|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Metoda vzgoje
22.9.2009 17:24:54   
Gina
Ta metoda, raho, ne obrodi dolgoročno nobenih sadov. Preverjeno večkrat. Kratkoročno je morda zanimiva, dolgoročno pa ne. Tisti otroci, ki na to padejo, so itak med takimi, ki jih vse gane, najbolj pa čustveno izsiljevanje (krogci in črne pike so čustveno manipuliranje ali dokazovanje, kdo je dober ali slab), saj ne želijo biti slabi. Tisti otroci, ki jih nič ne gane, ker zelo zelo sebe vidijo in svoje potrebe, pa itak na to sploh ne reagirajo. Tudi če jim poveš, da so zanič ali se zanič vedli, bodo še vedno zahtevali, da je vse po njihovo. Reči se rešuje drugače. Kako, me boš najbrž vprašala. Zelo kompleksno. Na kratko je to težko povedat. Pa tudi nisem natančno brala, al si napisala, kaj je problem al ne. Veliko jih pohvalit, probat ustreči kar lahko, veliko jim dat čustvene topline, kar pa je ne, mora biti pa ne in to če se otrok na glavo postavi. Otrok se mora naučit, kaj je v lajfu pomembno in kaj ne. MOra se naučit ločit, kaj je zanič in kaj ne. Če je preveč razvajen, ne loči tega. Ve samo da ga vsaka malenkost prizadane. Če ga naučiš ločevati pomembno od nepomembnega, si zmagala. Bo razumel besedico ne.

IZVIRNO SPOROČILO: Nalin

Aja, pa še to, jaz prav občudujem svakinjo. Niti enkrat ne povzdigne glasu in vedno doseže svoje, včasih sicer čaka tudi po uro, da tamala opravi kar mora, ampak doseže pa le. Res prav občudujem jo in velikokrat jo mam za vzgled (kadar meni živčki popuščajo) in me s tem "reši"


Meni je pa tako vedenje popolnoma neumno, saj s tem otroka navaja, da lahko nekaj vlečeš in ljudi mučiš ure dolgo. Neprimerno. Za moje osebne pojme vzgaja trmoglavca, ki bo vedno dlje težil za vsako stvar. Če bi ona zahtevala, da naredi takoj, bi samo sebe in še otroka rešila pričkanja in potem bi se eno celo uro namesto čakali in mulili, imeli lepo in fajn in bili srečni. POleg tega ta ista stvar, če jo leta dolgo vlečeš, obrodi take sadove, da starš nima več živcev po letih pričkanj, enostavno v nekem trenutku odpove, ker ne more več, nima več energije, otrok pa ve, da mora čim dlje odlašat, da bo dosegel svoje.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 26
   RE: Metoda vzgoje z rdečimi in črnimi pikami
22.9.2009 17:43:56   
Anonimen

Me zanima, kaj pravite na metodo spdobujanja zaželenega vedenja z rdečimi pikami in omejevanja nezaželenega obnašanja s črnimi pikami?


Brezveze.
Jaz ne zbiram pik in tudi otrok jih ne bo. Slaba kopija trgovine in manipulacije.

(odgovor članu Raho)
  Neposredna povezava do sporočila: 27
   RE: Metoda vzgoje
22.9.2009 17:45:40   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Raho

IZVIRNO SPOROČILO: uškinamama

Hm, za obnašanje ne. Za kakšen poseben dosežek pa ja. 


In kaj je zate poseben dosežek?


Zadnje je bilo, ko je prijela koprivo in jo drzala par sekund, da jo je spekla. Poseben dosezek je bil, da jo je prijela se drugic user posted image user posted image . Tretjic sva sli pa na sladoled.

(odgovor članu Raho)
  Neposredna povezava do sporočila: 28
   RE: Metoda vzgoje
22.9.2009 17:47:21   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Gina

IZVIRNO SPOROČILO: Nalin

Aja, pa še to, jaz prav občudujem svakinjo. Niti enkrat ne povzdigne glasu in vedno doseže svoje, včasih sicer čaka tudi po uro, da tamala opravi kar mora, ampak doseže pa le. Res prav občudujem jo in velikokrat jo mam za vzgled (kadar meni živčki popuščajo) in me s tem "reši"


Meni je pa tako vedenje popolnoma neumno, saj s tem otroka navaja, da lahko nekaj vlečeš in ljudi mučiš ure dolgo. Neprimerno.


