|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Avtogeni trening za nosečnice

Zmaga Dvornik, univ. dipl. psih., 29.10.2013
Obvladovanje stresa med nosečnostjo je upravičena skrb vsake bodoče mamice in marsikatera si pri tem pomaga z avtogenim treningom.

image
/11



Avtogeni trening je znanstvena metoda, s katero lahko dosežemo stanje globoke sprostitve s pomočjo lastnih misli in sugestij. S kratkimi, točno določenimi besedami, ki se ponavljajo, vplivamo na zmanjševanje napetosti v mišicah, uravnavanje krvnega pritiska, dihanje, bitje srca in delovanje organov v trebušni votlini. Prav tako se z njihovo pomočjo razbremenimo množice neželenih misli, skrbi in strahov.


Kaj je sploh avtogeni trening?

Povezanost telesa in psihe je najvidnejša pri stresu. Pod vplivom psihičnih napetosti pride do sprememb v delovanju telesa, ki negativno vplivajo na zdravje. Z rednim vadenjem avtogenega treninga razvijamo umirjenost in sproščenost, s čimer preprečujemo kopičenje napetosti v različnih organih telesa. Zato se avtogeni trening že vrsto let uporablja za boljše obvladovanje stresa in blažitev psihosomatskih težav.

Raziskava, v katero je bilo vključeno več kot 1000 žensk, kaže tudi dobre rezultate pri uporabi avtogenega treninga v času nosečnosti, poroda in v postnatalnem obdobju. Rezultati kažejo, da je redna uporaba avtogenega treninga v času nosečnosti pomagala pri zmanjšanju napetosti, tesnobnosti, strahu, nespečnosti, glavobolov in bolečin v hrbtenici. Med porodom se je zmanjšala izčrpanost, ohranil krvni pritisk, pravilno dihanje in bitje srca. 70 % žensk, vključenih v to raziskavo, je navajalo, da je bil porod manj boleč zaradi zmanjšanja stresa in napetosti mišic. Hitreje so si opomogle od psihičnega in fizičnega stresa pri porodu. Z avtogenim treningom pa so si mamice tudi pomagale pri težavah z nespečnostjo v času nočnega dojenja in s tem preprečile izčrpanost organizma.


Kako dosežemo avtogeno stanje?

Avtogeni trening je v začetku 20. stoletja razvil nevrolog in psihiater dr.Johannes H. Schultz (1884-1970). Schultz je preučeval delovanje oseb v hipnozi. Ugotovil je, da na prehodu iz budnega v hipnotsko stanje ljudje doživljajo prijeten občutek teže in toplote v okončinah. Na teh spoznanjih je razvil mentalne vaje tako, da si človek sam prikliče občutek teže in toplote v okončine in s tem sam sebe spravi v stanje, podobno hipnotskemu. K temu je sčasoma dodal še štiri mentalne vaje: koncentriranje na bitje srca, dihanje, toploto v trebušni votlini in hladnost čela. Tako je razvil šest vaj avtogenega treninga, s katerimi dosegamo avtogeno stanje.

Avtogeno stanje je delno podobno hipnotskemu stanju, vendar je to stanje budnosti, v katerem pa nastajajo spremembe v telesu in v kvaliteti zavesti. Zmanjša se tonus mišic, zniža se krvni tlak, spremeni se temperatura kože, spremeni se delovanje črevesja, zmanjša se koncentracija holesterola v krvi, spremeni se vrednost kortizola (hormona stresa). Poveča se občutljivost za dogajanje v sebi, hkrati pa se poveča tudi distanciranost, ki pomaga, da zaznano mirno sprejemamo.


6 preprostih vaj

Avtogeni trening je sestavljen iz šestih preprostih vaj, ki nas naučijo vplivati na delovanje pomembnih organov našega organizma, s čimer se uravnoteži njihovo delovanje. Pri tem uporabljamo sposobnost lastne sugestibilnosti, ki jo imamo vsi, saj je naraven pojav. Sugeriramo si s pomočjo predstave in s ponavljanjem. Oseba, ki izvaja avtogeni trening, ima občutek, da je vse v njenih rokah, ker je istočasno dajalec in prejemnik sugestij.

 

Področja uporabnosti te izjemno močne metode samopomoči se skozi desetletja širijo. Danes jo uporabljajo v psihologiji, medicini, izobraževanju, športu, vojski, policiji, mornarici, uporabljajo jo astronavti, menagerji, uporabna pa je tudi v vsakodnevnem življenju.


Tečaje avtogenega treninga vodi psihologinja Zmaga Dvornik, ki v NOVEMBRU pričenja z novim tečajem avtogenega treninga za nosečnice. Več o tem lahko prebetere tu! Vabljeni!

 

 

 

6 preprostih vaj

Avtogeni trening je sestavljen iz šestih preprostih vaj, ki nas naučijo vplivati na delovanje pomembnih organov našega organizma, s čimer se uravnoteži njihovo delovanje. Pri tem uporabljamo sposobnost lastne sugestibilnosti, ki jo imamo vsi, saj je naraven pojav. Sugeriramo si s pomočjo predstave in s ponavljanjem. Oseba, ki izvaja avtogeni trening, ima občutek, da je vse v njenih rokah, ker je istočasno dajalec in prejemnik sugestij.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Utrujeni? Preverite ali imate pomanjkanje ...
Pri pomanjkanju železa pride do utrujenosti, vrtoglavice, razdražljivosti, težav s koncentracijo, slabših fizičnih in um...
14
Zunanji obrat v nosečnosti
Zunanji obrat v nosečnosti se izvaja, kadar plod ni v glavični vstavi. Izvaja se ga s prijemom na plod skozi trebušno st...
9
Predporodna depresija
Veliko žensk doživlja stisko že med nosečnostjo, predvsem zaradi strahu pred porodom in materinstvom. Gre za predporodno...
7
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
6



Nosečnice, bodite pozorne na temperaturo v...
Kako dolgo se lahko nosečnica kopa v morju? Je za nosečo žensko primerna vsaka voda v bazenu, tudi termalna? Vse to smo ...
Krvavitev po seksu v nosečnosti
Ko po strastnem ljubljenju s partnerjem ugotoviš, da krvaviš, te vedno nekoliko zaskrbi, še bolj pa te to prestraši, če ...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?