|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: <<   < Prejšnja stran  4 5 [6] 7 8   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   RE: Septembrke 2020
15.4.2020 15:10:35   
Sofie


IZVIRNO SPOROČILO: Mariborcanka

Aja pa se eno vpr.: tiste ki ze imate otroke-ste uporabljale kdaj pralne plenicke? Jaz razmisljam da bi jih nekaj nabavila za poleg klasicnih...





Jaz ne. Tako, da ne poznam. 

(odgovor članu Mariborcanka)
Neposredna povezava do sporočila: 126
   RE: Septembrke 2020
15.4.2020 21:25:18   
Mariborcanka
Hvala obema... Ja, sej sem res komaj v 4.mes, tako da se res tolazim s tem, da je še čas za vse...Stella to glede kratke porodniške pa res ne morem verjet..Smem vpr.v kateri državi si? Se nisem nikoli sprasevala kako immajo te stvari druge drzave urejene,ampak sem mislila,da je ja normalno, da ima zenska po porodu vsaj pribl. eno leto z dojenčkom... 4 mes.to pa je res groza. No vsaj nekaj si še dobila zraven..kaj pa vsaj polovicni del.cas je mogoč? Hja, vsaka ima kakšne probleme zgleda ja...


(odgovor članu Sofie)
Neposredna povezava do sporočila: 127
   RE: Septembrke 2020
16.4.2020 10:10:57   
Stella Marella
Tnx, sofie. Vem, da lupinica ni ravno ok, ampak ce jo ze imam, bi rada, da pase tudi na vozicek. Po moje jo bom rabila, ko grem z vozickom recimo do zdravnika.
Ja, tako je to priblizno drugod po svetu: https://svetkapitala.delo.si/trendi/kako-radodarne-so-drzave-s-porodniskimi-dopusti-130252
Na zacetku sem bila tudi kar sokirana, ampak se navadis, ko vidis, da drugim materam tudi na ta nacin nekako uspeva. Ni pa fer. Ja, delala bom s polovicnim delovim casom (na tem podrocju je v Svici cisto drugače urejeno), tudi partner bo zmanjsal delovni cas. Tako da bo otrok po vsej verjetnosti le 2 dni na teden v vrtcu. Nekako bomo ze. 🙂 

(odgovor članu Mariborcanka)
Neposredna povezava do sporočila: 128
   RE: Septembrke 2020
16.4.2020 11:08:12   
Sofie

IZVIRNO SPOROČILO: Stella Marella

Tnx, sofie. Vem, da lupinica ni ravno ok, ampak ce jo ze imam, bi rada, da pase tudi na vozicek. Po moje jo bom rabila, ko grem z vozickom recimo do zdravnika.
Ja, tako je to priblizno drugod po svetu: https://svetkapitala.delo.si/trendi/kako-radodarne-so-drzave-s-porodniskimi-dopusti-130252
Na zacetku sem bila tudi kar sokirana, ampak se navadis, ko vidis, da drugim materam tudi na ta nacin nekako uspeva. Ni pa fer. Ja, delala bom s polovicnim delovim casom (na tem podrocju je v Svici cisto drugače urejeno), tudi partner bo zmanjsal delovni cas. Tako da bo otrok po vsej verjetnosti le 2 dni na teden v vrtcu. Nekako bomo ze. 🙂 


Ja, za take primere sem imela tudi jaz. Mi se precej vozimo, tako da sem pogledala ADAC teste in kupila res varno. Isofix je pa fajn, ker lupinico samo položiš gor in je pravilno pripeta.

V paketih kjer se prodajajo 3v1 so lupinice ponavadi zanič. Tega res ne priporočam. Raje kakšna druga stvar manj, kot pa slaba lupinica.

(odgovor članu Stella Marella)
Neposredna povezava do sporočila: 129
   RE: Septembrke 2020
17.4.2020 9:09:52   
Stella Marella
Ja, isofix bomo kupili. Saj rabljen je tudi ok, ne? Kaj pa rabljena lupinica? Vem, da avtosedezi ne smejo bit rabljeni, poznam pa veliko staršev, ki kupijo kar rabljene lupinice... 