Na dolgi rok in v vsaki situaciji je tudi meni, ceprav sem pristas (vecinoma) mirne komunikacije.
Ampak otrok potrebuje tudi konflikt, tudi to, da se spiciva in da se konkretno zjezim. To je vsake kvatre enkrat in potem je pis bradr :).

(odgovor članu Gina)
  Neposredna povezava do sporočila: 29
   RE: Metoda vzgoje
23.9.2009 17:20:14   
zinkazi
Lahko se uporabi nagrada ali kazen, vendar nisem pristaš pik. otrok naj ve, da nekaj naredi zaradi sebe, zato, ker je tako prav. tudi vedeti mora kaj je prav in kaj ne.

_____________________________


Otroško srce je zaklad


(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 30
   RE: Metoda vzgoje
24.9.2009 15:27:41   
ronja
Ampak otrok potrebuje tudi konflikt, tudi to, da se spiciva in da se konkretno zjezim.

tvoja mala dalmatinka ziheruser posted image . Mal hecauser posted image .

Pri nas (še) nimamo teh pik (če kdaj kaj bo, verjetno ne bojo pike, ampak kaki drugi znakci, nisem še o tem razmišljala v bistvu...) - ji pa včasih kaj obljubim za določeno željo. Recimo: če hitro pospraviš igrače, gremo ven (vedno pali, pa zdaj že ve, da predno kam gremo, je treba pospravit in se kar sama lotiuser posted image ). Če boš pridno tiho, da Lejla zaspi, bova potem skupaj brali knjigice. Če potem ni tiho, ji razložim, da če Lejla ne zaspi, nimam časa samo za njo in ne bo nič s knjigicami, ker hočem jaz še jest, recimouser posted image . Ta je v bistvu najtežja, ker ima ona to svojo sestrico zelo rada in vedno komaj čaka, da se zbudi (čeprav uživa, ko imam nekaj časa samo zanjo, vseeno ob prvem glasku iz sobe že leti: "Lejla budla sama", kar pomeni Lejla se je sama zbudila (ker ji vedno rečem, da morava počakat, da se Lejla sama zbudi, da je ne sme ona zbudituser posted image ).

Torej nagrade v bistvu uporabljam, kazni res zelo redko, ker niti ni prav treba, vsaj meni se ne zdi (ampak kot sem že pisala, je zdaj v nekem res ubogljivem obdobju, upam, da bo trajalo, heheuser posted image ). Edina kazen, ki sem jo do zdaj res mislim da 3x uporabila, ej bila, da bo morala bit v drugi sobi kot jaz (za recimo pol minute). Čeprav se čisto rada zaigra v drugi sobi, pa znori, če ne sme bit zraven mene, če se tako odločiuser posted image . To jo res prizadane in uporabim res v skrajni sili - navadno ni treba.

kar se tiče nagrad za obnašanje in posebne dosežke. Moja filozofija je taka: tudi otrok ima lahko slab dan. Tako kot jaz nisem ves čas vzorna mama, tako tudi njej ni treba bit non stop pridna in ubogljiva. (kar pa ne pomeni, da ji bom pustila delat po svoje - samo ne gledam tega kot njeno dolžnost). Zato kadar imam recimo vsega vraga na glavi, pa mala začne sitnarit, se ustavim, jo objamem in ji zelo iskreno na hitro razložim: " Lubica, rada te imam, ampak danes imam res veliko za naredit, mudi se nam tja pa tja,... prosim, bodi zdaj pridna, vem, da se ti ne da (hitet recimo ali karkoli pač), ampak zdajle bi to res rabila". In tamala kar kapči, se mi zdi. POtem vedno zelo lepo sodeluje. Ne vem, mogče imam samo srečo, ampak pri nas res pali. Seveda jo potem pohvalim in se ji zahvalim, da ne teži.

