|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3 4   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
17.6.2009 10:05:29   
water lily
Peremo z oreščki. Mehčalca ne uporabljam, nakapam malo eteričnega olja in lepo diši.
Čistil ne uporabljam, razen tablete za pomivalni stroj imam. Vse ostalo čistim s kisom, limono in sodo bikarbono.
Pomivalc, pralni ipd. laufa ponoči ali čez vikend. Likam čez vikend pa še to ful malo.
Vrečke imam bombažne, dve, vedno v torbici.
Hrana(sadje, zelenjava, meso) je več ali manj iz bližnje eko kmetije. Mesa pojemo minimalno.
Žarnice so varčne.
Perem na eko programu, tudi posodo.
V službo se voziva skupaj, če se le da. Avto ima nizko porabo. Če bom kdaj velika pa bogata bom itak kupila hibridauser posted image
Ogrevamo se sicer na plin, ker sva v bloku, imava pa okoli 21stopinj, pa še to samo ene tri ure na dan in čez vikend, ker sva malo doma.
Kozmetiko uporabljamo tisto ki ni testirana na živalcah in če se le da naravno.

Razvada, ki se je pa trenutno nisem pripravljena odpovedat je pa klima in sušilni.

(odgovor članu Tedi77)
Neposredna povezava do sporočila: 26
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
17.6.2009 10:08:59   
NATAŠA35
pri nas je tako.

- ločujemo odpadke in peljemo v zabojnike, ker so kar daleč od domauser posted image
- uporabljamo varčne žarnice
- se večinoma tuširamo, razen mulo star 3 leta si privošči kopel
- hrana gre na kompost
- uporabljamo večinoma vrečke iz blaga in so vedno v avtu, če potrebuješ, je vedno pri roki
- za risanje uporabljamo papir iz službe
- igrače, ki so še v redu, podarimo drugemu otroku, prav tako oblačila
- kurimo na drva in kaj je lesenega, ali manjši papir gre v peč...
- kupili smo dobra okna in izolirali komplet hišo
- perem in sušim samo ponoči in ob vikendih ter praznikih
- kupujem samo pripomočke z oznako A
- kuham večinoma na plinu



_____________________________

Moja sreča so moji otroci: David, Luka, Jakob in Simon

(odgovor članu Tedi77)
Neposredna povezava do sporočila: 27
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
17.6.2009 17:54:17   
Anonimen
meni je recimo grozljivo, ko prideš na banko, pošto, lekarno, pač nekam, recimo pozimi in majo klimo na ful, babe na šalterjih so v kratkih rokavih, ti pa k prideš not v bundi, pa da morš par minutk stat v vrsti, pa tak zakuhašuser posted image pa prideš recimo poleti, pa majo spet tolk naštimano klimo, da so babe za šalterjih ogrnjene v jopice, tebe v kratih rokavih pa zebe, če morš spet mal v vrsti čakatuser posted image zdej pa mi nej en razloži, v čem je finta...pa tolk vsi vpijejo pa eko, pa emisije, pa to pa ono....sam po teh uradih bi tole klimatiziranje mal poštimalo, ogromno bi se poznalo....bojo pač babe pozimi v jopi, polet pa v kratkih rokavih in ne kontra, pa še strankam in okloju bolj prijazno bi blo...


Ce ze mas klimo, naj vsi vidijo (in cutijo user posted image ), da jo imas.
Plus prepricanje "ne bo me zeblo/ne bo mi vroce" ki gre preko vseh zdravih meja...

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 28
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
17.6.2009 17:57:00   
Anonimen
baterij tudi pri nas zelo malo, pa vse so une k se filajo, mam par komadov in menjavam pol, kjer je pač treba (daljinci, ura itd.)