(odgovor članu Sofie)
Neposredna povezava do sporočila: 130
   RE: Septembrke 2020
17.4.2020 9:34:35   
Sofie

IZVIRNO SPOROČILO: Stella Marella

Ja, isofix bomo kupili. Saj rabljen je tudi ok, ne? Kaj pa rabljena lupinica? Vem, da avtosedezi ne smejo bit rabljeni, poznam pa veliko staršev, ki kupijo kar rabljene lupinice... 


Jaz bi samo pazila, da so jo imeli samo za enega otroka. Ker drugače so hitro prestare. Oz. nekje na spletu piše koliko let zdrži lupinica, mislim da max 6 let. Potem ni več varna.

(odgovor članu Stella Marella)
Neposredna povezava do sporočila: 131
   RE: Septembrke 2020
17.4.2020 10:02:21   
Stella Marella
👍 Hvala ti! 

(odgovor članu Sofie)
Neposredna povezava do sporočila: 132
   RE: Septembrke 2020
17.4.2020 18:28:27   
Stella Marella
A mislite, da nam bo uspelo iti se kam na dopust v teh časih?? Imate ze kaj splanirano? Jaz bi ful rada sla se pred zacetkom 3.trimestra, v zacetku junija sem planirala... Mocno upam, da bo uspelo, ce ne, se mi bo še zmešalo doma! 🤪 

(odgovor članu Stella Marella)
Neposredna povezava do sporočila: 133
   RE: Septembrke 2020
18.4.2020 12:17:59   
Sofie


IZVIRNO SPOROČILO: Stella Marella

A mislite, da nam bo uspelo iti se kam na dopust v teh časih?? Imate ze kaj splanirano? Jaz bi ful rada sla se pred zacetkom 3.trimestra, v zacetku junija sem planirala... Mocno upam, da bo uspelo, ce ne, se mi bo še zmešalo doma! 🤪 



Jaz imam v načrtu it že konec maja, pa potem v juniju morje. Čez poletje pa tut upam, da nam uspe. Pol pa samo počakam na prvo cepljenje in odletimo nekam na toplo. Smo tudi s prvo veliko potovali. Letos nam je korona prekrižala načrte, smo imeli letalske že kupljene. Jaz nisem zimski človek, mi paše vmes it nekam na toplo.  


(odgovor članu Stella Marella)
Neposredna povezava do sporočila: 134
   RE: Septembrke 2020
18.4.2020 16:55:10   
Stella Marella
Trikrat v treh mesecih v teh casih - svaka cas_t, ce vam uspe. Po moje se bomo morali pocasi kar odvadit teh izletov na kanarske sredi novembra 😉 ampak tud jaz upam na najboljse. 

(odgovor članu Sofie)
Neposredna povezava do sporočila: 135
   RE: Septembrke 2020
18.4.2020 18:18:47   
Sofie


IZVIRNO SPOROČILO: Stella Marella

Trikrat v treh mesecih v teh casih - svaka cas_t, ce vam uspe. Po moje se bomo morali pocasi kar odvadit teh izletov na kanarske sredi novembra 😉 ampak tud jaz upam na najboljse. 



Mislim, da bodo počasi morali sprostiti ukrepe. Ko Hrvati odprejo meje bo pa sploh fajn. Jst imam še cel dopust za porabit pred porodniško. Bi ga kar po delčkih. 