Nekaterim se bo to zdelo trapasto, ker se od nje kao pričakuje, da bo pridna in ne bo težila, vendar jaz gledam drugače: če sem jaz lahko živčna, je lahko tudi ona. če se ona potrudi, da mi ne teži, čeprav ji ne odgovarja, da hitimo, da nimam časa zanjo, da se mora oblečt ko medved, če je pač zunaj mraz, itd... no, potem si tudi zasluži, da to opazim in jo pohvalim. ker se trudi. Tako da ni treba, da je neka strašno nenavadna situacija - lahko je samo zelo hektičen dan...

Dostikrat pa jo pohvalim predno bi sploh naredila kaj narobe: v trgovini recimo ji povem, kako sem ponosna nanjo, ker nič ne teži za nobeno stvar, pa kako nama pomaga v košaro zlagat, itd... Zadnjič recimo je spet probala vzet kar eno sladkarijo, češ da je lačna. Sem ji ponudila kruh, pa ga ni hotelauser posted image . Sldkarijo sva vrnili in ko se je hotela nekaj začet cmihat, sem jo objela in ji povedala, da sem ponosna nanjo, da je taka pridna punca in da razume, kako je s tem. pa je bilo rešeno. Ji pa ne težim, če hoče aj pogledat, prijet... naj, tudi jaz najlažje gledam s prsti - včasih kao stvar enostavno moraš prijet... da dobiš občutk o njej. Ampak če prinese in rečeva, da tega pa ne rabimo, potem mora dat nazaj, tu pa ni pardona. ni pa to pregovarjanje pol ure, prej pol minute.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 31
   RE: Metoda vzgoje
26.9.2009 13:50:24   
pelin
Meni so te pike čisto mimo...Nekako se mi zdi takšno vzgajanje umazano , izsiljevalsko, manipulativno...Sedaj jih nagrajuješ s pikami, ko bodo pa zrasli, boš dala pa par evrov?user posted image Otrok resnično mora razumeti, da se določenega ne sme, ker so lahko zaradi tega hude posledice in ne zato, ker bo dobil črno piko. Osebno sem mnenja, da starš da otroku piko, ko mu definitivno spodleti pri vzgoji, oziroma otroku ni kos drugače.Žalostno.Še vedno se mi zdi da s pogovorom, ali pa s spoznavanjem posledic njegovih napačnih dejanj več dosežeš, kot pa s pikami. Žal, vendar pike se mi dostikrat zdijo nekakšna zamenjava za klofuto. Če ni otrok priden, nekje dobi eno po riti, drugje pa črno piko...Otroke po moje premalokrat pustimo, da nosijo posledice svojih napak, zato pa se dostikrat tako slabo odzivajo na naše prepovedi in opozorila...ne vem no, tako je moje mnenje...Pri nas je tako, da takrat, ko je imel kdo izpade v trgovini, naslednjič ni šel zraven...ali pa če se komu ni dalo pospravit igrače za seboj, mu nismo dovolili vzeti drugih s police....Nobenih pik, rožic, zvezdic...saj nismo na tomboli... Saj ko bodo odrasli, jim ne bodo dajali za neprimerna dejanja na čelo piko, ampak jih normalna družba ne bo želela  zraven...

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 32
   RE: Metoda vzgoje
26.9.2009 13:58:06   
pelin
Ronja , se strinjam s tabo glede pohval (in tudi drugih stvari).Pohvala res naredi čudeže...Že mi odrasli jo radi slišimo ( tisto jed, za katero slišim največ pohval, bi kar vsak dan skuhalauser posted image ), otroci pa to potrebujejo nekako kot kruh...moja dva sta navajena, da če ju sami ne pohvalimo, kar sama vprašata:"A dons sem bil pa pridn?"Dobre staromodne lepe besede so pač še vedno največ vredne...

(odgovor članu pelin)
Neposredna povezava do sporočila: 33
   RE: Metoda vzgoje
26.9.2009 14:08:38   
bskrle
Mi imamo obdobja, ko zbiramo srčke, kar pomeni, da zavestno nekdo naredi kaj dobrega, ampak vsi v družini.
Črne pike smo prakticirali kak mesec, je hitro dojela, da ni dobro imeti pike in smo lahko nehali. Stalno ocenjevanje človeka peha v stres.