Ne uporabljam, raje rit dvignem user posted image user posted image

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 29
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
17.6.2009 20:02:50   
sanja nk.
dokler je ne razbiješ, ni nič strupena, tko da....je fajn se mal poučit prej o stvariuser posted image
IZVIRNO SPOROČILO: ulla80

Strupene varčne žarnice pa v hiši ne bodo gorele.


dokler je ne razbiješ, ni nič strupena, tko da....je fajn se mal poučit prej o stvariuser posted image

Vsaka stopinja vec porabi za ca. 25% energije vec, ogromno za to, da pozimi hodimo v kratkih rokavih.


meni je recimo grozljivo, ko prideš na banko, pošto, lekarno, pač nekam, recimo pozimi in majo klimo na ful, babe na šalterjih so v kratkih rokavih, ti pa k prideš not v bundi, pa da morš par minutk stat v vrsti, pa tak zakuhašuser posted image pa prideš recimo poleti, pa majo spet tolk naštimano klimo, da so babe za šalterjih ogrnjene v jopice, tebe v kratih rokavih pa zebe, če morš spet mal v vrsti čakatuser posted image zdej pa mi nej en razloži, v čem je finta...pa tolk vsi vpijejo pa eko, pa emisije, pa to pa ono....sam po teh uradih bi tole klimatiziranje mal poštimalo, ogromno bi se poznalo....bojo pač babe pozimi v jopi, polet pa v kratkih rokavih in ne kontra, pa še strankam in okloju bolj prijazno bi blo...

Nic zdravil. Hb da sem zdrava in da zdravil ne kopicim.


no, to pa jst tud, se mi zdi kriminal, ko majo eni kr celo lekarno domauser posted image in je bla zdravnica zanč čist začudena, ko mi je hotla svečke napisat, pa sm rekla da ni treba, da jih še mam, če bom pa rabla bom pa že pršla...in je rekla da to je pa redko, da navadno folk kr vzame, tud če ma al pa če ne rabi - po sistemu sej je zastonj, pa če že napiše, pa valjda vzamemuser posted image jst mam doma v hladilniku svečke paracetamol, sirup calpol, kontracepcijske tablete za 3 mesece pa lekadol. pa lubi ma olfen, ko ga večkrat v križu kej vseka al pa mu kake mišice zategne. to pa je vse.

baterij tudi pri nas zelo malo, pa vse so une k se filajo, mam par komadov in menjavam pol, kjer je pač treba (daljinci, ura itd.)

najbol mi pa grejo na živce te razne plastične igrače, mislim....slej ko prej roma v smeti, kolk to okolje obremenjuje, se noben ne vpraša, sam kupuje se in kupuje, otroc pa itak čist zdolgočaseni, ob toni plastikeuser posted image tko da tole še bojo frke, k bom težila da nej se ne kupuje takih stvari, ker najbolj simpl je pač otroku kupit en tak glupi plastičn kompletuser posted image







user posted image user posted image , bom rekla enako, sej res malo se pozanimaj.....bela svetloba iz teh žarnic, nikakor ni prijetna, pa še vsebujejo živo srebro in še marsikaj, je res da je razbita šele nevarna, samo..tudi njena svetloba ni dobra za nas.
Boljše so led varčne žarnice....samo o tem si lahko vse prebereš, samo malo napiši kam ...pa vse dobiš

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 30
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
17.6.2009 20:33:14   
Kerensa*
IZVIRNO SPOROČILO: ***Želva***
Pozabila si omeniti, da tudi dreka za psom ne pobiraš.Vsaj pred časom še nisi.

Na domačem koncu ga. Ker ga pač moram. Drugje, kjer so zelenice, ga pa še vedno ne. Pasji drek je bio (razgradljiv). user posted image Tako, kakor pljunek - še nikogar nisem videla, da bi ga pobrisal za sabo (s pločnika). No, ampak pljuvam pa ne.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 31
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
20.6.2009 22:38:10   
Gina
Pravite, da perete belo perilo na 40°C. To je zelo učinkovito najbrž samo pri zelo intenzivnih pralnih praških. Drugače je pa po moje boljše spustit malo manj svinjarije v zemljo in posledično v vodo in oprat pri malo večjih stopinjah, kaj pa vem. Jaz itak zelo malo praška porabim, pa še tega manj invazivnega, ker imamo alergijo in ne prenesemo teh reči, mehčalca pa moj stroj tudi ne pozna.