(odgovor članu Stella Marella)
Neposredna povezava do sporočila: 136
   RE: Septembrke 2020
23.4.2020 13:10:45   
Mariborcanka
Jaz pa sem se ze kar sprijaznila,da letos verjetno ne bo dopusta. Niti me ne mika prevec s tem trebuhom po plazi hodit:( Sedaj smo tik pred nakupom hisice in bo itak ves potreben denar sel tja in za otroka... Jaz se ze pocutim ko balon, cepram mi tehtnica glede na zacetek nosecnosti kaze samo 2,5-3 kg vec..se vedno! Ampak je trebuh vseeno tak velik,da groza..res ne vem al je to skoz napihnjenost al kaj :S


(odgovor članu Sofie)
Neposredna povezava do sporočila: 137
   RE: Septembrke 2020
24.4.2020 8:59:28   
Sofie



Mariborčanka kdaj pa imaš nasledni pregled? Ful je odvisno tudi kako nosiš. Jaz sem na polovici, pa se mi komaj opazi, da sem noseča. Pomoje kdo misli da sem se zredila. 
Lahko pa tudi samo, da si napihnjena. 
Jaz se pa dopusta zelo veselim. Plavanje v nosečnosti je res fajn. 
Ste že opravile kakšen nakup? Jaz se kar ne moeem upret malim oblačilom😀

(odgovor članu Mariborcanka)
Neposredna povezava do sporočila: 138
   RE: Septembrke 2020
24.4.2020 10:10:12   
Mariborcanka
Morfologijo bom imela nekje med 5. in 10.5. mi je rekla sestra - in da me bo se poklicala za tocen termin. V pon.bom v bistvu dopolnila 19.teden...Ja, sej naceloma bi se jaz tudi veselila dopusta in nasploh morja in plavanja..samo ko pomislim na tisto guzvo sredi sezone, me itak mine. Bomo vidli kak sploh bo s korono... Mislim da se enostavno prevec redim na trebuh al kaj je to...pa zdaj sem bila 1,5 mes.v bolniski in bolj malo gibanja. Z majem bom zacela od doma delat, pa bomo vidli kak bo-bom mogoce manj mislila na hrano in malo manj polezavala. Zdaj se mi ze na sprehod s psom vec ne da..še skoraj samo moj hodi z njim. Ampak sem se ravno vceraj odlocila,da bom spet zacela hodit, ker sem ze cisto zalezana. Pac utrujenost imam kar hudo ze cel cas nosecnosti.Jaz se nisem nic kaj kupovala za otroka, predvsem zaradi korone. Po spletu pa mi nekak ni isto kot it v trgovino - vsaj za take stvari,ko se ze itak ne spoznam na njih...tak da bom se malo pocakala. Sem si pa ze seveda ogledovala stvari po netu...

(odgovor članu Sofie)
Neposredna povezava do sporočila: 139
   RE: Septembrke 2020
24.4.2020 10:34:50   
Stella Marella
Mariborcanka, ce si se zredila le 2-3 kg, je to po moje bolj napihnjenost. Oziroma oboje. Jaz sem zdaj v 22.tednu in imam 5-6 kg vec. Je pa res, opazam, da je odvisno od tega, kako nosis, kot pravi Sofie... Pri morfologiji mi je rekla, da je posteljica spredaj + otrocek bolj spredaj in nizko, ter v precni legi. Trebuh se mi zdi ogromen 😁 mogoce je pri tebi isto. Ce bo slo tako dalje, bom na koncu pristala pri julijkah 😁 pa tudi hodim ze kot racka, kaj sele bo 🤷‍♀️😅 mi pa sprehodi sploh vec ne pasejo, ker me zadnje čase ful špona v trebuhu in zdi se mi tak tezek, da se moram vsakih 5 min ustavit 🤷‍♀️
Jaz bi sla ful na morje oz nekam ob vodo, ze zdaj, kadarkoli... Junija racunam, da ne bo prevec guzve + pocutje ok. Bomo videli. 
Pri nas so trgovine se zaprte, se dobro, ker bi drugace prevec vsega kupla 😅 res so sladke te male oblekice... 

(odgovor članu Mariborcanka)
Neposredna povezava do sporočila: 140
   RE: Septembrke 2020
24.4.2020 11:14:55   
Sofie
Jaz pa kar prek spleta naročim. Sej mudi se nam ne, časa je še več kot dovolj.

Zateguje me, če dlje časa kaj težjega nosim, ampak to je pomoje normalno. Sem pa itak zelo aktivna. Ob otroku, ki se more vsak dan dobro zlaufat drugače ne greuser posted image

Junija bo pomoje super za na morje it.