_____________________________

Mama štirih deklic in 5ra

(odgovor članu pelin)
Neposredna povezava do sporočila: 34
   RE: Metoda vzgoje
26.9.2009 22:27:09   
Raho
Ah, ne mislite si, da gre za take osnovne zadeve kot je pospravljanje igrač ali izsiljevanje v trgovini ali neposlušnost...

Sicer pa - tovrstno teorijo, ki jo navajate, tudi sama izjemno dobro obvladam, ker mi je to profesionalna deformacija.

(odgovor članu bskrle)
Neposredna povezava do sporočila: 35
   RE: Metoda vzgoje
30.9.2009 23:33:57   
Anuška79
IZVIRNO SPOROČILO: Splišni

IZVIRNO SPOROČILO: *alja*
Sicer smo mi zdaj plakat odstranili in ga bomo prilepili spet čez en čas (se navadi in več ni zanimivo)



Ja, točno to. vsaka taka stvar nekaj časa deluje, ppotem se pa naveliča ali mama ali otrok. Saj s tem tudi z mamine strani tako zelo malo dela. Se spomnit vsakič za te pike ...

No, mi smo imeli sistem dajanja fižolčkov v lonček, za vsako dobrod elo je dobil enfižolček. Samo potem je bilo zanimivo delati dobra dela samo zaradi teh fižolčkov, pa eno samo pogajanje je bilo, ali je določena stvar že dobro delo ali ne ... V glavnem pri na sva oba z otrokom kaj kmalu nehala s tem, sva se naveličala. Meni je boljše sporti reševati stvari. Če si priden fajn, super, smo veseli, se imamo fino, če si tečen, si nekaj časa pač teče, dokler mati ne popizdijo, če si pa multiečen in teroriziraš že v startu vse okoli sebe, pa pač letiš v sobo za čas, dokler se ne umiriš.


jaz sem kar pod tole podpišem. Tudi midva sva jih imela, pa sem hitro ugotovila, da se potem vse vrti okrog teh pik, jaz pa ne želim, da je njegovo vedenje 'ok' zato, da bo dobil nalepko, sladoled itd. Ko je priden mu to povem in ga še večkrat objamem in pocrkljam ter mu povem, da sem ful ponosna nanj. To mu pomeni več kot vse drugo.

Pa še en namig: naslednjič ko hočeš nekaj od otroka, mu reci, da ga potem čaka presenečenje. Seveda bo vse naredil zanj, ti pa mu potem daj enega velikega lubčka. Reakcija bo - pa ne tooooo. Sama sem bolj za nematerialne nagrade, ker potem se hitro zapletemo v daš-dam situacije in 'bom, če boš...'

(odgovor članu Splišni)
Neposredna povezava do sporočila: 36
   RE: Metoda vzgoje
1.10.2009 10:47:11   
Nina00
Ronja pod tvoj post se pa podpišem, če smem. Si tako lepo napisala in jaz se tudi trudim delat tako. Trenutno super funkcionira. Edino osamitve kot kazni ne uporabljam. Kazni, kadar so res potrebne, so povezane s prekrškom. Ima pa tudi naš skoraj tri letnik zelo ubogljivo obdobje. Mi je kar čudno, ker smo imeli pred enim letom in tudi še pred pol leta veliko več trme kot sedaj. Smo jo pa prebrodili z doslednostjo in vzdrževanjem hladnih živcev. Saj, verjetno je novo obdobje trme že za naslednjim ovinkom user posted image

Rdečih in črnih pik pa ne bi uporabljala. Težko rečem zakaj, a nekako mi ne dišijo.

< Sporočilo je popravil Nina00 -- 1.10.2009 10:52:34 >

(odgovor članu ronja)
Neposredna povezava do sporočila: 37
   RE: Metoda vzgoje
1.10.2009 16:00:28   
ronja
Edino osamitve kot kazni ne uporabljam. Kazni, kadar so res potrebne, so povezane s prekrškom.

Hehe, saj je povezano: če ona ne da mira Lejli, da bi zaspala, potem jo odstranim, da bo mir (itak da je potem tuljenje, ampak ko jo potolažim, je mirna). Ampak kot sem rekla, ni bilo treba več kot mogoče 3x. ni pa ravno osamljena takrat, ker gre za max. pol minute, pa vseeno sva narazen 20 cm, hehe. Sem tudi jaz razmišljala, če je to pravi način, ampak se kaj drugega, neškodljivega in učinkovitega, enostavno nisem spomnila - predlogi so pa dobrodošli.user posted image To, da mora biti za pol minute nekje sem pa enkrat videla pri varuškah, se mi zdi.