Drugače mi narava ogromno pomeni in delam na tem, da ji ne škodujem.
Praškov imam malo, kozmetike skoraj ne uporabljam, strogo ločujem odpadke, pridelam skoraj vso zelenjavo, ki jo pojemo sama in to po postopkih, kot jih določa sonaravno vrtnarjenje. Uporabljam mleko od kmeta. Zbiram deževnico. Veliko sem na zraku. Jem zdravo. Spoštujem naravo in cel lajf v njej. Osveščam otroke o teh rečeh. Skratka, skušam živeti v skladu z naravo. Edina reč, ki mi ne ratuje je ta, da se mi zdi, da še vedno pridelam preveč odpadkov, pa da potrošimo veliko vode in elektrike.


(odgovor članu Kerensa*)
Neposredna povezava do sporočila: 32
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
21.6.2009 9:29:08   
Dashenka
1. Porabim relativno malo energije.

2. Maksimalno se prehranjujemo z nepredelano in neripravljeno hrano in pijačo

3. Smo skromni uporabniki čistil in kozmetičnih pripomočkov.

4. Delno ločujem odpadke, torej ločujem steklo in papir, plastike ne ločujem (jo tudi zelo malo "pridelam") in je tudi nikoli ne bom - ker je njeno recikliranje in ponovna uporaba ne le neekološka temveč tudi okolju bistveno bolj škodljiva kot odlaganje.

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 33
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
21.6.2009 12:37:39   
sonček33
Dashenka, daj povej, zanima me, kako se izogneš plastiki? Ker pri nas je ravno plastike največ.

_____________________________

...svet je poln lepih rožic tete Pehte...



(odgovor članu Dashenka)
Neposredna povezava do sporočila: 34
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
21.6.2009 15:50:48   
Dashenka

IZVIRNO SPOROČILO: sonček33

Dashenka, daj povej, zanima me, kako se izogneš plastiki? Ker pri nas je ravno plastike največ.


Hmm, praktično ne kupujem nobene pijače v plastiki.
Pivo, vino - steklenice
Voda- iz pipe
Sokovi (samo 100%)- steklenice.
Sladkih pijač z mehurčki ne pijemo.


Prav tako ne kupim praktično nobenih svežih pakiranih živil. Sadno/ zelenjavno "fasungo" nabavim 1-2x tedensko na glavni tržnici v LJ (torej odpadejo razne plastične posodice, ipd), ne kupujem pripravljene hrane (razne "mizice pogrni se"), vse ostalo pa je itak v kartonu ali steklu.
Jogurtnih lončkov pa ne zbiram ločeno, ker večje oslarije od recikliranje polistirenske plastike še svet ni videl.

(odgovor članu sonček33)
Neposredna povezava do sporočila: 35
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
21.6.2009 15:53:17   
Gina
IZVIRNO SPOROČILO: sonček33

Dashenka, daj povej, zanima me, kako se izogneš plastiki? Ker pri nas je ravno plastike največ.


Ja, to tudi mene zanima, ker temu s je skoraj nemogoče izogniti... razen če šteješ za plastiko samo tetrapak in plastenke. Vsaka stvar, ki je pakirana v škatlo, ima plastično vrečko okrog, ogromno reči je zavitih v plastične ovoje še znotraj škatel. Vsaka skuta, jogurt in smetana so v plastiki in v končni fazi uporabljamo doma od plastičnih map, vrečk (vsako reč v trgovini, ki se lahko razsuje ali je druge kvalitete ti dajo v malo plastično vrečko, sadje zapakiraš vanjo...), v plastiki so nekatere čistila, ki jih tudi lahko vržeš v ločene odpadke, še v kinderjajčku je plastika, ovitek je pa iz aluminija, da je tudi za v plastiko, še ko kupiš čist navadne hlače, so rezervni gumbi v plastični vrečki, .... Takole lahko naštevam še zelo dolgo in zdi se mi res težko ne pridelat plastičnih smeti. Sama ne kupujem plastenk, pa imamo veliko "plastičnih" odpadkov.

(odgovor članu sonček33)
Neposredna povezava do sporočila: 36
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
21.6.2009 15:56:37   
Gina
Si me z odgovorom prehitela.

