|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

6 prednosti otroka, ki bere

Uredništvo Ringaraja.net, 20.2.2021
Ob osrednjem slovenskem dnevu kulture o tem, zakaj je branje otrokom tako pomembno in katere knjige izbrati za različne starosti.
Ključne besede:

image
Otroci, ki berejo, imajo navadno boljšo samopodobo (FOTO: Freepik.com)
/11


Danes praznujemo svetovni dan materinega jezika, praznik raznolikosti in pestrosti jezikov v svetu. Zato smo preverili, katere so pozitivne lastnosti in prednosti otrok, ki berejo. 

 

Branje pri otrocih

Ste vedeli, da vedno več raziskav povezuje otrokovo uspešnost v šoli in življenju z branjem? Začnimo že danes.

 

Pozitivne lastnosti (skupnega) branja pri otrocih:

 

1) SPODBUJANJE DOMIŠLJIJE

Branje o fantazijskih ali realnih svetovih spodbudi otrokovo kreativnost - začenja razumeti, da si lahko zamisli, karkoli si želi. 

 

2) KREPITEV VEZI

Ko beremo z otrokom, pozabimo na tablice, pametne telefone in vse skrbi današnjega časa in z njim vzpostavimo čudovito vez. Pa tudi rutino, če beremo na primer vsak večer pred spanjem. 

 

3) SAMOSTOJNO RAZMIŠLJANJE

Včasih današnji otroci, ki imajo ves čas dostop do interneta, pozabijo samostojno razmišljati in razumeti. Branje jim odpre širino, s katero lahko kasneje logično, analitično in kritično razmišljajo. 

 

4) DOBRA SAMOPODOBA

Tako psihologi kot pedagogi že dolgo poročajo, da branje vpliva na boljšo samopodobo. Otrok se počuti sposobnega in to se pokaže tako v šoli kot v obšolskih dejavnostih. 

 

5) LAŽJE UČENJE IN SPRETNO IZRAŽANJE

Ker z branjem otrok pridobi bogat besedni zaklad, ga lahko uporabi pri kompleksnejšem izražanju. 

 

6) RAZUMEVANJE SVETA IN DRUGAČNOSTI

Če otroku berete o nečem poznanem, s čimer se sooča, se ne bo počutil osamljenega in bo lažje razumel sebe in svoje potrebe. Veliko knjig je napisanih ravno v ta namen - kjer je glavne junake strah, so drugačni, jih zanimajo drugačne teme. Tako bo vaš otrok razvil zdrav odnos do sebe in vseh okoli njega. 

 

PREBERITE TUDI: Beremo: Ste že bili v Časarnici pri gospe Ažbeti?

 

Kdaj se branje začne?

Nikoli ni prezgodaj. Pravljico lahko berete med uspavanjem že enomesečnemu otroku. Za malčke so najbolj primerne knjigice, s katerimi se lahko igra - t.i. kartonke. Kartonke so odličen način za učenje novih besed, saj imajo poleg besede stvar tudi narisano. 

Pri približno enem letu lahko kartonke zamenjajo knjigice, ki pa imajo še vedno veliko ilustracij. 

Pri dveh letih berite krajše zgodbe s premikajočimi se deli, sestavljankami itd. 

Pri treh letih naj bi bile zanimive knjige, ki so napisane v rimah, berite o številkah, o vsakdanjih opravilih (npr. umivanje zob), poklicih, živalih ... 

Kasneje so knjige lahko vedno bolj kompleksne, vendar naj zgodbe, ki jih berete predšolskim otrokom še vedno bolj temeljijo na slikah in krajših besedilih. 

 

Spodbujajte branje

Ko otroci postanejo šolarji, lahko berejo sami. Spodbujajte branje in jim pomagajte pri izbiri tematik, ki jim bodo zanimive, npr.: dinozavri, kavboji, princese, športniki ... 

Morda si lahko doma določite "Uro za branje" in se kot družina - seveda vsak s svojim čtivom - dobite v dnevni sobi in eno uro berete. 

 

PREBERITE TUDI: RINGARAJIN KLEPET: Skupno branje pomembno krepi družinske odnose

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako dojenček "reče" RAD TE IMAM?
Dojenček rad gleda obraze, maminega pa ima najraje, zato ji nenehno namenja nežne poglede. V bistvu vsakokrat ko dojenče...
34
Hoja z držanjem za roko ni priporočljiva!
Vaš otrok še ne hodi, ima pa veliko željo, da bi ga držali za roko in bi z vašo pomočjo hodil. Fizioterapevtka, Špela Go...
17
Seks po porodu: Ste vedeli?
Približno šest tednov po porodu, ko se konča čišča, naj bi par spet lahko pričel s spolnimi odnosi. Moški seveda nekolik...
17
Zakaj dojenje ni vedno najboljše?
Babica je iz svojih izkušenj ugotovila, da dojenje ni vedno najboljša možnost. Ob tem je razkrila, da je v resnici najpo...
10



Neverjeten trik: Uspavajte dojenčka v eni ...
video
Po internetu je zakrožil nenavaden trik. Neki očka, ki je poskušal na vse mogoče načine uspavati dojenčka, je uspel z ze...
Prvi mesec z dojenčkom: Zakaj je začel tol...
Dojenček, ki je bil prej »priden« in je jokal v mejah normale in predvsem, kadar je kaj potreboval, nenadoma dobi neutol...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?