|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Zdravje in nega

Sistematski pregled in cepljenje
V tem mesecu boste z otrokom opravili tretji sistematski pregled, na katerega so vas naročili ob prejšnjem pregledu. Zraven pregleda in posveta, ki ste jih že vajeni, bo tokrat opravljen še pregled urina in ocena krvne slike (odvzem krvi). Po končanem pregledu bo vaš  dojenček prejel tretjo dozo cepiva proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi in hemofilusu influence. V Sloveniji je za otroke in mladostnike obvezno cepljenje proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, hemofilusu influence tipa b, ošpicam, mumpsu, rdečkam in hepatitisu B.

Namen sistematičnih pregledov je spremljanje rasti in razvoja, ugotavljanje telesnega in duševnega zdravja s ciljem zgodnjega odkrivanja bolezni in motenj, da bi tako dosegli možnost zgodnjega ukrepanja, zdravljenja in rehabilitacije. Prav tako je namen odkrivanje neugodnih socialnih dejavnikov in nezdravih življenjskih navad v družini ali v okolju, v katerem otrok živi. Pregledi v predšolskem obdobju so v 1., 3., 6., 9., 12. in 18. mesecu starosti ter pri 3. in 5. letu.

Zobki, kje ste?
Prvi mlečni zob začne navadno izraščati med 6. in 9. mesecem starosti. Odstopanje 4 mesece pod spodnjo ali nad zgornjo mejo ne pomeni nič posebnega. Deklicam izrastejo zobje v povprečju prej kot dečkom.
Navadno najprej izrasteta spodnja dva srednja sekalca, nato zgornji štirje sekalci in nazadnje spodnji stranski sekalci. Ni pa nič nenavadnega, če na primer zgornji stranski sekalci prehitijo srednje sekalce.

Nega dojenčkovih zobkov
Ob primerni in zdravi  prehrani je higiena ustne votline do 3. leta starosti namenjena uvajanju in seznanjanju otroka, da bi lahko kasneje postala nepogrešljiv del dnevnega ritma. Zobe začnemo umivati takoj, ko izrastejo. Na začetku lahko uporabimo mehko krpo ali gazo, ki jo omočimo z vodo in ovijemo okoli prsta, ali gumijast naprstnik. Kasneje začnemo uporabljati primerno zobno ščetko, vsekakor pa je zobna ščetka nepogrešljiva, ko otroku izrastejo prvi kočniki. Pri izbiri zobne ščetke upoštevajmo navodila proizvajalcev ali pa se posvetujmo z zobozdravnikom. Umivanje zob naj ne poteka na silo, saj lahko dojenček razvije odpor. Umivanje naj poteka kot igra – najprej naj otrok sam poskusi, nato dokončajo starejši.

Preberite še

Moj dojenček
Razvojni mejniki
Uvajanje goste hrane
Zdravje in nega
Spanje
Mamica in očka
Igrajmo se




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?