Sicer se strinjam, da je mnooooogo, ampak mnogo bolj pametno ne proizvajati odpadkov sploh, kot reciklirati, saj je reciklaža zgolj gašenje najhujših posledic, ne pa odpravljanje njih, pa vendarle se mi zdi, da če že delam svinjarijo, da je fajn, če jo damo na pravo mesto - tudi papirčke od bombončkov...

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 37
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
21.6.2009 16:48:21   
Dashenka
Sicer se strinjam, da je mnooooogo, ampak mnogo bolj pametno ne proizvajati odpadkov sploh, kot reciklirati, saj je reciklaža zgolj gašenje najhujših posledic, ne pa odpravljanje njih, pa vendarle se mi zdi, da če že delam svinjarijo, da je fajn, če jo damo na pravo mesto - tudi papirčke od bombončkov...


Ja, se strinjam - le da menim, da okolju naredim veliko manj škode, če tisto malo plastike, ki jo moje gospodinjstvo sproducira, komunalci enostavno odložijo na deponijo. Ne pa pa,da jo reciklirajo. Vsekakor pa podpiram ločeno zbiranje stekla in papirja (in seveda tudi kovin).

Zdaj pa še zakaj.
Recikliranje in ponovna uporaba papirja, stekla in kovin ima svoj smisel.

Z recikliranjem stekla (in tudi kovin) in njegovo ponovno uporabo prihranimo ogromno energije.
Z recikliranjem papirja in njegovo ponovno uporabo zmanjšamo sečnjo lesa za potrebe predelave celuloze in dodatno še zmanjšamo onesnaževnja okolja z lugom in sulfidom v fazi priprave osnovne surovine za izdelavo papirja.

Tako steklo proizvedeno iz reciklirane surovine, kot tudi papir lahko koristno uporabimo in to za enak enak namen, kot če sta proizvedena iz "čistih" oz. "originalnih" surovin.

Pri plastiki pa to ne velja.
Reciklirana plastika ima zelo omejeno uporabo, ima bistveno slabše lastnosti kot tista proizvedena iz "originalnih" surovin, zato so se najbolj "zelene" družbe začele zmišljevat en kup plastičnih izdelkov, ki nadomeščajo izdelke proizvedene iz naravnih materialov.




< Sporočilo je popravil Dashenka -- 21.6.2009 16:49:29 >

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 38
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
21.6.2009 20:26:13   
sonček33
Dashenka, thx za odgovor in dodatna pojasnila. Vidiš, pa nisem vedela, tole glede plastike. Pravzaprav sem mislila, da je največji point ravno v plastiki in reciklaži le-te, zdaj pa vidim, da temu ni tako. No ja.

_____________________________

...svet je poln lepih rožic tete Pehte...



(odgovor članu Dashenka)
Neposredna povezava do sporočila: 39
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
21.6.2009 22:16:11   
Gina
Jaz vidim problem drugje, namreč v tem,da če plastiko odložimo med "navadne" smeti, s tem delamo veliko škodo okolju, mnogo večjo, kot če jo odložimo tja, kjer se ne razgrajuje na zemlji škodljiv način- v deponijo ali če hočeš drugače, reciklažo plastičnih odpadkov. Gre za to, kaj delamo okolju s te vrste odpadkom, ne za plastiko kot tako.


(odgovor članu sonček33)
Neposredna povezava do sporočila: 40
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
21.6.2009 22:17:54   
sonček33
Gina ja, to imaš pa prav. Sej itak, da bom še naprej dajala plastiko v posebne zaboje. Navada je železna srajca.

_____________________________

...svet je poln lepih rožic tete Pehte...



(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 41
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
22.6.2009 0:18:09   
Anonimen
IZVIRNO SPOROČILO: Dashenka

Hmm, praktično ne kupujem nobene pijače v plastiki.
Pivo, vino - steklenice
Voda- iz pipe
Sokovi (samo 100%)- steklenice.
Sladkih pijač z mehurčki ne pijemo..


Zelo zelo podobno, razen dveh plocevink piva na leto. Ostalo pijem toceno user posted image user posted image . Tisto pa ne vem, ali je eko ali ne, najbrz je, ce je iz soda.