< Sporočilo je popravil Sofie -- 24.4.2020 11:15:26 >

(odgovor članu Stella Marella)
Neposredna povezava do sporočila: 141
   RE: Septembrke 2020
27.4.2020 18:00:52   
Mariborcanka


IZVIRNO SPOROČILO: Stella Marella

Mariborcanka, ce si se zredila le 2-3 kg, je to po moje bolj napihnjenost. Oziroma oboje. Jaz sem zdaj v 22.tednu in imam 5-6 kg vec. Je pa res, opazam, da je odvisno od tega, kako nosis, kot pravi Sofie... Pri morfologiji mi je rekla, da je posteljica spredaj + otrocek bolj spredaj in nizko, ter v precni legi. Trebuh se mi zdi ogromen 😁 mogoce je pri tebi isto. Ce bo slo tako dalje, bom na koncu pristala pri julijkah 😁 pa tudi hodim ze kot racka, kaj sele bo 🤷‍♀️😅 mi pa sprehodi sploh vec ne pasejo, ker me zadnje čase ful špona v trebuhu in zdi se mi tak tezek, da se moram vsakih 5 min ustavit 🤷‍♀️
Jaz bi sla ful na morje oz nekam ob vodo, ze zdaj, kadarkoli... Junija racunam, da ne bo prevec guzve + pocutje ok. Bomo videli. 
Pri nas so trgovine se zaprte, se dobro, ker bi drugace prevec vsega kupla 😅 res so sladke te male oblekice... 



Jaz isto...ko malo vec hodim, sem takoj utrujena in se mi zdi trebuh tezek..kaj sele bo v naslednjih mesecih :S in tudi zateguje me vse tak pod trebuhom,kot da bi ful pretiravala z gibanjem, ceprav ziher nena. Tako da meni tudi sploh vec ne pasejo sprehodi... Pocasi se ze sprasujem, ce imam nosecnisko sladkorno, ker je pri tem eden od znakov stalna zeja in tudi plod prehitro pridobiva na tezi....bom naslednjic na pregledu povprasala ginek.,ce bi bilo smiselno ze it na oni test

(odgovor članu Stella Marella)
Neposredna povezava do sporočila: 142
   RE: Septembrke 2020
27.4.2020 18:01:49   
Mariborcanka
Blagor vam, ki se med nosecnostjo cist normalno pocutite...


(odgovor članu Mariborcanka)
Neposredna povezava do sporočila: 143
   RE: Septembrke 2020
27.4.2020 20:55:33   
Sofie

Zategovanje je normalno, samo vezi se raztegujejo. Ni ravno razlog, da se ne bi gibali. Mislim jaz si ne predstavljam, da ne bi šla vsak dan na dolg sprehod, v hrib. V nosečnosti je pomembno bit fit, je lažje tudi kasneje.

Mariborčanka so ti omenili da je večji? No sej na morfologiji bodo ocenili težo.

Jaz sem v 21t in sem zdaj na +3kg. Prejšnjič sem bila v takem času na 0. Res pa da tokrat res ne pazim kaj preveč. Bom očitno morala začet. Sladoled vsak dan ni ravno najboljša izbirauser posted image


(odgovor članu Mariborcanka)
Neposredna povezava do sporočila: 144
   RE: Septembrke 2020
27.4.2020 23:25:33   
Mariborcanka
Joj jaz tudi zadnje dneve vsak dan sladoled...to je najvecji "strup" ja... 
Sej glede gibanja vem,da bi bilo dobro, ampak se res tolk utrujeno pocutim, da ne gre. Ce grem dop.s psom na sprehod,sem potem cist hin  cel dan do vecera...in tudi ce ne grem, sem total utrujena. Tudi kolki me po vsakem sprehodu bolijo. Sem najprej mislila,da zato,ker pretiravam s hojo, ampak vidim da je zdaj isto,ko vec pocivam. Tako da ne vem vec kaj je boljse. Vem da bi marsikdo rekel,da se bom boljse pocutila,ce bom sla malo na sprehod in na svez zrak...ampak se res potem slabse pocutim. Se zdaj ze par tednov spravljam k telovadbi-da bi si te video vadbe pogledala in malo doma telovadila,a se nikakor ne spravim zraven:( Ze ko samo malo pospravljam po stanovanju in med kuhanjem posode in pomivanjem stojim kaki 2 uri v kuhinji,sem ze spet utrujena...