(odgovor članu Nina00)
Neposredna povezava do sporočila: 38
   [Brisano sporočilo]
15.10.2009 11:07:14   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu ronja)
  Neposredna povezava do sporočila: 39
   RE: Metoda vzgoje
15.10.2009 17:12:53   
mamamajča
Mi smo eno obdobje nazaj imeli plakat, ampak ne za črne pike, temveč za nalepke.
Jaz stremim k temu, da se doma za napake opozorimo in ukrepamo, čimvečkrat se pa pohvalimo.

Nikoli ne podkupujem ali izsiljujem, v smislu, če poješ, dobiš nalepko,
ampak šele po obroku na primer rečem, zdaj si pa zalužiš nalepko, ker si bil tako priden.
In nalepkice se nabirajo na plakatku, otrok je iz dneva v dan motiviran za lepo obnašanje, vendar mu nikoli ne govorimo, če boš priden, bo to in to.
Ker to meni pomeni izsiljeno lepo vedenje.
Če se grdo obnaša, pa sva se nekako odločila, da se učimo brez kričanja, ampak si strpno dopovedujemo zakaj in kaj je bilo narobe, in kot je predhodnica napisala, prvič opozorim, da se nekaj ne dela. Drugič ponovno opozorim in povem, kakšna bo posledica, tretjič pa svojo napoved uresničim.

Za nalepke pa smo se mi odločili, ker jih najin sin  obožuje, tako smo mu dovolili, da jo je lahko sam prilepil na plakat in bil seveda skrajno ponosen, ko je bilo komu potrebno razložiti, kaj ta plakatek pomeni- na njem se zbirajo vse pohvale.



< Sporočilo je popravil mamamajča -- 15.10.2009 17:19:26 >

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 40
   RE: Metoda vzgoje z rdečimi in črnimi pikami
16.10.2009 15:48:04   
Pupica
Mi smo uporabljali le nalepke. Pač tiste nejljubše oz.po njuni izbiri. Ob lepem, vzornem, skratka bp vedenju je padla nalepka, včasih tudi 2user posted image , za neprimerno vedenje pa nič. Pri nas smo v 14 dneh popolnoma druga dva otroka dobili. user posted image user posted image user posted image Vzpostavili smo večerno rutino tako trdno, da danes vse poteka samo od sebe, le občasno je potrebno na kaj opozoriti. Uporabljali smo jo pa le za večerno rutino, saj sta bila ponavadi že utrujena, za vsako stvar smo se pogajali,....Nalepke so bile pa čudežna pomoč.
Priporočam!

(odgovor članu Raho)
Neposredna povezava do sporočila: 41
   RE: Metoda vzgoje
29.10.2009 7:47:12   
mala zirafa
V vrtcu je to prepovedano, čeprav bi včasih prišlo zelo prav.Te pike so aktualne nekaj časa, potem otroka to več ne gane.

(odgovor članu honey)
Neposredna povezava do sporočila: 42
   [Brisano sporočilo]
29.10.2009 8:51:12   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu honey)
  Neposredna povezava do sporočila: 43
Stran:   <<   < Prejšnja stran  1 [2]
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2]
Pojdi na:





Kdo so otroci, ki nimajo alergij in niso b...
Večina se nas z veseljem spominja odraščanja, pri katerem je bilo igranje v blatu in pesku vsakdanja dejavnost in pogost...
BLOG: Pitje vode in lulanje med poukom
Te med odmorom ne tišči lulat in te je pritisnilo sredi pouka? Boš moral počakati do naslednjega odmora. V mojem svetu j...




Večer
F*R*U

kaj delate zvečer ko gredo otroci spat?

zlekljena na kavču si ogledam dober film (25%)

berem knjigo (3%)

sem na internetu (28%)

ukvarjam se z gospodinjskimi opravili (14%)

stisnem se k lubiju (29%)

opravljam službene obveznosti (1%)


Število vseh glasov: 216

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!