(odgovor članu Dashenka)
  Neposredna povezava do sporočila: 42
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
22.6.2009 6:51:56   
Dashenka

IZVIRNO SPOROČILO: Gina

Jaz vidim problem drugje, namreč v tem,da če plastiko odložimo med "navadne" smeti, s tem delamo veliko škodo okolju, mnogo večjo, kot če jo odložimo tja, kjer se ne razgrajuje na zemlji škodljiv način- v deponijo ali če hočeš drugače, reciklažo plastičnih odpadkov. Gre za to, kaj delamo okolju s te vrste odpadkom, ne za plastiko kot tako.





Saj ravno v tem je point - plastike z rekiklažo ne razgrajujejo na okolju neškodjliv način.
En redkih, so se pred leti že, uprli tej neumnosti, ki je prišla od nikoder drugod kot Nemčije, so bili Nizozemci.

Oni namreč ločeno zbrane plastične embalaže ne reciklirajo tako, kot vsi ostali, pač pa jo "le" ponovno koristno uporabijo in sicer je sežgejo v sežigalnicah komunalnih odpadkov in iz nje pridobijo energijo. Plastične mase so namreč idealen energent - čist in z visoko energetsko vrednostjo.


Mi pa delamo tako, da najprej plastiko ločeno zberemo, potem jo v centrih v SLO malo posortijrajo, naložijo na tovornjake in jo po cesti (!!!!) peljejo nekaj 100km v tovarne za predelavo.
Tam jo še malo posortirajo, zmeljejo, toplotno obdelajo, pripravijo nov granulat, ga zapakirajo in splet naložijo na nov šleper in zadevščino razvozijo v obrate za proizvodnjo izdelkov iz reciklirane plastike. Teh seveda nihče ne mara, ker so zanič in morajo zato bit vsaj poceni (kar brez močnih državnih oz EU subvencij ne gre).
In potem dobiš take izdelke, kot so plastični strešniki, tlakovci, plastične parkovne klopce in podobne neumnosti.

Na ta način se celotna količina plastičnih mas v okolju smo povečuje.

In to je razlog, zakaj moj jogurtni ločnek pristane v kontejnerju z mešanimi odpadki.
Ker po mojem prepričanju s tem okolju naredim manj škode, kot če ta nesrečni lonček prevažajo s šleperji po polovici Evrope porabljajo energijo, onesnažujejo ozračje s toplogrednimi plini in delci , ga perejo (porabijo s tem ne vem koliko pitne vode), ga toplotno obdelujejo (spet porabljajo energijo) in na koncu iz njega izdelajo nek izdelek, ki si ga v resnici nihče ne želi.
Ob tem pa popolnoma nič ne zmanjšajo količine plastike na planetu.

Vsak nov jogurtni lonček je namreč spet proizveden iz sveže surovine - torej nafte.

Problem plastike na odlagališčih pa je le v tem, da je čas potreben za razgradnjo blazno dolg. Sama plastika pa je prav zato prav nič strupna saj je praktično inertna. Odložena na odlagališču ne dela nobene škode naravi, razen te, da se kopiči.

Kopičenju pa se lahko izognemo le s tem,da je enostavno manj uporabimo, ali pa do jo sežgemo, seveda pod kontroliranimi pogoji, v posebnih za to primernih napravah, ustrezno opremljenih za nadzor in tudi čiščenje dimnih plinov.
Vendar pa bo v Sloveniji žal preteklo še zelo zelo veliko vode, preden bomo zgradili eno moderno sežigalnico odpadkov.

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 43
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
22.6.2009 7:13:19   
ZARA
  • ločevanje vsega živega, to ti itak pride z leti v kri
  • varčne žarnice + perem največ na 60 - ponoči ali ob vikendih
  • likam ob vikendih
  • avte peremo malo, mogoče 3x na leto
  • mesa pojemo malo
  • klime nimamo, sušilca nimamo
  • vrečke kupujem samo papirnate, ostale se porabijo za smeti
  • za rože in vrt zalivat lovimo deževnico

Bi pa menjala avto za kaj bolj ekološkega.

_____________________________

This will take some time depending on
your operating sistem and hardware.
(plačano oglasno sporočilo).