Glede vecje velikosti otroka in sladkorne pac razmisljam zarad velikega trebuha (in stalne žeje)...ma upam,da ni res to to. Bomo videli na morfologiji kako bo.


(odgovor članu Sofie)
Neposredna povezava do sporočila: 145
   RE: Septembrke 2020
28.4.2020 8:32:39   
Sofie

IZVIRNO SPOROČILO: Mariborcanka

Joj jaz tudi zadnje dneve vsak dan sladoled...to je najvecji "strup" ja... 
Sej glede gibanja vem,da bi bilo dobro, ampak se res tolk utrujeno pocutim, da ne gre. Ce grem dop.s psom na sprehod,sem potem cist hin  cel dan do vecera...in tudi ce ne grem, sem total utrujena. Tudi kolki me po vsakem sprehodu bolijo. Sem najprej mislila,da zato,ker pretiravam s hojo, ampak vidim da je zdaj isto,ko vec pocivam. Tako da ne vem vec kaj je boljse. Vem da bi marsikdo rekel,da se bom boljse pocutila,ce bom sla malo na sprehod in na svez zrak...ampak se res potem slabse pocutim. Se zdaj ze par tednov spravljam k telovadbi-da bi si te video vadbe pogledala in malo doma telovadila,a se nikakor ne spravim zraven:( Ze ko samo malo pospravljam po stanovanju in med kuhanjem posode in pomivanjem stojim kaki 2 uri v kuhinji,sem ze spet utrujena...

Glede vecje velikosti otroka in sladkorne pac razmisljam zarad velikega trebuha (in stalne žeje)...ma upam,da ni res to to. Bomo videli na morfologiji kako bo.




No sej, če imaš kmalu pregled ti bodo ocenili velikost trebuha in otroka.

Glede na utrujenost prosi, da ti že železo pregledajo. To je velikokrat problem v nosečnosti. In vpliva na utrujenost itd.

(odgovor članu Mariborcanka)
Neposredna povezava do sporočila: 146
   RE: Septembrke 2020
28.4.2020 13:44:18   
Štajerka90
Ojla septembrke :)

naj se še jaz javim in pridružim vaši skupinici, sem tudi sama septembrka in pričakujeva septembra, tako da bo to najlepše darilo za moj letošnji rojstni dan ;) kako ste? malo sem preletela vaše debate in čestitke vsem bodočim mamicam, mislim da nam tole nosečniško obdobje kljub karanteni in generalno gledano ponuja same lepe stvari (pustimo vse neprijetne znake, ki jih male bibe in bauci v naših trebuščkih prinesejo s seboj) ;)

sama sem prvič noseča in neizmerno uživam v tem času, delam od doma, pregledi so vsi ok, tudi glede počutja nimam kaj za jamrati ... najin mali baucek lepo in pridno raste in upam da tako tudi ostane ;) tudi mi2 nisma še nič šla po trgivnah za opremo, sem se pa po raznih spletnih trgovinah in straneh že zaljubila v kakšne stvari - glede cotk morem podeliti z vami, da sem lih prejšnji teden prejela naročilo iz PatPat.com, majo res luštne stvari, cene so ugodne pa material je tudi fajni (bombažek)

dopust sma planirala konec junija - začetek julija, pa tudi ne veva ali bova šla, odvisno od situacije je pa res da tudi če ne bova šla, meni osebno ne bo nobene panike :) imam že tudi lep trebušček, sem v 22 tednu in mi je čisto fajn doma, pa sprehodi okrog bajte po bregih s kosmatinecem med zelenjem so pravi zen :)

me pa zanima, če že kaj razmišltae o porodu? kam, katera porodnišnica in kako bo? mene je kar malo strah, ampak tak tisti normalni, pozitivni strah, ko ne veš kak bo in v kakšni meri bom čutla bolečine ... me zanima, ker vem da za nekatere to ni prva nosečnost, če je v drugo/tretje kaj lažje, ko imaš pol neko osnovno predstavo? :)

drugače pa lepo bodite, čuvajte se (in vaše male bibe/bauceke) in se tipkamo :)

