučijo slovenskega jezika. Pri tem je potrebna 100% podpora staršev. V vašem primeru gre za starše iz Slovenije. Z otrokom se morajo pogovarjati v slovenščini. Tako je prilagajanje na novo jezikovno okolje lažje.

_____________________________

Vsak dan je nekaj posebnega.

(odgovor članu Dashenka)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
11.4.2010 22:55:09   
KT
Vsaka osnovna šola bi morala načeloma "nuditi" pomoč tuje govorečim otrokom. Praksa na žalost vse prevelikokrat narekuje drugače. Pred vpisom na določeno OŠ naj se starši oz prijatelji izdatno pozanimajo kaj zadevna OŠ nudi. Iz lastnih izkušenj lahko povem, da OŠ Trnovo, OŠ Ig, OŠ Danile Kumar, OŠ Prežihov Voranc (vse na žalost Ljubljana) nudijo izdatno pomoč otrokom iz tuje govorečih družin.

(odgovor članu anajan)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
12.4.2010 7:57:45   
mateyka
glede na odgovore in na to da pri vas ne pride v poštev mednarodna šola (finance) bi rekla, da bi mogoče (ker imate eno leto časa za priprave) razmislili o "home schoolingu" v sloveniji? izpite lahko potem delajo tudi v ameriki, ko grejo nazaj in preden grejo v višji razred.

(odgovor članu KT)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: tujegovoreči otrok v slovenski osnovni šoli
12.4.2010 14:59:44   
chezAnA
IZVIRNO SPOROČILO: katjandraž

Če pridejo samo za eno leto, vseeno toplo priporočam mednarodno šolo. Ne gre samo za jezik, tudi način poučevanja je na slovenski šoli drugačen kot na mednarodni.
Kakorkoli, upam, da čimprej najdete rešitevuser posted image .



Da, defenitivno POVSEM drugačen način poučevanja. Če bo res samo za eno leto ... Ko le ne bi bilo tako drago, kajne. Drugače pa je ta drugačen način ZAKON. Res.(v okviru fakultete smo bili en dan pri pouku v British International School. Stoj in glej. Z odprtimi usti.)


< Sporočilo je popravil chezAnA -- 12.4.2010 15:03:54 >

(odgovor članu katjandraž)
Neposredna povezava do sporočila: 23
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





40 otroških laži, ki jim starši vedno nase...
So laži, ki so skupne vsem otrokom, ne glede na njihovo starost in tem lažem starši tudi največkrat nasedemo. Preverite,...
BLOG: Pitje vode in lulanje med poukom
Te med odmorom ne tišči lulat in te je pritisnilo sredi pouka? Boš moral počakati do naslednjega odmora. V mojem svetu j...




Plenice.
пеперутка16

Kdaj ste otroka začeli odvajati od plenic?