(odgovor članu Dashenka)
Neposredna povezava do sporočila: 44
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
22.6.2009 21:35:35   
Gina
Zanimiva teorija, dashenka. Strinjam se s tem,da je neekološki naš način reciklaže plastike, to imaš čisto prav, vendar se mi zdi, da si en point malce spustila. Tudi pri nas na smetiščih pridobivajo energijo iz plinov, ki uhajajo ob sežigu. Pridelajo kar precej tega kolikor mi je znano oz. sem slišala tega, ko so nam na smetišču predavali o teh rečeh. Težava vseh smetišč je, da proizvajajo veliko strupenih snovi, ki se med temi procesi izločajo. Najbrž nihče ne verjame, da to, da pronicajo med drugim tudi v tla, ne škoduje okolju, pa čeprav je to na relativno omejenem prostoru - a misliš da nobenih strupov ne zanese z vodo drugam, pa z zrakom ravno tako? Poleg tega, če morajo oni (smetišče) najprej tisto, kar od sežganih odpadkov odteče strupenega najprej sploh prečistiti, preden sploh lahko spustijo v kanalizacijo!, a je potem jasno, za kako hude strupe gre, če niti tja ne smejo?! Pa jasno je, a ne, da taka čiščenja (dvakratna, prvo za v kanalizacijo, potem pa še drugo čiščenje, da gre lahko v okolje) nikdar ne očistijo toliko, da bi mi lahko jasno vedeli, da nismo zastrupljali okolja - gre za minimalne standarde, katerim je zadoščeno, ne gre za resnično neke čiste odplake, ki bi ne povzročale zemlji gorja!

Še vedno trdim, da je najhujši razlog za zastrupljanje okolja gore smeti, ki jih proizvedemo. Ni fora v reciklaži. Fora je v zmanjšanju odpadkov. Zmanjšati jih moramo, ljudje, če hočemo preživeti.
 
In prav imaš, morali bi najti drug način za reciklažo plastike, se strinjam. Vendarle še vedno menim, da je boljša draga reciklaža, kot sežiganje in proizvajanje strupenih snovi, ki gredo v zemljo, vodo....

(odgovor članu ZARA)
Neposredna povezava do sporočila: 45
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
22.6.2009 21:40:44   
bumerang
IZVIRNO SPOROČILO: Dashenka


En redkih, so se pred leti že, uprli tej neumnosti, ki je prišla od nikoder drugod kot Nemčije, so bili Nizozemci.

Oni namreč ločeno zbrane plastične embalaže ne reciklirajo tako, kot vsi ostali, pač pa jo "le" ponovno koristno uporabijo in sicer je sežgejo v sežigalnicah komunalnih odpadkov in iz nje pridobijo energijo. Plastične mase so namreč idealen energent - čist in z visoko energetsko vrednostjo.



Niso edini, enako počnejo Italijani.
Ki so, mimogrede, koprsko komunalo nekaj let nazaj prosili, da bi k njim zastonj vozili plastično embalažo, ker jo krvavo potrebujejo (temperatura v teh obratih namreč ne sme pasti pod določeno vrednost, ker sicer začnejo nastajati drugačne spojine v dimu, in zato potrebujejo stalen dotok določenih količin plastike) pa so naši ponudbo nonšalantno zavrnili, ker da mi Italijanom ne bomo ničesar šenkavali.
Čeprav so vedeli, da bo deponija lahko uporabna samo še par let in da druge ne morejo odpreti.

_____________________________

Ustavi se in prišel boš!

(odgovor članu Dashenka)
Neposredna povezava do sporočila: 46
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
22.6.2009 22:03:09   
Dashenka
Uff, sorry Gina, moram malo pokomentirat, zato bom malo razčlenila

Zanimiva teorija, dashenka. Strinjam se s tem,da je neekološki naš način reciklaže plastike, to imaš čisto prav, vendar se mi zdi, da si en point malce spustila. Tudi pri nas na smetiščih pridobivajo energijo iz plinov, ki uhajajo ob sežigu. Pridelajo kar precej tega kolikor mi je znano oz. sem slišala tega, ko so nam na smetišču predavali o teh rečeh. Težava vseh smetišč je, da proizvajajo veliko strupenih snovi, ki se med temi procesi izločajo.