(odgovor članu Sofie)
Neposredna povezava do sporočila: 147
   RE: Septembrke 2020
28.4.2020 16:59:20   
Stella Marella
Hojla, Štajerka, dobrodosla 🙂 me veseli, da je se ena vec na kupu.
Saj na splošno se mi zdi, da imam(o) kar lepo nosecnost. Ce pa sem in tja malo pojamramo, me pa tudi ne moti - kdo nas bo pa razumel, ce ne ostale nosecke 😉 
Glede zategovanja v trebuhu: jaz sem pred nosecnostjo precej sportala, in sem nameravala tudi zdaj. Ampak nisem vedela, kako je, ko ti je 3 mesece slabo in ne mores niti pomislit na sport. Zdaj pa to zategovanje in tezek trebuh... Rada bi sla na daljse sprehode, ampak ocitala si pa ne bi rada, ce bi slo kaj narobe. Moja mama je imela podobne simptome, in je bila potem rizicna nosecnost. Tako, da imam jutri pregled, ce je vse ok z maternicnim vratom. Ziher je ziher. @mariborcanka - mogoce ti tudi to lahko pogledajo na naslednjem pregledu... 

(odgovor članu Štajerka90)
Neposredna povezava do sporočila: 148
   RE: Septembrke 2020
28.4.2020 17:11:24   
Stella Marella
Jaz sem tudi kar naenkrat nora na sladoled, joooj 🙈 vse sorte sem ze probala. Vsak dan kaj novega 😉
Poroda se naceloma ne bojim. Razmisljam o njem, ampak pozitivno. Vem, da bo bolelo, ampak bomo ze! Vazne so tehnike dihanja + zavedanje različnih polozajev pri popadkih in porodu samem, pa katera sredstva imamo na voljo za lajšanje bolecine... Kaj vec pa niti ne mores predvidet, a ne? Upam, da me tudi med/pred samim porodom ne bo strah, ker s tem zaviras naravne procese. Ene par porodov (videov) si bova pogledala, pa upam, da nama uspe tudi na tecaj priprav na porod (sola za starse, je to isto?). Zdaj sva zacela nekaj online gledat... Časa je še 🙂

(odgovor članu Stella Marella)
Neposredna povezava do sporočila: 149
   RE: Septembrke 2020
28.4.2020 18:27:06   
Mariborcanka
Dobrodošla Štajerka90...
Ja, jaz moram reči, da se kar bojim poroda. V bistvu sem se že celo življ.tega bala in morda tudi zato nisem imela do sedaj otrok. Ze ko sem bila najstnica,je moja sestra dala zelo tezek porod skozi, pa en splav...pa me je delno tudi to zaznamovalo...pa kak film na to temo kdaj videla in nekako dobila velik strah. Zdaj si sicer govorim,da bom zd nekako prezivela,ce tudi vse ostale prezivijo...konc koncev bo to menda samo en tak tezek dan v mojem zivljenju. Ce pa bi mi svetovali carski rez iz bilokakih razlogov, bi z veseljem privolila..
Stella Marrela tebi je to tvoja prva nosecnost? Sem malo pozabila zdaj...

(odgovor članu Stella Marella)
Neposredna povezava do sporočila: 150
Stran:   <<   < Prejšnja stran  4 5 [6] 7 8   Naslednja stran >   >>
Stran: <<   < Prejšnja stran  4 5 [6] 7 8   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Je mogoč naravni porod po carskem rezu?
Kako pogost je naravni porod po carskem rezu, ali se priporoča in kako se na njega pripraviti, smo govorili z izr. prof....




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?