Ne bo držalo, na smetiščih pridobivajo bioplin (metan, oz CH4), ki nastane pri gnitju organsko razgradljivih snovi- gre za neškodljiv proces.
Ta metan, pa potem lahko koristno uporabijo, kor energent - produkt sežiga metana pa je CO2, H2O in energija.

Obratno pa ne bo šlo in sicer, in sicer da bi z gorenjem (torej oksidacijo) pridobili pline, ki bi jih nato še enkrat sežigali in iz njih pridobivali energijo. To bi bil namreč perpetum mobile - ne gre, je skregano z osnovnimi zakoni termodinamike



Najbrž nihče ne verjame, da to, da pronicajo med drugim tudi v tla, ne škoduje okolju, pa čeprav je to na relativno omejenem prostoru - a misliš da nobenih strupov ne zanese z vodo drugam, pa z zrakom ravno tako? Poleg tega, če morajo oni (smetišče) najprej tisto, kar od sežganih odpadkov odteče strupenega najprej sploh prečistiti, preden sploh lahko spustijo v kanalizacijo!, a je potem jasno, za kako hude strupe gre, če niti tja ne smejo?! Pa jasno je, a ne, da taka čiščenja (dvakratna, prvo za v kanalizacijo, potem pa še drugo čiščenje, da gre lahko v okolje) nikdar ne očistijo toliko, da bi mi lahko jasno vedeli, da nismo zastrupljali okolja - gre za minimalne standarde, katerim je zadoščeno, ne gre za resnično neke čiste odplake, ki bi ne povzročale zemlji gorja!


Res je, izcedne vode so problem odlagališč in deponij - v resnici so največji problem, ker če deponija ni pravilno skonstruirana, potem pronicajo v zemljo in naprej podtalnico.
Problem deponij, predvsem starejših je predvsem v tem, d so na njih odlagali tudi nevarne industrijke odpadke od izpraznjenih akumulatorjev do transformatorskih olj dalje.
Jogurtni lončki pa niso problem, ker so inertni - sami po sebi nestrupeni in ne reagirajo z okolico.

Tudi še nisem slišala,da bi izcedne vode sploh bile speljane v kanalizacijo. To bi bilo pecej čudno, ker je kanalizacija namenjena izključno komunalnim odpadnim vodam - torej se po njen pretaka v glavnem naš kakec in lulanje.
Industrijske odpadne vode gredo lahko na komunalne čistilne naprave le v primeru, da ne škodujejo mikroorganizmom, ki papajo kakec, veselo rastejo in sem množijo.
Če na ČN spustiš strupeno snov, pomoriš vse mikroorgabizme in čistilna moč pade na nulo.


Še vedno trdim, da je najhujši razlog za zastrupljanje okolja gore smeti, ki jih proizvedemo. Ni fora v reciklaži. Fora je v zmanjšanju odpadkov. Zmanjšati jih moramo, ljudje, če hočemo preživeti.

To je pa dejstvo, s tem se 100% strinjam.


In prav imaš, morali bi najti drug način za reciklažo plastike, se strinjam. Vendarle še vedno menim, da je boljša draga reciklaža, kot sežiganje in proizvajanje strupenih snovi, ki gredo v zemljo, vodo....

Tu se pa močno motiš.
S sežigom v sežigalnici komunalnih odpadkov ne proizvajaš nobenih strupenih snovi. Plastiko sežgeš pri temp nad 1000stC, nastane CO2+Voda in pa seveda energija, ki jo uporabiš za ogrevanje sanitarne vode, ali pa z njo proizvajaš el. energijo.

(odgovor članu Gina)
Neposredna povezava do sporočila: 47
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
22.6.2009 22:04:47   
Dashenka

IZVIRNO SPOROČILO: bumerang

IZVIRNO SPOROČILO: Dashenka


En redkih, so se pred leti že, uprli tej neumnosti, ki je prišla od nikoder drugod kot Nemčije, so bili Nizozemci.

Oni namreč ločeno zbrane plastične embalaže ne reciklirajo tako, kot vsi ostali, pač pa jo "le" ponovno koristno uporabijo in sicer je sežgejo v sežigalnicah komunalnih odpadkov in iz nje pridobijo energijo. Plastične mase so namreč idealen energent - čist in z visoko energetsko vrednostjo.



Niso edini, enako počnejo Italijani.
Ki so, mimogrede, koprsko komunalo nekaj let nazaj prosili, da bi k njim zastonj vozili plastično embalažo, ker jo krvavo potrebujejo (temperatura v teh obratih namreč ne sme pasti pod določeno vrednost, ker sicer začnejo nastajati drugačne spojine v dimu, in zato potrebujejo stalen dotok določenih količin plastike) pa so naši ponudbo nonšalantno zavrnili, ker da mi Italijanom ne bomo ničesar šenkavali.
Čeprav so vedeli, da bo deponija lahko uporabna samo še par let in da druge ne morejo odpreti.


Ja res je, sem bila pred 20 leti na eni strokovni ekskurziji v Breschi -tam imajo eno fantastično sežigalnico. Takrat je bila super moderna, še zdaj bi si pri nas lahko obliznili vseh 10 prstov, če bi jo imeli.

(odgovor članu bumerang)
Neposredna povezava do sporočila: 48
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
22.6.2009 22:11:02   
bumerang
Imajo jo skoraj v vsakem večjem mestu, seveda tudi v Trstu.
Zdaj tja dostavljajo kraševci mi pa iščemo novo deponijo saj ima sedanja kapacitete samo še do te jeseni.

_____________________________

Ustavi se in prišel boš!

(odgovor članu Dashenka)
Neposredna povezava do sporočila: 49
   RE: Kaj pa vi naredite za okolje
23.6.2009 21:32:39   
Gina
Ja, najbrž sem se res malo po kmečko izrazila, pa se nisva razumeli. Iz metana pridobivajo energijo, to je res in o tem sem govorila. Nisem pa vedela, da ne pridobivajo energije tudi iz sežiga, zdelo se mi je logično, da to uporabljajo, kako je sploh možno da ne? To je res totalna naumnost, če tega ne počno.
Skoraj prepričana sem, da če plastika leži v okolju, med tem dolgotrajnim procesom razgradnje škoduje okolju s strupenimi rečmi, ki gredo iz nje v okolje. Ta hip se ne spomnim, kje sem to prebrala, ampak sem prebrala to na več koncih. Morda sem narobe sklepala iz tega, da se enako dogaja tudi med gorenjem, o tem ne morem diskutirat, ker nisem kemik, lahko da imaš prav, se bom pozanimala pri kom, ki se s tem ukvarja, vendar ne glede na vse menim, da plastika na noben način ni za v okolje, ter da jo proizvajamo resnično preeeeeeveeeeeeč in to po nepotrebnem. Čemu vsak dan kupit novo plastenko, čemu zavijat vsak bombon posebej v plastiko? Ne razumem.

Kar se tiče izcednih vod, kje pa sem napisala, da gredeo direkt v kanalizacijo? Napisala sem, da gredo v čistilno napravo, potem pa naprej v kanalizacijo. Tako so nam povedali na snagi v Lj. in prav nič drugače. Kakšno čistilno napravo imajo jih pa res nisem vprašala - pardon, jo bodo kmalu naredili, zdaj nekdo drug zanje to dela. Ni to poanta. Dejstvo je, da delamo preveč smeti.

Preveč smeti!

Aja, zdaj mi resnično ni več jasno, kje narediš več škode - dat v navadne smeti ali plastične, bom razmislila. Me pa resnično mika napisat en dopis na snago z vprašanjem, zakaj ne pridobivajo energije še na ta način?

(odgovor članu bumerang)
Neposredna povezava do sporočila: 50
Stran:   <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3 4   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  1 [2] 3 4   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





So tudi vašo telefonsko naročnino povišali?
VZMD je vložilo tožbo proti štirim velikim slovenskim operaterjem, ker so v zadnjih 5 letih enostransko višali pakete na...
100 mladim podarimo 3 obroke kredita
NLB bo 100 mladim povrnila 3 mesečne obroke kredita v skupni vrednosti do 1.000 EUR. Preverite, kako lahko sodelujete v ...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?